گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

نحوه ی کاشت و تکثیر گیاه سانسوریا

تکثیر-سانسوریا

گیاه سانسوریا شمشیری، گیاهی زیبا، مقاوم و از جمله گیاهان تصفیه کننده هوا محسوب می‌شود. بودن سانسوریا در خانه، علاوه بر زیبایی، فواید بسیاری برای ما دارد و می‌توان آن را در دکوراسیون اتاق خواب، پذیرایی و حتی حمام استفاده کرد، پس برای زیاد کردن این گیاه زیبا و مفید می‌توانید آن را به راحتی و با کمی دقت تکثیر کنید. برای تکثیر سانسوریا روش های متفاوتی وجود دارد. اگر دوست دارید با نحوه ی پرورش سانسوریا پاکوتاه، روش تکثیر سانسوریا ابلق و بطور کلی روش کاشت سانسوریا آشنا شوید ما را در این مقاله دنبال کنید.

روش-کاشت-سانسوریا

آخرین بروزرسانی مقاله : 12 آبان 98

نکاتی در مورد روش کاشت سانسوریا در گلدان

شرایط نگهداری سانسوریا بسیار آسان است و همین امر، این گیاه را برای بودن در کنار افراد شاغل و پر مشغله مناسب کرده است. این گیاه زیبا به راحتی در یک گلدان مناسب یعنی نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، رشد کرده و پاجوش می‌زند. برای دیدن پاجوش های بیشتر سانسوریا، می‌توانید از گلدانی استفاده کنید که یک سایز از سایز مناسب آن کوچکتر باشد. در این گلدان گیاه تشویق به زدن پاجوش می‌کند و می‌توانید این گیاه را به راحتی زیاد کنید. 

این در حالیست که اگر این گیاه را در گلدانی بزرگتر از سایز اصلی بکارید، ممکن است تمام انرژی گیاه صرف گستراندن ریشه در گلدان بشود و گیاهی ضعیف و بدون پاجوش نصیبتان می‌شود. اما با گلدان کوچکتر، گیاه به سرعت در همه جای گلدان ریشه می‌دهد و بقیه انرژی صرف پاجوش زدن می‌شود.

بنابراین گلدانی با زهکش عالی و مناسب سانسوریا انتخاب کنید و با خاک سبک آن را پر کنید، سانسوریا را بدون آسیب زدن به ریشه ها در آن قرار داده و به خوبی از آن مراقبت کنید تا پاجوش های زیادش را ببینید.

پرورش-سانسوریا

 

با روش های تکثیر سانسوریا آشنا شوید

1. تکثیر از طریق قلمه برگ 

 •  سانسوریا سبز

برای پرورش سانسوریا سبز از طریق برگ، در ابتدا 1 یا چند برگ بزرگ و سالم را جدا کرده و آنهارا از پایین ترین قسمتی که می‌توانید ببرید. سپس آن ها را به قسمت های 8-10 سانتیمتری تقسیم کنید.

برگ ها را به طور عمودی و دقیقا از همانجایی که برش زده‌اید، تا نصف داخل بستری از ماسه قرار دهید و دقت کنید که برگ ها را سر و ته نکارید.

دقت کنید که گلدان انتخابی شما برای قلمه ها خیلی بزرگ نباشد.

تکثیر سانسوریا1

آنها را آبیاری کنید و بعد از آبیاری می‌توانید روی گلدان را با کاور پلاستیکی بپوشانید تا رطوبت بیشتر شده و سریع تر رشد کنند.

تکثیر سانسوریا 2

بعد از گذشت حدود 2 الی 3 هفته بسته به عوامل محیطی، قلمه ها ریشه می‌دهند و می‌توانید آن ها را در گلدانی جداگانه بکارید و منتظر رشد پاجوش ها از کنار آنها بمانید.

ریشه دهی سلنسوریا

 • تکثیر سانسوریا ابلق

تکثیر سانسوریا ابلق نیز مانند سانسوریا سبز است با این تفاوت که برای ابلق ماندن گیاه باید قسمت پایین برگ را به صورت عدد 8 به شکل زیر برش داده و قسمت برش داده شده را درون خاک قرار دهید.

تکثر سانسوریا ابلق

توجه کنید که در این روش باید گیاهی که آن را قلمه می‌زنید خودش ابلق باشد تا پاجوش آن نیز ابلق رشد کند. با کمی دقت به تصویر بالا مشخص می‌شود که با حذف قسمت سبز رنگ از برگ، گیاه ناچار می شود برای جوانه زدن از دو پایه خود که دارای نوارهای طلایی رنگ هست استفاده کند و به همین دلیل ساقه ی جوان ابلق می‌شود.

مناسب ترین خاک برای تکثیر آن مخلوطی از 2 قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی است.

2. تکثیر از طریق تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم

تقسیم بوته در گیاه سانسوریا در فصل بهار صورت می‌گیرد. وقتی ارتفاع برگ‌ها بلند و گلدان پر از برگ های سانسوریا شده باشد باید بدانید که ریزوم تمام گلدان را پر کرده است. در این زمان گیاه پایه مادر را از گلدان خارج کرده و با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می‌کنیم، طوری که هرقسمت سهمی از ریزوم ببرد. سپس هر دو یا سه گیاهچه را در یک گلدان جداگانه و با ترکیب خاکی مناسب می‌کاریم. مزیت این روش در این است که در ابلق‌ها گیاهان جدید نیز ابلق خواهند بود.

ریزوم

3. تکثیر از طریق پاجوش

هنگام تعویض گلدان گیاه را خارج کنید، پا جوش های 20 سانتی را با دقت جدا کرده و در گلدان جدید بکارید و خاک را خوب فشرده کنید. بهتر است همانطور که گفتیم گلدان انتخابی شما برای پاجوش ها بزرگ نباشد تا گیاه به سرعت بعد از گستراندن ریشه، رشد کند. توجه کنید که ممکن است تا مدت ها پاجوش هیچ تغییری در رشد خود نداشته باشد که این امری طبیعیست.

روش-تکثیر-سانسوریا-ابلق

نوشته های مشابه

3 دیدگاه در “نحوه ی کاشت و تکثیر گیاه سانسوریا

 1. ناشناس گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 2. مهری گفت:

  سلام من چندماهه که ازطریق قلمه کاشتم ولی به نظرم رشد نمیکنه هم چنین ازطریق برگاش میخوام تکثیرکنم هنوزخبری نیست چیکارکنم زودرشدکنه

 3. حسن میرعرب گفت:

  سلام.سانسوریا رو ازطریق بذرهم میشه تکثیرکرد.یا اصلا بذرداره.باتشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *