گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

7 علت رشد نکردن گل پتوس (۱)

چیزی که همیشه در مورد گیاه پتوس میشنویم، رشد سریع و آسان این گیاه است و تقریبا میتوان گفت رشد نکردن آن هیچوقت در میان نبست. بنابراین اگر پتوس شما مدت هاست که رشد نمیکند باید به دنبال علت آن باشید چرا که این اتفاق برای پتوس امری نادر است. در این مقاله همراه ما باشید تا با علل رشد نکردن پتوس و کوچک شدن برگهای آن آشنا شوید.

۷ علت رشد نکردن گیاه پتوس

۷ علت رشد نکردن گیاه پتوس

پتوس نیز مانند باقی گیاهان، حیوانات و انسانها یک موجود زنده است و برای راضی نگه داشتن هر موجود زنده ای، باید کمی در مورد چگونگی سازگاری آن با محیط و آنچه برای زنده ماندن نیاز دارد، بدانید. پوتوس یک تاک همیشه سبز است که در جنگل‌های مناطقی مانند هاوایی، فیجی، ژاپن، فیلیپین و ویتنام رشد می‌کند.

این گیاهان به نور زیادی نیاز ندارند و نور غیرمستقیم متوسط ​​تا روشن کافی است تا پوتوس شما را در داخل خانه خوب جلوه دهد. گیاهان پتوس دوست دارند خاکشان مرطوب باشد، اگرچه می توانند خشکی یا رطوبت اضافی را تحمل کنند. پتوس به کوددهی زیادی نیاز ندارد و میتواند سالها بدون نیاز به تغذیه مصنوعی و تنها با تعویض خاک سبز بماند و رشد بسیار خوبی داشته باشد. بنابراین میتوانید خاک آن را هر دو سال یکبار تعویض کنید و از این طریق مواد مغذی را در اختیار پتوس قرار دهید. اما باز هم با فراهم بودن تمامی این عوامل ممکن است گیاه شما رشد ضعیفی داشته باشد که در این صورت باید موارد زیر را بررسی کنید.

علت رشد نکردن پتوس

1. قرار گرفتن گیاه پتوس در دماهای سرد

پتوس ها دقیقا در دمایی خوشحال هستند و رشد خوبی خواهند داشت که خود انسان در آن احساس خوبی داشته باشد. بنابراین پتوس را در محدوده دمایی مورد نیاز خودتان قرار دهید. پتوس دوستدار هوای گرم است و از قرار دادن این گیاه در دماهای پایین خودداری کنید چرا که ممکن است سبب توقف در رشد آن شود. در صورتی که از گیاه خود در فضای باز نگهداری میکنید نیز بهتر است آن را در فصول سرد به داخل خانه بیاورید. بنابراین پتوس در دمای اتاق بهترین رشد را خواهد داشت، دمایی که بدن انسان در آن نیازی به ژاکت یا بافتنی نداشته باشد!

2. دچار شدن به بیماری های رایج پتوس

بسیاری از مردم فکر می کنند که علائم بیماری در گیاهان آشکار خواهد بود، اما همیشه اینطور نیست. گاهی اوقات علائم بیماری ممکن است همین کاهش رشد گیاه باشد. پوسیدگی ریشه شایع ترین مقصر این اتفاق است. پوسیدگی ریشه توسط اومیست ها در جنس Phytophthora یا صرفاً با غرق شدن ریشه در آب زیاد ایجاد می شود.

با پوسیدگی ریشه، رشد گیاه در قسمت های بالایی متوقف شده و ممکن است لکه های قهوه ای آبکی روی برگ ها مشاهده کنید. همچنین در این موارد اگر گیاه را حفر کنید، ممکن است ریشه‌ها نرم و لطیف به نظر برسند.

اگر می‌خواهید گیاه خود را نجات دهید، آن را از ظرف بیرون بیاورید و تا حد امکان خاک اطراف ریشه را بتکانید. تمام ریشه های مرده یا بیمار را کوتاه کنید. ریشه هایی که سیاه و نرم هستند ریشه های بیمار هستند. ظرف را با مخلوط 10 درصدی از 1 قسمت سفید کننده و 91 قسمت آب تمیز کنید. سپس از خاک تازه برای کاشت مجدد استفاده کنید.

در مرحله بعد، زمان درمان با قارچ کش است. باید به دنبال یک گزینه آماده مانند قارچ کش های موجود در بازار باشید. برای اسپری کردن قارچ کش بر روی گیاه بهتر است گیاه را به بیرون ببرید و برگها و خاک را کاملاً اسپری کنید و مطمئن شوید که سطح زیرین آن را نیز اسپری کرده اید. سپس آن را به داخل برگردانید.

شما باید این کار را هر چند هفته یک بار به مدت حداقل دو ماه انجام دهید. احتمالاً علائم بدتری را مشاهده نخواهید کرد و ممکن است تصور کنید که از شر مشکل خلاص شده اید، اما حداقل هشت هفته به درمان ادامه دهید.

توجه داشته باشید که هرگز از گییاه بیمار برای قلمه زدن استفاده نکنید. شما نمی توانید مطمئن باشید که از شر عامل بیماری زا خلاص شده اید و ممکن است در نهایت تعداد زیادی قلمه قارچی ایجاد کنید. در نهایت ممکن است کمی طول بکشد، اما رشد جدیدی که ظاهر می شود باید شاد و قوی به نظر برسد.

بیماری و آفات پتوس

3. حشرات و آفات پتوس

آفات گیاهان آپارتمانی به معنای واقعی کلمه شیره گیاه را می مکند. بسیاری از آنها با مکیدن شیره گیاه از آنها مانند خون آشام های کوچک تغذیه می کنند و حشرات مانند فلس، شته ها و کنه های عنکبوتی همین کار را می کنند.

این یکی از ساده‌ترین مشکلات برای شناسایی است، زیرا تنها کاری که در صورت مشاهده رشد ضعیف گیاه باید انجام دهید این است که با دقت روی گیاه خود را جست و جو کنید و به دنبال نشانه‌هایی از فعالیت آفت باشید. شما ممکن است خود حشرات کوچک را ببینید، یا ممکن است متوجه علائم دیگری شوید که آنها آنجا هستند.

شته ها (حشرات از ابرخانواده Aphidoidea) به طور کلی بسیار کوچک هستند و به رنگ های سبز، زرد، قهوه ای مایل به زرد، صورتی یا نارنجی، بالدار و یا بدون بال وجود دارند.

کنه‌های عنکبوتی قرمز (Tetranychus urticae) این موجودات قرمز رنگ هستند و به نظر می‌آیند که روی شاخ و برگ‌ها و ساقه‌های آن‌ها، نقاطی مانند گزیده به نظر می‌رسند. ممکن است در واقع به جای آفات متوجه تارهای ظریفی شوید که آنها از خود به جای می گذارند.

شپشک‌های آرد آلود (خانواده Pseudococcidae) اغلب با علائم بیماری قارچی اشتباه گرفته می‌شوند، زیرا معمولاً خاکستری مایل به سفید هستند و با پوشش مومی پوشیده شده‌اند. به طور معمول، می توانید با پاک کردن آنها با یک دستمال پنبه ای آغشته به الکل از شر آنها خلاص شوید.

فلس ها (حشرات در ابرخانواده Coccoidea) در طیف وسیعی از اندازه ها و رنگ ها هستند، اما شما می توانید به دنبال توده های قهوه ای، خاکستری، سیاه یا خرمایی روی ساقه ها و برگ ها باشید. اینها همچنین می توانند در نگاه اول نشانه های یک بیماری به نظر برسند، اما اگر واقعاً دقت کنید، می توانید ببینید که آنها در واقع حشرات هستند.

تمامی این حشرات و آفات را می‌توانید بعد از مشاهده بر روی گیاه توسط سموم شیمایی و یا روغن های چریش از بین ببرید و گیاه خود را به حالت اولیه برگردانید.

آفات گیاه پتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *