گل ها, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

نحوه ی کاشت و تکثیر گل ارکیده

تکثیر-گل-ارکیده

ارکیده یکی از گیاهان همیشه گلدار و بسیار زیباست که برای هدیه دادن در دسته گل و یا گلدان و نگهداری در داخل آپارتمان بسیار مناسب است. این گل گرانبها تکثیر نسبتا آسانی دارد و تکثیر گل ارکیده معمولا از طریق ساقه یا کاشت بذر ارکیده انجام می‌شود. تکثیر ارکیده در خانه از طریق بذر کار آسانی نیست و معمولا توسط افراد متخصص باغبانی انجام می‌شود و گل های تولید شده از این روش معمولا کیفیت مناسبی ندارند. بنابرابن سعی بر این است که تکثیر از طریق ساقه انجام گیرد. در این مقاله با ما همراه شوید تا با تکثیر و کاشت ارکیده با استفاده از هر دو روش ساقه و بذر آشنا شوید.

ارکیده آبی

آخرین بروزرسانی مقاله : 12 آذر 98

روش های تکثیر گل ارکیده

1. تکثیر ارکیده از ساقه 

برای تکثیر ارکیده از طریق ساقه می‌توان از دو روش متفاوت استفاده کرد که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم :

روش اول :

شرایط نگهداری ارکیده بسیار آسان است و این گل زیبا در دسته ی گیاهان مقاوم به نور و آبیاری کم قرار می‌گیرد. در صورتی که تمامی شرایط نگهداری ایده آل باشد، ارکیده بر روی ساقه های خود و در قسمت گره ( ناحیه اتصال برگ به ساقه) گیاهان کوچکی شکل می‌دهد که در زبان انگلیسی به آن ها Keiki می‌گویند و برای تکثیر ارکیده از این پاجوش های کوچک استفاده می‌شود. 

تکثیر ارکیده از طریق کیکی

بهترین زمان برای جدا کردن این گیاهچه های کوچک، فصل بهار و بعد از تمام شدن فصل گلدهی است. برای تکثیر گل ارکیده در این روش، می‌توانید به صورت زیر عمل کنید :

تکثیر ارکیده از ساقه 1

 • هنگامی که این گیاهچه ی کوچک دارای 3-2 برگ است و ریشه هایش 7/5 – 5 سانتیمتر طول دارند، آن را به کمک یک وسیله تیز مانند تیغ یا قیچی باغبانی از گیاه مادر جدا کنید.

 

تکثیر ارکیده از ساقه 2

 • برای کاشت گیاه ارکیده کوچک می‌توانید از مخلوط کاشت مانند خاک ترکیبی گیاه بالغ استفاده کنید. 
 • بهترین ترکیب برای این گیاه، استفاده از مواد سبک و جذب کننده رطوبت مانند پرلیت، پوکه معدنی درشت خرد نشده همراه با بقایای پوسیده گیاهان یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقداری ذغال چوب و مقدار کمی شن می‌باشد.

 

تکثیر ارکیده از ساقه 3

 • دمای روزانه 30-20 درجه و شبانه 18-15/5 درجه سانتیگراد، بهترین بازه ی دمایی برای نگهداری گلدان ارکیده است.
 • به یاد داشته باشید که ارکیده دوستدار رطوبت است و به همین دلیل در لیست گیاهان مناسب تراریوم قرار می‌گیرد. پس هر روز غبارپاشی کنید و برای این کار از آب ولرم استفاده کنید.
 • ممکن است رشد ریشه های جدید حدود شش ماه طول بکشد پس صبور باشید و منتظر.
 • گاهی مدتها طول می‌کشد تا گیاهچه ها در طول ساقه گیاه شکل گیرند که در این صورت می‌توان با برداشتن برگواره ای که بر روی گره قرار دارد شکل گیری گیاهچه ها را تحریک کرد و بعد از ۸-۶ هفته شاهد شکل گیری گیاهچه های متصل به ساقه گیاه مادری بود.

تکثیر ارکیده از ساقه 4

روش دوم :

 • در این روش شما مجبور نیستید تا در انتظار رشد گیاهچه بمانید و تنها داشتن یک گل ارکیده سالم کافیست. برای شروع از ساقه گل قسمتی را که گره دارد انتخاب کنید.
 • 2 سانتیمتر بالای گره و 2 سانتیمتر پایین گره را در نظر گرفته و به کمک وسیله ای تیز از گیاه اصلی جدا کنید.
 • قسمت جدا شده را در محیطی مرطوب و داخل مخلوطی از پیت ماس + کوکوپیت + ذرات سیلیکونی که نگهدارنده آب و رطوبت هستند، قرار دهید.

 

تکثیر ارکیده از ساقه 1

 • نور مورد نیاز برای شکل گیری ریشه ها همانند نور گیاه معمولی است.
 • روی گیاه و بستر کاشت را با پلاستیک شفاف بپوشانید تا شرایطی مانند گلخانه ایجاد شود و ریشه ها تحریک شده و سریعتر رشد کنند.

 

کثیر ارکیده از ساقه 2

 • در ابتدا پوسته رویین (برگواره) ناحیه گره برداشته شده و ساقه ی کوچکی شروع به رشد می‌کند.

 

تکثیر ارکیده از ساقه 3

 • عدم خشک شدن محیط کاشت و وجود دما و نور مناسب ( همانند محیط یک گیاه معمولی است ) منجر به ریشه زایی و رشد برگها از این گره خواهد شد.
 • در نهایت گیاهچه ای مانند حالت قبل ایجاد شده و می‌توانید آن را داخل گلدان بکارید.

 

توجه داشته باشید که گره های موجود بر روی ساقه، هم می‌توانند فعالیت زایشی ( تولید شاخه گل ) و هم فعالیت رویشی ( تولید Keiki یا گیاهچه های رویشی ) داشته باشند. اما عوض کردن ماهیت گره ای که قرار است تولید ساقه و یا گیاهچه داشته باشد، امری غیر ممکن است.

تکثیر ارکیده به روش تقسیم بوته :

این روش منحصر به فرد است و تکثیر ارکیده Cattleya و دیگر ارکیده‌های چند پایه و خمیده، با تقسیم بوته از پایه مادر انجام می‌شود. این عمل بر روی گیاهانی انجام می‌شود که 6 پیاز کاذب و یا بیشتر داشته باشند. محل برش ریزوم از بین سومین و چهارمین پیاز کاذب بوده و هر دو قسمت را به صورت گیاهانی مجزا در گلدان می‌کارند. از آنجایی که اکثر Cattleya ها تنها سالی یک برگ می‌دهند، تقسیم ریزوم در اکثر این گیاهان هرسه سال یکبار انجام می‌گیرد.

کاشت بذر ارکیده :

 • بهترین زمان برای کاشت بذر ارکیده اوایل تا اواسط بهار است.
 • هنگام کاشت بذر باید صبور باشید و توجه داشته باشید که همانطور که گفته شد تکثیر ارکیده از طریق بذر کاری دشوار است و تنها در گلخانه امکان پذیر است.
 • مراقب باشید دست ها و محیطی که بذرها را در آن می کارید استریل باشند.
 • برای انجام این روش، چند دانه روی خاک در هر گلدان پراکنده کرده و در صورت نیاز از کودهای سازگار با محیط زیست استفاده کنید.
 • زمانی که گیاه ارکیده مقداری بزرگ شد و برگ تشکیل داد گیاه را از گلدان بیرون آورده و ریشه های مرده و فاسد را قطع کنید.
 • قبل از قرار دادن ریشه در گلدان، در صورت نیاز ریشه را به چند قسمت تقسیم کنید. به آرامی مخلوط خاک را اضافه کنید و ریشه را با خاک بپوشانید. 

نوشته های مشابه

12 دیدگاه در “نحوه ی کاشت و تکثیر گل ارکیده

 1. یاشا گفت:

  درود برشما
  بزرگواری فرمایید و آگاهی زیادی درباره کاشت بذر ارکیده بدهید

 2. علی خداکرم گفت:

  سلام ممنون متشکر که اگاهی هایتان وعلمتان را به اشتراک میگذارید

 3. علی زندیه گفت:

  تشکر از راهنمایی شما. موفق باشید.

 4. هیلدا گفت:

  سلام. ارکیده من داره برگاش پشت سر هم زرد میشه. چند وقت پیش به ریشه هواییش آسیب دید. امروز از خاکش درآوردم و تقریبا ۷۰ درصد ریشه ها خشک شده بود و قیچی کردم و دوباره داخل خاک کردم. ممنون میشم تا دیر نشده بگین چه کنم. از ۷ برگش ۳ تا برگش داره زرد میشه. یه بر گش قبلش زرد شد و افتاد.

  1. نسترن گفت:

   زیاد ابیاری نکنید
   هفته ای یک بار در حدی که خاک مرطوب بشه کاملا و اب از انتهای گلدان خارج بشه
   موندن اب باعث پوسیدگی میشه
   دقت کنید برگ ها شل هستند یا نه
   گیاه رو در معرض نور مستقیم افتاب قرار ندید

  2. رضا گفت:

   حتما آب زیاد بهش دادید

 5. مهین فرخ سرشت گفت:

  سپاس گزارم از اطلاعات خوب شما.یک ارکیده من نمیدانم چرا ریشه اضافه نمیکند برگ‌ها خیلی کوچک شده آمد ومدت شش الا هشت ماه میشود که دیگر برگ اضافه نکرده است لطفاً مرا راهنمایی کنید.

 6. نگين گفت:

  ارکیده من حدود نه ماه پیش روی ساقه برگ و ریشه داد. ولی به خاطر فصل گلدهی بهشون دست نزدم. الان ریشه هاش بین ٣٠ تا ۴٠ سانت هست و گل هاش ریخته. هنوز هم میشه جداشون کرد و کاشت شون؟ آیا زمان مناسبی برای این کار هست؟

  1. زارعی گفت:

   بله الان ک ریشه ها کامل شدند ینی آماده جدا شدن هستند

 7. نصرالهی گفت:

  سلام ممنون از مطالب اموزندتون
  سوالی که دارم میشه از گلایی که از گل فروشی میگیریم از ساقه اش استفاده کنیم برای تکثیر
  و اگر تو فصل پایییز و زمستون اقدام برای تکثیر کنم جواب میده؟

 8. اصغر گفت:

  سلام
  متاسفانه ساقه ارکیده ام پوسید، من دیر متوجه شدم، الآن دوتا برگ اولش و یکمی از ساقش سالمه، اینو میشه بذارم توی آب؟ ریشه میده؟
  ریشه هاش توی گلدون فکر کنم سالمه، اونها دوباره رشد میکنن یا بریزمشون دور؟

 9. سما گفت:

  سلام من ارکیدم برگاش از حد معمول بزرگتر خیلی و تازه داره گل میده قبلا 2 طرف گل داشت الان یک طرفه . خیلی کوچیک تره چیکار کنم گل دهیش بزرگتر و بیشتر گل بده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *