سلام, مقالات

پنجره های مناسب برای گیاهان آپارتمانی کدام است؟

نور مانند سوختی است که به گیاهان آپارتمانی ما انرژی می دهد. این عنصر حیاتی برای فتوسنتز ضروری است و بدون آن، رشد گیاه محدود یا کند می شود یا اصلاً رشدی نمی کند. میزان نور لازم برای هر گیاه متفاوت است و به فصل بستگی دارد؛ بنابراین برخی از گیاهان به طور دائم آفتاب دوست هستند و برخی دیگر فقط برای مدت محدودی آفتاب را می پذیرند. از طرف دیگر، مقدار نوری که در قسمت های مختلف خانه یافت می شود متفاوت است. در ادامه مطلب، راهنمای جامعی در خصوص پنجره های مناسب برای گیاهان آپارتمانی ارائه شده است. تا انتها همراه ما باشید.

جهت جغرافیایی پنجره و نور برای گیاهان

پنجره های مناسب برای گیاهان آپارتمانی

در ابتدا به یاد داشته باشید که خانه های کمی دقیقاً در جهت چهار نقطه قطب نما (شمال، شرق، جنوب، غرب) قرار دارند؛ بنابراین ممکن است جهت شما ترکیبی باشد (جنوب شرقی یا شمال غربی و غیره).

  • پنجره های رو به شمال

نور خورشید از پنجره هایی که رو به شمال هستند هرگز عبور نمی کند. اگر پنجره رو به شمال شرقی یا شمال غربی باشد، صبح ها و عصر ها به خصوص در تابستان مقداری از نور را دریافت خواهید کرد. با این حال، حتی در آن زمان نیز در بیشتر ساعات روز، شما مقدار متوسطی از نور را خواهید داشت.

اگر پنجره هایی رو به شمال دارید، باید به سراغ گیاهان آپارتمانی سایه دوستی بروید که به نور نیاز ندارند. گیاهان خاصی مانند آسپیدیسترا و پیچک انگلیسی و بسیاری از انواع ارکیده ها کاملاً در این موقعیت رشد می کنند. پنجره های رو به شمال ثابت ترین سطوح نور را در طول روز فراهم می کنند؛ بنابراین اگر به دنبال پرورش بگونیا یا گیاهان سایه دوست دیگر هستید، پنجره های مناسب برای گیاهان آپارتمانی شما آن هایی هستند که به سمت شمال قرار دارند.

اتاق هایی که این پنجره ها به آن ها تعلق دارند نیز سرد ترین اتاق ها هستند. بدون نور خورشید، این منبع حرارت طبیعی وجود ندارد.

  • پنجره های رو به شرق

پنجره های شرقی بهترین پنجره هایی هستند که بسیاری از گیاهان آنجا به خوبی رشد می کنند و برخی دیگر نیز با این محیط به راحتی سازگار می شوند. خورشید همیشه از شرق طلوع می کند؛ بنابراین پنجره های رو به شرق اولین پرتو های ضعیف نور خورشید را در صبح دریافت می کنند. بسته به زمان سال، نور مستقیم خورشید به طور معمول از اواسط صبح تا ظهر تابشش به این پنجره ها را متوقف می کند.

پنجره های رو به شرق بهترین سطح نور و منابع طبیعی گرما را دریافت می کنند. برخی از گیاهانی که در سمت شمال رشد می کنند نیز ممکن است در اینجا خوب رشد کنند؛ اما به احتمال زیاد به کمی محافظ نیاز دارند. انتخاب های ایده آل می تواند ساق عروس یا گل یشم باشد.

  • پنجره های رو به جنوب

همانطور که زمین در طول 24 ساعت می چرخد، از اواخر صبح تا اواسط بعد از ظهر، سیاره زمین به کمترین فاصله خود از خورشید می رسد؛ بنابراین قوی ترین پرتو های خورشید در این قسمت از روز از پنجره های رو به جنوب عبور می کنند.

پنجره های مناسب برای گیاهان آپارتمانی که به آفتاب کامل نیاز دارند، پنجره های رو به جنوب هستند. گیاهانی که پنجره های شمالی را ترجیح می دهند، تنها در فصل زمستان که نور خورشید ضعیف تر است پشت این پنجره ها رشد می کنند.

با وجود این همه نور، گرما هم زیاد می شود و طبیعی است که محیط اتاق فوق العاده گرم شود؛ بنابراین هنگام قرار دادن گیاهان آپارتمانی پشت چنین پنجره هایی به این نکته توجه داشته باشید. تنها تعداد بسیار کمی از گیاهان می توانند دمای بسیار بالا را با نور بسیار قوی برای مدت زمان طولانی تحمل کنند.

درست است که بسیاری از کاکتوس ها در این نوع محیط عملکرد فوق العاده ای خواهند داشت، اما اگر تهویه و محافظ ایجاد کنید، تعداد زیادی از گیاهان آپارتمانی دیگر نیز می توانند از این فضای پرنور استفاده کنند.

  • پنجره های رو به غرب

با نزدیک شدن به بعد از ظهر، خورشید در نهایت شروع به تابیدن از طریق پنجره های رو به غرب می کند. تا زمانی که خورشید غروب کند، مانند سمت شرق، نور خورشید نسبت به ظهر ضعیف‌ تر است؛ اما گرمای بیش از حد این مکان ها مشکل ساز است.

گیاهان آپارتمانی عالی برای قرار گرفتن پشت چنین پنجره هایی، گیاهان آفتاب دوست هستند. گیاهان آفتاب دوست با شکوفه های فراوان همراه هستند و می توانند شامل کاکتوس ها و انواع ساکولنت ها باشند. موارد دیگری که باید در نظر بگیرید آن هایی هستند که مقداری خورشید و گرما را دوست دارند مانند کولئوس و کروتون و یاس.

نکات تأثیر گذار دیگر در مقدار نور پنجره ها

نکات تأثیر گذار دیگر در مقدار نور پنجره ها

همیشه مهم نیست که کدام جهت جغرافیایی را برای گیاه خود انتخاب کنید. چیز های دیگری وجود دارد که ممکن است در انتخاب جهت نقش داشته باشد.

  • بیرون پنجره چه خبر است؟

نمای جنوبی بیشترین نور را فراهم می کند؛ اما تنها در صورتی که توسط مواردی که بیرون از پنجره سایه ایجاد می کنند، پوشانده نشود. به عنوان مثال یک درخت، درختچه بزرگ یا حتی اشیاء ساخته شده توسط انسان مانند ساختمان های دیگر می توانند نور را مسدود کنند.

  • داخل اتاق چه خبر است؟

همیشه راحت نیست که پنجره هایی بدون پرده داشته باشید. بسیاری از مردم ترجیح می دهند که از دید همسایه های خود مخفی بمانند و اگر کسی که از کنار پنجره آن ها می گذرد بتواند آنچه را که در خانه دارند ببیند، ممکن است احساس ناامنی کنند.

اگر پنجره کاملاً پوشانده شود، دینامیک نور به شدت تغییر می کند. حفاظ سنگین جلوی پنجره رو به شرق ممکن است برای گیاهانی که به نور مستقیم خورشید نیاز دارند نامناسب باشد.

 

نتیجه گیری

مشکلات نور اغلب مدتی طول می کشد تا ایجاد شوند. به عنوان مثال اگر نور کافی ارائه نکنید، گیاه یک شبه از بین نمی رود، به تدریج طی چند هفته یا حتی ماه ها محو می شود؛ بنابراین اگر مشکل به سرعت ایجاد شود، ممکن است دلیلش چیز دیگری باشد.

1 دیدگاه در “پنجره های مناسب برای گیاهان آپارتمانی کدام است؟

  1. طاها گفت:

    پنجره اتاق من رو به غرب است گل های من فوق العاده شادابن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *