گیاهان فضای باز, مقالات

10 گیاه آویز مناسب برای نگهداری در بالکن

یکی از مشکلات آپارتمان های امروزی، فاصله بسیار کم با خانه های کناری و نداشتن حریم خصوصی در بالکن یا پنجره ها برای ساکنین خانه است. گیاهان علاوه بر ایجاد فضای خصوصی، زیبایی طبیعت را به ما هدیه می‌دهند و بنابراین وجود آنها در پشت پنجره ها و یا در بالکن ها ضروری است. گیاهان بلند قامت و یا گیاهان آویز برای این کار بهترین انتخاب هستند چرا که فضا را با برگها و شاخه های بلند و رونده خود مانند یک پرده می‌پوشانند. در این مقاله همراه ما باشید تا با گیاهان آویز مناسب بالکن آشنا شوید.

10 گیاه آویز زیبا مناسب بالکن

حتی در صورتی که محیط بالکن شما کوچک باشد باز هم می‌توانید از داشتن گیاهان آویز لذت ببرید چرا که این گیاهان فضای کمی را می‌گیرند و می‌توانید آنها را از سبد های آویزان از سقف آویز کنید. شاخه های زیبای این گیاهان از این گلدان ها آویز می‌شود و علاوه بر حفظ حریم زیبایی خاصی به فضا می‌دهد.

بهترین گیاهان آویز برای بالکن

1. کاکتوس غوره ای – String of Pearls

نام گیاه شناسی : Senecio rowleyanus

شاخه های آویز، بلند و رونده غوره ای با برگهای گوشتی و نخود مانند، ظاهری متفاوت و بسیار خاص به این کاکتوس می‌دهد. با قرار دادن این گیاه در یک گلدان سقفی، شاهد آبشاری ار دانه های گوشتی سبز رنگ و زیبا خواهید بود که به راحتی تکثیر می‌شوند. غوره ای دارای گلهای سفید کوچک با رایحه دارچین است.

کاکتوس غوره ای – String of Pearls

2. کاکتوس رشته موزی – String of Banana

نام گیاه شناسی : Curio radicans

این کاکتوس نیز ار خانواده کاکتوس های رشته ای است که به دلیل برگهای موزی شکل به رشته موزی معروف است. این کاکتوس نیز در سبد های آویز بسیار زیبا جلوه می‌کند و شاخه های رونده آن به همراه برگهای موزی و کوچک سبز به سرعت رشد می‌کنند و آویز می‌شوند.

کاکتوس رشته موزی – String of Banana

3. گیاه سرخس بوستون – Boston Fern

نام گیاه شناسی : Nephrolepis exaltata

سرخس از جمله گیاهان آپارتمانی است که در بالکن های دارای سقف می‌توان از آن استفاده کرد. این گیاه در نور متوسط و رطوبت بالا به خوبی عمل می‌کند و برگهای افشان خود را از هر طرف بر روی گلدان می‌اندازد.

Hanging Plants for Balcony 2

گیاه سرخس بوستون – Boston Fern

4. گیاه دم الاغی – Burro’s Tail

نام گیاه شناسی : Sedum morganianum

ساقه های این گیاه با برگهای انبوه گوشتی مانند دم الاغ کامل پوشانده شده اند و از هر طرف گلدان آویز می‌شوند. این گیاه زیبا نیازمند نور کامل خورشید است و می‌توانید آن را بر روی استند قرار دهید و یا از گلدان های آویز سقفی استفاده کنید و در بالکن یا حیاط از آن نگهداری کنید.

گیاه دم الاغی – Burro’s Tail

5. گیاه پتوس – Pothos

نام گیاه شناسی : Epipremnum aureum

این گیاه همیشه سبز دارای برگ هایی به شکل قلب با رنگ بندی منحصر به فرد سبز، ابلق، سفید، نئونی، ارتشی و … است. پتوس ساقه های بلند و رونده ای دارد که می‌توان آنها را د جهت دلخواه روی چوب ، میله یا حتی دیوارهای بالکن خود حرکت داد و یه پوشش گیاهی سبز با برگها ایجاد کرد.

گیاه پتوس – Pothos

6. گیاه اشک بچه – Baby’s Tears

نام گیاه شناسی : Soleirolia soleirolii

این گیاه زیبا با شاخه های متراکم از برگهای مینیاتوری تشکیل شده است و در دیش گاردن های کوچک و یا تراریوم های کوچک داخل بطری ها به وفور استفاده می‌شود. گیاه اشک بچه را می‌توانید در بالکن نگهداری کنید و در تابستان شاهد رشد شکوفه های سفید زیبا بر روی شاخ و برگ آن باشید.

گیاه اشک بچه – Baby’s Tears

7. گیاه هدرا یا عشقه – English Ivy

نام گیاه شناسی : Hedera helix

هدرا دارای برگهای براق ، سبز و طرحدار با رنگ بندی سبز یا ابلق است. این یک گیاه چند ساله رشد سریع و زیادی دارد و همیشه سبز است. هدرا مانند یک درخت انگور عمل می‌کند و دور هر چیزی که در نزدیکی آن باشد می‌پیچئ و بالا می‌رود. از این رو برای پوشاندن بالکن می‌توانید از یک توری استفاده کنید و شاخه های رونده درا را به آن بپیچید.

گیاه هدرا یا عشقه – English Ivy

8. گیاهان هوازی – Air Plants

نام گیاه شناسی : تیلاندسیا

گیاهان هوازی از جمله گیاهان مقاوم با نگهداری آسان هستند که برای باغبان های فراموشکار بهترین گزینه هستند. این گیاهان به خاک نیازی ندارند و تنها از نور خورشید و آبیاری کم زندگی خود را می‌گذرانند. توجه داشته باشید که گیاهان هوازی به آبیاری زیادی نیاز ندارند چرا که مواد مغذی و رطوبت خود را از جو اطراف جذب می‌کنند.

گیاهان هوازی – Air Plants

9. گیاه سرخس لانه پرنده – Bird’s Nest Fern

نام گیاه شناسی : Asplenium nidus

سرخس های لانه پرنده دارای برگهای پهن با لبه های پیچ خورده و همیشه سبز هستند. برگهای این گیاه زمانی که در نور شدید و غیر مستقیم خورشید قرار می گیرند ، مارپیچ تر می شوند و در نور کم صاف می شوند.

گیاه سرخس لانه پرنده – Bird’s Nest Fern

10. گیاه پپرومیا – Peperomia

نام گیاه شناسی : Peperomia

برگهای گیاه پپرومیا براق، بیضی، ضخیم و گوشتی است. این گیاه زیبا در اندازه های مختلف و رنگ های متنوع از سبز تا صورتی وجود دارد.

گیاه پپرومیا – Peperomia

1 دیدگاه در “10 گیاه آویز مناسب برای نگهداری در بالکن

  1. محسن گفت:

    کاش گل هی رنگی هم میزاشتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *