گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه گیاه بنجامین را تکثیر کنیم !؟

بنجامین درختچه ای زیبا و یکی از بهترین گیاهان در تصفیه هوای آلوده به شمار می‌رود. تکثیر بنجامین در منزل، کار ساده ای نیست چرا که این گیاه به سختی ریشه می‌دهد. تکثیر این گیاه از طریق دو روش قلمه زدن بنجامین از طریق ساقه و تکثیر از طریق برگ انجام می‌شود. فصل مناسب این کار بهار و تابستان است و باید همه ی عوامل محیطی مناسب فراهم شوند تا تکثیر این گیاه حساس جواب دهد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با آموزش تصویری قلمه زدن بنجامین در آب و تکثیر آن با برگ آشنا شوید.

تکثیر بنجامین

تکثیر بنجامین

 

با بنجامین بیشتر آشنا شوید

درخت فیکوس ( Ficus benjamina ) به عنوان یک گیاه زینتی در دکوراسیون خانه، ادارات و شرکت ها استفاده می‌شود. این گیاه بومی آب و هوای گرم مانند هند و استرالیا است، اما به راحتی می‌تواند به عنوان یک درختچه آپارتمانی در آب و هوای خنک تر پرورش یابد. درخت بنجامین می‌تواند در زیستگاه طبیعی خود، تا بیش از 50 فوت (15 متر) رشد کند، اما درختچه های آپارتمانی بنجامین بطور قابل توجهی کوچکتر هستند.

شرایط نگهداری بنجامین در خانه نسبتا راحت است و تنها نکته در مورد آن تامین نور و رطوبت مورد نیاز آن است که همین 2 عامل در رشد این گیاه تاثیر زیادی دارند.

با تکثیر بنجامین آشنا شوید

روش اول : تکثیر بنجامین از طریق قلمه ساقه

روش تکثیر بنجامین در آب از طریق قلمه به این صورت است که در ابتدا قلمه‌هایی به طول  ۲۰ – ۱۵ سانتیمتر از ساقه نیمه چوبی گیاه که به اندازه قطر یک مداد معمولی ضخامت دارد، از گیاه اصلی و از قسمت گره جدا می‌کنیم. ( منظور از ساقه نیمه چوبی ساقهای است که سبز و تازه نباشد اما هنوز انعطاف خود را حفظ کرده و خیلی چوبی نشده باشد. )

تکثیر بنجامین

تکثیر بنجامین

 

برگهای اضافی قسمت پایین قلمه را جدا کنید ولی برگ های قسمت بالایی را نگه دارید. این کار به این منظور انجام می‌شود که گیاه تمام انرژی خود را صرف ریشهزایی کند. وجود حداقل یک برگ بر روی گیاه برای ریشه زایی امری الزامی است. حداکثر تعداد برگ های باقی مانده بر روی قلمه باید 3 – 4 عدد باشد.

قلمه زدن بنجامین

قلمه زدن بنجامین

 

قلمه گرفته شده را در یک لیوان آب ولرم بدون کلر قرار دهید به طوری که برگها خارج از آب باشد. هفته ای یک یا دو بار آب درون لیوان را تغییر دهید. شیشه را در جایی گرم، روشن و کمی مرطوب قرار دهید. نور فیلتر شده برای قلمه بهتر است و بعد از پیدایش اولین ریشه گیاه را از تابش مستقیم نور آفتاب دور نگه دارید. در بهترین شرایط بعد از گذشت سه هفته قلمه ها ریشه دار خواهند شد و بعد از قوی شدن ریشه ها و گذشت 8 هفته، می‌توانید آنها را در خاک بکارید.

روش تکثیر بنجامین در آب

روش تکثیر بنجامین در آب

 

برای کاشت قلمه های ریشه دار شده از مخلوط پیت ماس + پرلیت (به مقدار مساوی) استفاده کنید. قبل از کاشت، مخلوط خاک را به خوبی آبیاری کنید تا خیس شود و مدتی صبر کنید تا آب اضافی خارج شود، سپس قلمه ها را داخل بستر کاشت قرار دهید. توجه کنید که بیشتر ساقه بیرون از خاک قرار بگیرد و ساقه را به وسیله خاک خفه نکنید.

 

روش قلمه زدن بنجامین

روش قلمه زدن بنجامین

 

رطوبت مناسب، نور فیلتر شده، آبیاری متوسط و نگهداری قلمه ها در دمای اتاق به رشد بهتر آنها کمک ویژه ای می‌کند. برای تامین رطوبت آنها می‌توانید از جزیره استفاده کنید یا یک پلاستیک شفاف روی آنها بکشید و با ایجاد چند سوراخ روی نایلون، به تبادل هوای قلمه ها کمک کنید. قلمه ها را در مکانی روشن با نور غیر مستقیم نگهداری کنید، از قرار دادن قلمه ها در معرض نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید.

نکته : بهتر است روزانه به مدت یک تا دو ساعت پلاستیک را بردارید تا مانع شیوع بیماری های قارچی در بنجامین شوید.

روش قلمه زدن بنجامین

روش قلمه زدن بنجامین

 

گیاه را به طور مرتب در طول فصل رشد تغذیه کنید. در طول فصول رشد ( بین اواخر بهار و اوایل پاییز )، هر دو تا چهار هفته قلمه بنجامین را تقویت كنید تا رشد سالم برگ را تشویق كنید و از زرد شدن برگ جلوگیری كنید.

قلمه زدن گل بنجامین

قلمه زدن گل بنجامین

 

بعد از گذشت 3 الی 4 سال از قلمه باید گلدان فعلی را با یک سایز بزرگتر تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار است. برای تعویض گلدان قلمه ها به صورت زیر عمل کنید :

 • دهانه گلدان انتخابی شما باید 5 سانتی متر از گلدان فعلی بزرگتر باشد
 • گلدان را با خاکی با زهکشی مناسب و غنی از مواد مغذی پر کنید.
 • بنجامین را از گلدان به آرامی درآورده و در گلدان جدید قرار دهید.
 • ریشه ها و قسمت بیشتری از ساقه را با خاک بپوشانید.
 • گلدان را آبیاری کنید تا آب اضافی از زهکش گلدان خارج شود.

 

تعویض گلدان قلمه

تعویض گلدان قلمه

 

بنجامین را تا حد ممکن حرکت ندهید و مکانی ثابت برای قرار گیری گلدان انتخاب کنید. گیاه بنجامین نسبت به تغییرات دما، رطوبت و نور حساس است و حتی کوچکترین تغییر می‌تواند باعث ریزش برگها شود. برای داشتن یک بنجامین سالم و شاداب، مکانی مناسب برای آن انتخاب کنید و تنها در صورت اجبار آن را جا به جا کنید و بدانید اثرات تغییر مکان تا چند هفته بر روی گیاه باقی می‌ماند.

تکثیر گل بنجامین

تکثیر گل بنجامین

 

روش دوم : تکثیر بنجامین از طریق برگ

تکثیر بنجامین از طریق قلمه ساقه رایج تر است اما بنجامین در شرایط گلخانه ای از طریق برگ نیز تکثیر می‌شود. برای تکثیر بنجامین با برگ به روش زیر عمل کنید :

 • ابتدا تعدادی برگ سالم را از گیاه اصلی جدا کنید.
 • ظرف هایی به قطر کم، مانند زیر گلدانی تهیه کنید و درون آن را ماسه بریزید و ماسه را خیس کنید. سپس برگ ها را درون آن قرار دهید.
 • تا زمان ریشه زایی خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.
 • دمای مناسب برای نگهداری برگ ها 20-28 درجه سانتیگراد است.
 • دقت کنید که برگ ها را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید زیرا سبب از بین رفتن آنها می‌شود.

 

تکثیر بنجامین از طریق برگ

تکثیر بنجامین از طریق برگ

 • بعد از 1 ماه قلمه ها ریشه دار خواهند شد.
 • بعد از این مرحله وقت آن است که قلمه ها را در گلدان جداگانه بکارید.
 • خاک مناسب برای اینکار مخلوطی از 80 % خاک هوموسی و 20% ماسه است.
 • برگ را درون گلدانی کوچک بکارید و آبیاری کنید تا زمانی که جوانه های جدید را مشاهده کنید.

 

تکثیر بنجامین با برگ

تکثیر بنجامین با برگ

 

نوشته های مشابه

60 دیدگاه در “چگونه گیاه بنجامین را تکثیر کنیم !؟

 1. ناصر گفت:

  متشکر. بخاطر راهنمایی خوب شما

  1. abasgoodaki گفت:

   با عرض سلام.خدمت تمامی اعضاء
   من دقیقا یک سال پیش بنجامین از گل فروشی خریدم تقریبا ۳۰سانت بود.الان شده ۷۰سانت گل من روی برگ هاش گردوخاک میچسبید.ازجای که خریده بودم سوال کردم گفت شیر با آب قاطی کن بد با اسپره از برگ بالا پاشیدم تا اومد پایین مثل اینکه بارون اومده.بعدش دیگه گردوخاک رو برگ ها نچسبید

 2. سلام گفت:

  در روش دوم، برگها را چگونه داخل ماسه قرار دهیم؟ مثلا نصف برگ داخل ماسه باشد و نیمی از آن بیرون؟ اگر امکانش هست ویدئو یا تصویری از این روش کاشت منتشر کنید.

  1. امیر گفت:

   درود
   در عکس مشخص شده‌است.

 3. رنجکش گفت:

  سلام در روش دوم یعنی قلمه برگ زمانی که برگ رادرون خاک قرار میدهیم باید روی ان را پلاستیک بکشیم یا خیر

 4. محمد نیکپور گفت:

  من روش دوم رو امتحان کردم.برگ سالم رو توی ظرف یکبار مصرف در دار گذاشتم و خاک رو فقط پیت ماس گذاشتم و پشت پنجره گذاشتم و هر دو روز با اسپری آبیاری کردم و الان ریشه دار شدن. برج ۱۲این کارو کردم

 5. هومان گفت:

  از طريق برگ انجام دادم ريشه داد و كاشتم حدود ٦ ماه گذشته رشد نميكنه ولي كاملا شاداب هست چرا رشد نميكنن ؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   عدم رشد گیاه می تونه ناشی از کمبود ماده مغذی باشه. گیاه رو با کود تغذیه کنید.

   1. زهرا گفت:

    من برگهای بنجامین رادرظرف دردار روشن گذاشتم ،چندتاسوراخ هم زدم تاهوا ردوبدل بشه،خاکش هم فقط ماسه بود ،بعداز دوهفته برگها خراب شدند ،مشگل کجاست

    1. کیانا والی گفت:

     سلام ممکنه چاقویی که برای بریدن قلمه ها استفاده کردین آلوده بوده باشه. اگر قلمه ها آلوده بشن به سرعت خراب می شن. بهتره قبل از قلمه زدن چاقوی مورداستفاده رو ضدعفونی کنید.

  2. متین گفت:

   ممنونم بابت راهنمایی خوبتان

  3. زهرا گفت:

   گلدان بزرگ هست احتمالا

 6. زهرا گفت:

  باسلام برگهای بنجامین 5روزه تو خاک گذاشتم هنوز ریشه نزده ،حتما باید تو ماسه باشه؟j

  1. کیانا والی گفت:

   سلام بهتره که در ماسه باشه. احتمال ریشه زدنش بیشتره. البته کلا چند ماه طول می کشه ریشه بزنه.

   1. مرسانا گفت:

    با سلام؛ آیا گل بنجامین که در کنار نام علمی آن از گل انجیری نام برده شده میوه ای تقریباً انجیری شکل دارد؟ آیا همین دانه ها که بعد از رسیدن نوک شاخه های گل شبیه بذر یونجه هست قابل کاشت و تکثیر می باشد؟

    1. میلاد گفت:

     سلام. برگ ها اگه بجای ماسه در آب قرار بدهیم هم ریشه دار میشوند؟

     1. فرزانه گفت:

      سلام من گیاه بنجامین دارم که یک سال پیش توسط گلفروش گلدان ان تعویض شد الان بعدازیکسال برگها کاملاسبز هستندورشدمیکندولی دوربرگهاسفیدنمیشودلطفاعلت روبگید

  2. فندق گفت:

   بین یک ماه الی دوماه زمان میبره این مدت زمان بسته به شرایط محیط داره ،خاک مناسب( ماسه) اسپری هر روزه خاک در حد رطوبت داشته باشه،و دمای بین ۲۰ الی ۲۵ محیط واجبه

 7. آزاده گفت:

  تشکر

  1. کیانا والی گفت:

   ممنون از شما که نظرتون رو به اشتراک گذاشتید.

 8. مریم گفت:

  با سلام
  بنجامین ابلق دارم که تمام ساقه های اون کاملا چوبی و خشک شده اما دمبرگها به تازگی سبز شده اند و خود گیاه به شدت قد کشیده اما زیاد پربرگ نیست ایا باید قلمه بزنم و بقیه قسمتهای چوبی شده را دور بیندازم؟ یا اینکه با رسیدگی مناسب امکانش هست گیاه برگرده؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام آبیاری رو منظم انجام بدین و با غبارپاشی روزانه رطوبتش رو تامین کنید تا بیشتر از این خشک نشه. قلمه هم می تونین بزنین ممکنه ریشه بده.

   1. سمانه گفت:

    سلام
    برای اینکه گیاهم رو هرس کنم مجبورم ساقه ای ۳۰تا ۴۰ سانتی رو ببرم، دلم نمیاد، می شه اون ساقه رو ریشه دار کرد؟

    1. کیانا والی گفت:

     سلام بله طبق دستورالعمل بالا می تونین قلمه بزنین.

 9. میترا.ن گفت:

  سلام.گلدون من خیلی سالم و خوبه ولی بیشتر به صورت عمودی رشد می کنه و پر نمیشه.علتش چیه

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ ممکنه نور گیاه کافی نباشه اول این مورد رو بررسی کنید.

   1. محمد دهقانی گفت:

    سلام قلمه هایی که گرفتم حدودا 10 سانتی متری هستن با دو یا سه برگ باید بلند تر باشن یا شانس ریشه زدن دارن؟

    1. کیانا والی گفت:

     سلام بله احتمال ریشه زدن دارند ولی قطعی نیست.

    2. گفت:

     سلام من قلمه های کمتر از ۵ سانتی متری با دو یا سه برگ جدا میکنم و مستقیم تو خاک میزنم و پیش نیومده ریشه نزنه و رشد نکنه. حدود یک هفته پیش گلدون ها رو از تو راه‌پله آوردم داخل خونه و برگ هاشون داره زرد میشه حتی اون گیاه های بزرگ‌. میشه راهنمایی کنید

 10. بهزادبردیا گفت:

  باسلام من توکافه ام گلدونای زیادی دارم
  یه بنجامین دارم خیلی شیک وقشنگ رشد کرده خیلیم مراقبش هستم الان نزدیک دومترقدکشیده ولی نگرانم براش چرا چن ماهیه برگاش گردوغبارگرفته درهفته دوبارم بااسپری آبپاشی میکنم روبرگاش

  1. کیانا والی گفت:

   سلام می تونین با یک دستمال مرطوب و تمیز به آرومی برگ ها رو تمیز کنید. غبارپاشی روزانه هم می تونه به تمیز موندن برگ ها کمک کنه.

 11. فرشته‌.م گفت:

  سلام.بنجامین من خیلی بزرگ شده.ولی هرسال هرس میکنم که پاجوش بده ولی اصلا خبری نیست.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام متاسفانه بنجامین پاجوش نمیده. می تونین از طریق قلمه زدن تکثیرش کنید.

 12. هانیه گفت:

  سلام.ببخشید من یک بنجامین دارم که نوعشو نمیدونم تمام ساقه هاش سبزه حدود۱۵تاشاخه دو الی۳ساله تو یه گلدونن ولی قلمه زدم نگرفت..چوبی نیست شبیه پلاستیکه هرکی میبینه باور نمیکنه طبیعی باشه توی این ۳سال خوب رشد کرده ولی جدیدا برگاش میریزه گفتم زودتر قلمه بزنم تا خراب نشده ولی همش سبزه ساقه چوبی و قهوه ای نداره و نمیزنه.چیکارباید بکنم؟؟؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام برای قلمه زدن باید از ساقه های نیمه چوبی استفاده کنید احتمالا برای همین جواب نداده. برای این که ببینید بنجامینتون چه نوعیه می تونید این مقاله رو ببینید:https://iranderakht.com/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A8%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D8%A8/
   و یا عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستین تا ما بتونیم راهنماییتون کنیم: iranderakht

   1. هانیه گفت:

    ممنونم بزرگوار

    1. رحمتی گفت:

     سلام من گل بنجامین را یکسال پیش خریدم ولی برگ هاش رفته رفته سبز شدن مثل قبل دو رنگ نیستند میشه علتش را بفرمایید

  2. مامانِ آیلین گفت:

   اسم گیاه شما پدیلانتوسِ دوست عزیز
   بنجامین نیست

 13. هانیه گفت:

  ببخشید بنجامین که ساقه های قدیمی و جدیدیش سبز رنگه میشه از طریق برگ تکثیر کرد و ریشه بده؟؟یا ریشه دهی برگ فقط باید از نوع بنجامین های ساقه چوبی باشه؟؟؟ممنون‌میشم جواب بدین تا گلدونم خراب نشده تکثیر کنم چون بشدت برگ‌میریزه براش داروی تقویتی خریدم پسرم کوچیکه نصف بطری رو توش ریخته اب دهی هم کردم ولی برگ ریزی میکنه

  1. کیانا والی گفت:

   تکثیر بنجامین از طریق قلمه برگ خیلی سخت تر از قلمه ساقه انجام می شه و این کار رو باید در شرایط گلخانه ای انجام داد. احتمالا در منزل جواب نمیده.

   1. هانیه گفت:

    ممنونم.مقاله رو خوندم و عکسهارو دیدم اما بنجامین من فقط برگاش شبیه اون عکساس کل ساقه های این۳سالش سبز و و شبیه ساقه پلاستیکی هستن.سبز تیره خوشرنگ .خیلی گشتم تو گوگل نمونه شو پیدا نکردم.اینستا ندارم‌چطور میتونم اینجا عکسبزارم؟؟بنظرم شما ببینین میشناسین.ممنونم

    1. کیانا والی گفت:

     روز بخیر.
     می تونین عکس رو آپلود کنید و لینکش رو اینجا بذارید.

    2. ساناز گفت:

     سلام آیا خود بنجامین پاجوش میزنه چون کنار بنجامین من ی ساقه محکمی اندازه پنج سانت رشد کرده

  2. امیر محمد صفا گفت:

   ?نصف دارو رو خالیی کرده توش میخوای سالم باشه تنها راهش اینه که اونقد یهش اب زیاد بدی که اثر دارو رو از بین ببره بعد همه برگاش رو بزنی که شاید برگرده

  3. مامانِ آیلین گفت:

   اسم گیاه شما پدیلانتوسِ دوست عزیز
   بنجامین نیست

 14. مارال گفت:

  سلام.من به روش اول ساقه مو ریشه دار کردم بعد از دو هفته از ریشه دار شدن توی گلدون خاک و برگ و ماسه کاشتم خاکشو با آب اسپری کردم و روشو پلاستیک کشیدم که حالت گلخونه براش ایجاد بشه.فرداش اومدم باز کردم که کمی هوا بخوره دیدم همه ی برگاش ریخته.حتی کلی جوونه و برگ کوچیک در آورده بود.خیلی ناراحت شدم کاش تو همون آب نگهشون میداشتم.چیکار کنم؟ممکنه دوباره برگ در بیاره یا عملیات تکثیرم نا موفق بوده؟

 15. سمانه گفت:

  سلام من حدود یک ماه و نیم پیش بنجامین ابلق خریدم ولی متاسفانه برگ های گیاه شروع به ریزش کرد. گفتم حتما بخاطر شوک جابجاییه ولی این برگ ریزی ادامه پیدا کرد به طوری که الان روی گیاه فقط شش هفت برگ مونده. ابیاریو ظبق دستورالعمل انجام میدم. غبارپاشی روزانه رو هم انجام میدم . حدود یک هفته هم هست برای تامین نور بهتر لامپ رشد گیاه هفت وات خریدم ولی هنوز تغییری تو گیاه رخ نداده. باید چکار کنم برای درمانش؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 16. اتنا گفت:

  سلام خسته نباشید. من یکسال هست گلدون بنجامین رو دارم. ولی تازگی شروع کرده به زرد شدن و ریختن برگهاش. ولی بعضی از شاخه ها هم جوونه زده. باید چیکارش کنم.؟

 17. مهدی گفت:

  سلام و سپاس فراوان از راهنمایی ارزنده تان

 18. محمد گفت:

  سلام
  برای کلفت شدن ساقه اصلی بنجامین باید چکار کرد؟
  بنجامینم قد کشیده اما چون ساقه اصلی نازکه خم شده و الان با یه چوب صاف نگهش داشتم!

 19. الهام گفت:

  سلام.بودن بنجامین کنار تلویزیون ایرادی داره؟تو یه مقاله خوندم نباید باشه،میخواستم بدونم درسته؟
  واینکه تمام شاخه هاش از پایین داره خشک میشه

 20. Mitham گفت:

  سلام وقت بخیر
  من چند ساله که بنجامین قلم میکنم و متاسفانه پرت بالایی میدم حدودا ۵۰ درصد و نمیدونم ایراد کار از کجاست .گلخونم تو آمل هستش و بستر قلمه ماسه رودخانه ای و از قارچ کش کاپتان .مس .بنومیل استفاده کردم و متاسفانه جواب نگرفتم.ممنون میشم راهنمایی کنید .تو این چند روز میخوام دوباره شروع کنم

  1. رضا گفت:

   ماسه رودخانه ای باعث فاسد شدن ساقه و جلوگیری از ریشه زایی میشه، این رو من با تجربه خراب شدن کلی از گل و گیاه هام بدست آوردم، ماسه رودخانه ای فقط برای کاشت نارنج به منظور پیوند مرکبات مناسب است، از خاک برگ گلخانه ای استفاده نمایید.

 21. دلنیا گفت:

  با سلام وتشکر از مطالب مفیدتون
  حدود 4 ساله قبل یک گیاه بنجامین خریدم اون رو به یک گلدان تقریبا بزرگ منتقل کردم وچون خاک کافی برای گلدان نداشتم یک سوم انتهای گلدان رو با ماسه تنها پرکردم ، در ابتدای جابجائی گلدان اکثر برگ هاش ریخت اما باوجود گذشت 4 سال هنوز مثل روز اول پربرگ نشده و بطور کلی رشد نکرده ، ودر حال حاضرمثل یک ساقه بلند چوبی (70 سانتی ) بدون هیچ شاخه برگی شده سوالم اینه ایا میتونم از این ساقه چوبی قلمه بگیرم ؟ یا به روش خواباندن هواهی میشه از این ساقه گیاه جدید گرفت؟

 22. رضا ج گفت:

  سلام
  برای کلفت شدن ساقه اصلی بنجامین باید چکار کرد؟
  بنجامینم قد کشیده هم از ارتفاع هم از دور اما ساقه اصلی نازکه و در حال خم شدن است.
  قد حدود ۱۲۰ سانت و قطر دور ان هم حدود ۷۰ سانت ولی قطر شاخه اصلی ۱ سانت

  1. سعید جمشید زهی گفت:

   سلام خوبید من از هر روش امتحان کردم برگ تو ماسه و برگ تو آب عالی هست و یه روش خیلی عالی که میشه یه گیاه جوان داشت اینه خواباندن ریشه هوای رو گیاه یعنی یه ماه راحت یه گیاه جوان و خوب براتون آماده هست

 23. سعید جمشید زهی گفت:

  سلام خوبید من از هر روش امتحان کردم برگ تو ماسه و برگ تو آب عالی هست و یه روش خیلی عالی که میشه یه گیاه جوان داشت اینه خواباندن ریشه هوای رو گیاه یعنی یه ماه راحت یه گیاه جوان و خوب براتون آماده هست

 24. محسن عسکری گفت:

  سلام بذر گیاه بنجامین نیاز به سرمادهی دارد؟؟؟

 25. نیلو گفت:

  سلام من حدود پنج سال هست که دارمش از نوع پیوندی هست حدود هفت یا هشت ماهی هست که دونه های ب اندازه ی نخود فرنگی میدهد انها را باید چطور بکارم ایا با این روش هم سبز و تکثیر
  میشوند

 26. فرشاد آهنگری گفت:

  سلام.با تشکر، مطلب خیلی مفید و خوب بود. ضمنا من یه بنجامین در گلدان دارم حدود شش یا هفت سالشه قدش بیشتر از دو متر ونیم هست و از سلامتی اش هم همین اندازه بگم از میان حدود دوهزارعدد برگی که روی این درخنچه هست حتی بر روی یک برگ آن نمیتوانید کوچکترین لکه و خرابی و یا علامت آفتی پیدا کنید. بسیار پر شاخه وبرگ و چنان سالم که حیرت انگیزه. خوب در کنار آن، بنجامین دیگری دارم که خوب رشد نمیکنه واز اول شبیه گیاهان بیمار بود و هست. هر دو در یک محل هستند و یک نوع خاک دارند. پس چرا اینقدر تفاوت وجود داره؟. تنها چیزی که بذهن من میرسه اینه که حتما در گیاهان هم مثل ما انسانها سلامت ژنتیک نسل های قبلی در رشد و سلامت تاثیر گذار هست. البته شاید.. نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *