گیاهان آپارتمانی, مقالات

گیاهان تصفیه کننده هوا و نقش آنها در پیشگیری از ویروس کرونا

یکی از جدیدترین ویروس هایی که کشور ما و دیگر کشور های جهان را درگیر خود کرده است، ویروس کرونا است. مبارزه با کرونا به یک چالش بزرگ برای دکتر ها تبدیل شده است و تا هم اکنون هیچ راهی برای درمان و یا مبتلا شدن به آن پیدا نشده است. اما مهمترین نکته ای که اینروزها متخصصان بیشتر درباره آن صحبت می‌کنند، نترسیدن از کرونا است. این بیماری نیز مانند سایر ویروس های مشابه سرما خوردگی است و تنها حال 5 درصد از بیماران مبتلا به کرونا به وخامت می‌گذرد. اما علائم کرونا چیست !؟ چه چیزهایی در پیشگیری و مبتلا نشدن به آن موثر است ؟! گیاهان تصفیه کننده هوا چه نقشی در پیشگیری از کرونا خواهند داشت !؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا جواب این سوالها را پیدا کنید.

 

ویروس کرونا یا سرما خوردگی ؟!

این بیماری در ابتدا در چین مورد تایید قرار گرفت و اولین نفری که به این ویروس مبتلا شد فردی 61 ساله بوده است که سالهای سال سیگار میکشیده است و به بیماری ریوی دچار بوده است و همین عامل سبب فوت او شده است. علائم این بیمار چیزی شبیه به سینه پهلوی شدید بوده است که بر اساس تحقیقات انجام شده برروی این بیمار و بیماران مشابه ویروس کرونا به وجود آمد. در چین حدود 44 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند که بر اساس آمار صورت گرفته برروی آنها :

  • 81 درصد آنها علائم خفیفی داشته اند
  • 14 درصد علاذم سخت و طاقت فرسا 
  • و 5 درصد نیز بیماران از درد شدید و وخامت حال رنج می‌برند.

اما علائم اولیه کرونا چه هستند ؟! تب، خستگی و سرفه خشک متداولترین علایم در بین بیمارانی است که در بیمارستان بستری شده‌اند. اما علائم دیگری مانند تنگی نفس، بدن درد، سردرد، سرگیجه و … نیز در بین تعداد کمی از بیماران دیده شده است. یکی از نکات قابل توجه در این ویروس، این است که آمار مرگ و میر در افراد مسن و کسانی که از بیماری های ریوی، قلبی و فشار خون بالا رنج می‌برند بیشتر است و تنها 0.9 درصد افراد سالم در اثر این بیماری فوت کرده اند. بنابراین با رعایت نکات ایمنی گفته شده در فضای مجازی و اخبارهای محلی می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید و اگر به آن مبتلا شدید خود را نباخته و برای بهبودی دوباره تلاش کنید. 

ویروس کرونا

 

چگونه از مبتلا شدن به کرونا جلوگیری کنیم ؟!

اصلی ترین عامل کنترل این بیماری، رعایت اصول بهداشتی است. دوری از اضطراب، نگرانی و ترس، استفاده از مواد غذایی مقوی، تقویت سیستم ایمنی بدن، رعایت نکات بهداشتی، عدم تردد از مکان های پر رفت و آمد و دوری از بیماران از موارد مهم در پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا است. اما یکی از نکته های مهم در این رابطه پاکیزه نگه داشتن محیط، ضدعفونی کردن فضا و یا تصفیه هوای خانه است که استفاده از دستگاههای تصفیه هوا و یا گیاهان تصفیه کننده هوا توصیه می‌شود. اما این گیاهان چه نقشی در رابطه با پیشگیری از بیماری های ویروسی مانند کرونا یا انواع سرما خوردگی دارند ؟!

گیاهان تصفیه کننده و مبارزه با بیماری های ویروسی مانند کرونا

یکی از مهم ترین نکته ها در مورد بیماری های ویروسی مانند کرونا، ماندن ویروس به مدت 48 ساعت توسط فرد مبتلا در مکانیست که او در آنجا حضور داشته است. بنابراین تصفیه هوا و ضد عفونی کردن فضا از مهمترین کارها برای  پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی است. گیاهان تصفیه کننده هوا نقش عمده ای در تصفیه هوای اتاق و از بین بردن آلودگی های موجود در فضا دارند. برای مثال در یک محیط سربسته با تردد زیاد مانند بانک ها یا ادارات دولتی، استفاده از سانسوریا، آگلونما و یا بامبو و … می‌تواند به تولید اکسیژن در فضا و از بین بردن آلودگی های موجود در آن کمک شایانی کند. به همین دلیل در این مقاله ما به معرفی چند نمونه از مهمترین گیاهان اکسیژن ساز و تصفیه کننده هوا پرداخته ایم تا با آشنا شدن با آنها و آگاهی دادن به خانواده و یا دوستانمان، بتوانیم کمکی به آنها کرده باشیم. 

8 نمونه از بهترین گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا

یک تصور اشتباه که در میان شهر نشینان بخصوص کلان شهر نشین ها وجود دارد این است که با بستن در و پنجره‌ها می توان مانع ورود آلودگی هوا به داخل خانه یا آپارتمان شد اما باید بدانید انجام این کار باعث آلودگی هوای خانه تا ۵ برابر بیشتر از بیرون خانه یا آپارتمان میشود و همانطور که میدانید آلودگی‌ هوا باعث ابتلا به بیماری‌های مختلف تنفسی از جمله آسم ، عدم تمرکز و اختلال در خواب می‌شود. بهترین گیاهان اکسیژن ساز و تصفیه کننده هوا عبارتند از :

1. سرخس

گیاه سرخس یک گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا است که به نور متوسط رو به بالا احتیاج دارد اما این نور باید حتما غیرمستقیم باشد. در کل شرایط نگهداری سرخس تقریبا آسان است. سرخس با برگهای شمشیری قادر است تا فرمالدِهید موجود در هوا را از بین ببرد. مهر گیاه سرخس رطوبت‌ساز است و هوای خشک را که برای پوست مضر است از بین می‌برد.

سرخس

2. پوتوس

پوتوس از جمله گیاهان رونده و آویز و از بهترین گیاهان تولید کننده اکسیژن است. این گیاه نگهداری بسیار آسانی دارد و سخت ترین شرایط را تاب می آورد. این گیاه را هم می توان در گلدان و هم در آب نگهداری کرد و در هر دو حالت ظاهری بسیار زیبا دارد و خانه و محل کار شما را بسیار زیبا میکند.

این گیاه به دلیل اکسیژن زیادی که تولید میکند یکی از بهترین انتخاب ها برای نگهداری در اتاق خواب است. تنها این نکته را در نظر داشته باشید که این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است و باید از دسترس آنها دور نگه داشته شود.

بهترین-گیاهان-تصفیه-کننده-هوا

3. اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم به گیاه صلح نیز معروف است. این گیاه از بهترین گیاهان مناسب برای تصفیه هوا است و به تنهایی می تواند تا حدود 60% هوای خانه را تصفیه کند. اسپاتی از جمله گیاهان سازگار با نور کم است و نگهداری تقریبا ساده ای دارد تنها باید اندکی به آن توجه داشته باشید. 

اسپاتی-گیاه-تصفیه-کننده-هوا-خانه

4. گندمی

گندمی یا گیاه عنکبوتی از جمله گیاهان با رشد سریع است و بچه های زیادی تولید میکند. این گیاه به دلیل شکل و حالت برگ هایش در حالت آویز بسیار زیبا می شود و جلوه بسیاری به منزلتان میدهد و شرایط نگهداری ساده ای دارد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هواست که به خوبی مواد شیمیایی و فرمالدئید موجود در هوا را جذب می کند و سلامتی را برایتان به ارمغان می آورد. این گیاه همچنین در دسته گیاهان مناسب کودکان و حیوانات خانگی قرار می گیرد و هیچ ضرری برای آن ها ندارد.

گیاهان-تصفیه-کننده-هوا

5. سانسوریا

به گزارش ناسا سانسوریا نیز یکی از گیاهان بسیار قوی در تصفیه هوا می باشد. این گیاه در دسته گیاهان مقاوم قرار می گیرد و نگهداری بسیار آسانی دارد. سانسوریا همچنین به دلیل سازگاری زیادی که با نور کم دارد و اکسیژن بسیاری که تولید می کند، در دسته گیاهان مناسب اتاق خواب و حمام جای می گیرد.

این گیاه ظاهری دکوراتیو و شیک دارد و بسیار برای قرار گیری در محیط کار مناسب است چراکه انرژی مضاعف به کارکنان می دهد.

سانسوریا-گیاه-تصفیه-کننده-هوا

6. آلوئه ورا

نگهداری گیاه آلوئه ورا علاوه بر اینکه زیبایی بسیاری را در خانه ایجاد می کند، تاثیر بسیاری بر سلامت ما می گذارد. این گیاه با توجه به آمار اعلامی ناسا یکی از بهترین گیاهان در تصفیه هوا می باشد و همانگونه که می دانید نقش درمانی بسیاری در رفع مشکلات پوست و گوارش و … دارد.

شرایط نگهداری آلوئه ورا تقریبا آسان است و تنها نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که این گیاه به محیطی روشن احتیاج دارد.

آلوئه-ورا

7. آگلونما

آگلونما یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است که شرایط نگهداری بسیار ساده ای دارد. برگ های این گیاه رنگ ها و طرح های متفاوتی دارد که گونه صورتی آن بسیار پرطرفدار و جذاب است. آگلونما به دلیل نگهداری ساده و توجه کمی که نیاز دارد ،از گیاهان مناسب برای نگهداری در محیط کار محسوب می شود.

گیاه-تصفیه-کننده-هوا-منزل

8. بامبو

بامبو علاوه بر اینکه از گیاهان تولید کننده اکسیژن است، طبق نظریه فنگ شویی تعداد فرد آن خوش شانسی می آورد. این گیاه به نور زیادی احتیاج ندارد و از آنجایی که در آب نگهداری می شود به توجه زیادی احتیاج ندارد. این گیاه در طراحی دکوراسیون بسیار پرکاربرد است.

بامبو

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *