بام سبز, خلاقیت, مقالات

5 نکته مهم برای راه اندازی یک باغچه جدید

همه ما در دوران کرونا زمان بیشتری را در خانه می‌گذرانیم و همین امر باعث می‌شود تا زمان بیشتری برای گذراندن وقت در کنار گیاهانمان داشته باشیم و ارتباط بهتری با طبیعت برقرار کنیم. بنابراین چه برای لذت بردن از زیبایی گیاهان چه استفاده از فواید بسیار آنها برای سلامتی و یا حتی استفاده از گیاهان خوراکی و سبزیجات برای انواع غذاها، باید نکات مهمی را درباره داشتن یک کنج سبز در خانه بدانید که در این مقاله با آنها آشنا می‌شوید.

نکات مهم راه اندازی یک باغچه جدید

نکات مهم راه اندازی یک باغچه جدید

1. نوع گیاهانی که می‌خواهید داشته باشید را در نظر بگیرید

اگر قصد راه اندازی یک باغچه را دارید، اولین چیزی که باید تعیین کنید نوع گیاهان درون آن است. به عنوان مثال ، اگر به ایجاد باغچه سبزیجات علاقه دارید، باید سبزیجات مختلفی را که می‌توان در خانه پرورش داد را نظر بگیرید و از بین آنها باید انواع سبزیجاتی را که خانواده شما مایل به خوردن هستند را انتخاب کنید.

اما اگر به دنبال پرورش گل هستید ، فکر کنید که گل یکساله یا چند ساله می‌خواهید. گیاهان یکساله گیاهانی گلدار هستند که بیشتر در طول فصل تابستان شکوفا می‌شوند و عمر آنها یکسال است. از سوی دیگر ، گیاهان چند ساله دارای دوره شکوفایی کوتاه تری هستند اما سال به سال دوباره شکوفا می‌شوند. این مورد بسیار مهم است زیرا گیاهان نیازهای متفاوتی برای نگهداری دارند. با این حال ، یک چیز را باید به خاطر بسپارید : از کوچک شروع کنید تا به همه چیز برسید.

نکات مهم راه اندازی یک باغچه جدید

2. مکان مناسب گیاهانتان را تعیین کنید

گلها و سبزیجات معمولاً روزانه به 6 تا 8 ساعت نور خورشید نیاز دارند. بنابراین، شما باید مکانی را پیدا کنید که میزان مناسب نور را برای گیاهان شما تامین کند. اگر حیاط شما سایه است اما پشت بام یا تراس آفتابگیر دارید، می‌توانید باغ سبزیجات خود را در این مکان ها پرورش دهید. گیاهان بر خلاف سبزیجات و گلها به نور مستقیم نیاز ندارند و می‌توانید آنها را در خانه و بسته به نیاز نوری آنها در کنار پنجره یا دور تر از آن قرار دهید.

باغبانی در پشت بام یا به اصطلاح روف گاردن در طول سالها محبوبیت بسیاری پیدا کرده است، به ویژه در افرادی که خانه آنها حیاط ندارد. اگر در حال استفاده از پشت بام برای باغبانی هستید، باید با یک مهندس سازه مشورت کنید تا مشکلات جبران ناپذیری برای خانه شما پیش نیاید.

نکات مهم در راه اندازی گلخانه

نکات مهم در راه اندازی گلخانه

3. خاک مناسب گیاهان یا سبزیجات خود را تهیه کنید

صرف نظر از اینکه می‌خواهید گیاهان را مستقیم در زمین و یا گلدان بکارید، نکته بعدی آماده سازی خاک است. در صورتی که می‌خواهید در باغچه خود شروع به کاشت سبزیجات یا گلهای فصلی کنید باید در ابتدا زمین را از علف های هرز پاک کنید و سپس خاک مناسب کاشت را روی آن بریزید.

برای نگهداری از گیاهان در خانه باید با توجه به نیازهای گیاهتان خاک مناسب آن را تهیه کنید. برای راه اندازی یک باغچه بر پشت بام خود نیز می‌توانید از دو روش استفاده کنید : 1. استفاده از گلدان های آماده که وزن زیادی به ساختمان اضافه نکنند 2. راه اندازی سیستم روف گاردن . برای مورد دوم حتما باید با یک مشاور صحبت کنید تا مشخص شود که ساختمان شما برای ایجاد روف گاردن مناسب است یا نه.

کاشت سبزیجات در گلدان

کاشت سبزیجات در گلدان

4. بهبود خاک

اکثر خاک های باغچه نیاز به بهبود دارند و اگر می‌خواهید گیاهان شما سالم تر رشد کنند، حتما نکته بهبود خاک را با دقت رعایت کنید. چه خاک شما قلیایی باشد و چه اسیدی، باید مواد آلی مورد نیاز گیاه را به آن اضافه کنید. بنابراین هنگام کاشت یک گیاه و یا تعویض گلدان حتما در لابه های بالایی خاک یک لایه 5 الی 7 سانتی متری برگهای پوسیده، کود آلی و یا تکه های چمن قرار دهید.

اگرچه در صورتی که از خاک های آماده و بسته بندی شده مناسب کاشت گیاهان مانند خاک و کود آماده و یا بستر مناسب کاشت استفاده کنید دیگر نیازی به اضافه کردن این لایه ها وجود ندارد.

اصلاح و بهبود کیفیت خاک

اصلاح و بهبود کیفیت خاک

5. اکنون کاشت گیاهان را آغاز کنید

برخی از گیاهان می‌توانند سرما را تحمل کنند، بنابراین می‌توانید کاشت آنها را در اواخر زمستان شروع کنید. با این حال، اکثر گلها و سبزیجات یکساله مانند گوجه فرنگی درجه حرارت بالا و محیط گرم را دوست دارند و باید اجازه دهید تا زمستان در منطقه شما سپری شود و سپس آنها را بکارید. گیاهان چند ساله بهتر است در اواسط بهار یا اواسط پاییز کاشته شوند.

بسیاری از گیاهان را می‌توان به راحتی از طریق بذر و به طور مستقیم در باغ پرورش داد. برای این کار اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مورد نیاز برای کاشت بذر سبزیجات یا گیاهان مانند فاصله بذر ها از یکدیگر ، عمق و زمان کاشت را به طور کامل فراگرفته باشید.

در صورتی که می‌خواهید بذر ها را در داخل خانه پرورش دهید، می‌توانید آنها را در سینی مخصوص کاشت و به همراه خاک مناسب بکارید و گلدان را در محلی آفتابگیر قرار دهید. اگر مکان نورگیر در داخل خانه شما وجود ندارد نیز می‌توانید از چراغ های مخصوص رشد استفاده کنید.

ساده ترین کار برای لذت بردن از زیبایی و فواید بی‌نظیر گیاهان، خرید گیاهان جوان است. می‌توانید آنها را در گلدان های مخصوصشان خریداری کنید و یا بعد از خرید در گلدان مورد نظرتان بکارید.

درست کردن باغچه در حیاط خانه

درست کردن باغچه در حیاط خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *