کاکتوس, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

20 خاصیت شگفت آور نگهداری گیاهان آپارتمانی

اکثر مردم به نگهداری گیاهان آپارتمانی علاقه مندند اما شاید هر کسی از خواص شگفت آور نگهداری گیاهان آپارتمانی برای روح و جسم خود آگاهی نداشته باشد. به همین دلیل می خواهیم در این مقاله به طور خاص به معرفی فواید گیاهان آپارتمانی و نگهداری گل و گیاه در خانه بپردازیم و تاثیر گیاهان آپارتمانی را بر کیفیت زندگی بررسی کنیم.

تاثیر گیاهان آپارتمانی

فواید نگهداری گیاهان آپارتمانی در خانه

1) بالا بردن کیفیت خواب

تعدادی از گیاهان آپارتمانی در طول شب اکسیزن بیشتری تولید می کنند و قرار دادن آن ها در اتاق خواب موجب بهبود یافتن کیفیت خواب شما و افزایش آرامش ذهنی می شود و اثرات مثبت بسیاری در زندگی روزانه شما خواهد داشت و موجب بهبود کیفیت زندگی شما می شوند.

با گیاهان مناسب اتاق خواب آشنا شوید و آنها را در اتاق خواب خود نگهداری کنید تا تفاوت را در زندگی خود احساس کنید!

 

2) خنثی کردن دود سیگار

همه ما می دانیم که سیگار چه ضررهای بسیاری برای سلامتی و چه نقش مهمی در ایجاد اختلالات تنفسی و بیماری هایی مثل سرطان دارد. هم افراد سیگاری و هم افرادی که در معرض دود سیگار آن ها قرار دارند ممکن است درگیر این مشکلات شوند.اگر سیگاری هستید و یا در معرض دود آن قرار دارید ، می توانید از گیاهان آپارتمانی کمک بگیرید! جالب است بدانید که برخی از گیاهان آپارتمانی مواد شیمیایی و سمی موجود در هوا را جذب می کنند و می توانند به سالم تر شدن محیط کمک بسیاری کنند.

گیاهان و سیگار

3) افزایش خلاقیت

طبق مطالعات جدید انجام شده به این نتیجه رسیده اند که وجود گیاهان در محیط‌های بسته می‌تواند عملکرد مغز را در ارائه‌ی ایده‌های نو و جدید بهبود دهد و موجب افزایش خلاقیت شود. رنگ‌های زیبا و مختلف گیاهان در داخل محیط کار سبب می‌شود که کارکنان احساس خوشبینی بیشتری داشته باشند و این امر برای افزایش بهره‌وری آن‌ها عالی است.

 

4) کم کردن دمای اتاقو خنک تر کردن محیط

گیاهان می توانند با افزایش رطوبت و آزاد کردن بخار درجه حرارت محیط را کاهش دهند و با قرار دادن آن ها در منزل خود می توانید مصرف انرژی را کاهش دهید و همچنین استفاده از دیوارهای سبز در داخل منزل یا در نمای ساختمان ها می تواند کمک شایانی به کاهش آودگی ها و خنک تر شدن محیط و کاهش مصرف انرژی کند.

برای مطالعه مقاله “دیوار سبز ایده ای جذاب برای پرورش دمنوش در منزل” کلیک کنید.

دیوار سبز در آشپزخانه

5) کاهش سر و صدا

افراد اندکی از این موضوع آگاهی دارند اما جالب است بدانید که گیاهان موجب کاهش سر و صداهای اضافه میشوند ، به خصوص بکار بردن گل و گیاه در نمای ساختمان و به صورت دیوار سبز موجب ایجاد عایق حرارتی و صوتی میشود.همچنین وجود گیاهان آپارتمانی می تواند می تواند اتاق و یا محیط کار شما را آرام تر کرده و موجب افزایش تمرکز شما شود.

بهترین نمونه های دیوار سبز را در این مقاله ببینید.

دیوار سبز در نمای ساختمان

6) کاهش استرس و افزایش کارایی

طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده نگهداری گل  و گیاه در محیط های کاری موجب افزایش کارایی و خلاقیت کارکنان شده و در آن ها حس بهتری ایجاد کرده و موجب کاهش استرس و عصبانیت آنها شده و از این طریق موجب بهتر شدن سلامت جسم و روان آن ها میشود. افرادی که گل و گیاه می‌کارند نسبت به سایرین استرس کمتری را در زندگی خود احساس م‍‍ی‌کنند و این کار موجب تسکین روح و روان آنها میشود.

برای آشنایی با 8 گیاه فوق العاده که خانه شما را متحول می کنند کلیک کنید.

 

7) جذب تشعشعات و امواج مضر

کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به خصوص انواع برگ پهن و تیغ دار آن ها ، تشعشعات و نویز های گوشی های همراه و پارازیت های ماهواره را به خود جذب و از بروز بیماری هایی چون سرطان جلوگیری میکنند! پس تا میتوانید در منزل خود کاکتوس نگه دارید.

دلیل مرگ ساکولنت های خود را بدانید.

 جذب امواج مضر

8) موثر در یادگیری :

طبق بررسی های نشان داده شده است که میزان یادگیری در کودکانی که مدتی از روز را با گل و گیاه سپری می کنند، نسبت به سایر هم سن های خودشان که در تماس با گل و گیاه نیستند، بیشتر است؛ همچنین حضور در محیط های طبیعی باعث بهبود و افزایش توانایی های کودکان از جمله توجه بالا، کاهش بی نظمی، افزایش تمرکز و ارتباط بیشتر با محیط اطراف می گردد.

البته باید به این نکته واقف باشید که برخی از گیاهان آپارتمانی برای کودکان و حیوانات خانگی سمی می‌باشند.برای آشنایی با این گیاهان کلیک کنید.

کودکان و گیاهان

9) مقابله با سرماخوردگی و آنفولانزا

در اکثر مواقع سرما خوردگی و آنفولانزا به دلیل وجود ذرات و ویروس هایی که در هوا پراکنده شده اند و وارد بدن می شوند ، ایجاد می شوند. طبق یک سری از مطالعات و بررسی های انجام شده گل ها و گیاهان آپارتمانی می توانند با افزایش رطوبت و کاهش گرد و غبار مشکلاتی مانند خستگی، سرفه، گلودرد و سایر علایم و مشکلات مرتبط با سرماخوردگی را تا ۳۰ درصد کاهش دهند.

 

10) تصفیه کردن آلودگی های هوا

گیاهان می‌توانند مواد شیمیایی و ترکیبات آلی فرار موجود در هوا را مانند VOCs  فیلتر کنند. این ترکیبات آلوده می توانند موجب ایجاد مشکلاتی مانند تهوع ، سردرد ، مشکلات تنفسی و … شوند.گیاهان هوای الوده را تصفیه می کنند و شرایط زدگی را برای ما بهتر می کنند پس اگر در محل آلوده ای زندگی می کنید و در نزدیکی کارخانه جات ، اتوبان ها و خیابان های اصلی قرار دارید حتما از گیاهان تصفیه کننده در محیط زندگی خود استفاده کنید.

 

11) درمان سردرد

مشکل سر درد معمولا به علت کمبود اکسیژن در مغز رخ می دهد و مشکلی آزار دهنده است که موجب کاهش کارایی می شود و در زندگی روزانه ما اختلال ایجاد می کند. وجود گل و گیاهان در اطراف ما که اکسیژن تولید  می کنند ، می تواند در رفع این مشکل کمک به سزایی کند.

 

12) بهتر کردن خلق و خو

گیاهان موجب میشوند  شادی و آرامش بیشتری احساس کنید و مثبت اندیش تر شوید و تحقیقات نشان داده اند که بیماران بستری در بیمارستان که نمایی از گیاهان را مقابل خود دارند سریع تر بهبود می یابند. برگ های سبز گیاهان موجب نوازش چشم ها شده و حس قشنگ شادی آوری را در ما ایجاد می کنند.

 

13) بهتر کردن سلامت روانی

گیاهان آپارتمانی نیز مانند حیوانات خانگی موجودات جانداری هستند که نگهداری و مراقبت از آنها احساس فوق العاده ای به انسان می دهد و حس تنهایی و افسردگی را از انسان دور می کند و موجب بهبود سلامت روانی می شود.

 

14) کاهش فشار خون

گیاه آپارتمانی می‌تواند استرس را کاهش دهد و همین ممکن است بر فشار خون شما هم تاثیر بگذارد. استرس یکی از علل بالا رفتن فشار خون است. با مراقبت از گیاهان و لذت بردن از زیبایی آن‌ها در محیط داخل خانه و محل کار، فشار روی قلب کاهش پیدا می‌کند و  این برای جلوگیری از برخی بیماری‌های قلبی مفید است.

آسان ترین راه برای رهایی از این استرس‌ها و کاشت گیاهان در مقیاس کوچک، کاشت سبزی در آپارتمان است که می‌توانید با این کار از سبزی‌های تازه در غذاهایتان استفاده کنید که لذتی فوق‌العاده دارد.

15) کاهش کربن دی اکسید

گیاهان با عمل فتوسنتز کربن دی اکسید موجود در محیط را جذب و آن را با اکسیژن تبدیل می کنند.همان طور که می دانید وجود بیش از اندازه کربن دی اکسید برای ما بسیار مضر است و این گاز از گاز های آلاینده می باشد و وجود گیاهان در منزل این گاز ها را کاهش داده و عمل تنفس را تسهیل می کند و اکسیژن موجود در هوا را بیشتر می کند.

 

16) تسکین دردها

برخی از گیاهان آپارتمانی مانند بعضی از کاکتوس ها و آلوئه ورا خاصیت درمانی درمانی دارند و فواید بسیاری برای سلامت و پوست دارند.

 

17) جلوگیری از ایجاد آلرژی

آلرژی معمولا به این دلیل رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما در معرض آلرژن‌ها (مواد آلرژی‌زا) قرار می‌گیرد. بعضی از آدم‌ها ممکن است به گرده‌های خاصی آلرژی داشته باشند. اگر شما بکوشید فرزندان‌تان را از سنین پایین در معرض آلرژن‌ها قرار دهید، سیستم ایمنی آن‌ها توان بیش‌تری برای مقابله در برابر مواد آلرژی‌زا خواهد داشت و همین امر کمک می‌کند که در آینده از آلرژی رنج نبرند.

 

18) بهتر کردن عملکرد مغزی 

حضور گیاهان در محیط کاری می تواند موجب افزایش تمرکز و توجه در هنگام کار شود و همان‌طور که در بند های بالایی ذکر شد ، گیاهان موجب افزایش اکسیژن موجود در محیط می شوند و وجود اکسیژن برای تقویت عملکرد مغز و اعصاب ضروری است.

 

19) از بین بردن احتقان

به جمع شدن بیش از حد مایع در بینی که یک نوع اختلال است ، احتقان می گویند. بعضی از گیاهان دارویی و آپارتمانی مانند اکالیپتوس با عطر و بویی که دارند می‌توانند مانند یک ضد التهاب طبیعی عمل کرده و به رفع مشکل احتقان کمک کنند چراکه این گیاه دارویی همچنین حاوی برخی از فیتوکمیکال‌هایی است که به از بین رفتن خلط کمک می‌کنند.

 

20) مرطوب کردن هوا

گیاهان مرطوب کننده های طبیعی هستند پس اگر در مناطق نسبتا خشک زندگی می کنید ، حتما چند تا گیاه آپارتمانی خریداری کنید تا رطوبت لازم محیط زندگیتان را تامین کند.این گیاهان نه تنها اکسیژن تولید می کنند و فواید بسیاری برای شما دارند ، بلکه به میزان رطوبت محیط هم اضافه می کنند.

 

ایران درخت | مرکز آنلاین خرید گل و گیاه

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *