گل ها, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

معرفی و شرایط نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم از گیاهان مناطق گرمسیری است و حدود ۴۰ گونه متفاوت از گیاه اسپاتی وجود دارد. نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم آسان است و به نور کمی نیاز دارد. اسپاتی علاوه بر زیبایی خواص بسیار دارد و به دلیل تصفیه کننده بودن هوا طرفداران زیادی به خود جذب کرده است. این گل زیبا برای مکان هایی مانند: آپارتمان ها ، بانک ها ، دفاتر اداری و… مناسب است. در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم آشنا شوید.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم

با اسپاتی بیشتر آشنا شوید

  • نام علمی این گیاه همان اسپاتی فیلوم و نام انگلیسی رایج آن Peace lily است.
  • گیاه اسپاتی فیلوم چند ساله و علفی با برگ هایی همیشه سبز است که گلهای سفید رنگ و کوچکی زیبایی آن را دو چندان میکند.
  • برگهای این گیاه سبز براق و نوک تیز میباشد.
  • ارتفاع گیاه اسپاتی فیلوم به-۴۵ سانتیمتر هم می رسد.
  • گلهای این گیاه معمولا در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل می‌گیرد و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته دارند.
  • این گیاه در شرایط مناسب ممکن است دو بار در سال گل بدهد.
  • گل این گیاه بتدریج از سفید تغییر رنگ می دهد و به مدت ۶-۵ هفته جذاب باقی می ماند؛ سپس جذابیت خود را از دست می دهند که بهتر است کنده شود. 
  • قیمت گل اسپاتی فیلوم همان طور که در بالا گفته شد با توجه به سایز آن متفاوت است اما به طور کلی در رنج قیمتی 29000 الی 34000 تومان قرار میگیرد.

آیا اسپاتی فیلوم می‌تواند در آب رشد کند ؟!

بله، اسپاتی فیلوم می تواند به تنهایی در آب رشد کند و در لیست گیاهانی که می‌توانند در آب و بدون خاک رشد کنند قرار می‌گیرد. بهتر است ریشه این گیاه مستقیما با آب در تماس نباشد و روی یک پایه که زیر آن پر از آب است قرار بگیرد تا رطوبت و آب لازم به گیاه برسد و در عین حال سبب پوسیدگی ریشه گیاه و بیماری های دیگر نشود.

نگهداری اسپاتی فیلوم

نگهداری اسپاتی فیلوم

شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم :

آبیاری:

در هنگام آبیاری این گیاه دقت کنید که رویه خاک خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری کنید ،چرا که آبیاری بیش از حد باعث بی حالی  و سیاه شدن برگ های آن ها میشود. توجه داشته باشید که وقتی نوبت به آبیاری اسپاتی می رسد، دوام آن مهم تر از میزان آبیاری است. باید خاک را دائما مرطوب نگه دارید ، اما بیش از حد نیز آب ندهید. اسپاتی می تواند دوره های کوتاه مدت خشکی را تحمل کند ، اما اگر آبیاری آن بیش از حد فراموش شود ، برگ های آنها خشک و قهوه ای می شود.

نکته : اسپاتی به مواد شیمیایی که معمولاً در آب لوله کشی وجود دارند مانند فلوراید حساس هستند و این مواد ممکن است باعث شوند نوک برگهای اسپاتی قهوه ای شود. در صورت امکان از آب فیلتر شده در دمای اتاق استفاده کنید.

نور:

این گیاه نیاز مند نور کم و غیر مستقیم میباشد و محیط خیلی تاریک باعث بی حالی این گیاه میشود.

رطوبت:

این گیاه رطوبتی متوسط لازم دارد و بهتر است زیر گلدانی همیشه پر از آب باشد و یا یک لیوان آب کنار گلدان جهت تامین رطوبت قرار دهید. این گیاه باید در محيطي با رطوبت نسبي ۶۰ تا ۶۵ درصد باشد.در غير اينصورت کيفيت و سلامت برگ‌ها از بين مي‌رود.

خاک:

بهترین خاک برای این گیاه خاک برگ همراه با مقداری پیت ماس میباشد.

دما:

دمای ایده آل این گیاه بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد است. اسپاتی در مناطق گرمسیری رشد کرده است و بهتر است آن را در دمای بالاتر از 16 درجه سانتی گراد و به دور از هوای سرد و پنجره های باز قرار دهید تا گیاه خود را از دست ندهید. این گل در دمای بالاتر از 21 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارد. 

کود دهی:

جهت رشد بهتر و سریع تر لازم است به گیاه به میزان ۲ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از فرودین تا مهر کود داده شود.

هرس: 

بعد از خشک شدن گلها ساقه آن را از نزدیکی سطح خاک قطع کنید همچنین برگهای خشکیده و ضعیف را بهتر است از نزدیکی سطح خاک قطع کنید. برای تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم نیز می‌توانید شاخه های آن را هرس کنید تا گیاه مادر تقویت شود و یک گلدان جدید و کوچک اسپاتی فیلوم پرورش دهید.

نگهداری اسپاتی فیلوم

نگهداری اسپاتی فیلوم

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *