گیاهان آپارتمانی, نگهداری گیاهان

با انواع کالانکوئه آشنا شوید

انواع کالانکوئه

به فکر اضافه کردن تعدادی گل کالانکوئه به داخل منزل یا باغ خود هستید؟ آیا می دانستید این گل تنوع بسیاری دارد و به راحتی می توان از آن در داخل آپارتمان نگهداری کرد؟در مقاله پیش رو شما را با 7 نمونه از زیباترین انواع کالانکوئه آشنا می کنیم که می توانند درخشش باغچه یا گلخانه شما را چند برابر کنند. با ما همراه باشید.

آشنایی با خانواده گل کالانکوئه

انواع کالانکوئه

خانواده کالانکوئه از جمله گیاهان جذاب، مقاوم و همیشه سبز هستند که نگهداری از آن ها دردسر چندانی ندارد. این گیاهان عمدتا بومی ماداسگار و آفریقای جنوبی هستند؛ بنابراین در آب و هوای گرم و مرطوب رو به خشک بهتر رشد می کنند.

گل های کالانکوئه اندازه های متفاوتی دارند و اندازه آن ها از چند سانتی متر تا یک و نیم متر متغیر است. انواع کالانکوئه از جمله گیاهان جذابی هستند که گل های بسیار زیبا و برگ های چاق و آبداری دارند. شما می توانید در اکثر ماه های سال از دیدن شکوفه  های شگفت انگیز این گیاه لذت ببرید. انواع کالانکوئه را می توان به راحتی در داخل آپارتمان پرورش داد؛ اما اگر بتوانید چند ماه از سال که هوا مساعد است آن ها را در فضای باز نگهداری کنید، شادابی گل ها چندین برابر می شود.

در ادامه مقاله شما را با تعدادی از زیبا ترین انواع کالانکوئه آشنا می کنیم.

 1. گل شفق شمالی (Aurora Borealis)

انواع کالانکوئه

شفق شمالی یا قطبی که برخی آن را به نام گوش ماهی اسطوخودوس ( Lavender Scallops) نیز می شناسند، گونه ای متنوع و جذاب از خانواده گل کالانکوئه است که ظرافت آن چشم هر بیننده ای را به خود خیره  می کند.  برگ های آبدار و سبز رنگ مایل به آبی و سفید با لبه های صورتی آن شباهت بسیاری به گل رز دارد.

گلدهی کالانکوئه شفق قطبی در اواخر بهار یا تابستان اتفاق می افتد. بر روی ساقه ‌های این گل دسته هایی از شکوفه های زنگوله ای شکل قرار می گیرد که گل های آن به رنگ مرجانی هستند و به سمت پایین آویزان می شوند. مرغ مگس خوار و پروانه ها عاشق این نوع از انواع کالانکوئه هستند.

 1. گل بیچ بلز (Beach Bells)

انواع کالانکوئه

بیچ بلز (Beach Bells) یا گل زنگوله ساحلی یک گیاه بسیار جذاب و زیبا است. این گیاه منشعب با ساقه های طاقدار خود برگ های سبز و دوست داشتنی ای دارد که در نور  آفتاب به رنگ قرمز در می آیند. سر شاخه های این مدل از گل کالانکوئه در اواخر زمستان گل می دهند. دسته های کوچکی از شکوفه های قرمز و زنگوله ای شکل که طول هر یک از آن ها 2.5 سانتی متر است. بیچ بلز از دسته گل های شکوفه دهنده رنگارنگ و شاد است.

 1. گل بلومینگ باکسس (Blooming Boxes)

گل بلومینگ باکسس (Blooming Boxes)

Blooming Boxes یکی از گونه های بزرگ گل  کالانکوئه است. ساقه های بدون انشعاب این گل  می تواند تا 6 سانتی متر هم ارتفاع داشته باشد. برگ های  بلند و سبز روشن Blooming Boxes به صورت جفتی رشد می کنند و شکل هندسی جالبی را تشکیل می دهند.

حاشیه برگ های این نمونه از کالانکوئه با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به رنگ بنفش مایل به قرمز تبدیل می شود. گل Blooming Boxes برای بالغ شدن به چندین سال زمان احتیاج دارد، بنابراین در سال های اولیه عمر خود گل نمی دهد؛ اما وقتی گل دادن آن شروع شود، زیبایی شگفت انگیزی دارد.

شاخه های این گل معمولا تا ارتفاع 1 و نیم متری هم رشد می کنند و در بالای آن دسته هایی از شکوفه های زنگوله دار به رنگ سبز و مرجانی، قرار می گیرند. بعد از گل دادن رشد Blooming Boxes کاهش پیدا می کند؛ اما مانند بسیاری از انواع کالانکوئه، به دلیل گلدهی فراوان می توانید طولانی مدت از دیدن زیبایی آن لذت ببرید.

 1. گل کالاندیوا (Calandiva)

گل کالاندیوا (Calandiva)

کالاندیوا محبوب ترین گونه گل کالانکوئه است. این گیاه زیبا را می توان در مکان های مختلف مانند فروشگاه ها، شرکت ها، مدارس و … پیدا کرد. کالاندیوا از جمله گیاهانی است که در طول زمستان شکوفه های زیبا و فوق العاده ای دارد. این گل یک گونه ترکیبی از blossfeldiana است که به لطف شکوفه های درخشان و زیبای خود در سراسر جهان شناخته شده است.

کالاندیوا یک گیاه زینتی است که در زمستان، وقتی اکثر گیاهان گلدار خواب هستند، شکوفا می شود و شما می توانید از دیدن این گل لذت ببرید. البته برگ های سبز براق و گوشتی این گیاه به تنهایی بسیار زیبا هستند؛ اما شکوفه ها زیبایی آن را چندین برابر می کنند. گل کالاندیوا را می توانید با شکوفه هایی به رنگ نارنجی، قرمز و زرد خریداری کنید. این نمونه از انواع کالانکوئه و گیاهان آپارتمانی همیشه گلدار است که برای هدیه بردن نیز گزینه بسیار مناسبی است.

 1. گل آتش اژدها (Dragonfire)

گل آتش اژدها (Dragonfire)

Dragonfire یا آتش اژدها یک نمونه زیبا از گل کالانکوئه کوچک و رنگارنگ است. این عضو از انواع کالانکوئه معمولا به سرعت رشد می کند و تقریبا 12 تا 18 سانت ارتفاع دارد. سرعت رشد سریع Dragonfire نشان دهنده این است که به سرعت بالغ می شود.

برگ های این نمونه از کالانکوئه در مرکز، سبز روشن است و حاشیه آن ها معمولا به رنگ قرمز و صورتی براق است. اگر گیاه را در معرض آفتاب شدید یا سرمای زیاد قرار دهید رنگ برگ ها کمی تیره تر می شود. Dragonfire به طور منظم گل نمی دهد، اما شکوفه های سرخ رنگ آن بسیار جذاب و هیجان انگیز هستند.

 1. سفید برفی (Snow White)

سفید برفی (Snow White)

سفید برفی یکی از گونه های مخملی گل کالانکوئه است. برگ های کوچک، ضخیم و گوشیتی این گل از کرک های نرم و سفید رنگی مانند برف پوشیده شده است. بنابراین انتخاب اسم سفید برفی برای آن کاملا مناسب است. این کرک ها باعث می شود گیاه از زوایای خاصی براق و درخشان به نظر برسد.

سفید برفی در اواخر زمستان سنبله ‌های گل کوتاه و زیبایی به رنگ صورتی کم رنگ تولید می ‌کند که زیبایی آن ها قابل وصف نیست. این نمونه از کالانکوئه مکان روشن اما نور غیر مستقیم خورشید را ترجیح می دهد.

 1. سیمون(Simone)

سیمون(Simone)

آخرین گونه از انواع کالانکوئه که در این لیست به آن اشاره می کنیم سیمون (Simone) است. این مدل از کالانکوئه کوچک است و برگ های سبز بسیار پررنگی دارد که با شکوفه های سفید و تک برگ خود در تضاد هستند. این تضاد می تواند چشم هر بیننده ای را خیره کند. به همین دلیل سیمون  یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در دسته کالانکوئه محسوب می شود.

شکوفه های سیمون اگر در شرایط مناسبی نگهداری شوند، بالای گیاه را کاملا پوشش می دهند. این گونه به دلیل شرایط نگهداری ساده و زیبایی خاص خود، محبوبیت بسیاری دارد.

جمع بندی

در این مقاله تنها با چند عضو از انواع کالانکوئه آشنا شدیم. این حجم از تنوع و زیبایی می تواند قلب هر انسانی را تسخیر کند. شکوفه گل های کالانکوئه بی نظیر و منحصر فرد هستند تا حدی که می توانند چشم هر بیننده ای را به خود خیره کنند. علاوه بر زیبایی، آسان بودن نگهداری کالانکوئه محبوبیت آن را چندین برابر می کند. اما به هر حال خاطرتان باشد برای افزایش زیبایی و درخشندگی برگ و گل انواع مختلف کالانکوئه، در مورد روش های مراقبت از  کالانکوئه مطالعه کنید.

1 دیدگاه در “با انواع کالانکوئه آشنا شوید

 1. سیروس عماد گفت:

  من بیچ بلز (Beach Bells) یا گل زنگوله ساحلی را بطور تصادفی سال گذشته در باغچه منزل پیدا کردم و از ان نگهداری کردم
  امسال اخر اذر ماه 1402 گلهای ان شکوفه داده همانطور که فرمودید خیلی زیبا است ونگهداری از ان اسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *