گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه گیاه بنجامین را تکثیر کنیم !؟

نحوه تکثیر بنجامین

بنجامین درختچه ای زیبا و یکی از بهترین گیاهان در تصفیه هوای آلوده به شمار می‌رود. تکثیر بنجامین در منزل، کار ساده ای نیست چرا که این گیاه به سختی ریشه می‌دهد. تکثیر این گیاه از طریق دو روش قلمه زدن بنجامین از طریق ساقه و تکثیر از طریق برگ انجام می‌شود. فصل مناسب این کار بهار و تابستان است و باید همه ی عوامل محیطی مناسب فراهم شوند تا تکثیر این گیاه حساس جواب دهد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با آموزش تصویری قلمه زدن بنجامین در آب و تکثیر آن با برگ آشنا شوید.

تکثیر بنجامین

تکثیر بنجامین

آخرین بروزرسانی مقاله : 18 آبان 98

با بنجامین بیشتر آشنا شوید

درخت فیکوس ( Ficus benjamina ) به عنوان یک گیاه زینتی در دکوراسیون خانه، ادارات و شرکت ها استفاده می‌شود. این گیاه بومی آب و هوای گرم مانند هند و استرالیا است، اما به راحتی می‌تواند به عنوان یک درختچه آپارتمانی در آب و هوای خنک تر پرورش یابد. درخت بنجامین می‌تواند در زیستگاه طبیعی خود، تا بیش از 50 فوت (15 متر) رشد کند، اما درختچه های آپارتمانی بنجامین بطور قابل توجهی کوچکتر هستند.

شرایط نگهداری بنجامین در خانه نسبتا راحت است و تنها نکته در مورد آن تامین نور و رطوبت مورد نیاز آن است که همین 2 عامل در رشد این گیاه تاثیر زیادی دارند.

با تکثیر بنجامین آشنا شوید

روش اول : تکثیر بنجامین از طریق قلمه ساقه

روش تکثیر بنجامین در آب از طریق قلمه به این صورت است که در ابتدا قلمه‌هایی به طول  ۲۰ – ۱۵ سانتیمتر از ساقه نیمه چوبی گیاه که به اندازه قطر یک مداد معمولی ضخامت دارد، از گیاه اصلی و از قسمت گره جدا می‌کنیم. ( منظور از ساقه نیمه چوبی ساقهای است که سبز و تازه نباشد اما هنوز انعطاف خود را حفظ کرده و خیلی چوبی نشده باشد. )

تکثیر بنجامین

تکثیر بنجامین

 

برگهای اضافی قسمت پایین قلمه را جدا کنید ولی برگ های قسمت بالایی را نگه دارید. این کار به این منظور انجام می‌شود که گیاه تمام انرژی خود را صرف ریشهزایی کند. وجود حداقل یک برگ بر روی گیاه برای ریشه زایی امری الزامی است. حداکثر تعداد برگ های باقی مانده بر روی قلمه باید 3 – 4 عدد باشد.

قلمه زدن بنجامین

قلمه زدن بنجامین

 

قلمه گرفته شده را در یک لیوان آب ولرم بدون کلر قرار دهید به طوری که برگها خارج از آب باشد. هفته ای یک یا دو بار آب درون لیوان را تغییر دهید. شیشه را در جایی گرم، روشن و کمی مرطوب قرار دهید. نور فیلتر شده برای قلمه بهتر است و بعد از پیدایش اولین ریشه گیاه را از تابش مستقیم نور آفتاب دور نگه دارید. در بهترین شرایط بعد از گذشت سه هفته قلمه ها ریشه دار خواهند شد و بعد از قوی شدن ریشه ها و گذشت 8 هفته، می‌توانید آنها را در خاک بکارید.

روش تکثیر بنجامین در آب

روش تکثیر بنجامین در آب

 

برای کاشت قلمه های ریشه دار شده از مخلوط پیت ماس + پرلیت (به مقدار مساوی) استفاده کنید. قبل از کاشت، مخلوط خاک را به خوبی آبیاری کنید تا خیس شود و مدتی صبر کنید تا آب اضافی خارج شود، سپس قلمه ها را داخل بستر کاشت قرار دهید. توجه کنید که بیشتر ساقه بیرون از خاک قرار بگیرد و ساقه را به وسیله خاک خفه نکنید.

روش قلمه زدن بنجامین

روش قلمه زدن بنجامین

 

رطوبت مناسب، نور فیلتر شده، آبیاری متوسط و نگهداری قلمه ها در دمای اتاق به رشد بهتر آنها کمک ویژه ای می‌کند. برای تامین رطوبت آنها می‌توانید از جزیره استفاده کنید یا یک پلاستیک شفاف روی آنها بکشید و با ایجاد چند سوراخ روی نایلون، به تبادل هوای قلمه ها کمک کنید. قلمه ها را در مکانی روشن با نور غیر مستقیم نگهداری کنید، از قرار دادن قلمه ها در معرض نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید.

نکته : بهتر است روزانه به مدت یک تا دو ساعت پلاستیک را بردارید تا مانع شیوع بیماری های قارچی در بنجامین شوید.

روش قلمه زدن بنجامین

روش قلمه زدن بنجامین

 

گیاه را به طور مرتب در طول فصل رشد تغذیه کنید. در طول فصول رشد ( بین اواخر بهار و اوایل پاییز )، هر دو تا چهار هفته قلمه بنجامین را تقویت کنید تا رشد سالم برگ را تشویق کنید و از زرد شدن برگ جلوگیری کنید.

قلمه زدن گل بنجامین

قلمه زدن گل بنجامین

 

بعد از گذشت 3 الی 4 سال از قلمه باید گلدان فعلی را با یک سایز بزرگتر تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار است. برای تعویض گلدان قلمه ها به صورت زیر عمل کنید :

 • دهانه گلدان انتخابی شما باید 5 سانتی متر از گلدان فعلی بزرگتر باشد
 • گلدان را با خاکی با زهکشی مناسب و غنی از مواد مغذی پر کنید.
 • بنجامین را از گلدان به آرامی درآورده و در گلدان جدید قرار دهید.
 • ریشه ها و قسمت بیشتری از ساقه را با خاک بپوشانید.
 • گلدان را آبیاری کنید تا آب اضافی از زهکش گلدان خارج شود.

 

تعویض گلدان قلمه

تعویض گلدان قلمه

 

بنجامین را تا حد ممکن حرکت ندهید و مکانی ثابت برای قرار گیری گلدان انتخاب کنید. گیاه بنجامین نسبت به تغییرات دما، رطوبت و نور حساس است و حتی کوچکترین تغییر می‌تواند باعث ریزش برگها شود. برای داشتن یک بنجامین سالم و شاداب، مکانی مناسب برای آن انتخاب کنید و تنها در صورت اجبار آن را جا به جا کنید و بدانید اثرات تغییر مکان تا چند هفته بر روی گیاه باقی می‌ماند.

تکثیر گل بنجامین

تکثیر گل بنجامین

روش دوم : تکثیر بنجامین از طریق برگ

تکثیر بنجامین از طریق قلمه ساقه رایج تر است اما بنجامین در شرایط گلخانه ای از طریق برگ نیز تکثیر می‌شود. برای تکثیر بنجامین با برگ به روش زیر عمل کنید :

 • ابتدا تعدادی برگ سالم را از گیاه اصلی جدا کنید.
 • ظرف هایی به قطر کم، مانند زیر گلدانی تهیه کنید و درون آن را ماسه بریزید و ماسه را خیس کنید. سپس برگ ها را درون آن قرار دهید.
 • تا زمان ریشه زایی خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.
 • دمای مناسب برای نگهداری برگ ها 20-28 درجه سانتیگراد است.
 • دقت کنید که برگ ها را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید زیرا سبب از بین رفتن آنها می‌شود.

 

تکثیر بنجامین از طریق برگ

تکثیر بنجامین از طریق برگ

 • بعد از 1 ماه قلمه ها ریشه دار خواهند شد.
 • بعد از این مرحله وقت آن است که قلمه ها را در گلدان جداگانه بکارید.
 • خاک مناسب برای اینکار مخلوطی از 80 % خاک هوموسی و 20% ماسه است.
 • برگ را درون گلدانی کوچک بکارید و آبیاری کنید تا زمانی که جوانه های جدید را مشاهده کنید.

 

تکثیر بنجامین با برگ

تکثیر بنجامین با برگ

8 دیدگاه در “چگونه گیاه بنجامین را تکثیر کنیم !؟

 1. ناصر گفت:

  متشکر. بخاطر راهنمایی خوب شما

 2. سلام گفت:

  در روش دوم، برگها را چگونه داخل ماسه قرار دهیم؟ مثلا نصف برگ داخل ماسه باشد و نیمی از آن بیرون؟ اگر امکانش هست ویدئو یا تصویری از این روش کاشت منتشر کنید.

 3. رنجکش گفت:

  سلام در روش دوم یعنی قلمه برگ زمانی که برگ رادرون خاک قرار میدهیم باید روی ان را پلاستیک بکشیم یا خیر

 4. محمد نیکپور گفت:

  من روش دوم رو امتحان کردم.برگ سالم رو توی ظرف یکبار مصرف در دار گذاشتم و خاک رو فقط پیت ماس گذاشتم و پشت پنجره گذاشتم و هر دو روز با اسپری آبیاری کردم و الان ریشه دار شدن. برج ۱۲این کارو کردم

 5. هومان گفت:

  از طریق برگ انجام دادم ریشه داد و کاشتم حدود ۶ ماه گذشته رشد نمیکنه ولی کاملا شاداب هست چرا رشد نمیکنن ؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   عدم رشد گیاه می تونه ناشی از کمبود ماده مغذی باشه. گیاه رو با کود تغذیه کنید.

 6. زهرا گفت:

  باسلام برگهای بنجامین 5روزه تو خاک گذاشتم هنوز ریشه نزده ،حتما باید تو ماسه باشه؟j

  1. کیانا والی گفت:

   سلام بهتره که در ماسه باشه. احتمال ریشه زدنش بیشتره. البته کلا چند ماه طول می کشه ریشه بزنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *