کاکتوس, مقالات, نگهداری گیاهان

7 علت مرگ ساکولنت های شما

یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری داخل آپارتمان، انواع ساکولنت و کاکتوس است. این موجودات کوچک و زیبا در انواع مختلف و تنوعی زیاد می‌توانند به زندگی شما رنگ تازه ای ببخشند و به این زودی ها خراب نشوند. اما در مواقعی ممکن است در نگهداری گل ساکولنت دچار مشکل شوید و آنها را از دست بدهید. اما باید بدانید که نگهداری ساکولنت ها بسیار آسان است و مشکلات آنها می‌توانند دلایل ساده ای داشته باشند که در ابتدا باید با آنها آشنا شوید تا برای درمان اقدام کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا با 7 علت رایج بیماری کاکتوس و ساکولنت هایتان و درمان آنها آشنا شوید.

انواع ساکولنت

 

با 7 علت رایج مرگ ساکولنت هایتان آشنا شوید!

1. آبیاری بیش از اندازه به ساکولنت ها

آبیاری ساکولنت ها لازم نیست مانند گیاهان آپارتمانی و دیگر گیاهان عادی باشد. این گیاهان به دلیل بودن در زادگاهی خشک، از آب کم لذت می‌برند. برای تشخیص زمان درست آبیاری بهتر است انگشتتان را به اندازه 1 یا 2 سانتی متر در خاک فرو ببرید و در صورت خشک بودن خاک و نچسبیدن آن به انگشت شما، آبیاری را انجام دهید. میزان آبدهی ساکولنت ها باید به حدی باشد که آب از زیر گلدان خارج نشود و تنها مرطوب شدن خاک کافیست.

2. کوچک بودن گلدان و کافی نبودن فضا برای رشد

ترکیب چند ساکولنت کاشته شده در یک فضای کوچک و یا یک فنجان بسیار زیبا به نظر می‌رسد و مانند یک نقاشی می‌درخشد، اما باید بدانید که این زیبایی مدت زیادی دوام نخواهد آورد و ممکن است یکی از آنها یا همه ی ساکولنتها را از دست بدهید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ریشه ها فضای کافی برای باز شدن و رشد نداشته باشند و به مرور از بین بروند. برای جلوگیری از این اتفاق، در ابتدا باید گلدانی تهیه کنید که عمق آن 2 برابر طول ریشه ی گیاه و قطر آن نیز 3 برابر عرض گیاه باشد تا فضای مناسب برای رشد ریشه فراهم شود.

3. نبود زهکش مناسب در گلدان

مردم دوست دارند که کاکتوس ها و ساکولنت ها را درون گلدان های بامزه و عجیب غریب مانند فنجان، چکمه، کتاب و … بکارند و واقعا هم این کار به زیباتر شدن دکوراسیون کمک می‌کند. اما باید توجه داشته باشید که با توجه به نبود زهکش برای این گلدان ها خارج نشدن آب اضافی، اگر بعد از کاشت مانند قبل به آن ها آب بدهید قطعا موجب خراب شدن ساکولنت و ایجاد بیماری در کاکتوس ها خواهید شد. پس توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید آنها را در تراریوم و یا ظرف های بدون زهکش قرار دهید، حتما آبیاری را کاهش دهید و مانند قبل آب ندهید.

انواع-ساکولنت1

4. نبود دمای مناسب و گرم برای ساکولنت ها

ساکولنت ها با توجه به زادگاه اصلی خود، هوای گرم را دوست دارند. آن ها دوست ندارند که کنار یک پنجره ی بادگیر یا شیشه ای خنک یا هوای سرد قرار بگیرند. پس آنها را در یک محیط گرم قرار دهید و توجه کنید که محیطی که هوا در آن دائما در حال تغییر است برایشان مناسب نیست.

 

5. گلدان جدید برای ساکولنت های سریع الرشد

اگر ساکولنت شما برای چند ماه داخل یک  گلدان بوده و اکنون شروع به زیاد شدن کرده است زمان آن رسیده که گلدان را عوض کنید. با انجام این کار شما فضای بیشتری برای رشد ریشه ها در اختیار گیاه قرار می‌دهید و باعث می‌شوید که توسط ریشه های خودش خفه نشود و از بین نرود. بعد از گذشت مدتی که گیاه ریشه های خود را توسعه داد خود گیاه هم شروع به رشد می‎کند. در این حالت بهترین زمان برای تکثیر ساکولنت و قلمه گرفتن از گیاه مادر است.

6. نبود مواد غذایی کافی در خاک برای رشد

این گیاهان عاشق خاک غنی از مواد معدنی هستند. بهتر است از خاک مخصوص کاکتوس ها و ساکولنت ها که حاوی مقدار زیادی شن و ماسه است استفاده کنید. همچنین برای تقویت خاک و گیاه می‌توانید از کود های مخصوص ساکولنت و یا گیاهان طبق دستور استفاده کنید.

7. کاشت متراکم ساکولنت ها بر روی هم

به ساکولنت هایتان اجازه دهید تا به طور طبیعی گلدان را بپوشانند و از انبار کردن و کاشت آن ها به روی هم در یک گلدان خودداری کنید. ساکولنت ها نیز مانند باقی گیاهان، برگ جدید در می‌آورند و اگر فضا برای بزرگ شدن نداشته باشند، ممکن است فرم خود را از دست داده و برگهای جدید از بین بروند. پس حداقل چند سانتیمتر فضای خالی باید بین گیاهان قرار داده شود تا جا برای رشد داشته باشند و همدیگر را خراب نکنند.

نگهداری گل ساکولنت

7 دیدگاه در “7 علت مرگ ساکولنت های شما

 1. Shyda گفت:

  من ساکولنتام رشد میکنن ولی بعد از یه مدتی فاصله بین برگاشون زیاد میشه و روشون سفیدک میزنه مشکلش چیه ؟؟

  1. پری گفت:

   سلام عزیزم احتیاج به افتاب پشت پنجره داره

 2. مهرنوش گفت:

  چند ساعت باید پشت پنجره باشه و نور دریافت کنه؟

 3. لى لى گفت:

  اگر نوك گياه قهوه ايي شده باشه بايد بريده شه؟

 4. اعظم گفت:

  سلام..ساکولنت من چروک شده…البته خیلیم گلدونش کوچیکه
  ..ممکنه بخاطر گلدون باشه؟؟

 5. اکرم شهابی گفت:

  سلام ساکولنت من برگهاش چروکیده و قهوه ای میشن و تندتند میریزن.چکارش کنم؟داره از بین میره

 6. زهره شمشیری گفت:

  سلام ساکولنت کراسولا اواتا دارم امشب گلدونش افتاد و دوتا شاخه بلند و پرپشتش از وسط شکست الان باید چیکارش کنم ، توی اب بزارم ریشه بزنه یا بزارم محل شکستگی پینه ببنده بعد توی خاک بکارمش ؟
  لطفا راهنماییم کنید خیلی ناراحتم چون دست خودم خورد به گلدون و افتاد?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *