گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

21 گیاه مناسب پنجره شمالی (1) + نگهداری

انتخاب گیاهان مناسب برای یک پنجره رو به شمال می‌تواند کمی سخت باشد زیرا این پنجره نور با کیفیتی ندارد و هر گیاهی برای آنجا مناسب نیست. همه گیاهان آپارتمانی نمی‌توانند با نور کم در اتاقی که نور مستقیم خورشید دریافت نمی‌کند کنار بیایند ، بنابراین انتخاب گیاهان سازگار با این شرایط بسیار مهم است. خوشبختانه گیاهان مناسب پنجره شمالی، متعددند و گزینه های زیادی وجود دارد که در این مقاله با آنها آشنا می‌شویم.

21 گیاه مناسب پنجره شمالی (1)

21 گیاه مناسب پنجره شمالی (1)

21 گیاه مناسب پنجره شمالی (قسمت اول)

1. پتوس (Golden Pothos)

 پوتوس اغلب با فیلودندرون اشتباه گرفته می‌شود، هدوی آنها نگهداری آسانی دارند اما تفاوت اصلی این است که پتوس دارای برگهای سبز بزرگ و تیره با الگوی زرد یا سفید است اما فیلودندرون برگهای کشیده و نازکی دارد. به عنوان یک گیاه آپارتمانی، پتوس یک انتخاب عالی با نگهداری کم است که تقریباً در هر شرایطی می‌تواند رشد کند.

مزایا : مراقبت از آن آسان است. مناطق سایه دار را دوست دارد و نور غیر مستقیم را به خوبی کنترل می‌کند.
معایب : برای جلوگیری از رشد بیش از حد شاخه ها باید هرس شود.
شرایط مراقبت : در هر شرایطی زنده می‌ماند اما دمای معتدل و رطوبت زیاد را ترجیح می‌دهد. بگذارید بین دو آبیاری خاک خشک شود.

گیاه مناسب پنجره شمالی

2. سانسوریا Sansevieria Trifasciata

سانسوریا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی سازگار با نور کم است. این گیاهان جنگلی مقاوم به دلیل داشتن برگهای تیز و انعطاف پذیری فوق العاده طرفداران زیادی دارند.

سانسوریا در شرایط کم نور رشد می‌کنند اما وقتی به نور روشن و غیر مستقیم دسترسی پیدا کنند، بهتر عمل می‌کنند. شراط نوری کم موجب رشد کند سانسوریا می‌شود اما همچنان زیبایی آن را حفظ می‌کند و در دکوراسیون نقش بسزایی دارد.

مزایا : نگهداری آسان و بی توجهی را به خوبی تحمل می‌کند. این گیاهان در اندازه و اشکال مختلف وجود دارند.
معایب : به دمای سرد واکنش نشان می‌دهند و برای حیوانات خانگی سمی است. همچنین آبیاری بیش از حد را تحمل نمی‌کند.
شرایط مراقبت : هنگامی که خاک تقریباً کاملاً خشک شد آبیاری کنید و ماهانه در فصل رشد کوددهی کنید. در زمستان از پنجره دور شوید.

سانسوریا Sansevieria Trifasciata

3. اسپاتی فیلوم Spathiphyllum Wallisii

اگر به دنبال یک گیاه گلدار هستید که نیاز زیادی به نور خورشید نداشته باشد، اسپاتی یک انتخاب عالی است. اسپاتی به آرامی رشد می کند و در طول سال گلهای زیبا به رنگ سفید تولید می‌کند.

مزایا : با نور غیر مستقیم خورشید خوب عمل می کند. در طول سال گل تولید می‌کند.
معایب : در شرایط کم نور شکوفه کمتری ایجاد می‌کند یا اصلا شکوفا نمی‌شود. برای حیوانات خانگی سمی است.
شرایط مورد نیاز : رطوبت ملایم و دمای متوسط ​​را ترجیح می‌دهد. خاک را مرطوب نگه دارید تا مانع از افتادگی برگها شوید.

اسپاتی فیلوم

4. ارکیده Orchid Phalaenopsis

ارکیده های Phalaenopsis گیاهان زرق و برق دار شکوفه ای هستند که در تنوع رنگی زیادی وجود دارند. آنها در صورت دسترسی به نور درخشان و در عین حال غیر مستقیم آفتاب بهترین عملکرد را دارند و این خصوصیت آنها را به گیاهان مناسب برای پنجره رو به شمال تبدیل می‌کند. ارکیده در شرایط نوری بسیار کم نیز رشد می‌کند و گلدهی دارد.

مزایا : مراقبت نسبتاً آسان است. شکوفه های زیبایی تولید می‌کند که ماه ها دوام می آورد. در صورت مراقبت صحیح ، سال به سال دوباره شکوفا می‌شود.
معایب : پوسیدگی ریشه یک مشکل شایع در ارکیده است، اما اگر از محیط گلدان مناسب استفاده کنید و گیاه خود را قبل از آبیاری هر بار بررسی کنید ، به راحتی کنترل می‌شود.
شرایط مراقبت : بگذارید محیط گلدان بین دو آبیاری خشک شود. دمای متوسط ​​را به دمای گرم ترجیح می‌دهد. در طول ماههای رشد با کود محلول در آب بسیار رقیق به طور هفته ای 1-2 بار کود دهید.

ارکیده

5. آگلونما Aglaonema Modestum

آگلونما دارای برگهای پهن با الگوهای نازک در سطح خود هستند. این گیاه در نور کم خوب عمل می‌کند، اما برای رشد و نمو بیشتر به نور غیر مستقیم خورشید احتیاج دارد. هرچه برگ گیاه تیره تر باشد، در شرایط سایه بهتر عمل می‌کند.

مزایا : دارای برگهای بزرگ و تزئینی است و نگهداری آسانی دارد.
معایب : گیاه باید گرم نگه داشته شود. دمای زیر 15 درجه سانتی گراد می‌تواند باعث قهوه ای شدن برگ ها شود. برای حیوانات خانگی سمی است.
شرایط مراقبت : محیط های مرطوب را ترجیح می دهد. خاک را مرطوب نگه دارید. در زمستان از پنجره ها دور شوید.

آگلونما

6. کالاتیا Calathea Ornata

کالاتیا عاشق شرایط مرطوب و سایه است که این نیاز آن از زادگاهش یعنی جنگل های انبوه بارانی به آن رسیده است. خانواده کالاتیا گیاهان نسبتاً حساسی هستند و به شرایط مرطوب ، آبیاری مداوم و مقدار کامل نور غیر مستقیم نیاز دارند. کالاتیا بیانگر نیاز های درونی خودش است و اگر مشکلی در محیط آنها ایجاد شود، برگها پیچ می‌خورند و در صورت احیای شرایط مثبت ، برگها جمع می‌شوند.

مزایا : شاخ و برگ های بسیار زیبای دارد. برگها در طول روز می چرخند تا خورشید را تعقیب کنند.
معایب : به سطوح آبیاری و رطوبت حساس است. یک برنامه منظم آبیاری ایجاد کنید و رطوبت را کنترل کنید.
شرایط مراقبت : محیط گرم و مرطوبی را فراهم کرده و خاک گلدان را مرطوب نگه دارید. از قرار دادن گیاه در هوای سرد یا گرم خودداری کنید.

کالاتیا

7. برگ عبایی Aspidistra Elatior

برگ عبایی یکی از با دوام ترین گیاهان آپارتمانی در بازار هستند. این گیاه دارای شاخ و برگ سبز تیره و ضخیم است که آنها را به زیبایی به بیرون قوس می‌دهد.

بگر عبایی در سایه بهتر عمل می‌کند و نور غیر مستقیم از یک پنجره سایه رو به شمال برای آن کافی خواهد بود.این گیاه تقریباً در هر دما و رطوبتی می‌تواند زنده بماند و حتی اگر هر چند وقت یکبار آبیاری آن را فراموش کنید، شما را می‌بخشد.

مزایا : بسیار بادوام است و مراقبت از آن آسان است. تحمل نادیده گرفته شدن برای مدت طولانی را خواهد داشت. سایه را دوست دارد.
معایب : نسبتاً آهسته رشد می‌کند.
شرایط مراقبت : خاک با زهکشی خوب و نور غیر مستقیم را دوست دارد. به طور ماهانه در طول فصل رشد با کودهای محلول در آب با نصف میزان توصیه شده، کوددهی کنید. اجازه دهید دو سوم بالای خاک گلدان قبل از آبیاری خشک شود.

برگ عبایی

8.  بروملیاد Bromeliacea

بیش از سه هزار گونه بروملیاد وجود دارد که تقریباً همه آنها در شرایط کم نور به خوبی عمل می‌کنند. همه این گیاهان دارای برگهای تندی هستند که از مرکز گیاه امتداد دارند. آناناس در واقع گونه ای از بروملیاد است.  بروملیاد دارای برگهای تیره برای پنجره رو به شمال مناسب تر است.

مزایا : مراقبت از آن آسان است. تنوع بسیار زیادی دارد.
معایب : این گیاهان عمر نسبتا کوتاهی دارند.
شرایط مراقبت : در شرایط گرم و مرطوب بهتر عمل می‌کند. به طور مرتب آب دهید و مطمئن شوید به خوبی تخلیه می‌شود.

بروملیاد

9.  شامادورا Chamaedorea Elegans

شامادورا دارای برگهای نرم و ساقه های نازک است. نگهداری شامادورا آسان است و اگر بهخوبی نگهداری شود می‌تواند تا 2 متر ارتفاع داشته باشد.

مزایا : شاخ و برگ زیبا. غیر سمی
معایب : ریشه ها سریعا مشکل غرقابی پیدا می‌کنند و باید قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید خاک خشک شود.
شرایط مراقبت : درجه حرارت و رطوبت متوسط ​​را ترجیح می‌دهد. از قرار دادن آن در محیط سرد خودداری کنید. آبیاری را با دقت انجام دهید. به ندرت کود دهید.

شامادورا

10. فیلودندرون اسکاندیس Philodendron

فیلودندرون ها به عنوان گیاهان آپارتمانی عالی برای شروع شناخته می‌شوند. آنها نیاز به نگهداری زیادی ندارند و در برابر تغییرات محیطی واکنش خوبی نشان می‌دهند. بیشتر گونه های فیلودندرون در نور کم یا سایه جزئی رشد می‌کنند.

فیلودندرون های قلبی گیاهان کاملا مناسب برای پنجره های رو به شمال هستند. این گیاهان نور غیر مستقیم خورشید را ترجیح می‌دهند و به راحتی در زیر اشعه مستقیم می‌سوزند.

مزایا : مراقبت از آن آسان است. دارای شاخه های آویز و رونده
معایب : به نور مستقیم خورشید و آبیاری بیش از حد حساس است.
شرایط مراقبت : در دمای متوسط ​​و رطوبت ملایم رشد می‌کند. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

فیلودندرون اسکاندیس

11. برگ انجیری Monstera Deliciosa

برگ انجیری گیاهی گرمسیری است که مراقبت از آن به طرز شگفت انگیزی آسان است. این گیاهان در یک اتاق روشن با نور غیر مستقیم خورشید بهتر رشد می‌کنند. برگ انجیری دارای برگهای بزرگ و شکافداری است.  این شکاف ها تا زمان رشد و بالغ شدن گیاه ظاهر نمی‌شوند. قبل از آن ، برگها کوچک و به شکل قلب هستند.

مزایا : مراقبت از آن آسان است و در نور کم به خوبی رشد می‌کند.
معایب : برای حفظ اندازه های دلخواه  بهرس مداوم نیاز دارد.
شرایط مراقبت : پس از خشک شدن دو اینچ بالای خاک آن را آبیاری کنید. خاک غنی از مواد مغذی ، زهکشی خوب ، نور غیرمستقیم و آب تهیه کنید. هنگامی که به طور فعال رشد می‌کند، ماهانه کود دهید و رطوبت متوسط ​​را تا حد متوسط ​​تأمین کنید.

برگ انجیری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *