گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه از گیاه فردوس نگهداری کنیم ؟!

کاکتوس-افوربیا

یکی از گیاهان آپارتمانی ارزان قیمت ، گیاه فردوس است. این گیاه زیبا با داشتن ساقه های گوشتی و برگهای سبز با رگه های قهوه ای مایل به ارغوانی بر خلاف قیمت پایین، مقاومت بالایی دارد. نگهداری از گیاه فردوس داخل آپارتمان و یا شرکت و ادارات با نور جنوبی متوسط بسیار آسان است و اگر تنها نور خوب برای آن فراهم کنید، سالها در کنار شما می‌ماند و رشد می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این گیاه خاص و شرایط نگهداری گل فردوس در این مقاله همراه ما باشید.

گیاه فردوس و خانواده ی آن را بیشتر بشناسید

گیاه فردوس با نام انگلیسی ( African Milk Bush ) و نام علمی سینادنیوم ( Synadenium grantii Rubra ) از خانواده‌ی کاکتوس افوربیا است و بر خلاف آنها دارای برگهایی مانند دیگر گیاهان است. زادگاه این گیاه گوشتی آفریقا است و در محیط طبیعی خود به ارتفاع 6 متر و عرض 2 متر هم می‌رسد. این گیاه با برگهای سبز و نوار های رنگی قرمز و ارغوانی نظر هر فردی را به خود جذب می‌کند. این گیاه در 2 نوع Synadenium compacta و Synadenium Granti syn وجود دارد که تفاوت ظاهری آنها به این صورت است :

  1. Synadenium compacta : این نوع از سینادنیوم دارای ساقه ی کوتاه و برگهای قهوه ای مایل به ارغوانی است.
  2. Synadenium Granti syn : برگهای همیشه سبز و ساقه های بلند این گونه از افوربیا را برای پرچین ها و باغچه های جلوی درب منازل مناسب کرده است. 

 

کاکتوس-افوربیا

شرایط نگهداری گل فردوس

 

آبیاری :

گیاه فردوس بر خلاف گیاهان دیگر به کیفیت آب توجهی ندارد و چه با آب دارای املاح و یا آب کتری سرد شده، باید نیاز آبی آن را تامین کنید. این گیاه با اینکه دارای ساقه های گوشتی است و از خانواده ی کاکتوس هاست، اما نیاز متوسطی به آبیاری دارد و آبدهی باید زمانی انجام شود که خاک گلدان تقریبا خشک است اما از دادن خشکی بیش از حد به این گیاه خودداری کنید. 

نور :

همانطور که گفته شد گیاه فردوس به دلیل بودن در زادگاهی با نور فراوان، به نور غیر مستقیم متوسط رو به زیاد برای داشتن برگهایی زیبا و رنگی نیاز دارد. بنابراین بهتر است آن را در محیطی با نور غیر مستقیم زیاد مانند نزدیک پنجره جنوبی قرار دهید تا از قطر ساقه ی آن کم نشود و برگها رنگ زیبای خود را از دست ندهند. البته باید در نظر داشت که این گیاه در محیط های کم نور نیز سالم می‌ماند اما زیبایی ظاهری خود را کمی از دست می‌دهد. 

دما :

گیاه فردوس از نظر دما مقاومت بالایی دارد و هم در دماهای پایین و هم دماهای بالا تحمل زیادی از خود نشان می‌دهد. اما بهترین بازه ی دمایی برای این گیاه، 16-29 درجه سانتی گراد است. بهتر است در دماهای بالا یا روزهای گرم تابستان، روزانه برگها را با آب اسپری کنید تا خشک نشوند.

خاک مناسب :

بهترین خاک برای این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، ماسه و پیت ماس و پرلیت می‌باشد. البته خاک کاکتوس و خاک آماده کاشت نیز برای آن مناسب است. در کل خاکی با زهکشی بالا برای خارج شدن آب اضافی برای گیاه فردوس مناسب است.

کوددهی :

بهترین کود برای تقویت گیاه فردوس، از کود کاکتوس گرین همراه با کود دارای اسید هیومیک است که مواد مغذی لازم را به راحتی در اختیار گیاه قرار میدهد. همچنین در صورت در دسترس نبودن این کودها می‌توان از ورمی کمپوست استفاده کرد به این صورت که مقداری از آن را روی خاک بریزید تا کمی گیاه را تقویت کند.

تهویه :

گیاه فردوس به تبادل هوای زیادی نیاز دارد و بودن در اتاق های کوچک و تنگ را دوست ندارد. بهتر است آن را در اتاق های بزرگ با قابلیت باز کردن درب اتاق یا پنجره قرار دهید تا نیاز تبادل هوای آن تامین گردد. حتی می‌توانید این گیاه را در راه پله و یا تراس با نور زیاد قرار دهید تا خیالتان از بابت تهویه هوا راحت شود. همچنین داخل گلخانه و یا اتاق بهتر است آن را خیلی نزدیک به گیاهان دیگر قرار ندهید تا بر روی آن سایه نیفتد و به راحتی نفس بکشد و برگهای خود را از دست ندهد.

رطوبت :

گیاه فردوس نسبت به رطوبت حساسیت بالایی ندارد اما مطمئنا با داشتن رطوبت بهتر رشد می‌کند. اما به جزیره، اسپری آب و یا قرار دادن یک ظرف در کنار خود نیازی ندارد و بدون رطوبت نیز به راحتی رشد کرده و زیبا می‌ماند. 

تعویض گلدان :

بهتر است هر 1 یا 2 سال یکبار به تعویض گلدان گیاه با یک سایز بزرگتر اقدام کنید و یا خاک سطحی و قدیمی را با خاکی جدید و دارای مواد مغذی تعویض کنید.

تمیز نمودن برگها :

همانطور که گفته شد این گیاه به املاح موجود در آب حساسیت ندارد اما در هنگام غبار پاشی بر روی برگها در روزهای گرم بهتر است اینکار با آب بدون املاح صورت بگیرد تا از پدید آمدن شوره و یا سفیدک بر روی برگها جلوگیری شود. در صورت تیره شدن برگها با غبار و آلودگی بهتر است از روش های برق انداختن برگ گیاهان کمک بگیرید و برگها را مانند روز اولشان زیبا کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *