اخبار, مقالات

همه چیز درباره پتوس بلک یا ایپومیا بلک

پتوس بلک

یکی از گیاهان آپارتمانی که جلوۀ خاص و زیبایی به خانۀ شما می دهد، پتوس بلک یا ایپومیا بلک است. از آنجایی‌ که ترفند های نگهداری از هر گیاه متفاوت است؛ باید نکات مهم درمورد میزان نور مورد نیاز، نوع خاک مناسب، هرس و آبیاری را در مورد این گیاه بدانید. ایپومیا بلک از خانواده پتوس ها، رشد قابل قبولی دارد و درصورتی که به نکات گفته شده در ادامه توجه داشته باشید، برای همیشه سرحال و سالم باقی خواهد ماند.

ایپومیا بلک چه نوع گیاهی است؟

پتوس بلک یک گیاه کلاسیک زینتی است و برای کاشتن در گلدان و نگهداری در خانه مناسب است. این گیاه زیبا بسیار سریع رشد می کند و از چند گیاه آپارتمانی مناسب مناطق گرمسیری در قارۀ آمریکاست. توصیه می‌ شود که پتوس بلک در بهار کاشته شود؛ زیرا برای افزایش سرعت رشد پتوس به دمای متعادل نیاز است.

به طور کلی، خانواده پتوس از تنوع بالایی برخوردار است و از رنگ مشکی گرفته تا ابلق و با شکل های مختلف برگ در دسترس است.

نکات مهم در مورد نحوه رشد و مراقبت از این گیاه

پتوس بلک هم در فضای بیرونی داخل حیاط هم به‌ عنوان یک گلدان آپارتمانی می‌ تواند به منزل شما زیبایی بخشد. البته شرایط نگهداری گیاه پتوس شامل موارد زیر می شود.

  • نور و دمای موردنیاز

این گیاه بهترین رشد را در دمای 24 درجه سانتی‌ گراد دارد. همچنین باید اشاره کرد که حساسیت بالایی به سرمای زیاد و یخبندان دارد. برای همین روز های آفتابی و شب های گرم را دوست دارد. ایپومیا بلک عاشق نور خورشید است؛ اما در سایه و محیط آپارتمانی هم رشد می‌ کند. هر چه این گیاه بیشتر در معرض نور آفتاب باشد، رنگ برگ‌ ها زنده‌ تر و خود آن شاداب‌ تر خواهد بود.

  • خاک مناسب برای پتوس بلک

این گیاه آپارتمانی از میان انواع خاک نیاز به خاک مرطوب و زهکشی مناسب دارد. همچنین باید خاکش را با کود دارای مواد آلی غنی کنید. نکته دیگر اینکه اگر همیشه خاک را مرطوب نگه‌ دارید، ممکن است که ریشه این گیاه بپوسد. برای همین گلدانی که برای کاشت آن استفاده می‌ کنید هم باید در قسمت انتهایی سوراخ هایی داشته تا آب اضافی از آن خارج شود و ریشه را از بین نبرد.

  • میزان آب مورد نیاز و نحوه آبیاری

این گیاه در برابر خشکی مقاومت بسیار بالایی دارد، در صورتی که اگر خاک آن را مرطوب نگه‌ دارید، رشد بیشتری خواهد داشت. گیاه باید به اندازه‌ ای آبیاری شود که خاک در آب غرقاب شود. یکی از نشانه‌ های تشنه بودن گیاه از حال رفتن و پژمردگی برگ هاست.

  • میزان کود

همان ‌طور که گفتیم پتوس بلک از رشد خوبی برخوردار است. دربارۀ کوددهی و تقویت گل های آپارتمانی خوب است بدانید استفاده از کود رقیق‌ شده در مقادیر کم به‌ صورت هفتگی رشد آن را افزایش خواهد داد؛ اما اگر گیاه شما رشد خوبی دارد، نیازی نیست که این کار را هفتگی انجام دهید.

  • نحوه هرس ایپومیا بلک

قبل از اینکه برای هرس کردن گیاه پتوس دست به‌ کار شوید، بهتر است قبل از هر چیزی قیچی باغبانی خود یا هر وسیله ای را که برای هرس استفاده می کنید با الکل ضدعفونی کنید. بعد از آن، برگ‌ های زرد و بیمار را جدا کنید. بعد هم برگ‌ های اضافی را از قسمت پایین گیاه و با فاصله 3 سانتی متری از شاخه جدا کنید.

برای تکثیر پتوس بلک باید چه کرد؟

برای تکثیر پتوس بلک باید چه کرد؟

قلمه زدن بهترین راه برای تکثیر این گیاه آپارتمانی زیباست. برای تکثیر با قلمه، در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه‌ ای که در آن زندگی می‌ کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر در مکانی زندگی می‌ کنید که هوای سرد و زمستان یخبندانی دارد، پاییز بهترین فصل برای جدا کردن قلمه‌ ها از گیاهی است که در محیط بیرونی و حیاط قرار دارد. برای این کار به قیچی معمولی یا قیچی باغبانی و یک شیشه آب نیاز دارید. با استفاده از قیچی باغبانی که ضدعفونی شده و تیز است، یک شاخه از گیاه را که چندین برگ دارد جدا کنید. ساقه را در داخل شیشه آب قرار دهید. سطح آب باید ثابت باشد و هر هفته عوض شود. همچنین هر هفته باید شیشه را بشویید تا باکتری داخل آن رشد نکند. بعد از چند روز، شاهد ریشه دواندن پتوس بلک خواهید بود.

در صورتی‌ که گیاه در محیط آپارتمانی است، بعد از ریشه زدن می‌ توانید آن را در گلدان بکارید. اگر قصد نگهداری از ایپومیا بلک را در محیط بیرونی دارید، بهتر است در فصل بهار ساقه ای که ریشه دارد را بکارید.

آفات و بیماری‌ های رایج این گیاه

سوسک طلایی یکی از آفاتی است که ممکن است سلامت این گیاه را در محیط بیرونی تهدید کند. این حشره شبیه یک قطره طلای مذاب است که نگاه کردن به زیبایی آن شاید جالب به نظر برسد؛ اما برگ ها را سوراخ می کند. شته ‌ها از دیگر آفات آن است. بسته به محل زندگی و نگهداری از این گیاه، دیگر آفاتی که سلامت گیاه شما را تهدید می‌ کنند عبارت هستند از:

  • کرم‌ های حلقه ‌ای که برگ ها را می جوند.
  • مگس سفید که مواد مغذی و شیره گیاه را می‌ مکد و رشد آن را متوقف خواهد کرد.
  • پتوس بلک مستعد ابتلا به قارچ برگ است به‌ خصوص اگر در چندین فصل در فضای بیرون از خانه و در یک مکان آن را نگه‌ دارید. با تغییر مکان کاشت از یک فصل به فصل دیگر، این مشکل را می ‌توانید حل کنید.
  • شایع‌ ترین قارچ‌ های خاک که رشد گیاه را متوقف می کنند ورتیسیلیوم یا فوزاریوم هستند. نشانه ابتلا به این قارچ زرد شدن گیاه از پایین به سمت بالاست.

راه پیشگیری از بروز آفات

راه پیشگیری از بروز آفات

برای جلوگیری از بیماری و ابتلا به این آفات باید این گیاه را در محیطی نگه دارید که امکان گردش هوای آزاد را دارد. همچنین می توانید از اسپری حشره‌ کش گیاهی هم استفاده کنید، اما اسپری حشره کش به‌ عنوان آخرین راه‌ حل، پیشنهاد می شود؛ زیرا حشرات مفید برای گیاه را نیز از بین می برد.

جمع‌ بندی

اگر دوست دارید به زندگی خود با گل و گیاه ‌ها روح تازه بدهید و به دنبال یک گیاه مقاوم هستید، پتوس بلک یا ایپومیا بلک یک انتخاب خوب برای شماست. این گیاه از مقاومت بالایی برخوردار است و رشد خوب آن شما را شگفت ‌زده خواهد کرد. البته باید تمام شرایطی که در متن گفته شد را برای رشد و برگ دهی آن مهیا کنید. کنار پنجره بهترین جایی است که هوا و نور مناسب را برای نگهداری از این گیاه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *