اخبار

با گل ژیپسوفیلا (گل عروس) آشنا شوید

حتما شما هم  گل های سفید ریز در دسته گل یا تاج گل عروس را دیده اید. نام این گل های کوچک ژیپسوفیلا یا گل عروس است. ژیپسوفیلا را به دلیل سادگی در دسته گل و باکس گل در کنار گل های  دیگر به کار می برند. دسته گل ژیپسوفیلا یک هدیه مناسب در هر مناسبتی است. کاربردهای گل ریز سفید عروس بسیار متنوع است و قیمت آن هم متوسط می باشد. شاید شما هم قصد خرید دسته گل عروس ژیپسوفیلا را داشته باشید یا حتی بخواهید این گل زیبا را در باغچه منزلتان نگهداری کنید. اگر این طور است با ما در این مقاله همراه باشید تا گل ژیپسوفیلا را به شما معرفی کنیم.

ژیپسوفیلا

ژیپسوفیلا

معرفی ژیپسوفیلا

نام لاتین گل عروس، زیپسوفیلا است که از دو بخش Gypse(به معنی گچ) و philos(به معنی دوست داشتن) تشکیل شده است. علت این نامگذاری علاقه گیاه به خاک های آهکی می باشد. در فارسی به گل عروس، گل گچ دوست هم می گویند. این گل از خانواده میخکیان و بومی آسیا و مدیترانه است. بیشتر رقام گل عروس چندساله بوده و دارای گلبرک های سفید هستند. البته انواع آبی، صورتی و بنفش آن هم یافت می شود. ژیپسوفیلا را در انگلیسی baby’s breath یا نفس بچه  می نامند. علت این نامگذاری عجیب این است که  ژیپسوفیلا را معمولا برای تولد نوزادان به پدر و مادر هدیه می دهند. در واقع رنگ سفید این گل یادآور پاکی و معصومیتی است که فقط در نوزادان دیده می شود. ژیپسوفیلا یکی از گل هاییست که در بیشتر طول سال در دسترس است و به همین دلیل کاربردهای زیادی دارد.

نماد ژیپسوفیلا

نماد ژیپسوفیلا

نماد ژیپسوفیلا

هر گلی هر چقدر هم که کوچک باشد نماد و مفهوم خاص خودش را دارد. این نماد ها معمولا از داستانهایی سرچشمه می گیرند که حتی ممکن است به قرن ها قبل برگردند. ژیپسوفیلا هم معانی متعددی مثل عشق و علاقه بی پایان، نوزاد تازه متولد شده و پاکی و معصومیت دارد. هدیه دادن یک دسته گل ژیپسوفیلا به محبوب می تواند نشانه عشق و علاقه قلبی شما باشد. این گل به دلیل این که نشانه معصومیت است یه نوزاردان تازه متولد شده و پدر و مادرش هدیه  داده می شود.

نماد ژیپسوفیلا

نماد ژیپسوفیلا

کاربردهای ژیپسوفیلا

از ژیپسوفیلا در گل آرایی استفاده زیادی می شود. این گل در بیشتر دسته گل های عروسی دیده می شود. گل ریز سفید عروس به دلیل همین کوچک بودنش در تزیین اکسسوری های عروس و داماد کاربرد دارد. مثلا در کنار گل های دیگر در دسته گل عروس و یا بوتونیر داماد(گلی که داماد در جیب کتش می گذارد) دیده می شود. همچنین گل ژیپسوفیلا خشک شده را می توان برای مصارف تزیینی در گلدان و درون منزل استفاده کرد. این گل معطر بوده و در ساخت عطر هم کاربرد دارد. گاهی برای تزیین کیک از گل عروس استفاده می شود که بهتر است به دذلیل سمی بودن ژیپسوفیلا از این کار پرهیز شود.

کاربرد ژیپسوفیلا

کاربرد ژیپسوفیلا

کاشت و پرورش گل عروس

ژیپسوفیلا به مراقبت زیادی احتیاج ندارد و به راحتی از طریق بذر کاشته می شود. بذر گل را می توان در گلدان های بزرگ هم کاشت. برای کاشت بذر ژیپسوفیلا این مراحل را دنبال کنید:

  1. 6 تا 8 هفته قبل از اتمام فصل سرما بذرها را در گلدان بکارید.
  2. هنگام کاشت بذرها را روی خاک قرار دهید و روی آن ها را با حدود 3 میلی متر خاک بپوشانید.
  3. دمای مناسب(21-22 درجه) را برای بذرها فراهم کنید و آن ها را در نور کافی قرار دهید.
  4. تا زمان جوانه زدن بذرها خاک را مرطوب نگه دارید.
  5. بعد از گذشت سرما می توانید نشاها به باغچه منتقل کنید.

نکته: می توانید مستقیما بذرها را بعد از اتمام دوره سرما در باغچه یا زمین اصلی بکارید.

پرورش ژیپسوفیلا

پرورش ژیپسوفیلا

شرایط نگهداری گل ژیپسوفیلا

نور

ژیپسوفیلا گیاهی آفتاب دوست است و به نور کافی نیاز دارد. البته نباید نور دریافتی آن مستقیم باشد چرا که به گیاه آسیب می رساند. اگر از ایتن گیاه در منزل نگهداری می کنید حتما آن را پشت پنجره های جنوبی و پرنور قرار دهید.

آبیاری

اگر می خواهید گیاهتان به خوبی رشد کند باید به آبیاری توجه ویژه ای داشته باشید گل عروس خشکی را دوست ندارد و بهتر است بعد از خشک شدن نسبی رویه خاک آن را آبیاری کنید. البته مرطوب نگه داشتن بیش از حد خامک هم می تواند باعث برئز مشکلاتی برای گیاه شود. پس بهترین کار این است که تعادل را در آبیاری رعایت کنید.

خاک

ژیپسوفیلا خاک سبک اما مغذی را می پسندد. به هیچ وجه از خاک رسی برای آن استفاده نکنید. اگر خاک به اندازه کافی غنی نیست بهتر است قبل از کاشت خاک را با مقداری کود تقویت کنید.

گلدهی

دوره گلدهی گیاه از فصل بهار تا اوایل پاییز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *