گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

14 گیاه مناسب پنجره شرقی + نگهداری (1)

پنجره های رو به شرق منبع ایده آلی از نور زیاد غیر مستقیم هستند که برخی از زیباترین گیاهان آپارتمانی بودن در چنین نوری را دوست دارند و برای رشد و زنده ماندن آنها نیاز است. این پنجره ها بخش قابل توجهی از آفتاب صبحگاهی را وارد خانه می‌کنند و نور را به فضا اضافه می‌کنند و گیاهان را شاداب می‌کنند. توجه داشته باشید که در کنار گیاهان آفتاب دوست، گیاهان دیگری نیز هستند که نور زیاد پنجره های شرقی برای آنها غیر قابل تحمل است. بنابراین برای آشنا شدن با گیاهان مناسب برای پنجره های آفتابگیر همراه ما باشید تا گیاهان خود را در مکان مناسبی قرار دهید و محیط سبز و سالمی داشته باشید.

14 گیاه آفتاب دوست مناسب پنجره های شرقی

14 گیاه آفتاب دوست مناسب پنجره های شرقی

1. نخل اریکا  (Dypsis lutescens)

یکی از محبوب ترین نخلهایی که در داخل خانه رشد می‌کند، نخل باشکوه اریکا است. این نخل زیبا برای سالم ماندن و پر برگ بودن به نور غیر مستقیم روشن و زیاد خورشید نیاز دارد تا رشد کند و تا ارتفاع سقف برسد.

نگهداری : اریکا رطوبت زیاد را ترجیح می دهد و قهوه ای شدن برگ ها نشان می‌دهد که رطوبت این گیاه کافی نیست. این گیاه با زهکشی خوب و آبیاری مناسب، بسیاری از آفات و بیماری ها را دفع می‌کند. دمای ایده آل اریکا 16 الی 24 درجه سانتی گراد است.

مزایا : اریکا قدرت تصفیه هوا را دارد و در لیست گیاهان غیر سمی برای کودکان و حیوانات خانگی قرار می‌گیرد.

نخل اریکا

2. آرالیا (Fatsia japonica)

آرالیا گیاهی زیبا و همیشه سبز با برگهای پهن است که برای داشتن رشد مناسب به نور غیر مستقیم زیاد نیاز دارد و توجه کنید که آن را در تابش مستقیم خورشید قرار ندهید. این گیاه بلند و بوته ای بومی مناطق گرمسیری است و حس و حال آنجا را به داخل خانه منتقل می‌کند.

نگهداری : آرالیا آفتاب صبحگاهی پنجره های شرقی را می‌پسندد و نیاز مند رطوبت بالا است. خاک زهکشی شده و کوددهی در فصل رشد را برای آرالیا فراموش نکنید. این گیاه هوای خنک را ترجیح می‌دهد اما در سرما و یخبندان یخ می‌زند.

مزایا : آرالیا برای کودکان و حیوانات خانگی غیر سمی است اما شیره موجود در برگ آن ممکن است سبب تحریک پوست شود.

آرالیا (Fatsia japonica)

3. برگ انجیری (Monstera deliciosa)

برگ انجیری گیاهی رونده و محبوب است که به دلیل داشتن برگهای براق، شکافدار و پهن ظاهر گرمسیری منحصر به فردی دارد. این گیاه بزرگ بدون داشتن نور مناسب عملکرد خوبی نخواهد داشت و برگهای نازک و نبود ریشه های هوایی نشاندهنده نور کم برای این گیاه است. آنها را در کنار پنجره شرقی آفتابگیر قرار دهید و بدانید هرچه نور غیر مستقیم برای آنها بیشتر باشد، گیاه سالمتر و قوی تر خواهد بود.

نگهداری : علاوه بر نور زیاد غیر مستقیم، برگ انجیری دوستدار رطوبت زیاد است و باید آن را از طریق جزیره و یا مه پاشی تامین کنید. آنها خاک غنی و متخلخل ، رطوبت ثابت و هوای نسبتا گرم را دوست دارند.

نکته : شاخ و برگ برگ انجیری حاوی اگزالات کلسیم است و برای حیوانات خانگی سمی است.

برگ انجیری (Monstera deliciosa)

4. فیکوس لیراتا (Ficus lyrata)

فیکوس لیراتا یکی دیگر از گیاهان گرمسیری محبوب است که روزانه بین 3 الی 4 ساعت نور فیلتر شده خورشید صبحگاهی را برای رشد نیاز دارد. قرار گرفتن لیراتا در نور زیاد غیر مستقیم از دو مشکل رایج آن یعنی قهوه ای شدن برگها و ریزش آنها جلوگیری می‌کند.

نگهداری : علاوه بر نورزیاد غیر مستقیم، رطوبت زیاد نیز از علاقه مندی های فیکوس لیراتا است. خاک زهکشی شده، تمیز کردن برگها و گردش هوا به رشد بیشتر این گیاه کمک می‌کند.

نکته : فیکوس لیراتا نیز مانند برگ انجیری در صورت خورده شدن برگها برای حیوانات خانگی سمی است.

فیکوس لیراتا (Ficus lyrata)

5. شفلرا (Schefflera)

شفلرا یک گیاه زیبا در رنگ بندی ابلق و سبز است که به صورت طبیعی برگهای پایینی خود را از دست می‌دهد تا به شکل یک درختچه چتری خودنمایی کند. شفلرا طیف وسیعی از شرایط نور متفاوت را به خوبی تحمل می‌کند اما بهترین نور برای آن نور غیر مستقیم پنجره شرقی است.

نگهداری : شفلرا خاک کمی مرطوب را دوست دارد اما شدیدا مستعد قارچی شدن است و باید هر ماه به آن قارچ کش بزنید.

نکته : تنها در صورت خوردن و جویده دشن برگها گیاهی سمی است.

شفلرا (Schefflera)

6. گیاه هویا (Hoya carnosa)

هویا گیاهی رومیزی با شاخه های رونده و آویز و گلهای بسیار ظریف و زیبا است. نگهداری از این گیاه آسان است و تنها به میزان نور دریافتی آن بستگی دارد. نور غیر مستقیم زیاد خورشید را برای این گیاه فراهم کنید تا شاهد رشد و شکوفایی گلهای زیبای آن باشید.

نگهداری : هویا به آبیاری مداوم بعد از خشک شدن رویه خاک نیاز دارد و  رطوبت متوسط را برای آن فراهم کنید.

نکته : در صورت لمس کردن شیره برگها ممکن است پوستتان تحریک شود اما این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی نیست.

گیاه هویا (Hoya carnosa)

7. کالاتیا calathea makoyana

کالاتیا گیاهی گرمسیری است که پنجره شرقی را ترجیح می‌دهد و دوستدار نور غیر مستقیم متوسط است. اما حتی در صورت قرار گرفتن در نور مناسب نیز نگهداری از این گیاهان کمی دشوار است و مراقبت های زیادی را شامل می‌شود.

نگهداری : کالاتیا به آبیاری منظم و رطوبت بالا نیاز دارد که رطوبت را می‌توانید از طریق جزیره و یا توسط مه پاش تامین کنید. خاک زهکشی شده و آب تصفیه شده برای جلوگیری از لکه برگی گیاه ضروری است.

نکته : کالاتیا برای کودکان و حیوانات خانگی غیر سمی است اما بهتر است که برگهای آن توسط آنها جویده نشود و دور از دسترس آنها قرار گیرد.

کالاتیا calathea makoyana

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *