گل ها, گیاهان آپارتمانی, گیاهان فضای باز, مقالات, نگهداری گیاهان

با نحوه ی کاشت و تکثیر گل شمعدانی آشنا شوید

تکثیر-شمعدانی

همه‌ی ما با شنیدن نام گل شمعدانی، تصاویر زیبای حیاط های نقلی و حوض دار خانه های قدیمی در ذهنمان سبز می‌شود. همان هایی که گلدان های شمعدانی قرمز و نارنجی و صورتی برروی پله ها و لبه‌های حوض آنها خود نمایی می‌کرد. شمعدانی گیاهی زیبا و مقاوم است که قبلا به طور کامل با شرایط نگهداری آن آشنا شده‌ایم. اما در این مقاله میخواهیم با روش قلمه زدن شمعدانی آشنا شویم تا برای همیشه این گیاه گلدار زیبا را داشته باشیم و با تکثیر آن، این زیبایی را به عزیزانمان نیز هدیه دهیم.

روش-قلمه-زدن-شمعدانی

آخرید بروزرسانی مقاله : 7 مهر 98

انواع روش تکثیر شمعدانی :

تکثیر شمعدانی معمولا به دو روش 1. کاشت بذر و 2. قلمه زدن انجام می شود که روش قلمه زدن شمعدانی بسیار ساده تر و متداول تر است. تکثیر شمعدانی بسیار ساده اما پر نکته است و جزئیاتی مانند زمان قلمه زدن شمعدانی ( بهار تا اواسط پاییز ) و طریقه نگهداری از قلمه ها و بذر ها، برای داشتن گیاهی جدید و زیبا تاثیر بسزایی دارد. در ابتدا با روش قلمه زدن شمعدانی آشنا می‌شویم :

1. قلمه زدن شمعدانی :

گام اول :

برای تکثیر شمعدانی به این روش از ساقه های سبز اصلی و چوب مانند شمعدانی استفاده میکنیم. در ابتدا قلمه های با اندازه های حدود 8-12 سانتیمتر دارای 2 یا 3 گره را از گیاه اصلی جدا میکنیم.توجه داشته باشید که حتما اینکار را با چاقوی تیز و یا قیچی باغبانی انجام دهید.

تکثیر-شمعدانی

گام دوم :

بعد از بریدن قلمه، همه‌ی برگ‌ها و شاخه های اضافی روی آن را حذف میکنیم به طوری که تا 5 سانتی متر فقط ساقه بماند.  برگ های موجود در انتهای قلمه را نگه میداریم و اگر برگی در بین آنها وجود دارد که بریده شده است و یا ظاهری بیمار دارد را نیز حذف می‌کنیم.

تکثیر شمعدانی

گام سوم :

برای گرفتن نتیجه بهتر و سریعتر می توانید انتهای ساقه را درون هورمون ریشه زایی فرو کنید. این هورمون هم سرعت ریشه زایی را بالا می‌برد و هم آلودگی های بعد از قرار گرفتن ساقه در خاک، که ممکن است باعث بیماری قلمه شمعدانی بشود را کاهش می‌دهد.

روش تکثیر شمعدانی

گام چهارم :

قلمه ها را میتوان در خاک و کود آماده و یا مخلوط کوکو پیت و پرلیت کاشت. بعد از کاشتن قلمه ها، آنها را به مدت یک هفته در محیطی نیمه تاریک نگهداری کنید تا انرژی گیاه به جای رشد برگ، محدود به ریشه زایی شود. بعد از این طی این مدت قلمه را به مکانی پرنور، مانند کنار پنجره منتقل کنید.

 

قلمه زدن شمعدانی

گام پنجم :

برای حفظ رطوبت گیاه، راههای زیادی وجود دارد و یکی از این راهها کشیدن یک کیسه پلاستیکی روشن برروی گلدان است. توجه داشته باشید که در این مدت، قلمه‌ها را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید و سعی کنید بستر کاشت مرطوب باشد.

تکثیر شمعدانی

گام ششم :

اگر از نایلون بر روی قلمه ها استفاده کرده‌اید باید توجه داشته باشید که در صورت وجود نداشتن تهویه مناسب، قلمه ها کپک خواهند زد. پس یا روی نایلون سوراخ های ریزی ایجاد کنید که هوا جریان داشته باشد و یا هر روز نایلون را از روی آنها بردارید  تا قلمه‌ها هوا بخورند.

گام هفتم :

در بهترین شرایط 3 الی 4 هفته و در بدترین شرایط 6 الی 8 هفته، ریشه دهی قلمه ها زمان می‌برد. اگر تکثیر را از اواسط بهار آغاز کرده باشید، بعد از ریشه دهی قلمه، هوا رو به گرمی می‌رود فصل رشد آنها آغاز می‌شود. در این زمان بهتر است یک گلدان برای قرار دادن قلمه ها در نظر بگیرید. بعد از قرار دادن آنها در گلدان اصلی، قلمه را سرزنی کنید تا گیاه به رشد شاخه های جانبی تشویق شود و گلدانتان پر شود. در صورت مهیا بودن همه‌ی شرایط، بعد از چند هفته شما یک گلدان شمعدانی زیبا و پر خواهید داشت.

روش تکثیر شمعدانی

 

تا اینجا قلمه زدن شمعدانی را فراگرفتیم، با ما همراه باشید تا در ادامه با تکثیر شمعدانی از طریق بذر نیز آشنا شویم.

2. روش تکثیر شمعدانی با بذر :

گام اول :

در ابتدا سوراخ‌هایی با عمق حدود نیم سانتیمتر و با قطری دو برابر قطر بذر روی خاک ایجاد میکنیم. از خاک کوکوپیت یا ترکیب پیت ماس استفاده میکنیم. بذر را درون سوراخ ها گذاشته و روی آن خاک میریزیم و سپس روی آن را به آرامی با آب پاش مرطوب کرده و با نایلون میپوشانیم  و در دمای 20 درجه قرار میدهیم.

تکثیر شمعدانی از طریق بذر

گام دوم : 

در این مرحله باید بسیار مراقب باشید که گیاه کپک نزند برای جلوگیری از این مشکل هر چند وقت یکبار هوادهی را انجام دهید.

گام سوم :

مدت 3 الی 7 روز زمان می‌برد تا بذرها جوانه زنی کنند و در این مدت باید توجه کرد که هر موقع خاک خشک شد با اسپری خاک را مرطوب کرد.

گام چهارم :

زمانی که جوانه ها برگدار شدند روی نایلون یک سوراخ ایجاد کرده و در محلی نورگیر با نور غیر مستقیم قرار میدهیم. بعد از یک هفته سوراخ دیگری ایجاد کرده و این کار را انقدر در طول زمان انجام میدهیم تا گیاه به هوای بیرون عادت کند. بعد از چند هفته گلدان ها حاوی ساقه ها و برگهای زیبای شمعدانی خواهد شد و می‌توانید از این گل زیبا نهایت لذت را ببرید.

زمان قلمه زدن شمعدانی

12 دیدگاه در “با نحوه ی کاشت و تکثیر گل شمعدانی آشنا شوید

 1. احمد گفت:

  سلام
  علت سیاه شدن قلمه چیست؟
  علت خشک شدن برگهای سبز بدون اینکه زرد شوند
  علت عنچه ها به گل کامل تبدیل نمیشن یا غنچه ها خشک شده یا گل ضعیف و پژمرده میشوند
  با سپاس از شما

  1. انوشه حریری گفت:

   سلام دو دلیل برای سیاه شدن ساقه قلمه ها وجود دارد: 1-آبیاری بیش از اندازه و مناسب نبودن زهکش خاک که موجب تجمع آب و پوسیدگی ریشه و ساقه میشود.
   2-آلوده بودن خاک که موجب بیماری قارچی ریشه و سیاه شدن قلمه می شود.
   برای پیشگیری از ایجاد این مشکل سعی کنید قبل از کاشت قلمه ها را با سم قارچ کش ضد عفونی کنید و هنگام جدا کردن قلمه ها از وسایل تمیز و د عفونی شده استفاده کنید.
   لوله ای شدن برگ ها بر اثر تغییرات درجه حرارت(سرما ویا گرمای زیاد) ونیز وجود افت وبیماری در گیاهان ،نور زیاد،آبیاری کم و یا بیش از اندازه و نامناسب و… ممکن است ایجاد شود.

   1. سودابه طاوسی گفت:

    سلام ساقه های شمعدانی من بلند شده واز قسمت پایین خالی چگونه قلمه بزنم با تشکر

 2. محمدصادق رضایی گفت:

  سلام.عزیزم .شمعدانیهای ما که درجلوی پنجره نگهداری میشودوتازه خرداری کردیم شروع شده بهپلاسیده شدان برگها چه کار باید انجام دهم .قبلآازراهنمایی شما کمال تشکررادارم

 3. مجتبی گفت:

  سلام وقتی قلمه هارو داخل خاک قرار میدیم باید آب بدیم یا نه

 4. عبداللهی گفت:

  سلام زمان کاشت شمعدونی الان خوب است؟

 5. محمد گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالب خوب و کامل و البته با تصاویر عالی

 6. محمد گفت:

  کاش جواب این سوالات رو میدادی.
  هم سوالات بقیه هم جواب میدادید و هم احترام به مخاطبین بود

 7. مجتبی گفت:

  سلام. دوستان از پودر دارچین میتوانند برای ریشه زایی و پیشگیری از قارچ استفاده بکنند

  1. Sima گفت:

   کجای گل دارچین بزنیم ریشش؟

 8. Ali.T گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما … لطف بفرمایید در مناطقی که هوا گرم است مانند جنوب ایران … برای داشتن گل شمعدانی چه باید کرد من هرچی تلاش کردم بی نتیجه بوده .. درضمن اینجا سیستم خنک کننده گی منزل اسپیلت هست . تراس منزل بنده رو به شمال شرقی هست و مقدار افتاب فقط صبح ها دارم . ممنون میشم راهنمایی کنید

 9. هانیا گفت:

  سلام وقت بخیر شمعدانی تمام سال گل داره؟ اوایل اردیبهشت میشه بذر رو کاشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *