گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه از گیاه بنجامین نگهداری کنیم ؟!

طرز-نگهداری-گل-بنجامین-1

فیکوس بنجامین یکی از درختچه های زینتی آپارتمانی است که قرار گرفتن آن در خانه سبب تصفیه هوا شده و زیبایی دکوراسیون را دوچندان خواهد کرد. طرز نگهداری گل بنجامین ممکن است کمی حساس باشد و در صورت مناسب نبودن شرایط، به بیماریهایی دچار شود اما با کمی دقت و توجه، سالیان سال برای شما می‌ماند و در کنار شما بزرگ می‌شود. انواع گیاه بنجامین بسیار زیاد است و تمامی آنها ظاهر و شرایط نگهداری متفاوت از دیگری دارند اما در بین آنها، گل بنجامین ابلق و فیکوس الاستیکا بسیار پر طرفدارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی بیشتر با درخت بنجامین ، با شرایط نگهداری آن نیز آشنا شوید.

بنجامین

آخرین بروزرسانی مقاله : 22 آبان 98

درخت بنجامین را بیشتر بشناسید !

بدون شک یکی از  مدرن ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی درخت بنجامین می‌باشد. گیاه بنجامین دارای برگ های سبز روشن ابلق ) می‌باشد و شاخه ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان است. جالب است بدانید بنجامین در محیط باز تا ارتفاع ۵ متر هم می رسد. نام فارسی و علمی این گیاه فیکوس بنجامین ( ficus Benjamin ) و نام انگلیسی آن weeping fig یا انجیر مجنون است. درخت بنجامین از جمله گیاهان حساس آپارتمانی است و نگهداری آن به مراقبت های بسیاری نیاز دارد به همین علت قبل از خریداری آن باید با شرایط نگهداری گیاه بنجامین، آفات و بیماری ها، نحوه ی تکثیر آن و … آشنا شوید. 

انواع گیاه بنجامین :

 هر کدام از انواع گل بنجامین بر اساس شکل ظاهری و رنگ برگ ها دسته بندی شده اند و به همین دلیل گیاه بنجامین دارای انواع مختلفی می‌باشد که می‌توان به چند نمونه از آنها در زیر اشاره کرد : 

  • گل بنجامین ابلق : این نوع از بنجامین دارای برگ های سبز روشن و سفید است.
  • گل بنجامین سیلور : این نوع از این گیاه دارای برگ های سبز تیره و سفید است.
  • گل بنجامین بلک ( سیاه ) : دارای برگ های سبز تیره است.
  • گل بنجامین سبز : دارای برگ های سبز روشن است.

طرز-نگهداری-گل-بنجامین

طرز نگهداری گل بنجامین :

برگ های گیاه بنجامین هنگام سبز شدن در جوانی به رنگ سبز روشن بوده و به مرور به رنگ سبز تیره در می‌آیند. این درختچه‌ی زیبا می‌تواند سال ها عمر کند و برای نگهداری در آپارتمان گزینه ای مناسب است. زمانی که گیاه را به خانه می‌آورید دچار استرس برای تغییر مکان می‌شود و اگر آن را از محیطی با نور کافی و رطوبت مناسب به فضای کم نور و خشک منتقل کنید باعث پژمردگی، زرد شدن و ریزش برگ ها و حتی منجر به نابودی کامل گیاه می‌گردد. پس باید در مراقبت از این گیاه دقت لازم را انجام دهید.

نور :

گیاه بنجامین به نور زیاد غیر مستقیم نیازمند است. توصیه می‌شود این گیاه را در محیطی قرار دهید که نور زیادی به آن می‌تابد. همچنین نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی و در نتیجه ریزش برگ های بنجامین می‌شود.

دما :

گیاه بنجامین در دمای ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. توجه داشته باشید که این گیاه به سرمای بیش از حد حساس است.

آبیاری :

برای آبیاری گیاه بنجامین، آب باید املاح نداشته باشد و قبل از آبیاری حتما بگذارید کلر آن بپرد. همچنین رعایت نکات زیر برای آبیاری بنجامین ضروریست :

  • استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است.
  • اجازه دهید رویه خاک خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. برای پی بردن به خشکی خاک لازم است انگشت خود را تا بند اول داخل خاک فرو برده و اگر خشک بود بعد اقدام به آبیاری کنید.
  • آب سرد برای این گیاه مضر است.
  • برای آبیاری در تابستان حداکثر هفته ای دوبار و در زمستان یک هفته تا ده روز یک بار مناسب است.

 

رطوبت : 

جهت تامین رطوبت درخت بنجامین یک ظرف آب در نزدیکی آن قرار دهید تا با تبخیر سطحی آب، رطوبت گیاه تامین شود. هم چنین جهت تامین رطوبت میتوانید هفته ای دو بار آب را بر روی برگ های گیاه اسپری کنید. مقدار آب اسپری شده نباید زیاد یاشد و در حد نشستن شبنم بر روی برگ ها کافی است.

کود دهی :

برای کود دهی گیاه بهتر است هر ۳ هفته یکبار از کود مخصوص بنجامین و یا کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

خاک :

بهترین خاک برای گیاه بنجامین خاک و کود آماده و یا کمپوست می‌باشد.

تمیز کردن برگ ها :

به هیچ عنوان از براق کننده های شیمیایی برای تمیز کردن برگ های گیاه بنجامین استفاده نکنید چرا که باعث ریزش برگ های آن می‌شود. بهترین روش برای تمیز و براق کردن برگ گیاهان، استفاده از محلول رقیق شیر و آب است.

تعویض گلدان :

گلدان گیاه بنجامین را می‌توانید هر سال متناسب با رشد گیاه تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان درخت بنجامین فروردین و اردیبهشت ماه می‌باشد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “چگونه از گیاه بنجامین نگهداری کنیم ؟!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *