کاکتوس, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

با بیماری های هاورتیا گورخری آشنا شوید

هاورتیا

اگر شما هم به دنبال یک گیاه زیبا اما ساده برای منزل و یا میز کارتان می گردید هاورتیا گورخری یکی از بهترین انتخاب هاست. مانند بقیه ساکولنت ها، هاورتیا گورخری هم نگهداری آسانی دارد و کشتن آن تقریبا ناممکن است. البته آبیاری بیش از اندازه یکی از عواملی است که می تواند باعث بیماری هاورتیا گورخری شود. پوسیدگی ریشه هاورتیا از همین آبیاری زیاد است. عوامل دیگری مثل نور زیاد هم می تواند باعث سوختن برگ هاورتیا شود. برای آشنایی با بیماری های هاورتیا گورخری مثل: پوسیدگی ریشه هاورتیا ، قهوه ای شدن هاورتیا و … با ما در این مقاله همراه باشید.

معرفی هاورتیا گورخری

هاورتیا گورخری با برگ های سبز تیره و خطوط راه راه سفید گیاهی از گروه ساکولنت هاست. هاورتیا به دلیل شباهت ظاهری، با آلوئه ورا اشتباه می گیرند. جای تعجب نیست که هر دو گیاه در یک خانواده هستند و به همین دلیل ظاهری بسیار شبیه به هم دارند. اما برخلاف آلوئه ورا هاورتیا معمولا رشد خیلی کندی دارد و کوچک است. هاورتیا به مراقبت چندانی نیاز ندارد و حتی می تواند هفته ها بی آبی را تحمل کند. یک مزیت دیگر هاورتیا این است که برای انسان و حیوانات خانگی سمی نیست و با خیال راحت می توان آن را در منزل نگهداری کرد. هاورتیا معمولا به بیماری و آفت دچار نمی شود فقط آبیاری زیاد است که می تواند باعث بروز مشکلاتی در هاورتیا شود. در ادامه با انواع بیماری هاورتیا گورخری بیشتر آشنا می شویم.

انواع بیماری هاورتیا گورخری

برگ ها رو به قرمزی می روند:

قرمز یا قهوه ای شدن هاورتیا زمانی اتفاق می افتد که گیاه مرتبا در معرض نور مستقیم خورشید قرار داشته باشد یا این که نور آن خیلی زیاد باشد. در این حالت گلدان را به مکانی تاریک تر منتقل کنید یا برای گیاه سایه ایجاد کنید. بعد از چند هفته قرمزی برگ ها از بین می رود و گیاه به رنگ سبز طبیعی خود برمی گردد.

قهوه ای شدن هاورتیا

قهوه ای شدن هاورتیا

لکه های سیاه روی برگ ها مشاهده می شود:

همان طور که گفتیم اصلی ترین علت خراب شدن کاکتوس گورخری آبیاری بیش از حد است. بروز لکه های سیاه نشانه پوسیدگی ریشه هاورتیا است که از همین آبیاری زیاد ناشی می شود. پس سیاه شدن هاورتیا به دلیل آبیاری بیش از اندازه روی می دهد. باقی ماندن آب روی برگ ها هم می تواند باعث این مشکل شود. برای رفع مشکل باید فواصل آبیاری را بیشتر کنید و از زهکشی خوب خاک مطمئن شوید.

پوسیدگی ریشه هاورتیا

پوسیدگی ریشه هاورتیا

گیاه حالت افتاده پیدا کرده است:

این عارضه همزمان به دو دلیل آبیاری زیاد و بودن در معرض هوای سرد است. به خاطر داشته باشید که هاورتیا گیاهی دوستدار گرماست که به آبیاری متعادل و کمی نیاز دارد. در واقع هاورتیا مثل کاکتوس های بیابانی با شرایط آب کم، هوای گرم و نور زیاد سازگاری پیدا کرده اند. عدم تامین هر کدام از این نیازها می تواند علت خراب شدن کاکتوس گورخری باشد.

برگ های گیاه چروکیده شده اند:

برگ های چروکیده هاورتیا معمولا یا اثر آبیاری نکردن در زمان طولانی است و یا اثر آبیاری بیش از اندازه. برای رفع مشکل ابتدا باید علت را پیدا کنید. اگر خاک گیاه خیلی خشک است نشان دهنده آبیاری کم و اگر خاک خیس مانده نشان دهنده آبیاری بیش از اندازه است. به تناسب علت، آبیاری را به تعادل برسانید تا گیاه دوباره به حالت عادی برگردد. دقت کنید که آبیاری زیاد می تواند باعث پوسیدگی ریشه هاورتیا شود.

نوک برگ ها قهوه ای می شود:

قهوه ای شدن نوک برگ ها یک بیماری رایج هاورتیاست. باید بدانید که این مسئله تا حدی طبیعی است و در هاورتیای سالم هم اتفاق می افتد. اما به طور کلی قهوه ای شدن نوک برگ هاورتیا نشانه کمبود رطوبت گیاه است. هاورتیا را به هیچ وجه نباید نزدیک منبع گرما مثل رادیاتور قرار دهید. برای جلوگیری از ادامه بیماری لازم است که گیاه را به مکان دیگری منتقل کنید.

قهوه ای شدن نوک برگ ها

قهوه ای شدن نوک برگ ها

برگ های پایینی تغییر رنگ می دهند:

اگر در برگ های پایینی یعنی برگ های پیر تغییر رنگ مشاهده کردید احتمالا علت آن آبیاری نامناسب است. ممکن است خاک زهکشی خوبی نداشته باشد و ماندن آب در خاک باعث بیماری قارچی شود. در این حالت باید میزان آبیاری را پایین بیاورید تا گیاه در اثر پوسیدگی از بین نرود.

برگ ها زرد و بی رنگ می شوند:

برگ های زرد یا بی رنگ معمولا نشانه نور زیاد است. اگر گیاه در معرض نور شدید و مستقیم آفتاب قرار بگیرد برگ ها شروع به سوختن می کنند. اولین نشانه هایی که در این حالت ظاهر می شوند، زرد و بی رنگ شدن برگ هاست. اگر این علائم را مشاهده کردید سریعا گلدان را به مکانی با نور غیرمستقیم ببرید تا دچار سوختگی نشود.

بیماری هاورتیا گورخری

بیماری هاورتیا گورخری

آفات هاورتیا گورخری

شپشک آردآلود:

برای تشخیص این آفت به دنبال نقاط سفید پودری در سطح برگ ها باشید. اگر متوجه این آفت شدید به کمک یک پنبه آغشته به الکل به آرامی برگ ها را تمیز کنید تا آفت ها از بین بروند.

کنه عنکبوتی:

مشاهده ساختارهای تارعنکبوتی زیر برگ های گیاه نشانه حمله کنه به گیاه است. برای دفع این کنه ها می توانید از سم کنه کش استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *