دکوراسیون, گیاهان آپارتمانی, مقالات

10 گیاه مناسب کلاس درس را بشناسید

نگهداری از گیاهان در هر فضایی، مجموعه ای از مزایا را با خود به همراه می‌ورد و کلاس های درس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بودن گیاهان در کلاس علاوه بر فوایدی که برای سلامتی جسم دانش آموزان دارد، به جذابیت بصری کلاس نیز کمک می‌کند و بازدهی دانش آموزان را افزایش می‌دهد. اما کدام گیاهان برای بودن در کلاس درس مناسبترند ؟! در این مقاله همراه ما باشید تا با 10 گیاه مناسب کلاس که نگهداری آسانی دارند آشنا شوید. 

گیاهان مناسب کلاس درس

گیاهان مناسب کلاس درس

گیاهان مناسب کلاس درس را بشناسید

در سال 2010، محققان دانشگاه فناوری استرالیا یک کلاس درس را همراه با گیاهان و بدون آنها مقایسه کردند. نتایج این تحقیق بسیار شگفت انگیز بود. بر اساس این مقایسه، دانش آموزانی که در کلاس درس همراه با گیاه حضور داشتند نسبت به کلاس خالی، پیشرفت زیادی در یادگیری زبان، ریاضی و علوم داشتند. همچنین علاوه بر یادگیری بیشتر دروس، وجود گیاهان در کلاس درس، فرصتی را فراهم می‌کند تا دانش آموزان با گیاهان بیشتر آشنا شوند و به حفظ منابع طبیعی و افزایش آن تشویق شوند. 

گیاهانی که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید، بر اساس نگهداری آسان، مقاومت در برابر آفات، عملکرد آنها در حذف بخارات شیمیایی و افزودن رطوبت به هوا انتخاب شده اند اما گیاهان دیگری نیز وجود دارند که از لحاظ سمی بودن برا کودکان کاملا ایمن هستند و در لیست گیاهان مناسب برای کودکان و حیوانات خانگی قرار می‌گیرند.

گیاه مناسب کلاس درس

گیاه مناسب کلاس درس

1. نخل اریکا ( Areca Palm ) :

نخل اریکا یکی از شناخته شده ترین و مقاوم ترین نخل های آپارتمانی است که نگهداری آسانی دارد. این نخل رطوبت زیادی را در هوا آزاد می‌کند و سموم شیمیایی را از بین می‌برد. اریکا در محیط داخلی و در تابش مستقیم خورشید و یا آفتاب مستقیم بهترین عملکرد را دارد، بنابراین آن را در نزدیکی پنجره قرار دهید تا نور مورد نیاز خود را دریافت کند. 

نخل-اریکا

2. نخل راپیس ( Raphis Palm ) :

نخل راپیس یا رافیس به خوبی هوا را تصفیه می‌کند و سموم موجود در هوا را از بین می‌برد. این نخل مقاوم نگهداری آسانی دارد و در برابر حمله حشرات و آفات بسیار مقاوم است. رافیس رشد آرامی دارد و و به دلیل برگهای ضخیم و براقی که دارد، در نور زیاد خورشید بهترین عملکرد را دارد.

نخل رافیس

نخل رافیس

 

3. نخل بامبو ( Bamboo Palm ) :

بامبو از محبوبترین گیاهان آپارتمانی است که آسان ترین نگهداری را دارد و تنها در یک ظرف آب و نور درخشان خورشید به خوبی رشد می‌کند. این نخل زیبا رطوبت زیادی را به فضای داخل اضافه می‌کند و در فصل زمستان که سیستم گرمایشی هوا را خشک می‌کند، بسیار کاربرد دارد. این نخل همچنین یکی از گیاهان دارای رتبه بالا برای حذف بنزن، تری کلرواتیلن و فرمالدئید است. در نور مستقیم و درخشان خورشید بهترین است.

بامبو

بامبو

4. گیاه فیکوس ( Rubber Plant ) :

فیکوس گیاهی مقاوم و زیبا است که در نور مستقیم و روشن خورشید بهترین عملکرد را دارد اما نور کم و دمای خنک  را تحمل می‌کند و همین امر این گیاه را به گزینه ای عالی برای کلاس درس تبدیل کرده است. فیکوس به خوبی رشد می‌کند و برای دفع سموم شیمیایی به ویژه فرمالدئید از محیط داخل بسیار مناسب است. 

گیاه فیکوس

گیاه فیکوس

5. گیاه دراسنا ( Dracaena “Janet Craig ) :

برگهای سبز تیره و براق دراسنا کامپکت آن را به گیاهی جذاب تبدیل می‌کند. دراسنا از بهترین گیاهان برای حذف ماده شیمیایی تری کلرو اتیلن است. دراسنا نیز می‌تواند محیط کم نور را تحمل کند اما در فضای دارای نور زیاد و غیر مستقیم خورشید بیشترین رشد را خواهد داشت. 

دراسنا

دراسنا

6. گیاه پاپیتال ( English Ivy ) :

هدرا یا پاپیتال گیاهی رونده با برگهای ظریف است که به عنوان یک گیاه پوششی در پنجره ها و برای دیوار ها استفاده می‌شود. برای زیباتر شدن پیپتال می‌توانید آن را در یک سبد یا گلدان آویز پرورش دهید تا شاخه های آن آویزان شود. رشد این گیاه آسان است و با انواع نختلف محیط سازگار است. هدرا در دماهای بالا عملکرد خوبی ندارد و در نور غیر مستقیم و متوسط خورشید بهترین عملکر را دارد. 

پاپیتال

پاپیتال

7. گیاه پتوس ( Pothos ) :

یکی از دلایل اصلی محبوبیت پتوس مقاومت بالای این گیاه در نور و رطوبت کم و تحمل هوای سرد است. پتوس به عنوان یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای از بین بردن سموم هوای خانه در نظر گرفته می‌شود و طبق تحقیقات هوای پاک ناسا، از برترین دستگاه های تصفیه هوای زنده محسوب می‌شود. پتوس خاک مرطوب را دوست ندارد و در نور غیر مستقیم و متوسط خورشید بهترین عملکرد را دارد اما نور کم را نیز تحمل می‌کند. 

این گیاه در آب بدون خاک نیز رشد می‌کند و یک گیاه کامل برای آموزش هرس و مراقبت از گیاهان به دانش آموزان است. 

 

پتوس

8. گیاه فیکوس بنجامین آمستل ( Ficus Alii ) :

بنجامین آمستل نوعی محبوب از خانواده فیکوس ها است و دارای برگهای سبز تیره، باریک و جذاب است. توانایی این گیاه در تصفیه هوا، مقاومت در برابر آفات و حشرات و رشد سریع، آن را به انتخابی عالی برای کلاس تبدیل کرده است. این گیاه نسبت به فیکوس بنجامین مقاومت بیشتری دارد و در نور مستقیم و روشن خورشید بهترین رشد را دارد. مانند سایر فیکوس ها، این گیاه نیز بعد از جابه جایی دچار کمی ریزش برگ می‌شود. 

بنجامین-آمستل

بنجامین-آمستل

9. سرخس بوستون ( Boston Fern ) :

سرخس بوستون نه تنها یک درس زیست شناسی بلکه درس تاریخ نیز به دانش آموزان ارائه می‌دهد! سرخس یکی از قدیمی ترین گونه های گیاهی است که قدمت آن به دوران قبل از وجود انسان ها باز می‌گردد. این گیاه دارای برگهای سبز، درخشان و افشان است و برعکس گیاهان دیگر به نگهداری و توجه خاصی نیازمند است. سرخس دوستدار نور غیر مستقیم و متوسط خورشید و  رطوبت است و حتما از راههای افزایش رطوبت مانند ساخت جزیره استفاده کنید تا گیاهی شاداب و سرحال داشته باشید. این گیاه برای تصفیه هوا و از بین بردن آلاینده های هوا، به ویژه فرمالدئید و افزودن رطوبت به محیط داخلی بهترین گزینه است.

سرخس

سرخس

10. اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) :

اسپاتی فیلوم گیاهی گلدار است و در فهرست گیاهان تصفیه کننده هوا، بالاترین جایگاه را به خود اختصاص می‌دهد. اسپاتی فیلوم در از بین بردن الکل، استون، تری کلرو اتیلن، بنزن و فرمالدئید بسیار عایل عمل می‌کند. توانایی اسپاتی در حذف آلاینده های هوا و عملکرد عالی آن در همه دسته ها آن را به یک گیاه با ارزش در کلاس تبدیل کرده است. اسپاتی فیلوم نیز دوستدار رطوبت بالا است و در نور غیر مستقیم و متوسط خورشید تا نور کم بهترین رشد را دارد.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *