گیاهان آپارتمانی, مقالات

7 مورد از بهترین انواع دراسنا برای نگهداری در خانه

دراسنا یکی از خانواده های بزرگ گیاهان با دارا بودن صد ها گونه متفاوت است که تنها تعداد معدودی از آنها برای نگهداری در داخل منزل مناسبند. مقاومت بالا و همیشه سبز بودنشان عاملی است که علاوه بر ظاهر دوست داشتنی و متفاوتشان، آنها را بسیار محبوب کرده است. بیشتر این گونه های سازگار دراسنا نور روشن و غیر مستقیم و یا سایه را دوست دارند و به همین دلیل برای نگهداری در فضای بسته مناسبند. در این مقاله همراه ما باشید تا با ۷ مورد از بهترین انواع دراسنا برای نگهداری در داخل خانه آشنا شوید.

انواع دراسنا

7 نوع دراسنا برای رشد در خانه

1. دراسنا خون اژدها یا دراکو – Draco

درخت خون اژدها که دراکو نام دارد، در صورت هرس یا زخمی شدن، رزین قرمز از خود ترشح می کند و در زمان های قدیم برای تهیه رنگ نیز از آن استفاده می کردند.

دراسنا دراکو که در ارتفاع حدود چهار فوتی قرار دارد، نسخه‌ای از دراسنا پرچمی است. برگهای آن به رنگ سبز تیره و با رنگ قرمز کبود دیده می شود و بسیار شبیه به نوع پرچمی است، به جز رنگ برگ‌هایش، بسیار مقاوم است و از آن دسته گیاهان آپارتمانی است که اگر یک هفته فراموش کنید به آن آب بدهید، شانه‌های خود را بالا می‌اندازد.

این دراسنا هم در فضای بسته و هم در فضای باز به خوبی عمل میکند، آنها حتی گل های سبز مایل به سفید، همراه با توت های نارنجی نیز تولید می کنند.  شکل ظاهری انواع فضای باز آن بسیار متفاوت با فضای بسته است.

دراسنا خون اژدها یا دراکو – Draco

2. دراسنا بلالی یا فراگرانس – Fragrans

D. fragrans که به خاطر ظاهر برگهایش معمولاً دراسنا بلالی نامیده می شود اگر در شرایط مناسب رشد کند، بسیار مقاوم است. این گیاه به حداکثر ارتفاع ۴ فوت میرسد و حتی اگر آن را یک ماه هم آبیاری نکنید باز هم به رشد خود ادامه می‌دهد. دراسنا بلالی بسیار شبیه یک درخت نخل مینیاتوری است، با تنه قهوه ای چوبی و یک دسته از برگ های سیخ دار در بالا.

این گیاه دارای برگهای سبز و ابلق است که نوع ابلق آن به زیبایی هرچه تمام دارای نوارهای طلایی رنگ بر روی برگهای سبز خود است. دراسنا بلالی خود دارای گونه های متعدد است که دراسنا کامپکت از محبوبترین آنهاست.

دراسنا بلالی یا فراگرانس – Fragrans

1.2. دراسنا کامپکت – Janet Craig

رقم “جانت کریگ” یا “دراسنا کامپکت” دارای برگهای سبز تیره است که طول آنها معمولاً به حدود 22 سانتی متر می رسد. این دراسنا طرفداران زیادی دارد و برای نگهداری در داخل منزل بسیار مناسب است.

دراسنا کامپکت – Janet Craig

3. دراسنا پرچمی – Marginata

یک نوع گیاه آپارتمانی بسیار محبوب که بومی ماداگاسکار است، این نوع اغلب با نام D. marginata توصیف می شود. دراسنا پرچمی دارای برگهای بلند و باریک است که گاهی طول آنها به 18 اینچ یا بیشتر می رسد! جالب‌ترین نکته در مورد این گونه این است که تنه آن با افزایش سن به شکلی باریک و مارپیچ تبدیل می‌شود و فرمی برهنه بدون برگ با برگهای آتشین در بالا به خود میگیرد. همچنین به عنوان درخت اژدهای ماداگاسکار، درخت خون اژدها یا dracaena لبه قرمز شناخته می شود.

برگها چند رنگ هستند و ترکیبی از نوارهای قرمز، سبز و زرد در طول هر برگ کشیده شده است. رقم “Bicolor” سبز و عاجی با کمی قرمز در ترکیب است، در حالی که “Tricolor” دارای لبه قرمز بسیار برجسته تر به برگ ها است.

دراسنا پرچمی – Marginata

4. دراسنا رفلکسا – Reflexa

این دراسنا دارای برگ های مارپیچی و شمشیری شکل که به رنگ زرد و سبز راه راه هستند. این گونه به مه پاشی منظم نیاز دارد، و این امر می تواند برای برخی از باغبانان دردسرساز باشد، اما اگر به خوبی از آن مراقبت کنید، با یک گیاه بسیار خوشحال پاداش خواهید گرفت.

با گذشت زمان، D. reflexa شما می‌تواند به ارتفاع هشت فوت برسد، اما بیشتر نمونه‌هایی که در خانه رشد می‌کنند حداکثر ارتفاع آنها حدود چهار فوت است.

دراسنا رفلکسا – Reflexa

5. لاکی بامبو یا دراسنا ساندریانا – Sanderiana

D. sanderiana یک گونه محبوب از خانواده دراسنا هاست که بیشتر به عنوان بامبو خوش شانس شناخته می شود. شما می توانید D. sanderiana را در آب پرورش دهید و به همین دلیل است که اغلب به عنوان بامبو خوش شانس فروخته میشود در صورتی که هیچ شباهتی به بامبو های ژاپنی معروف ندارد. همچنین می توانید آن را در خاکی مانند گیاهان معمولی آپارتمانی خود پرورش دهید.

لاکی بامبو

6. دراسنا سورکولوزا – Surculosa

D. surculosa گونه ای کم ارتفاع و بوته ای است. برگ های آن شبیه به سایر انواع دراسنا نیست، کوچک و به شکل بیضی های نوک تیز است و آنها یک پس زمینه سبز تیره با ستاره ای از نقاط زرد در سراسر سطح هر برگ دارند. سورکولورا گونه دیگری است که طی سال‌ها تحت نام‌های گیاه‌شناسی مختلف توصیف شده است، می‌توانید آن را با نام‌های D. godseffiana، Pleomele godseffiana، Agave godseffiana، یا Nemampsis ternifolia و همچنین گرد و غبار طلا یا dracaena خالدار ببینید.

این گونه در حالی که می تواند در محیط بومی خود بسیار بلند شود، اما به ندرت به عنوان یک گیاه سرپوشیده تا ارتفاع بیش از 12 اینچ رشد می کند.

دراسنا سورکولوزا – Surculosa

7. سانسوریا – Trifasciata

باید بگوییم که سانسوریا نیز از خانواده دراسنا است و متاسفانه کمتر کسی از این امر باخبر است. سانسوریا از نظر ظاهری با بسیاری دیگر از این لیست متفاوت است، اینها دارای برگهای ضخیم، محکم و عمودی هستند که می توانند چندین فوت از گلدان خود بلند شوند، بدون تنه یا ساقه. این گیاه در دو رنگ سبز و ابلق وجود دارد و برای نگهداری در داخل منزل بسیار گزینه مناسبی است. سانسوریا به آبیاری حساس است و به همین دلیل برای افراد پر مشغله گیاهی بسیار عالی محسوب میشود.

سانسوریا – Trifasciata

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *