گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

5 اشتباه معمول در آبیاری گیاه برگ انجیری

برگ انجیری یکی از زیباترین و مجبوب ترین گیاهان آپارتمانی است که نگهداری آسانی دارد. یکی از مهم ترین نکات در رابطه با این گیاه زیبا آبیاری آن است که در مواردی سبب مشکلات بزرگی برای آن می‌شود. در صورتی که میخواهید نحوه آبیاری صحیح برگ انجیری را یادبگیرید، باید با اشتباهات رایجی که در مورد آبیاری این گیاه صورت میگیرد آشنا شوید. بنابراین در این مقاله همراه ما باشید تا با 5 اشتباه رایج در آبیاری برگ انجیری آشنا شوید و آنها را انجام ندهید.

5 اشتباه معمول در آبیاری گیاه برگ انجیری

5 اشتباه معمول در آبیاری گیاه برگ انجیری

1. خالی نکردن آب زیر گلدانی 

پس از آبیاری تمام گیاهان آپارتمانی از جمله برگ انجیری، آب اضافی به داخل زیر گلدانی تخلیه می‌شود. این امر باعث می‌شود که قسمت پایین خاک و ریشه هایی که در این قسمت از خاک وجود دارند ، غرقاب شود و در عرض چند روز پوسیده شده و از بین بروند.

2. آبیاری برنامه ریزی شده

بدترین راه برای آبیاری برگ انجیری برنامه ریزی است. آبیاری طبق برنامه یک روش مطمئن برای از بین بردن گیاه است زیرا ممکن است در بعضی از روزها با ابری یا آفتابی بودن هوا میزان نیاز گیاه به آب کمتر یا بیشتر باشد و همین امر سبب خشک شدن یا آبیاری بیش از حد گیاه شود.

بنابراین بهتر است هر دو یا سه روز یکبار گیاهان را طبق یک برنامه بررسی کنیم. به برگها نگاه کنیم، خاک را با دست یا یک قطعه چوب چک کنیم و وزن گلدان ها را بررسی کنیم. سپس آنهایی را که خاک خشک یا وزن کمی دارند را آبیاری کنیم. و آنهایی را که ممکن است طی چند روز آینده خاکشان خشک شود را یادداشت کنیم و قبل از آبایری مجدد آنها را چک کنیم.

آبیاری برنامه ریزی شده

3. خشک نشدن طولانی مدت خاک برگ انجیری

اگرچه نباید طبق برنامه گیاهان خود را آبیاری کنیم اما طبق تجربه اکثر گلخانه داران یک گیاه برگ انجیری شاد و سرحال در دمای معتدل هر 10-15 روز یکبار به آبیاری نیاز دارد. بنابراین اگر بعد از گذشت 2 هفته خاک گیاه هنوز مرطوب است، به این فکر کنید که آیا مشکلی وجود دارد که باعث مرطوب ماندن خاک شده است ؟!

پس موارد زیر که ممکن است از خشک شدن خاک برگ انجیری شما جلوگیری کند را چک کنید :

      3.1. آیا نور برگ انجیری شما کافی است ؟

گیاهان در برابر نور بیشتر سریعتر رشد می‌کنند و در هنگام رشد از آب بیشتری استفاده می کنند. همچنین در اثر تبخیر و تعرق در برابر نور زیاد، اتلاف آب بیشتر است. اگر متوجه شدید که خاک برگ انجیری شما زمان زیادی طول می‌کشد تا خشک شود باید احتمال دهید که نور محیط کم است.

      3.2. آیا گلدان برگ انجیری خیلی بزرگ است ؟

اگر یک برگ انجیری کوچک در یک گلدان بزرگ داشته باشید ، در زمان آبیاری مجبور به استفاده از آب بیشتری هستید تا تمام خاک مرطوب شود و در نهایت به دلیل خاک زیاد و گلدان بزرگ، خاک مدت طولانی تری خشک می‌شود. بنابراین از قرار دادن گیاه در گلدان بزرگتر خودداری کنید.

گلدان برگ انجیری خیلی بزرگ است

      3.3. آیا زهکشی خاک کافی است ؟

اگر بعد از آبیاری، آب بیش از 10 ثانیه روی سطح خاک بماند ، احتمالاً خاک به اندازه کافی زهکشی ندارد و به مخلوط گلدان  بهتری نیاز دارید. خاک های زهکشی شده مانند پرلیت، خاک برگ، بقایای پوسیده گیاهان و …  برای اضافه کردن به خاک فعلی مناسب است.

      3.4. آیا سوراخ های زهکشی گلدان کافی است ؟

اطمینان حاصل کنید که گلدان مورد استفاده شما برای برگ انجیری دارای سوراخ های تخلیه زیادی باشد تا آب اضافی به راحتی تخلیه شود. همچنین باید مطمئن شوید که سوراخ های زهکشی در پایین گلدان قرار داشته باشند و ار گلدان هایی که سوراخ زهکشی در کناره های آن ها قرار دارد استفاده نکنید.

      3.5 از چه نوع گلدانی استفاده می‌کنید؟

مواد متخلخل گلدان مانند سفال در مقایسه با گلدان پلاستیکی یا فلزی باعث خشک شدن سریعتر خاک می‌شود. بنابراین اگر خشک شدن خاک خیلی طولانی شده است، تعویض گلدان را بخاطر داشته باشید.

گلدان برگ انجیری خیلی بزرگ است

4. استفاده از آب نامناسب برای آبیاری

در اکثر موارد استفاده از آب لوله کشی برای آبیاری برگ انجیری مناسب است. در صورتی که از آب معدنی با غلظت بالا و یا آب دارای مقادیر بالای کرامین یا فلوراید استفاده کنید، مشکلاتی مانند قهوه ای شدن نوک یا لبه برگها و یا ظهور لکه های قهوه ای روی برگ گیاه برای گیاهتان اتفاق بیافتد.

استفاده ا آب مقطر یا آب باران برای آبیاری گیاهان بسیار مناسب است و آنها را در رابطه با آبیاری برگ انجیری فراموش نکنید.

5. استفاده از مقدار اشتباه آب

بسیاری از مردم هنگام آبیاری گیاه برگ انجیری و سایر گیاهان خانگی، از آب کمی استفاده می‌کنند. آبیاری سطحی و کم منجر به مرطوب شدن سطح خاک می‌شود و این در حالیست که قسمت عمده خاک پایین گلدان خشک باقی می‌ماند. در نتیجه، بعد از ابیاری شما اطمینان دارید که گیاهتان سیراب است اما ریشه ها در خشکی کامل به سر می‌برند و این امر سبب خشکی کشیدن بیش از حد گیاه و از بین رفتن آن می‌شود.

بنابراین هنگام آبیاری برگ انجیری حتما خاک را کاملاً خیس کنید و بگذارید مقدار زیادی از آب از انتهی گلدان تخلیه شود.

استفاده از مقدار اشتباه آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *