گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه بیماری گیاه شفلرا را درمان کنیم ؟

گیاه-شفلرا

گیاه شفلرا گیاهی همیشه سبز با برگ هایی چرمی و روشن است که یکی از مهم ترین ویژگی های آن می‌باشد. شفلرا هم به صورت سبز و هم به صورت ابلق در طبیعت وجود دارد و گیاهی مناسب برای نگهداری در فضای خانه و آپارتمان می‌باشد. شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی شفلرا نسبتا آسان است و کمتر به بیماری دچار می‌شود. اما برای درمان عسلک شفلرا، شپشک و یا پیدا کردن علت ریزش برگ شفلرا، باید در ابتدا با آنها آشنا شوید، پس با ما همراه باشید. 

گیاه-آپارتمانی-شفلرا

برگهای این گیاه بر خلاف بیشتر گیاهان آپارتمانی، به صورت دسته های 8 الی 9 تایی و از انتهای ساقه رشد می‌کنند. شفلرا تا حدود 3 متر در فضای خانه امکان رشد دارد. این گیاه دارای گل های زیبایی است که به صورت معمول در فضای خانه به گلدهی نمی‌رسد.

شفلرا به عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی سرسخت شناخته می‌شود که می‌تواند تنها با رفع حداقل نیازهایش تا زمان خوبی آن را در خانه نگهداری کرد. نگهداری از آن در آپارتمان بسیار ساده و راحت است. این گیاه علاوه بر زیبایی، به تنهایی قادر به تلطیف فضای خانه است و کمک موثری در رابطه با پاکیزه نگه داشتن هوای آپارتمان می‌کند. به طوری که می‌توان آن را یک دستگاه تهویه هوای چند منظوره برای خانه در نظر گرفت ! این گیاه علاوه بر تولید اکسیژن، آلاینده هایی مانند بنزن و فرمالدئید را نیز به خوبی جذب می‌کند.

بیماری-شفلرا

 

مشکلات و بیماری های گیاه آپارتمانی شفلرا

پوسیدگی ریشه

اگرچه شفلرا بسیار قوی است و معمولاً خیلی مستعد بیماری نیست، اما می‌تواند به پوسیدگی ریشه مبتلا شود. این یک عفونت قارچی است که از رطوبت و آبیاری بیش از حد تغذیه می‌شود و در بدترین حالت می‌تواند منجر به مرگ گیاه شود. علائم پوسیدگی ریشه می‌تواند مانند برگهای زرد ، بوی فاسد شده از خاک ، خاک مرطوب و همچنین نرم شدن ریشه ها و پیدا شدن شاخه های سیاه باشد.

در صورتی که متوجه شدید ریشه گیاه شما پوسیده است باید به سرعت وارد عمل شوید و گیاهتان را نجات دهید. ابتدا گیاه را از گلدان بیرون بیاورید. سپس تمام خاک ، ریشه های فاسد و بقیه اجزای پوسیده را جدا کرده و سپس در گلدان و خاکی جدید قرار دهید.

نقاط کوچک قهوه ای و عسلک مانند برروی برگ و ساقه

برای درمان عسلک شفلرا و لکه های قهوه ای می‌توانید برگ ها و نقاط آلوده را با صابون و مقداری الکل شست و شو بدهید تا گیاه شما به صورت قبل برگردد. 

درمان-عسلک-شفلرا

از بین رفتن رنگ ابلق برگهای گیاه

این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که نور کافی به گیاه نرسد و این باعث از بین رفتن رنگ زرد روی برگ های شفلرا می شود.

 

پژمردگی و افتادگی برگ ها

این اتفاق در زمانی می‌افتد که آبرسانی به شفلرا به مقدار کافی نبوده است و به اصطلاح گیاه تشنه است. همچنین غبار پاشی روزانه گیاه را فراموش نکنید. برای رفع این مشکل نیز می‌توانید گلدان را به مدت 10 دقیقه در ظرف آبی قرار دهید تا ریشه ها آب مورد نیاز خود را از قسمت زهکش گلدان جذب کنند.

درمان-عسلک-شفلرا

سبز شدن قارچ در گلدان

به علت رطوبت بالای هوا و جریان نداشتن هوا در اطراف گلدان شفلرای شما امکان رویش قارچ در گلدان فراهم می‌شود. در اسرع وقت قارچ را از گلدان جدا کنید و از قارچ کش ها استفاده کنید.

سوختگی برگ

سوخنگی برگ های شفلرا به دلیل تابش نور شدید و مستقیم خورشید است. در اینصورت باید گیاه را به مکانی با نور کمتر منتقل کنید تا از نور غیر مستقیم آفتاب استفاده کند. شفلرا در سایه نیز تا حدودی می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

بیماری شفلرا

 

آفات گیاه آپارتمانی شفلرا

کنه عنکبوتی

کنه های مختلف و کنه عنکبوتی بزرگترین دشمنان شفلرا می‌باشند. این کنه ها باعث می‌شوند تا سطح زیرین برگ به صورت آردی و یا تار عنکبوتی بشود. به طور معمول علت پیدا شدن این کنه ها ، کم آبی شفلرا است. شما می‌توانید با استفاده از ساخت سموم خانگی مانند محلول رقیق آب و صابون و اسپری نمودن آن به صورت روزانه بر روی گیاه این کنه ها را از بین ببرید. همچنین با استفاده از آفت کش ها و کنه کش ها می‌توانید کنه یا شپشک شفلرا را از بین ببرید.

آفت تریپس

آلوده شدن گیاه به تریپس در هوای گرم و خشک اتفاق می‌افتد. این آفت باعث ایجاد لکه و فرورفتگی در قسمت زیرین برگ می‌شود. با استفاده از آفت کش ها به سادگی می‌توانید از شر این آفت رها شوید.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *