گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

6 روش موثر برای از بین بردن هزارپای گلدان

یکی از کابوس های ترسناک گیاه دوستان دیدن هزارپا در خاک گلدانشان است. بهترین روش برای خلاص شدن از شر هزارپا استفاده از روش های ارگانیک مانند استفاده از تله ، از بین بردن آنها با دست ، استفاده از مرغ یا استفاده از خاک دیاتومه است. برای خلاص شدن از آنها می توانید از سموم دفع آفات نیز استفاده کنید اما تنها در صورت بروز آلودگی ، آن را به عنوان آخرین چاره در نظر بگیرید. در این مقاله همراه ما باشید تا با 6 روش موثر که می توانید از آنها برای خلاص شدن از شر هزارپا در گیاهان گلدانی خود استفاده کنید، آشنا شوید.

6 روش موثر برای از بین بردن هزارپای گلدان

6 روش موثر برای از بین بردن هزارپای گلدان

چگونه می توان هزارپای گیاهان گلدانی را از بین برد؟

روش های مختلفی برای خلاص شدن از هزارپا در گیاهان گلدانی وجود دارد. اما همیشه توصیه می‌شود که قبل از استفاده از سموم دفع آفات شیمیایی ، از روش های آلی استفاده کنید. هزارپا همچنین می تواند برای گیاهان گلدان شما مفید باشد زیرا مواد گیاهی تجزیه شده را مصرف می کند و خاک را غنی می کند. بنابراین پیشنهاد می کنیم از کشتن هزارپا خودداری شود مگر اینکه لازم باشد. زمانی باید هزارپا را خطر بدانید که شروع به تغذیه از نهال و گیاهان جوان شما در باغ می کنند و در اینصورت تبدیل به آفت می شوند. 

چگونه می توان هزارپای گیاهان گلدانی را از بین برد؟

چگونه می توان هزارپای گیاهان گلدانی را از بین برد؟

6 روش موثر برای از بین بردن هزارپای مضر در خاک گلدان

1. آنها را از گیاهان خود جدا کنید

بهترین روش استفاده از دستانتان و برداشتن آنها از خاک گیاهان است. سپس می توانید آنها را خیلی دور از گیاهان آزاد کنید. باید مراقب باشید که هزارپا له نشود و استرس نداشته باشید زیرا آنها پس از له شدن ماده شیمیایی آزاد می کنند و باعث بوی بد آن می شود. برخی از افراد ممکن است به این ماده شیمیایی حساسیت داشته باشند. در برخی موارد نادر ، هزارپایی وجود دارد که دچار گزش شده و می تواند خفیف سمی باشد. اگر ترجیح نمی دهید با استفاده از دستان خود آنها را لمس کنید می توانید از یک جفت دستکش باغبانی استفاده کنید.

2. حیوانات مفید را جذب کنید

برخی از حیوانات هستند که دوست دارند از هزارپا ها تغذیه کنند. بنابراین اگر بتوانید آنها را به گیاهان گلدان خود نزدیک کنید ، این راه حل جواب می دهد. حیواناتی مانند قورباغه ، وزغ ، زاغ ، کبوتر دوست دارند هزارپا را بخورند. شما همچنین می توانید در باغچه یا باغ خود چند مرغ پرورش دهید که هزارپا را می خورند. مزیت مرغ ها این است که می توانید مقداری تخم مرغ و کود مرغ نیز دریافت کنید. این راه حل تنها در صورتی جواب می دهد که گیاهان گلدان شما در فضای باز باشد و باغی داشته باشید که بتواند برای نگهداری چنین حیواناتی مناسب باشد.

حیوانات مفید را جذب کنید

حیوانات مفید را جذب کنید

 

3. از خاک دیاتومه استفاده کنید

خاک دیاتومه ماده فسیل شده موجودات میکروسکوپی است که به دیاتوم معروف است. این مواد را می توانید در نزدیکی بستر رودخانه ها ، دریاچه ها ، نهرها و اقیانوس پیدا کنید. فرم پودر شده این ماده برای خلاص شدن از بندپایان مناسب است. این حشرات هستند که دارای یک بدن قطعه قطعه شده با اسکلت بیرونی هستند. زمین دیاتومه در برابر حشرات مانند شته ، جلبک های صدفی ، سوسک های ژاپنی ، کنه ها و حتی هزارپاها موثر است. اطمینان حاصل کنید که زمین دیاتومه با کیفیت مواد غذایی را از یک مرکز باغ یا یک فروشگاه آنلاین خریداری کنید.

پودر خاک دیاتومه دارای لبه های میکروسکوپی تیز است که در مفاصل چنین حشرات قرار می گیرد. آنها پوسته خارجی حشرات را بریده و باعث کم آبی آنها می شوند که در نهایت باعث از بین رفتن حشرات می شود. می توانید این پودر را روی خاک گلدان خود اسپری کنید و هزارپاها پس از تماس با آن می میرند. خاک دیاتومه آلی است و چند روز طول می کشد تا پودر روی هزارپا تأثیر بگذارد.

روش استفاده از خاک دیاتومه
 • اطمینان حاصل کنید که هنگامی که بچه ها و حیوانات خانگی از گیاهان گلدان دور هستند ، پودر را اسپری کنید. همچنین ، هنگام پاشیدن خاک ، حتماً از ماسک استفاده کنید. خاک دیاتومه سمی نیست اما در صورت استنشاق پودر می تواند ریه ها را تحریک کند.
 • بهتر است که پودر خاک دیاتومه را با آب مخلوط کرده و سپس بر روی خاک گلدان اسپری کنید. این کار کمک می‌کند تا ذرات خاک در هوا پخش نشود. پس از خشک شدن آب ، خاک دیاتومه موثر واقع می شود.
خاک دیاتومه

خاک دیاتومه

 

4. استفاده از اسید بوریک

یک جایگزین برای استفاده از خاک دیاتومه، اسید بوریک است. این ماده را می‌توانید از غرفه های فروش مواد شوینده و یا خشک شویی ها تهیه کنید. اسید بوریک مشابه خاک دیاتومه کار می کند و وقتی هزارپا ها پودر را می خورند، در بدن آنها مانند یک سم عمل می کند و آنها را از بین می‌برد. توصیه می‌شود در صورتی که از حیوانات و یا کودکان نگهداری نمی‎‌کنید از اسید بوریک به جای دیاتومه استفاده کنید

5. استفاده از سموم آفت کش شیمیایی

پیشنهاد می کنیم این راه را به عنوان آخرین گزینه در نظر بگیرید. این موارد را فقط در مواقعی که در باغ شما هجوم هزارپا زیاد است استفاده کنید. اگر در گلدان ها سبزیجات کاشته اید، پیشنهاد می کنیم از این گزینه شیمیایی استفاده نکنید زیرامی تواند سبزیجات را آلوده کند. با سموم دفع آفات شیمیایی به سرعت از شر هزارپا خلاص می شوید اما مدتی در خاک گلدان باقی می مانند. بعضی از آنها ممکن است بر روی حشرات مفیدی که ممکن است در گیاهان گلدان شما زندگی کنند نیز تأثیر بگذارد. برای خلاص شدن از هزارپا می توانید از سموم دفع آفات حاوی مواد شیمیایی مانند Bendiocarb ، Carbaryl ، Propoxur ، Cyfluthrin یا Pyrethrin استفاده کنید.

مهم است که دستورالعمل های ذکر شده توسط سازنده در مورد این بطری های سموم دفع آفات را دنبال کنید. اگر بیش از حد استفاده کنید ، خطر ایجاد سمیت در خاک گلدان را دارید. این در نهایت باعث از بین رفتن حشرات مفید و خود گیاه خواهد شد.

استفاده از سموم آفت کش شیمیایی

استفاده از سموم آفت کش شیمیایی

 

6. خاک گلدان را تعویض کنید

اگر در خاک گلدان شما هجوم سنگینی از هزارپا وجود دارد ، یک گزینه راحت خلاص شدن از شر خاک گلدان است. این بدان معنی است که شما باید گیاه را از یک گلدان به گلدان دیگر با خاک جدید منتقل کنید. قبل از قرار دادن گیاه در خاک جدید حتماً هزارپایی را که ممکن است روی ریشه گیاه شما باشد را از آن جدا کنید.

 • یک گلدان جدید تهیه کنید و آن را با خاک گلدان تازه پر کنید. پایه گیاه را بگیرید و به آرامی روی گلدان بزنید تا خاک اطراف ریشه شل شود.
 • پس از بیرون آمدن گیاه از گلدان ، اطمینان حاصل کنید که تا حد ممکن خاک گلدان را از ریشه خارج کنید. در گلدان جدید یک سوراخ در مرکز خاک گلدان ایجاد کنید.
 • ریشه گیاه را در سوراخ قرار داده و اطراف ریشه ها را با خاک گلدان بپوشانید. خاک گلدان را به خوبی آبیاری کنید تا آب از پایین تخلیه شود.
خاک گلدان را تعویض کنید

خاک گلدان را تعویض کنید

 

3 دیدگاه در “6 روش موثر برای از بین بردن هزارپای گلدان

 1. وحید گفت:

  مطلب کامل و مفیدی بود، ممنون.

 2. واشنگتون گفت:

  جالب بود.

 3. رها گفت:

  از این موارد بالا هیچ کدومشو لازم نیست انجام بدید،فقط حدود دو هفته ب گلدان آب ندهید
  خودشون درمیان و میمیرن،چون رطوبت باعث ادامه حیاطشونه.
  من گل دیفنم رو اینجور نجات دادم🙂🌱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *