گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

12 گیاه آپارتمانی با رنگ بنفش خیره کننده

شاید دوست داشته باشید از یک  گل آپارتمانی با برگهای رنگی را نگهداری کنید چرا که این گیاهان جلوه ی بسیاری داشته و روحی دوباره به فضا میبخشند. اگر به رنگ بنفش علاقه دارید ، در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با گل های آپارتمانی بنفش رنگ نظیر برگ بیدی ، اکسالیس و … آشنا کنیم . این 12 گیاه خیره کننده که به خاطر بافت و شاخ و برگ های رنگی شان شناخته میشوند.

گل های آپارتمانی بنفش رنگ :

1. اکسالیس بنفش

این گیاه بومی کشور برزیل است.اکسالیس با شاخ و برگ های زیبا و شکوفه های درخشان فوق العاده به نظر میرسد. برگ های این گیاه شبیه پروانه هایی کوچک و زیبا است.برخی گونه ها برگ هایی با رنگ بنفش پر رنگ تری تولید میکنند.شاخ و برگ های ظریف و گل های بسیار دل انگیز این گیاه ، آن را به انتخابی ایده آل برای نگهداری در منزل تبدیل کرده است.  برگ های کوچک و مثلثی شکل این گیاه در شب بسته میشوند و همین امر موجب میشود که نگهداری از آن جالب باشد.

اکسالیس

اکسالیس

2. حسن یوسف

گیاه حسن یوسف ،گیاه بسیار زیبایی است که در رنگ ها و مدل های بسیار متفاوتی موجود میباشد. معمولا به عنوان گیاهی یکساله برای فضاهای باز استفاده میشود.این گیاه همچنین نگهداری بسیار راحتی در منزل دارد.ماندگاری رنگ زیبای برگ های این گیاه به دریافت نور کافی بستگی دارد.هر چه نور بیشتری دریافت کند ، سرزنده تر و خوش نگ تر خواهد شد.سایه هم اجازه میدهد که رنگ ها شکل بگیرند اما کمی ضعیف میشوند.تکثیر این گیاه بسیار آسان است.برگ های زیبا و چشمگیر این گیاه میتوانند به اتاقی دلگیر و خسته کننده جان ببخشد.

حسن یوسف

حسن یوسف

3. مارانتا لوکونورا (Prayer Plant)

این گیاه با برگ های غیر عادی و فوق العاده اش ،برای نگهداری در منزل بسیار جالب و مناسب است.این گیاه همچنین به عنوان رد پای خرگوش هم شناخته میشود. مارانتا لوکونورا دو گونه ی مختلف دارد ، مدل سبز و مدل قرمز.مدل دومی رگه های برجسته و قرمز رنگ بر روی برگ هایش دارد. برگ ها در شب بسته میشوند و ظاهری مانند دستان کسی که دعا میکند بوجود می آورند به همین به آن گیاه گیاه عابد یا دعاخوان هم میگویند. این گیاه به خوبی در شرایطی با رطوبت ملایم و خاکی که به صورت یکنواخت آبیاری میشود رشد میکند.در زمستان باید آن را در شرایط خشک تری نگهدارید.

مارانتا لوکونورا

مارانتا لوکونورا

4. برگ بیدی (Wandering Jew)

برگ بیدی ، گیاهی بسیار آسان برای نگهداری در منزل است.این گیاه به دو دلیل سهولت در نگهداری و ظاهر زیبا چه در حالت آویز و چه در گلدان عادی ،گیاهی پرطرفدار است. بیشترین گونه های موجود از این گیاه دارای برگ هایی با رنگ زیتونی و نقره ای در سطح رویی برگ و رنگ بنفش در سطح زیرین برگ هستند.برخی گونه ها رنگ بنفش را در دو طرف برگ خود دارند.این گیاه در نور متوسط تا کم به خوبی رشد میکند و خاک آن باید به صورت منظم آبیاری شود اما توصیه شده که بین دو آبیاری خاک گیاه خشک شده باشد.میتوانید این گیاه را از راه تقسیم ریشه تکثیر کنید.

برگ بیدی

برگ بیدی

5. کردلین (Ti Plant)

کردلین برگ های جذاب بنفش و قرمز یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی رنگی است. کردلین گیاهی بسیار مناسب برای اضافه کردن رنگ و استایل به گوشه ای از اتاق یا منزل با نور مناسب و تقریبا زیاد است. بیشتر گونه های این گیاه برگه هایی با رگه هایی با رنگ مختلف مانند: سفید،کرم،صورتی تیره و یا بنفش تیره تر دارند.این گیاه به مقدار نوری که دریافت میکند حساس است و باید در نقطه ای قرار بگیرد که نور کافی دریافت کند.

گیاه کوردیلین

گیاه کوردیلین

6. بگونیا رکس (Rex Begonia)

بگونیا رکس به خاطر رنگ و بافت خاص شاخ و برگ هایش شناخته میشود. برگ ها طیف مختلفی از رنگ ها ، مدل ها و رگه ها را شامل میشوند. اگرچه گل های آن بسیار زیباست اما حالت خاص و منحصر به فرد برگ ها با رنگ های جذاب مانند : نقره ای ، قرمز ، بنفش ،سفید ، صورتی و … بیشتر موجب جذابیت این گیاه میشود. این گیاه اصولا مکان های سایه را دوست دارد.خاک خیس و کود دهی بیش از اندازه موجب پوسیدن و نابودی این گیاه میشود. همچنین خیس بودن طولانی مدت برگ های این گیاه زمینه را برای بیماری های عفونی و آفت فراهم میکند.اگر این موضوعات را در ذهن نگه دارید ،نگهداری این گیاه میتواند بسیار راحت باشد.

بگونیا رکس

بگونیا رکس

7. ژینورا یا شب تاب (Purple Passion)

این گیاه آپارتمانی دوست داشتنی با شاخ و برگ های مخملی و لبه هایی که با رنگ بنفش نقاشی شده اند ،بسیار زیباست.درخشندگی و زیبایی منحصر به فرد آن زمانی که نور خورشید به آن میتابد مشخص میشود. این گیاه زمانی که جوان است به صورت عمودی رشد میکند و زمانی که سنش بیشتر میشود و بالغ میشود ،مانند انگور گسترده میشود و همین آن را به گیاه مناسبی برای گلدان های آویز و یا به صورت گیاهی رونده تبدیل میکند.این گیاه از نور زیاد و خاک مرطوب بسیار لذت میبرد.

ژینورا

ژینورا

8. کالادیوم

کالادیوم گیاه زیبای استوایی است با برگ هایی که با الگو های مختلفی با رنگ های قرمز ، صورتی و بنفش  و کرم رنگ آمیزی شده اند.برگ های این گیاه فرم های غیر معمولی مانند قلب ،نیزه و یا تیر دارند. این گیاه سایه دوست است و مشکلی ندارد که داخی منزل نگهداری شود فقط روزانه به حداقل 3-4 ساعت نور فیلتر شده نیاز دارد.

کالادیوم

کالادیوم

9. آگلونما قرمز

آگلونما قرمز گیاهی بسیار زیبا با برگ هایی به رنگ بنفش و قرمز است. یکی از آسان ترین گیاهان آپارتمانی در نگهداری است. آگلونمای قرمز یکی از گیاهان جدید و زیبای تازه وارد به دنیای گیاهان آپارتمانی است.این گیاه برگ هایی به رنگ سبز تقریبا تیره دارد که حاشیه ی آن با رنگ های قرمز ، بنفش و یا صورتی پوشیده شده است.گیاهی با عمر طولانی که رنگ ان تمام طول سال باقی میماند و به نگهداری بسیار کمی نیاز دارد.در آخر نیز باید ذکر شود که این گیاه از بهترین گیاهان تصفیه کننده ی هواست.

آگلونما قرمز

آگلونما قرمز

10. کالاتیا

کلاتیا یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که این توانایی را دارد که با رنگ های زیبایش به هر مکانی جانی دوباره بخشد.بیشتر گونه های این گیاه رنگبنفش مایل به قرمز را در پشت برگ های خود دارند که آنها را جذاب میکند چه از بالا به آنها نگاه کنیم و چه از پایین.

کالاتیا

کالاتیا

11. بگونیا آیرون کراس (Iron-Cross Begonia)

اگر علاقه مند به نگهداری گیاهان آپارتمانی خاص و منحصر به فرد هستید ،قطعا این گیاه برای شما مناسب است.رنگ بندی بسیار زیبا با رنگ سبز روشن با قهوه ای تیره که در برگ پراکنده شده است ،حالت سلطنتی به این گیاه میدهد و روحی دوباره به منزلتان میبخشد.این گیاه شرایط مرطوب را میپسندد اما اگر متوجه برگ ای زرد و یا قهوه ای شدید از مقدار آب بکاهید.

بگونیا آیرون کراس

بگونیا آیرون کراس

12. فیکوس

گیاه فیکوس از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است و بسیار زیبا به نظر میرسد و هوا را هم تصفیه میکند. برگ های آن در حالت بالغ بنفش تیره به نظر میرسند و قرمز روشن زمانی که زمانی که هنوز جوان اند و تازه باز شده اند.

فیکوس

فیکوس

24 دیدگاه در “12 گیاه آپارتمانی با رنگ بنفش خیره کننده

 1. بارانا گفت:

  سلام وقت بخیر من گل ژینورا رو گلدونش عوض کردم ولی الان یه هفته هست پژمرده شده چکارش کنم

  1. Afra گفت:

   سلام بارانا جان..منم یبار کاشتم و پژمرده شد.با اینکه ریشه هم داشت ولی بلافاصله برداشتم و دیدم که خاکش خیلی خشک بود.دوباره گذاشتم که ریشه بده و مجددا تو خاک نسبتا نرم کاشتم.و الان حالش خوبه..??

   1. افرا گفت:

    سلام اسم شما افرا هستش ،شما خانوم هستین ،جالبه

  2. مینو گفت:

   من عاشق این گلم
   بیشتر از ۱۵ساله که دارمش
   به تعویض گلدون کمی حساسه
   پژمرده میشه اما اگه به موقع (نه زود به زود نه خیلی دیر) بهش آب بدی و جاش نور کافی و داشته باشه سرحال میاد

   دقت کن آب دادن زیاد ریشه رو میپوسونه
   اگه دیدی ساقش از کنار خاک خشک شده ،بلافاصله ازش قلمه بگیر بزار تو آب تا ریشه بزنه
   اینجور گیاهتو تا سالها داری
   پنجره جنوبی بهترین جاس براش

  3. علیرضا رئوف گفت:

   سلام دوست عزیز بهترین زمان برای تعویض گلدان اسفند و پاییز است

  4. مممممم گفت:

   بنداز توی یک لیوان آب و حلش کن و بخورش

   1. محمد افشین گفت:

    چی رو؟؟؟؟؟!!!!!

    چی رو حل کنه بخورههععع؟؟؟؟؟!!!!😲😨😧

    هرچیزی رو نباس خورد که!!!

  5. شهاب گفت:

   احتمالا خاکش خوب نبوده
   به نظر من چند روز مدااااام ببندینش به آب
   هرچی میتونید آب بدین تا شیرآبه های خرابش بیاد بیرون

  6. ابی گفت:

   بهش زیاد آب نده هفته ای یه بار اگه خیلی گرم بود دوبار در هفته موی سر تو که شونه میکنی از توی شونه در بیار پای گل دفن کن درست میشه

 2. مریم گفت:

  سلام گل مخملی چندوقته تو گلدون کاشتم خوب بود ولی بعد سه روز داره پژمرده میشه چیکار کنم؟

  1. زهرا گفت:

   سلام .. دلیل اینکه اگلونما برفی برگاش حالت پژمرده میگیره و میفته پایین چی میتونه باشه ؟؟

 3. مریم گفت:

  سلام گل مخملی منم‌ چندوقته تو گلدون کاشتم خوب بود ولی بعد سه روز داره پژمرده میشه چیکار کنم؟البته امروز گذاشتم ک افتاب مستقیم بخوره

  1. مینو گفت:

   هیچ وقت گلی که تازه کاشتید یا پژمرده اس رو توی آفتاب نزارید
   نسبت تبخیر آب و جذب آبش متناسب نیس و میگیره

   گلی که پژمرده یا آب نداره یا ریشه اش آسیب دیده
   به نظرم بهترین کار اینه که روش پلاستیک بکشیم تا رطوبت لازم و داشته باشه
   گلی که توی آب ریشه دار میکنید و زیاد توی آب نگه ندارید
   ریشه حداکثر۲سانت کافیه
   اگه زیاد تو آب بمونه به آب عادت میکنه و توی خاک بهش شک وارد میشه

 4. فایزه گفت:

  سلام من دیروز بگونیا رکس گفتم دیدم جاش تنگه با خود خاکش منتقل کردم تو گلدون بزرگتر ولی حس میکنم زیادی بهش اب دادم داره می گنده خاکش کاملا خیس بود بعضی ازبرگاش انگار یکم گندیده تو این یکروزه بهش دیگه کمتراب بدم درست میشه؟

  1. انوشه حریری گفت:

   سلام. بهتره بذارید خاکش کاملا خشک بشه و بعد بهش آب بدین

 5. پردیس گفت:

  سلام وقت بخیر ،گل حسن یوسف حتما ب آفتاب نیاز دار

 6. حسن گفت:

  سلام من گل اکسالیس بنفش میخواستم ایا میتونم از سایت شما بخرم خیلی ممنون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام خیر متاسفانه.

 7. فاطمه گفت:

  سلام
  من یه گلدون آگلونما دارم، خیلی پر و قشنگ شده بود. اما یواش یواش برگاش بی حال شدن و نشاطشون رو از دست دادن، منتقل کردم گلدون بزرگ‌تر، خوب نشد. از خاک درآوردم، بازم خوب نشد. الان مجدد توی یه گلدون کوچیک‌تر گذاشتم، چند روز گذشته و هنوز شاداب نیست. ریشه‌ش سالم، برگ جدید هم میده اما برگاش بی حال‌ه. الان نمیدونم چکارش کنم.

 8. صفرعابد گفت:

  سلام ممنون بابت گلهاى زيباتون

 9. ابراهیم گفت:

  بهش زیاد آب نده هفته ای یه بار اگه خیلی گرم بود دوبار در هفته موی سر تو که شونه میکنی از توی شونه در بیار پای گل دفن کن درست میشه

 10. عباس کریمی گفت:

  سلام گل پتوس بفش از کجا بخرم؟

 11. عباس کریمی گفت:

  سلام گل پتوس بفش از کجا بخرم

  1. مسعود نوری گفت:

   دوست عزیز گیاهی که به نام پتوس بنفش یا سیاه شناخته شده نام اصلیش (( ایپومیا )) هستش که دارای ریزوم یا غده هستش که این ریزومهای ریشه میان مردم عادی به نام سیب‌زمینی ترشی شناخته میشه. ایپومیا به نور زیاد نیاز داره پس اگر منزل شما نورگیر مناسبی نداره پیشنهاد میدم ایپومیا نخرید چون تمام زیبایی منحصربه‌فرد این گیاه وابسته به تامین نیازهایش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *