دکوراسیون, طراحی, گیاهان آپارتمانی, گیاهان دارویی, مقالات

انواع گلهای آپارتمانی مناسب اتاق خواب

اگر شب ها نمی‌توانید آسوده و عمیق بخوابید و روزها به خاطر این مشکل بی‌حوصله و کسل هستید، پیشنهاد ما به شما نگهداری گیاهان مناسب برای اتاق خواب است. یکی از دلایل بی‌خوابی و عدم تمرکز ما در روز، کمبود اکسیژن و آلودگی هوای اتاق است. شما میتوانید با به استفاده از گیاهان تصفیه کننده هوا یا گیاهان اکسیژن ساز در شب، کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید. دراین مقاله با ما همراه شوید تا با گیاهان خواب آور مناسب اتاق خواب آشنا شوید.

گیاهان-تصفیه-کننده-هوا 

 گیاهان مناسب اتاق خواب

۱- گاردنیا (Gardenia):

گاردنیا مناسب برای اتاق خواب و دارای برگ‌های براق و همیشه سبز و گل‌های زیبا و خوشبو است. طبق مطالعات انجام شده، نگهداری یک گلدان گاردنیا سبب بهبود کیفیت خواب می‌شود. حتی می‌توان گفت که تاثیر آن با قرص والیوم در کاهش استرس و خواب‌آوری برابری می‌کند. نگهداری از این گیاه نیازمند توجه زیاد است تا برگ‌ها و گل‌ها زیبایش دوام خوبی داشته باشند. بهتر است گل گاردنیا را در فضای روشن با نور غیرمستقیم خورشید نگهداری کنید.

گاردنیا

گاردنیا

      

 ۲-  گندمی(Spider Plant):

یکی از گیاهان قوی در تصفیه هوا، گندمی است. طبق تحقیقات انجام شده، گندمی می‌تواند حدود ۹۰ درصد از میکروب های سرطان‌زای فرمالدهید را از بین ببرد. علاوه براین، گندمی ذرات عطر و بخار را جذب می‌کند تا مقدار اکسیژن پایدار شود و از این طریق اکسیژن لازم برای خواب افراد تامین شود. نور غیر مستقیم و آبیاری 2 الی 3 بار در هفته برای این گیاه توصیه می‌شود. غبار پاشی در هوای گرم برای این گیاه مناسب است. این گیاه زیبا با برگهای افشان با قرار گیری برروی میز و یا به صورت معلق در کوکداما، زیبایی فضا را 2 چندان خواهد کرد.

گندمی

گندمی

3- پاپیتال یا عشقه (English Ivy):

پاپیتال از جمله گیاهان تصفیه کننده هوا و اکسیژن ساز است که می‌تواند تمام آلودگی های اتاق را طی 12 ساعت از بین ببرد!علاوه بر این گیاه پاپیتال، علائم آسم و آلرژی را بهبود داده و باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود. این گیاه زیبا دارای برگهای همیشه سبز و یا ابلق است. نور متعادل و نسبتا زیاد و تهویه هوای مناسب و رطوبت بالا از جمله نیاز های این گیاه است.  پاپیتال از جمله گیاهان سمی برای کودکان و حیوانات خانگی است و باید از دسترس آنها دور بماند.

پاپیتال یا عشقه

پاپیتال یا عشقه

4- یاس سفید (Jasmine):

یاس رازقی یکی از خوشبو ترین گلهاست که همین امر سبب معروفیت زیاد این گل شده است. این گل زیبا با خاصیت روندگی خود می‌تواند تنها با یک نخ مسیر خود را پیدا کرده و خانه‌ی شما را زیباتر کند. تاثیرات فراوان یاس برروی آرامش جسمانی و روانی ما بسیار زیاد است. بوی خوش یاس سفید استرس را کم کرده و خوابی خوش را به ما هدیه می‌دهد. بهتر است این گل در پشت پنجره نگهداری شود و در صورت گرمی هوا با اسپری آب پاشی شود به صورتی که گلهای آن خیس نشوند.

یاس سفید

یاس سفید

 5- اسطوخودوس (Lavender) :

اسطوخدوس با گلهای بنفش زیبا، خوابی آرام را برایمان به ارمغان می‌اورد. بوی خوش آن می‌تواند عصبابیت، افسردگی، استرس، بیخوابی، بی قراری و سردرد را تسکین دهد و به همین دلیل بسیار مناسب برای اتاق کودکیسست که بی قراری میکند.

اسطوخودوس

اسطوخودوس

6-سانسوریا شمشیری ( Snake Plant ) :

سانسوریا انواع مختلفی دارد که معروف ترین نوع آن، سانسوریا شمشیری است. سانسوریا در لیست گیاهان تصفیه کننده هوا جای دارد و بر خلاف گیاهان دیگر در شب اکسیژن تولید می‌کند. سموم موجود در هوای خانه را نیز ‌میتوانید از طریق سانسوریا از بین ببرید و یک هوای پاک و فیلتر شده تنفس کنید. روشنایی، نور غیرمستقیم برای گیاه سانسوریا بهترین گزینه است. همچنین در صورت خشک شدن خاک فقط به آب نیاز دارد. این گیاه مقاوم در شرایط مناسب می تواند ده ها سال زندگی کند !

سانسوریا شمشیری

سانسوریا شمشیری

 

7-  آلوئه‌ورا (Aloe Vera):

این گیاه پر خاصیت، هم هوا را تصفیه می‌کند و هم از جمله گیاهان اکسیژن ساز است و باعث بهتر خوابیدن میشود. نوع ژله دار آن برای پوست بسیار مفید است و حتی از نوع خوراکی آن می‌توان برای درمان انواع بیماری ها استفاده کرد. شرایط نگهداری آلوئه ورا آسان است و به آبیاری زیادی احتیاج ندارد. تنها نور مستقیم طولانی مدت برای آن کافیست.

الوئه ورا

آلوئه‌ورا

8- اسپاتی فیلوم (Peace Lily):

این گیاه زیبا، آلوده‌کننده‌های شیمیایی چون بنزن، تری‌کلرو اتیلن و فرمالدهید را فیلتر می‌کند. هچنین رطوبت تولید شده بوسیله گل‌های اسپاتی ، رطوبت هوا را پنج درصد افزایش داده و در نتیجه میکروب‌هایی که موجب آلرژی می‌شوند را از بین می‌برد. همچنین این رطوبت، خشکی بینی و گلو را در طول شب از بین می‌برد. توجه داشته باشید که اسپاتی از جمله گیاهان سمی برای کودکان و حیوانات است و بهتر است از دسترس آنها دور بماند.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم

9- شامادورا (Bamboo palm):

شامادورا گیاهی فوق‌العاده برای تمیز کردن هواست. این گیاه سموم موجود در هوا را از بین می‌برد و با این کار، خوابی راحت را به شما هدیه می‌دهد. ساقه های شامادورا می‌تواند تا ارتفاع زیادی رشد کرده و خانه‌ی شما را به یک جنگل زیبا تبدیل کند. نور روشن در داخل و رطوبت ثابت در بهار و تابستان از جمله علاقه مندی های این گیاه است. توجه داشته باشید که از آبیاری زیاد این گیاه خودداری کنید، چرا که ممکن است گیاهتان را از دست بدهید.

شامادورا

شامادورا

 

۱0-  ژربرا جامزونی(Gerbera Daisies):

گل ژربرا از جمله گل های زیبا و رنگارنگ برای استفاده در دسته گل و یا به عنوان هدیه است. این گل زیبا می‌تواند در شب اکسیژن تولید کرده و تنفستان را در خواب راحت تر کند. به علت ویژگی تولید اکسیژن در ژربرا، از جمله بهترین گیاهان برای اتاق کودکان محسوب می‌شود. این گیاه به توجه زیادی در آبیاری و سطح نوری خود نیاز دارد. 

ژربرا جامزونی

ژربرا جامزونی

 

11-پتوس ( Pothos):

پتوس احتمالاً ساده ترین گیاه برای رشد در آپارتمان است. دارای برگهای براق ، قلبی شکل و ساقه های بلند و رونده است که می تواند تا چندین متر رشد کند. این گیاه زیبا نور متوسط تا روشن را ترجیح می دهد.

پوتوس

پوتوس

 

۱2- آگلونما ( Chinese Evergreen ):

آگلونما یا گیاه همیشه سبز چینی، از ساده‌ترین گیاهان خانگی است زیرا نور کمی احتیاج دارد و در مناطقی از خانه که تاریک هستند و هیچ گیاهی رشد نمی‌کند، به خوبی رشد می‌کند. بهترین مزیت این گیاه این است که در زمان کمی سموم زیادی را از بین می‌برد.

آگلونما

آگلونما

 

13- سرخس ( Boston Fern ):

گیاه سرخس  یک گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا است که در نور کم هم رشد می‌کند اما نیاز به نور غیرمستقیم خورشید دارد. سرخس با برگهای شمشیری قادر است تا فرمالدِهید موجود در هوا را از بین ببرد. از جمله علایق سرخس، رطوبت زیاد است و بهتر است برای تامین رطوبت این گیاه و سالم ماندن برگها، همیشه دارای جزیره باشد. گیاه سرخس رطوبت‌ساز است و هوای خشک را که برای پوست مضر است از بین می‌برد.

سرخس

سرخس

14گل داوودی :

گل زیبای داوودی در رنگ های متنوع می‌تواند برای هدیه دادن در هر مناسبتی مناسب باشد و بودن آن در اتاق خواب به دلیل اکسیژن سازی در شب، سبب تصفیه هوا و از بین رفتن آلودگی های موجود در هوا می‌شود. این گیاه به نور خورشید نیاز دارد و مستعد ابتلا به قارچ است. بنابراین باید در نگهداری و میزان آبیاری آن دقت کرد.

گل داوودی

گل داوودی

 

15- رزماری ( Rosemary ):

از جمله معروف ترین گیاهان خوشبو برای آشپزی، رزماری است. با داشتن رزماری در خانه، می‌توانید همیشه یک گیاه تازه و خوش عطر برای آشپزی داشته باشید. این گیاه به نور قوی احتیاج دارد، بنابراین آن را در کنار یک پنجره روشن (ترجیحا پنجره جنوبی) نگه دارید. برای آبیاری بگذارید تا خاک گلدان خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید. گلدان را هر هفته بچرخانید تا گیاه به طور مساوی رشد کند.

رزماری

رزماری

 

16- دیفن باخیا ( Dieffenbachia ):

دیفن باخیا باوجود سمی بودن برای ما انسانها و حیوانات، ( تنها در صورت تماس دست با برگها و جویده شدن آنها ) گیاهی بسیار مفید برای تصفیه هوا و از بین بردن آلودگی هاست. نگهداری دیفن باخیا بسیار آسان است و نور فیلتر شده و رطوبت متوسط برایش کافیست. علاوه بر اتاق خواب، دیفن باخیا از جمله گیاهان مناسب برای نگهداری در حمام و سرویس بهداشتی است، چرا که رطوبت این مکان ها برایش مناسب است. 

دیفن باخیا

دیفن باخیا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *