مقالات

دیوار سبز یا گرین وال :

به دلیل ماهیت اجرایی آن با نامهای دیوار گیاهی ، دیوار زندگی و یا باغ های عمودی نیز شناخته میشود و محبوبیت گسترده ای در میان علاقه مندان به معماری و گیاهان پیدا کرده است . اجرا دیوار سبز همانند اسم خود میتواند دیوارهای داخلی و یا خارجی  (نمای ساختمان ) را شامل شود و در واقع مجموعه ای از پوشش گیاهیست که به صورت عمودی نصب شده و نمای زیبایی را به داخل یا خارج از خانه میدهد .

پیشنهاد : مشاوره رایگان و طراحی و اجرا دیوار سبز

 این نوع از طراحی سبز در کشورهای پرجمعیت ، شلوع و به طبع آلوده از اهمیت بیشتری برخوردار است و این به دلیل استفاده از گیاهان طبیعی و نقش تصفیه کنندگی آنها در این روش است . علاوه بر پاکسازی هوا ، تاثیر شگرفی که گیاهان در احوالات ما انسان ها میگذارند غیر قابل انکار است و با توجه به شرایط امروزی و افزایش جمعیت و کاهش طبیعت میتوان گفت که هدف اصلی دیوارهای سبز و باغ عمودی فراهم آوردن شرایط بهتر زندگی در کنار طبیعت است .

اجرا دیوارهای سبز هم برای افراد ساکن در آن ساختمان و هم افرادی که فقط از مجاور این ساختمان میگذرند، مزایای فراوانی دارند . قیمت دیوار سبز با توجه به متراژ ، نوع مصالح و نوع گیاه متغیر است. اما با کمک کارشناسان مجرب میتوانید دیوار سبز ارزان را اجرا کنید در ادامه  چند نمونه از این ویژگی هارا در زیر باهم مشاهده میکنیم :

  1. افزایش زیبایی شهری

اجرا دیوارهای سبز میتوانند معایب موجود در داخل و خارج ساختمان را بپوشانند و یک منظره ی جدید و زیبا ایجاد کنند که در ارزش ساختمان تاثیر فراوانی دارد.

  1. متعادل سازی هوای خارجی

گیاهان با کمک عمل فتوسنتز به کاهش دمای محیط کمک میکنند و ذرات معلق و گازهای موجود در هوارا جذب کرده و آلودگی هوا را کاهش میدهند . این دیوارها مانند یک عایق حرارتی عمل کرده و موجب میشود انرژی برق توسط ساکنین کمتر مصرف شود .

  1. محافظت از سازه ی بنا

افزایش و کاهش درجه حرارت فصول مختلف، برای یک ساختمان در طول بلند مدت میتواند مخرب باشد و سبب از بین رفتن مصالح ساختمانی به کاررفته در نما شود . طراحی دیوار سبز به عنوان یک لایه‌ی حفاظتی، از این مصالح در برابر این نواسانات محافظت کرده و مانع از تابش مستقیم اشعه‌ی خورشید و پرتوی مخرب UV  و برخورد باران های شدید به بدنه میشود .

  1. کاهش سر و صدا

لایه ی پوشیده شده از گیاهان برروی دیوارهای خارجی و داخلی مانند یک فیلتر صدا عمل کرده و اجازه ی ورود صداهای با فرکانس بالا را نمیدهد. باتوجه به این ویژگی میتوان از این دیوارها در کنار اتوبان ها و بزرگراه ها نیز استفاده کرد .