گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

کاشت و روش تکثیر سانسوریا | روش قلمه زدن سانسوریا

تکثیر سانسوریا

گیاه سانسوریا شمشیری، گیاهی زیبا، مقاوم و از جمله گیاهان تصفیه کننده هوا محسوب می‌شود. بودن سانسوریا در خانه، علاوه بر زیبایی، فواید بسیاری برای ما دارد و می‌توان آن را در دکوراسیون اتاق خواب، پذیرایی و حتی حمام استفاده کرد، پس برای زیاد کردن این گیاه زیبا و مفید می‌توانید آن را به راحتی و با کمی دقت تکثیر کنید. برای تکثیر سانسوریا روش های متفاوتی وجود دارد. اگر علاقه دارید با نحوه ی پرورش سانسوریا پاکوتاه، روش تکثیر سانسوریا ابلق و بطور کلی روش کاشت سانسوریا آشنا شوید ما را در این مقاله همراهی کنید.

روش کاشت سانسوریا

روش کاشت سانسوریا

نکات روش کاشت سانسوریا در گلدان

شرایط نگهداری سانسوریا بسیار آسان است و همین امر، این گیاه را برای افراد شاغل و پر مشغله مناسب کرده است. این گیاه زیبا به راحتی در یک گلدان مناسب یعنی نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، رشد کرده و پاجوش می‌زند. برای دیدن پاجوش های بیشتر سانسوریا، می‌توانید از گلدانی استفاده کنید که یک سایز از سایز مناسب آن کوچکتر باشد. در این گلدان گیاه تشویق به زدن پاجوش می‌کند و می‌توانید این گیاه را به راحتی زیاد کنید. 

این در حالیست که اگر سانسوریا را در گلدانی بزرگتر از سایز اصلی بکارید، ممکن است تمام انرژی گیاه صرف گستراندن ریشه در گلدان بشود و گیاهی ضعیف و بدون پاجوش نصیبتان ‌شود. اما با گلدان کوچکتر، گیاه به سرعت در همه جای گلدان ریشه می‌دهد و بقیه انرژی صرف پاجوش زدن می‌شود.

بنابراین گلدانی با زهکش عالی و مناسب سانسوریا انتخاب کنید و با خاک سبک آن را پر کنید، سانسوریا را بدون آسیب زدن به ریشه ها در آن قرار داده و به خوبی از آن مراقبت کنید تا پاجوش های زیادش را ببینید.

پرورش-سانسوریا

تکثیر سانسوریا

 

با روش های تکثیر سانسوریا آشنا شوید

1. تکثیر از طریق قلمه برگ 

 •  سانسوریا سبز

برای پرورش سانسوریا سبز از طریق برگ، در ابتدا 1 یا چند برگ بزرگ و سالم را جدا کرده و آنها را از پایین ترین قسمتی که می‌توانید ببرید. سپس آن ها را به قسمت های 8-10 سانتیمتری تقسیم کنید. برگ ها را به مدت یک یا دو روز در جایی نگهدارید تا قسمت برش خورده پینه ببندد.

بعد از خشک شدن قسمت بریده شده، برگ ها را به طور عمودی و دقیقا از همانجایی که برش زده‌اید، تا نصف داخل بستری از ماسه قرار دهید و دقت کنید که برگ ها را سر و ته نکارید.

دقت کنید که گلدان انتخابی شما برای قلمه ها خیلی بزرگ نباشد.

تکثیر سانسوریا

قلمه سانسوریا

 

قلمه ها را آبیاری کنید و بعد از آن روی گلدان را با کاور پلاستیکی بپوشانید تا رطوبت بیشتر شده و سریع تر رشد کنند.

تکثیر سانسوریا

تکثیر سانسوریا

 

بعد از گذشت حدود 2 الی 3 هفته بسته به عوامل محیطی، قلمه ها ریشه می‌دهند و می‌توانید آن ها را در گلدانی جداگانه بکارید و منتظر رشد پاجوش ها از کنار آنها بمانید.

ریشه دهی سانسوریا

ریشه دهی سانسوریا

 • تکثیر سانسوریا ابلق

تکثیر سانسوریا ابلق نیز مانند سانسوریا سبز است با این تفاوت که برای ابلق ماندن گیاه باید قسمت پایین برگ را به صورت عدد 8 به شکل زیر برش داده و قسمت برش داده شده را درون خاک قرار دهید.

تکثر سانسوریا ابلق

تکثر سانسوریا ابلق

توجه کنید که در این روش باید گیاهی که آن را قلمه می‌زنید خودش ابلق باشد تا پاجوش آن نیز ابلق رشد کند. با کمی دقت به تصویر بالا مشخص می‌شود که با حذف قسمت سبز رنگ از برگ، گیاه ناچار می شود برای جوانه زدن از دو پایه خود که دارای نوارهای طلایی رنگ هست استفاده کند و به همین دلیل ساقه ی جوان ابلق می‌شود.

مناسب ترین خاک برای تکثیر آن مخلوطی از 2 قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی است.

معرفی و آشنایی تمام گیاهان آپارتمانی

2. تکثیر از طریق تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم

تقسیم بوته در گیاه سانسوریا در فصل بهار صورت می‌گیرد. وقتی ارتفاع برگ‌ها بلند و گلدان پر از برگ های سانسوریا شده باشد باید بدانید که ریزوم تمام گلدان را پر کرده است. در این زمان گیاه پایه مادر را از گلدان خارج کرده و با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می‌کنیم، طوری که هرقسمت سهمی از ریزوم ببرد. سپس هر دو یا سه گیاهچه را در یک گلدان جداگانه و با ترکیب خاکی مناسب می‌کاریم. مزیت این روش در این است که در ابلق‌ها گیاهان جدید نیز ابلق خواهند بود.

ریزوم

ریزوم سانسوریا

3. تکثیر از طریق پاجوش

هنگام تعویض گلدان گیاه را خارج کنید، پا جوش های 20 سانتی را با دقت جدا کرده و در گلدان جدید بکارید و خاک را خوب فشرده کنید. بهتر است همانطور که گفتیم گلدان انتخابی شما برای پاجوش ها بزرگ نباشد تا گیاه به سرعت بعد از گستراندن ریشه، رشد کند. توجه کنید که ممکن است تا مدت ها پاجوش هیچ تغییری در رشد خود نداشته باشد که این امری طبیعیست.

پاجوش سانسوریا

پاجوش سانسوریا

 

شرایط نگهداری سانسوریا

گل سانسوریا از جمله گیاهان بسیار مقاوم است که با نام های سانسوریا شمشیری ، زبان مادر شوهر و … شناخته می‌شودآسان بودن شرایط نگهداری سانسوریا و مقاوم بودن آن ، این گیاه را برای دفاتر اداری ، منزل و … بسیار مناسب کرده است. سانسوریا انواع زیادی دارد و هر کدام از آن ها زیبایی خاص خود را دارند. یکی از زیباترین انواع سانسوریا، گل سانسوریا ابلق است که ماندگاری بالایی دارد و با برگهای سبز و زرد زیبایی دکوراسیون را دو چندان می‌کند. جهت مطالعه شرایط نگهداری بر روی لینک زیر کلیک کنید

چگونه از گل سانسوریا نگهداری کنیم ؟!

بیماری های سانسوریا

گیاهان موجودات زنده و طبیعی هستند، وجود لک بر روی آن ها به مقدار معقول، عادی بوده و نباید سخت گیری زیادی انجام دهیم، اما اگر میخواهید مطمئن شوید گیاه شما از سلامت کافی برخورد است یا خیر توصیه می‌شود مقاله ی بیماری های سانسوریا و راه درمان آنها را در لینک زیر مطالعه کنید .

بیماری های سانسوریا و راه های درمان آن را یاد بگیریم

47 دیدگاه در “کاشت و روش تکثیر سانسوریا | روش قلمه زدن سانسوریا

 1. ناشناس گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  1. Moji گفت:

   عالی بود ـ مخصوصا در مورد ابلق استفاده کردم چرا که نمیدونستم علت برش عدد هشت از پایین به چه دلیله ـ فقط اگر در مورد خاک لومی توضیح داده میشد بهتر بود

  2. پانیا گفت:

   عالی بود ممنون

   1. کیانا والی گفت:

    سلام ممنون که نظرتون رو به اشتراک گذاشتید.

 2. مهری گفت:

  سلام من چندماهه که ازطریق قلمه کاشتم ولی به نظرم رشد نمیکنه هم چنین ازطریق برگاش میخوام تکثیرکنم هنوزخبری نیست چیکارکنم زودرشدکنه

  1. علی گفت:

   محرک رشد به خاک قلمه اضافه کنید

  2. مجتبی گفت:

   سلام مهری
   احتمالا گلدان انتخابی شما بزرگ بوده و گیاه در حال ریشه پراکنیه صبر داشته باشید تا قلمه از کنار ریشه پاجوش بزنه

  3. Moji گفت:

   شایدخاکش ضعیفه وشاید آبیاریتون بیش ازحدنیازه که باعث شده از پایین توی خاک دچارپوسیدگی بشه

  4. مهدی گفت:

   احتمالا گلدان بزرگ بود سعی کنید گلدان کوچکتری انتخاب کنید تا گیاه بیشتر روی پاجوش تمرکز کنه

 3. حسن میرعرب گفت:

  سلام.سانسوریا رو ازطریق بذرهم میشه تکثیرکرد.یا اصلا بذرداره.باتشکر

 4. محمودی گفت:

  سلام اوقاتتون سبز
  قلمه به روش برش برگ زدم مدت زیادیه .الان چیکارکنم صبرکنم پاجوش دربیاره یا دربیارم و اگر ریشه کرده بود درگلدان دیگر بکارم .

 5. منیر گفت:

  سلام من دو بار این روش تکثیر برگ و انجام دادم ولی بعد دو هفته از پایین شل و آبکی میشه و تا بالای برگ میاد

  1. Omid گفت:

   اگه بزاری چند روز بمونه تا سطح برش خشک بشه و بستر کاشت مناسب باشه خراب نمیشه

 6. مهنوش گفت:

  نسلام پس از برش هشتی به برگ سانسوریاچند روز نیازه بذاریم کنار خشک بشه و کجا و در چهپارچه ای بذاریم خشک بشه بعد وارد گلدان کنیم مرسی

 7. alaatv.com گفت:

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم
  کنید؟

 8. دانیال گفت:

  سلان ببخشید باید چند سانتی متر تو درون خاک بکاریم ، همیچنین اگه شش سانت شش سانت ببریم چیزی نمیشه که ؟

 9. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 10. حافظ گفت:

  سلام خسته نباشید از طریق برگ سانسوریای سبز تکثیر کردم الان دوماه هیچ پاجوش مشاهده نکردم گلدان ها کوچیک هستند و برای زود دیدن پاجوش ها پلاستیک رو شون زودم که دور یک گلدان حال کپک زدکی مشاهده میشود چکار کنم راستی یکی از گلدان ها چهار ماه پیش کاشتم درش اوردم دیدمش ریشه زده بود ولی پاجوش نزده بود چکار کنم خاک گلدونم خاک باغچه ای کلافه شدمه چکار کنم

 11. غزال گفت:

  سلام سانسوریا رو میشه داخل آب گذاشت واسه قلمه زدن ؟؟

  1. سعیده گفت:

   سوال منم هست🙃🙃

   1. کیانا والی گفت:

    بله سانسوریا رو می تونید در آب قلمه بزنید.

 12. موسوی گفت:

  سلام. زمان دقیق قلمه گیری از سانسوریا دقیقا در چه ماهی هست؟ و قیمت عمده خرید چند هست؟

 13. مهدی گفت:

  با عرض سلام و وخسته نباشید با اصولی که آموزش دادید سانسوریا ابلق را چندین بار قلمه هشتی زدم ولی بعد از دو سه روز لیچ می اندازه و بو میگیره لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. Moji گفت:

   شایدخاکش ضعیفه وشاید آبیاریتون بیش ازحدنیازه که باعث شده از پایین توی خاک دچارپوسیدگی بشه

 14. مهیار گفت:

  با عرض سلام و وخسته نباشید با اصولی که آموزش دادید سانسوریا ابلق را چندین بار قلمه هشتی زدم ولی بعد از دو سه روز لیچ می اندازه و بو میگیره لطفا راهنمایی کنید ممنون

 15. احمدی گفت:

  سلام ببخشید من گیاخ سنسوریا رو در سبدی از جنس کنف دارم و هنوز نکاشتم. میخواستم ببینم برای کاشتن باید کنف رو از دورش بردارم؟ یابا همون سبد کنفی بکارم؟

 16. زهرا گفت:

  سلام، من هر باری که اومدم قلمه برگ بگیرم و برگها رو برش دادم و گذاشتم توی خاک، هر بار قلمه ها از پایین پوسیده شد و از بین رفت باید چیکار کنم؟

  1. Moji گفت:

   زیادآب ندید ـ سنسوریا به آب زیاد واکنش منفی میده،اکثرعزیزانی که با این مورد مواجه میشن بهمین علته،هردوهفته یک لیوان آب کافیه ـ آب روخم بگذارید یکروز بمونه تا کلرش ازبین بره

 17. پیمان هستم گفت:

  سلام …ممنون عالی هست…فقط من قد برشهام خیلی بلنده وداخل خاک کردنم ۲ یا ۳ سانته…تعداد ساقه هام رو توی گلدون دور هم کاشتم …احساس میکنم ساقه ها خیلی کوارهم متراکم هستند…تجربه شما این گیاه رشد میکنه؟؟؟

 18. پسر خوب گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از
  دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 19. آرزو گفت:

  من سانسوریا دارم و 2 هفته ست قلمه زدم ولی هنوز ریشه نداده:(

  1. کیانا والی گفت:

   یک هفته دیگه هم صبر کنید احتمالا ریشه می دن.

  2. زری گفت:

   سلام
   برای ریشه زدن سانسوریا و پاجوش زدن باید بسیار صبور بود
   من خودم یه سری از طریق برگ تا پاجوش زدن 3 ماه طول کشید

   1. کیانا والی گفت:

    سلام
    بله درسته.

    1. مریم گفت:

     سلام
     ممنونم از مطالبتون
     سانسوریا ابلق من از پایین لزج شده وشل .ایا می تونم از اون برای تکثیر قلمه بگیرم یا که نه ؟اگر بله
     از چه خاکی استفاده کنم.

     1. کیانا والی گفت:

      سلام اگه برگ های سالم داره می تونید از اون ها قلمه بگیرید ولی باز هم احتمال جواب دادنش کمه. قلمه ها رو در بستر شنی قرار بدید تا ریشه بدن. بعد از اون برای انتقال به گلدان از خاک برگ و خاک لومی استفاده کنید.

 20. امیر گفت:

  سلام من دوبار از طریق قلمه برگ تکثیر کردم با همان روش ولی بعداز سه هفته برگها شل شد و افتاد خیلی نرم شدن تقریبا خراب شد علت چی میتونه باشه ممنون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   متاسفانه از هر 10 تا قلمه‌ای که بزنید فقط 2/3 تاش امکان داره بگیره.

 21. معین گفت:

  سلام کامل و جامع بود متشکرم.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون که نظرتون رو گفتید.

 22. تینا گفت:

  سلام چرا من هر چی قلمه می زنم نمی گیره؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   تعداد بیشتری قلمه تهیه کنید چون از هر ده تا قلمه فقط 2/3 تاشون ممکنه بگیرند و این طبیعیه.

 23. Mehdi گفت:

  سه ماهه طبق آموزش شماقلمه زدم وخوب هم ریشه زده و خراب نشده ولی جوونه نمیزنه وهمینجور موندن ….باید چکارکنم…تازگیا پلاستیک هم روش نمیکشم….علت جوونه نزدنش چیه؟؟؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   مدت زیادی طول می کشه جوونه بزنه باید باز هم صبر کنید.

 24. آزاده گفت:

  واقعا عالی بود ممنون خدا خیرتون بده ان شاالله
  یعنی انگار آموزش حضوری بود تشکر

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از شما که نظرتون رو گفتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *