کاکتوس, مقالات

انواع بیماری کاکتوس و راه درمان آنها

بیماری-کاکتوس

کاکتوس ها بر خلاف ظاهر سخت و زمختشان می‌توانند در محیط کار یا خانه، دوستانی طولانی مدت برای ما باشند. علاوه بر زیبایی، آنها تاثیرات مثبتی برای ما دارند و از جمله فواید کاتوس می‌توان قدرت آن در تصفیه هوای اتاق را نام برد. شرایط نگهداری کاکتوس ها بسیار آسان است و کمتر به بیماری دچار می‌شوند. اما برای پبدا کردن علل بیماری کاکتوس و راههای درمان آنها می‌توانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
علت-گل-ندادن-کاکتوس

کاکتوس ها برای نگهداری در داخل خانه بسیار مناسبند و نگهداری آنها بر اساس فنگ شویی می تواند باعث تعییرات مثبت در محل زندگی و افزایش ثروت گردد. اصولا کاکتوس ها گیاهانی برای زندگی در شرایط سخت هستند. نور مداوم و آب اندک از مهم ترین نکات در نگهداری انواع کاکتوس در خانه است.

ظاهر این گیاه به طور معمول کمبود آب را نشان نمی‌دهد و بسیاری از صاحبان آنها به همین دلیل آبیاری کاکتوس را فراموش می کنند و زمانی متوجه این موضوع می‌شوند که دیگر ریشه‌ای برای آن باقی نمانده است.

نگهداری-کاکتوس

پس سه نکته مهم در نگهداری از کاکتوس : آبیاری مناسب و دریافت نور مناسب خورشید و محیط خشک می باشد. با فراهم آوردن این سه عامل شما می‌توانید یک کاکتوس زیبا و شاداب در داخل خانه خود داشته باشید. اما در بعضی موارد به دلیل مشکلات محیطی و فصلی، ممکن است کاکتوس‌تان به آفات و بیماری هایی دچار شود که در ادامه با علت و درمان آنها آشنا می‌شویم.

بیماری کاکتوس و راه درمان آنها

آفتاب سوختگی

شاید در ابتدا آفتاب سوختگی با ماهیت کاکتوس که همیشه نور آفتاب را می‌پسندد تناقض داشته باشد. ولی در شرایطی که کاکتوس را از محیط کم نور برای رشد بیشتر به محیط با نور شدیدتر جابجا می‌کنید، احتمال آفتاب سوختگی گیاه بیشتر می‌شود.

همین شرایط در زمان خرید کاکتوس هم در مواقعی شایع است. گیاه شما زمانی در شرایط کم نور مغازه بوده است و شما پس از خرید، آن را در محیطی پر نور قرار می‌دهید. آفتاب سوختگی به دو صورت سفید یا قهوه ای پیش می‌آید. در مورد لکه های سفید امکان درمان وجود دارد‌. اما در مواردی که لکه ی قهوه ای روی کاکتوس به وجود آمده است، متاسفانه لکه ها برای همیشه بر کاکتوس شما خواهند ماند.

نگهداری-کاکتوس

برای جلوگیری از گسترش لکه های قهوه‌ای و از بین بردن لکه های سفید باید به این طریق عمل کنید: کاکتوس را به سایه منتقل کنید و به مدت یک هفته در همان شرایط آبیاری کنید تا به شکل اولیه باز گردد. پس از آن می‌توانید به صورت تدریجی و قدم به قدم کاکتوس را به محیط پر نور تر منتقل نمایید.

آبیاری بیش از حد

کاکتوس ها به طور معمول آب را به مقدار زیاد جذب می کنند و به کمک ریشه ها آب را در سریع ترین زمان به داخل ساقه خود انتقال می دهد. به همین علت آبیاری بیش از حد، باعث نابودی کاکتوس می‌گردد. با این مشکل، پوسیدگی هایی در قسمت ریشه و پایین ساقه شروع می‌شود و به مرور باعث مرگ آن می‌شود. برای درمان این بیماری باید کاکتوس را سریعا از خاک بیرون آورید و خاک را از ریشه های آن پاک کنید. ریشه های پوسیده راجدا کرده و دوباره کاکتوس را بکارید. در صورت پوسیدگی تنه، قسمت بیمار را جدا کرده و اجازه دهید به مدت 2 روز خشک شود و سپس اقدام به کاشت آن در گلدان نمایید.

نگهداری-کاکتوس

 

تغییر شکل نامتعارف کاکتوس

تغییر شکل کاکتوس گاهی بر اثر کمبود نور در یک سمت آن است. از این جهت کاکتوس به سمت نور کشیده شده و باعث بد فرم شدن آن می‌شود. راهکار این مشکل می‌تواند جابجایی گلدان به محیط پر نور تر باشد. به محض دریافت نور کافی، کاکتوس به رشد عادی خود ادامه می‌دهد ولی متاسفانه فرم قبلی خود را تغییر نداده و ادامه رشد به شکل طبیعی می باشد.

کاکتوس-کم-نور

یخ زدگی

عموما محیط شناخته شده برای کاکتوس ها، محیط های گرم و خشن هستند. کاکتوس در این مناطق شبها دماهای پایین را نیز تجربه می کند و منظور از یخ زدگی، تحمل کاکتوس برابر سرما نیست. بلکه یخ زدن آب درون کاکتوس در دمهای پایین است. این یخ زدگی می‌تواند باعث آسیب به بافت گیاه و نابودی تدریجی کاکتوس شما شود. در صورت یخ زدگی، قسمت پوسیده را جدا کنید و گلدان را برای بازگشت به حالت طبیعی به محیطی گرم منتقل نمایید. می‌توانید از گرمای مصنوعی مانند لامپ و … نیز استفاده کنید.

علت گل ندادن کاکتوس

علت عمده گل ندادن کاکتوس، عدم استراحت کافی در فصل زمستان است. در این فصل بهتر است دمای اطراف کاکتوس بین 7 الی 12 درجه سانتی گراد باشد. در این دما گیاه نیاز به آب و تغذیه کمتری داشته و آماده گلدهی در فصل بهار و تابستان می شود.

بیماری کاکتوس

آفات کاکتوس را بشناسید

کنه قرمز عنکبوتی

اگر مقالات ما را در ارتباط با نگهداری گیاهان دنبال کرده باشید صد در صد اسم این کنه را شنیده اید. این کنه یکی از بدترین و رایج ترین آفات گیاهان آپارتمانی می‌باشد که به علت اندازه ریز به سختی با چشم دیده می‌شود. این کنه علاقه زیادی به قسمت های جدید گیاه داشته و به آنها حمله می‌کند و ظاهری خشک و قهوه ای به کاکتوس می‌دهد. راه مقابله با این کنه استفاده از آفت کش مخصوص آن است.

لکه قهوه ای روی کاکتوس

شته

همه ما تا حدودی با شته آشنا هستیم، این آفت بیشتر بر جوانه ها و قسمت های تازه رشد می‌کند. برای از بین بردن این آفت می‌توانید از سموم سیستماتیک و آبپاشی با فشار استفاده نمایید.

حلزون

کاکتوس ها در فضای خانه به ندرت دچار حمله حلزون قرار می گیرند. اما به سادگی می‌توانید آنها را در محیط سایه دار نزدیک گلدان پیدا کنید. به محض پیدا کردن آنها سریعا باید از گیاه دورشان کنید.

بیماری کاکتوس

شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلود یکی از خطرناک ترین و در عین حال سخت ترین آفات در کاکتوس هاست. این حشرات در داخل شیارهای کاکتوس هم نفوذ کرده و از کاکتوس تغذیه می‌کنند. برای از بین بردن این نوع آفت باید توجه داشت که تمامی شپشک ها از سطح کاکتوس پاک شوند. می‌توانید با استفاده از مسواک اقدام به پاک سازی آنها کنید. استفاده از سموم خانگی برای از بین بردن آنها بهتر از سموم شیمیایی است. اما در صورت نتیجه نگرفتن از آنها از آفت کش های سیستماتیک استفاده کنید.

بیماری کاکتوس

شپشک سپردار

تغذیه این شپش از شیره کاکتوس می‌باشد. این شپشک به تمامی نقاط کاکتوس حمله کرده و پس از مدت کوتاهی به سرعت تکثیر می‌گردد. در ابتدا با هر وسیله‌ای شده باید این آفات را از گیاه جدا کنید. پس از آن می‌توانید از آفت کش های مخصوص جهت درمان بیماری کاکتوس استفاده کنید.

فواید-کاکتوس

5 دیدگاه در “انواع بیماری کاکتوس و راه درمان آنها

 1. فرهاد متحمل گفت:

  با سلام
  اکثر کاکتوسهای بنده، در قسمت خاک گلدان آلوده به حشرات ریز شبیه به مگس که پرواز هم میکنند شده است. به پیشنهاد کسی از پودر بنومیل ۵۰ درصد استفاده کردم.
  لطفاً برای از بین بردن این حشرات و پاکسازی گلها راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر ???

 2. حمید رضا گفت:

  سلام کاکتوس من روی تنه خال سیاه زده چندتاشون را با موچین کندم ولی باز سر گیاه هم زده کندمشون مایع ظرفشویی اسپری کردم ولی باز زده چکارشون کنم ؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   سم قارچ کش به محل هایی که لک دارن اسپری کنید و مقداری قارچ کش هم با آبیاری به خاک بدید. بعد از 14 روز مجددا تکرار کنید تا مشکل رفع شه.

 3. س گفت:

  اچینو من خودش رشد می کنه اما تیغ هاش نه دلیلش چیه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام رشد کاکتوس به طور کلی بسیار کنده. گیاه رو جایی بذارید که نور کافی دریافت کنه. استفاده از کود به مقدار کم هم می تونه برای رشد موثر باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *