گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

آشنایی و درمان بیماری های آگلونما | 13 بیماری رایج و متداول | ایران درخت

آگلونما گیاهی زیبا و مقاوم در انواع مختلف است و خواص بسیاری دارد و کم پیش می آید که دچار مشکل شود، اما بهتر است اگر از این گیاه در منزلتان دارید یا قصد خرید آن را دارید اول با بیماری های گیاه آگلونما و علت آنها مانند زرد شدن برگ آگلونما ، علت لوله شدن برگ آگلونما ، علت شل شدن برگ آگلونما ، علت بی حالی گل اگلونماو به طور کلی با مشکلات آگلونما آشنا شوید تا بتوانید آن ها را درمان و یا حتی از وقوع‌شان جلوگیری کنید:

گیاه-آگلونما

گیاه آگلونما

عوارض و بیماری های آگلونما :

1- علت زرد شدن برگ آگلونما چیست ؟

علت زرد شدن برگهای آگلونما که از بیماری های آگلونما میباشد، در قسمت های پایینی گیاه، آبیاری بیش از اندازه و هوای سرد است. آبیاری را کم کرده و گلدان ها را به محل گرمتری منتقل کنید.

علت زرد شدن برگ آگلونما

2- علت پژمردگی گل اگلونما چیست ؟

علت بی حالی گل اگلونما سردی هوا، تعداد زیاد برگ ها در گلدان ، آسیب دیدن ریشه هنگام تعویض گلدان و کمبود آب میتواند موجب بروز این مشکل شود ، گیاه را به مکانی با شرایط مناسب تر منتقل کرده و یا آن را آبیاری کنید.

علت-پژمردگی-گل-اگلونما

3- کوچک شدن برگ آگلونما چیست ؟

متراکم شدن ریشه های گیاه و نیاز به تعویض گلدان میتواند این مشکل را ایجاد کند. ریشه ها را بررسی کنید اگر متراکم نیستند مواد مغذی خاک کم است و گیاه نیاز به تغذیه دارد. زمان بین دو تغذیه را به ده روز کاهش دهید ولی مقدار آن را زیادتر نکنید.

4- علت شل شدن برگ آگلونما چیست ؟

کم بودن آبیاری و رطوبت می تواند منجر به شل شدن و افتادگی برگ ها شود.

5- علت لوله شدن برگ آگلونما چیست ؟

لوله ای شدن برگ آگلونما یا پیچ خوردن برگ های آن یکی از عمده مشکلاتی است که این گیاه به آن دچار می شود. خشکی هوا، کمبود مواد مغذی و آفت می تواند باعث بروز این مشکل شود. ابتدا باید دلیل اصلی ایجاد مشکل را پیدا کنید. در صورتی که کمبود رطوبت و خشکی هوا علت اصلی باشد، درست کردن جزیره می تواند در رفع آن موثر باشد.
علت-لوله-شدن-برگ-آگلونما

6- ایجاد لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ ها چیست ؟

آلوده بودن هوای محیط اطراف گیاه به دود نفت یا گاز آشپزخانه موجب بروز بیماری های آگلونما میشود ،محل گلدان را عوض نموده و برگهای آلوده را حذف کنید. غبارپاشی بر روی برگ های گیاه زیر نور مستقیم آفتاب موجب می شود که قطرات آب مانند ذره بین عمل کنند و باعث ایجاد لکه های سوختگی بر روی برگ ها شود.

7- علت رشد کم آگلونما قرمز چیست ؟

به طور کلی اگلونما قرمز کند رشد تر است، اما رشد کم آن می تواند به دلیل کمبود مواد مغذی خاک باشد. هر دو هفته یک بار در فصل های بهار و تابستان با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی گیاه را تقویت کنید.

8- علت سبز بودن برگ های جدید آگلونما صورتی چیست ؟

نرسیدن نور کافی به گیاه دلیل ایجاد این مشکل است. برگ های رنگی به نور بیشتری نیاز دارند و در صورت دریافت نکردن آن سبز می شوند یا رنگ خود را از دست می دهند.

9- علت زرد شدن برگ اگلونما سفید چیست ؟

آبیاری بیش از اندازه، سرد بودن هوا، کمبود مواد مغذی و وجود آفت از دلایل علت زرد شدن برگ آگلونما ابلق می باشند. ابتدا باید دلیل بروز مشکل را شناسایی و سپس به رفع آن اقدام کنید.
علت-زرد-شدن-برگ-اگلونما-سفید

10- علت شپشک آرد آلود آگلونما چیست ؟

بوجود آمدن زخم های سفید پنبه ای شکل در زیر و قاعده ی برگها و زرد شدن آن ها نشان وجود این حشره ی آفت است.برگ ها را با یک سم حشره کش نفوذی هر ۱۴ روز یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین برود. همچنین استفاده از محلول آب و صابون و تمیز کردن برگ ها با آن میتواند در کاهش این آفات موثر باشد.
شپشک-آردآلود-آگلونما

11- علت پوسیدگی ریشه و قارچ فوزاریوم چیست ؟

این بیماری موجب سیاه شدن و نرم و شل شدن ساقه و کاهش شدید حجم ریشه ها میشود. برگها کوچک و ضعیف شده و پس از مدتی زرد و در نهایت خشک میشوند و از بین می روند. جدا کردن قسمت های آلوده گیاه و ریشه های پوسیده، تعویض گلدان و استریل و یا تندلیزه نمودن خاک جهت از بین بردن عامل بیماری و استفاده از قارچ کش بهترین شیوه مبارزه با آن است.

12- علت سوختگی باکتریایی چیست ؟

از علائم اصلی و اولیه این بیماری آبسوخته شدن برگها و ایجاد فاصله بین آنهاست. در حالت پیشرفته بیماری بوی پوسیدگی به مشام می رسد.
این بیماری در آب و هوای تقریباً گرم و مرطوب شدت می یابد قسمتهای آلوده سیاه شده و برگها پژمرده و آویزان می شوند.
گونه هایی از باکتری Erwinia عامل ایجاد بیماری هستند.
جمع آوری بقایای گیاهی آلوده استفاده از خاک استریل و یا ضدعفونی شده و سموم باکتری کش مناسب بهترین طریق مبارزه با باکتری فوق است.
عفونت-باکتریایی-آگلونما

13- علت لکه برگی در اثر قارچ Myrothecium آگلونما چیست ؟

در مراحل اولیه لکه های گرد و کوچک از حاشیه برگها شروع به تشکیل شده و بعد از مدتی بیشتر سطح پهنک برگ را فراگرفته و باعث خشکیدگی بیش از 90 درصد سطح پهنک خواهد شد.
قارچ Myrothecium عامل بیماری می باشد.
کاهش رطوبت و حرارت محیط گلخانه با انجام تهویه مناسب و عدم آبیاری بارانی و تنظیم درجه حرارت مخصوصاً در شب در کاهش آلودگی بسیار مؤثر است.
لکه برگی قارچی آگلونما

شرایط نگهداری:

گیاه آگلونما یکی از بهترین گیاهان برای افراد مبتدی در نگهداری گیاهان محسوب میشود و خرید آگلونما یک انتخاب بسیار مناسب برای آپارتمان و ادارات است چراکه قیمت گیاه آگلونما هم نسبت به سایر گیاهان مقاوم مناسب می‌باشد. شرایط نگهداری آگلونما را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • این گیاه به نور غیر مستقیم و کمی احتیاج دارد و نور مستقیم موجب آسیب به برگ های آن می‌شود.
 • برای آبیاری این گیاه اجازه دهید رویه خاک کامل خشک شود و سپس به آبیاری اقدام کنید.
 • با ایجاد جزیره یا قرار دادن یک ظرف آب در کنار گیاه و یا روزی یکبار غبارپاشی در تابستان رطوبت گیاه را تامین کنید.
 • در بهار و تابستان با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یکبار به کوددهی اقدام کنید.
 • از خاک سبک با زهکشی بالا استفاده کنید تا گیاه دچار پوسیدگی ریشه نشود.
 • هر ماه یک الی سه روز برگ ها را به سمت بالا در روزنامه بپیچید تا حالت خود راحفظ کنند.
 • غبار پاشی بر روی برگ های گیاه را در زیر نور مستقیم خورشید انجام ندهید چراکه موجب ایجاد سوختگی بر روی برگ می‌شود.
 • آب سرد برای گیاه مضر است و برای آبیاری گیاه دقت کنید که از آب ولرم استفاده کنید.

آگلونما به راحتی قابل تکثیر می‌باشد و اگر از این گیاه زیبا در منزل دارید می‌توانید آن را به چهار طریق تکثیر در آب، قلمه زدن، تقسیم بوته و کاشت بذر تکثیر کنید.

48 دیدگاه در “آشنایی و درمان بیماری های آگلونما | 13 بیماری رایج و متداول | ایران درخت

 1. مریم رحیمی گفت:

  سلام گیاه من آگلونماست خیلی حالش خوب بود ولی یک دفعه شروع به زرد شدن وپژمرده شدن کرد
  لطفا راهنمایی کنید

 2. عاطفه گفت:

  منم یه آگلونما گرفتم. هزارپا داشت. خیلی زیاد. مجبور به شستن ریشه شدم. الان حدودا یک هفته میگذره و برگهاش افتاده شده و از پایین زرد شده و میریزه.. راهنمایی کنید

  1. میلاد گفت:

   حتما با ریکا نشستی برای همونه

  2. عرفان گفت:

   خب نبایستی ریشه اش رو میشستین…باعث تنش پرآبی گیاه میشه…باید تو خاک ماسه قرارش بدین و تو جای گرم نگهش دارین شاید ریکاوری شه

  3. مقداد گفت:

   سلام به علت جدا کردن ریشه از خاک و شستن آن ریشه ها آسیب دیده (قسمت جذب آب) پس باید قسمت دفع آب یعنی برگها را کم کنید و تعداد کمی برگ بر روی گیاه باقی بگذارید تا گیاه ازبین نرود همچنین در محل آفتاب مستقیم نباشد در ساعات گرم روز کمی قبار پاشی شود

  4. Zahra.karipoor گفت:

   سلام من ی اگلونما دارم حدودا ۱ماهی میشه ک خریدم تعویض گلدون کردن ساقه اش بعد از ی هفته انگار له شده ابکی ؟چیکارش کنم خوب شه هرچندفکر نکنم خوب شه ??

   1. محمدعلی گفت:

    گیاهتون قارچی شده میتونه از اب زیاد باشه ویا خاک آلوده معمولا به این شکل میشه دیگه کاریش نمیشه کرد اما برای این ک گیاهان دیگرتون راحت باشن میتونید از قارچ کش های مختلف استفاده کنید مثل مانکوزب یا بردوفیکس

   2. Zahra گفت:

    سلام ببخشید این مشکل تازه برای منم پیش اومده اگلنومام افتی شده بود دادم گل خونه دار برام ریشه لختش کرد وکامل شستش بعدکه تحویل گرفتم برگاش شل وبیحال شدن وکاملا خمیدن .با نخ بستمشون یعنی خوب میشه ومثل قبل حالت ایستادش برمیگرده یا دیگه گیاه میمیره؟

  5. سارینا گفت:

   سلام.من با قلمه در اب این گیاه رو تکثیر کردم و بعد از ریشه زدن داخل خاک گذاشتم. و در راه پله اپارتمان قرار دادم چون خونمون جا نداریم. هوا هم خوب بود شب خوابیدم صبح بیدار شدم دیدم برف اومده و هوا خیلی ناگهان سرد شده.و دیدم گلم سرمازده شده. (پژمرده)بنظرتون چیکار کنم؟

  6. Zahra گفت:

   سلام ببخشید این مشکل تازه برای منم پیش اومده اگلنومام افتی شده بود دادم گل خونه دار برام ریشه لختش کرد وکامل شستش بعدکه تحویل گرفتم برگاش شل وبیحال شدن وکاملا خمیدن .با نخ بستمشون یعنی خوب میشه ومثل قبل حالت ایستادش برمیگرده یا دیگه گیاه میمیره؟

  7. اقتداری گفت:

   باید. از داروی مخصوص استفاده میکردی نه اینکه ریشه رو بشوری عملا گل و کشتی ریشه اصلا نباید هوا بخوره. دارو مخصوص هزار پا کش و می‌ریزی تو یک لیتر آب. و هم میزنی و می‌ریزی رو خاک. تمام هزار ما ها میمیرند و میان روی خاک

  8. علب گفت:

   سلام هیومیک اسید و قارچ کش بهش بدید! اول قارچ کش بعد هیومیک اسید ! گیاه دچار شوک شده

 3. اعظم گفت:

  سلام ببخشید گیاهم الگونما خیلی بی رنگ وحال شده ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. نادیا کریمی گفت:

   سلام من آگلونما قرمز دارم رشدش خوبه ولی بعض از برگاش لکه های سوختگی وجود داره دلیلش چیه

 4. آزاده گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون که نظرتون رو گفتین.

   1. فرح گفت:

    سلام وقت خوش من ۳ نوع آگلونما خریدم بعد یه مدت صمغ ترشح کردن، حشره یا تار عنکبوت روی گیاه نیست فقط بعضی جاها لکا های قهوه ای داره، روی ساقه ها و دم برگ ها صمغ داره، شپشک سپردار هم نیست، یه بار خم کنفیدور زدم خوب نشده میشه کمکم کنید

   2. محمد حسین پرهیزکاری گفت:

    سلام آگلونمای برفی من دائم برگ زرد میکرد بردم گلخونه گلدونشو عوض کرد گفت ریشه اش تا یه حدودی پوسیده خاک جدید زد البته همون موقع هم برگ جدید میداد الان دوهفته شده همچنان زرد میکنه آبم با اسپری در حدیکه دوبند انگشت خاوک خیس بشه میدم روشم کاور کردم پشت پنجره شمالی هست و نمیدونم چرا خوب نمیشه.پشت برگاشم آفت نمیبینم خیلی پر بود الان یک چهارم شده

 5. گنجی گفت:

  سلام. روز به خیر. نوک برگهای آگلونما بلک زرد می شود و پس از مدت زمان طولانی کل برگ زرد میشود که خودم با قیچی می برم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل چیست.
  پیشاپیش از راهنمایی تان سپاس گزارم.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ ممکنه آبیاری زیاد باشه بهتره اول این مورد رو بررسی کنید.

   1. Farzane monji گفت:

    سلام خسته نباشید
    دوهفته ای میه که که گل آگلونما خریدم
    تاالان دوتا از برگای پایین ش زرد شده
    علتش چیه
    واینکه چنروز یبار آب بدم بهش
    و اینکه رشدش چطوره
    تو این دوهفته رشدی نکرده

 6. سپهر گفت:

  سلام وقتتون بخیر من 3 ماه است یک گیاه آگلونما سبز خریداری کردم تا حالا مشکلی نداشت اما تقریبا 10 روزی است که برگهای پایینی زرد می شن و بقیه برگها هم یه مقدار پژمرده شدن تقریبا6 روز یکبار آبیاری انجام می دم و هر 2 روز یکبار غبارپاشی 2سری هم کود سه بیست دادم و یکبار هم کود 12 12 36 از نظر نور هم مشکلی نداره بنظرتون مشکل چی می تونه باشه؟؟؟

  1. پارسا گفت:

   منم همین مشکل رو دارم.تا چند ماه گیاه حالش خوب بود و الان متاسفانه از پایین برگا زرد میشن

  2. محمد گفت:

   دو سه تا طبعی هست

 7. سها گفت:

  سلام. برگهای گیاه من باریک و پیچ خورده شدن. مشکلش چیه؟؟؟

  1. شهاب گفت:

   سلام نور گیاهان کنه بهترین جا برای اگلونما جایزه که نور خوب ولی غیر مستقیم داره با جابجا کردن گیاهان کم کم برگهای جدید پهن تر و زیباتر میشن

 8. پویا گفت:

  با سلام،
  ساقه های گیاه آگلونمای من شل شده اند، و رو به پایین افتاده اند لطفا راهنمایی بفرمایید.

 9. Zahra.karipoor گفت:

  سلام من ی اگلونما دارم حدودا ۱ماهی میشه ک خریدم تعویض گلدون کردن ساقه اش بعد از ی هفته انگار له شده ابکی ؟چیکارش کنم خوب شه هرچندفکر نکنم خوب شه ??

 10. محمدعلی گفت:

  گیاهتون قارچی شده میتونه از اب زیاد باشه ویا خاک آلوده معمولا به این شکل میشه دیگه کاریش نمیشه کرد اما برای این ک گیاهان دیگرتون راحت باشن میتونید از قارچ کش های مختلف استفاده کنید مثل مانکوزب یا بردوفیکس

 11. حسین گفت:

  سلام من یه دوسالی این گل را دارم الان یک ماهی ساقهاش چسبنده شده و برگای کل داره زرد میشه

 12. حسین گفت:

  سلام من یه دوسالی این گل را دارم الان یک ماهی ساقهاش چسبنده شده و برگای کل داره زرد میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. رضایی گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات بسیار خوب شما.
  برگهای آگلونمای من از نوک برگ داره له میشه فکر می کنید علتش چی باشه؟

 14. سیدعلی موسوی گفت:

  سلام یک قسمت تازه درگل آگلونمادراومده که انگاربلال مانندهست آیااون قسمت تبدیل به برگ میشودیاخیر؟

  1. حسن دانشیان گفت:

   سلام
   اون گل آگلونما هست.

 15. دانیال گفت:

  باسلام وحسته نباشید من یه دونه اگلونماددارم که جوانه زد(یکی دیگه کنازش دراومد) بعدازمدتی که دیدم جوانه کناریش برگ دادوبزرگ شد اونوماه پیش تعویضگلدان کردم وهنگامی که داشنم اینکارومیکردم یکی دوتاتارازریشه برای کوچیکه موند بقیش رفت برابزرگه همونلحظه فهمیدم خراب میشه والان یه ماهی هست که جابه جاکردم بزرگه حالش خداروشکرخوبخ ولی کوچیکه متاسفانه پژمرده هست وحالش بده چیکارکنم خوب شه وریشه بزنه
  ازخاک درش بیارمببینم ریشه زده یانه؟ یادرش نیارم خوب میشه لطفا راهنمایی کنید

 16. زکیه گفت:

  سلام گلدان من برگ جدید درنمیاره ولی سالم هست. توی زیرگلدانیش حشرات خیلی خیلی ریز سفید میبینم. از آفت کش استفاده کردم ولی باز هم هستن. باید چه کار کنم؟

 17. سعیده گفت:

  سلام
  من یه آگلونما داشتم که سا قه خیلی بلندی پیدا کرده بود که از وسط ساقه قلمه کردم وگذاشتم داخل آب تا ریشه کرد وبعد داخل خاک گذاشتم اما برگهاش بی حال شدند
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 18. مریم گفت:

  سلام
  گلدون من برگاش لوله ای شده
  جمع شده با اب دادن هم خوب نشده
  نمیدونم چه کودی باید بهش بدم

 19. مه گفت:

  سلام
  من آگلونمام تو آب خوبه حالش، اما به محض اینکه می‌کارمش تو گلدون، بعضی برگاش شروع می‌کنن به کمرنگ شدن
  دوباره که درمیارم و می‌ذارم تو آب خوب میشه
  مشکل چیه و چیکارش کنم؟

 20. بيتا گفت:

  سلام
  من كمتر يك ماهه آگلونماي برفي كوچك خريدم همه برگاش سالم هستن فقط يكي از برگاش كه برگ بزرگ هم هست از محل دمبرگ تا يك سوم برگ به حالت تيره و چروك دراومده و اون لكه هاي سفيد رو نداره اين طبيعيه يا گياه مشكلي داره؟

 21. مهتاب گفت:

  سلام. من هفته پیش یه گلدون بزرگ اگلونما هدیه گرفتم‌. اما تعدادی از برگهاش بی حال شدن. و از ساقشون کج میشن و اویزون میشن.
  دماش خوبه. ابیاریشم به موقع انجام میدم. کنار پنچره پذیرایی توی هال هست. نور مستقیم بهش نمیخوره اما نور کافی از پشت پنجره میاد. با پنجره هم فاصله داره.
  نمی دونم اما چرا برگ هاش داره از بین میره.
  دو سه تا گیاه کوچیک هم کنار ریشه گل اصلی در اومده. اما نمیدونم الان زمان خوبی هست که اونها رو در بیارم و توی یه گلدون دیگه بکارم یا نه.

 22. هدیه گفت:

  سلام آگلونمای من زیر یکی از برگاش انگار لکه های زرد کرکی درآورده عین خیار کیوی داره میشه چکارش کنم ؟بقیه برگاشم نوکشون زرد شده دلیلش چیه؟

 23. قربانی گفت:

  سلام من گل آگلونما رو دوماهه خریدم هیچ رشدی نداشته و از روی خریدم لکه قهوه ای روی دوتا از برگاش بوده .ممکنه بر اثر نور باشه یا مریضی؟برا رشدش چیکار کنم

 24. شهریار گفت:

  گیاه اگلونمای من برگ هاش کدر شده. مشکل چیه

 25. زهرا گفت:

  سلام منظوراز سم حشره کش نفوذی یعنی چی؟ساقه گیاهم آفتی شده و انگارپنبه چسبیده بایدچیکارش کنم؟

 26. محمد حسین پرهیزکاری گفت:

  سلام آگلونمای برفی من دائم برگ زرد میکرد بردم گلخونه گلدونشو عوض کرد گفت ریشه اش تا یه حدودی پوسیده خاک جدید زد البته همون موقع هم برگ جدید میداد الان دوهفته شده همچنان زرد میکنه آبم با اسپری در حدیکه دوبند انگشت خاوک خیس بشه میدم روشم کاور کردم پشت پنجره شمالی هست و نمیدونم چرا خوب نمیشه.پشت برگاشم آفت نمیبینم خیلی پر بود الان یک چهارم شده

 27. مهدی گفت:

  سلام منم ی اگلونما گرفتم الان متوجه شدم ک رو بعضی از برگاش لکه های زرد کوچیک شده ب نظرتون چکارش کنم

 28. رها گفت:

  سلام لطفاً راهنماییم کنید گیاه آگلونما برفی من حدود چهار ساعت زیر نور آفتاب شدید و زیاد بوده و الان گیاه کاملا پژمرده و بیحال شده ‌‌برگهاش دچار سوختگی شده.لطفاا بگید چیکار کنم ک خوب بشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *