خلاقیت, دکوراسیون, طراحی, گیاهان آپارتمانی, مقالات

گل های مناسب محل کار | گل اداری | 11 ایده چیدمان گیاهان در محل کار | ایران درخت

چگونه وجود گل برای محل کار می‌تواند در سعادت و خوشبختی ما نقش داشته باشد ؟! پاسخ به این سوال کاملا واضح است. گیاهان سرشار از انرژی مثبتند و این انرژی بر ما و محیط اطراف ما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد همچنین گیاهان با جذب انرژی های مثبت موجود در کائنات، سعادت و خوشبختی را به ما هدیه می‌دهند. با توجه به این که بحدود یک سوم وقت خود را در محیط کار میگذانیم، تاثیر گل برای محل کار چگونه است !؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با گل های مناسب محل کار و همچنی گل رومیزی اداری که نقش بسزایی در تزیین محل کار ما و انرژی محیط دارد آشنا شوید.

گیاه مناسب محل کارتان

انواع گیاهان مناسب محل کار

چرا وجود گل برای محل کار لازم است ؟

امروزه اکثر ادارات و یا مغاره ها فضای خشک و بی روحی دارند و این فضاها بر روی ذهن کارمندان و کارکرد آنها تاثیر می‌گذارد. وجود گل برای دفتر کار و یا وجود گل برای مغازه علاوه بر زیبایی بصری بر روح و جسم ما تاثیر می‌گذارد و با قرار دادن آنها در دفتر کار، می‌توانید از دست انرژیهای منفی خلاص شوید.

گیاهان فواید زیادی برای ما دارند و با نگهداری از آنها، نمادی از طبیعت را به محیط کار خود اضافه کنید و یک فضای خلاقانه و پر انرژی داشته باشید.

گل-و-گیاه-مناسب-محل-کار

انواع گیاهان مناسب محل کار

با 14 نمونه از گیاه یا گل اداری مناسب محل کار آشنا شوید :

1. برگ انجیری ( Swiss cheese plant ) :

برگ انجیری بهترین گل برای محل کار شماست. برگ های پهن و همیشه سبز این گیاه با فرم زیبا و خاص، لمس طبیعت را به دفتر شما هدیه می‌دهند. وجود برگ انجیری در محیط های کاری و آموزشی، احساس قدرت و انرژی مثبت را به افراد حاضر در آنجا هدیه می‌دهد. نگهداری از این گیاه آسان است و تنها با قرار دادن در مکانی با نور متوسط و آبیاری بعد از خشک شدن خاک

گیاهان مناسب محل کار

برگ انجیری

2. گیاه زاموفیلیا (zamiifolia)

زاموفیلیا یک گیاه بسیار مقاوم میباشد که نگهداری این گل برای محل کار را پیشنهاد میکنیم چرا که احتیاج زاموفیلیا به نور، بسیار کم و آبیاری خیلی کم میخواهد. و برای کسانی که از نگهداری گل و گیاه زیاد نمیدانند و میخواهند تازه با گل و گیاه آشنا شوند یک انتخاب بسیار هوشمندانه میباشد

زاموفیلیا

زاموفیلیا

3. گیاه یوکا ( Yucca )

یوکا، درختچه ای مناسب برای نگهداری در فضای بسته و باز با نور زیاد و از خانواده ی آگاواسه میباشد. اگر محیط کار شما نور زیادی دارد این گل برای محل کار پیشنهاد میگردد این گیاه دارای برگهای بزرگ ، کشیده و خنجری ، نوک تیز و همیشه سبز است که همراه با تنه چوبی و استوار آن، زیبایی خاصی به فضا می‌دهد. این گیاه نیاز آبی نسبتا کم ولی منظم دارد

نگهداری یوکا

یوکا

4. گیاه فیکوس بنجامین ( Weeping fig ) :

فیکوس بنجامین گیاهی مقاوم با شرایط نگهداری نسبتا دشوار است که در نور متوسط و یا فیلتر شده از پشت پنجره نیز رشد می‌کند و برای مکانهایی با نور متوسط مانند بانکها، ادارات، شرکت ها و … مناسب است. فیکوس بنجامین خاک مرطوب را به غرقابی ترجیح می‌دهد و به توجه کمی نیاز دارد، به همین دلیل برای افراد شاغل مناسب است. اگر این گل برای محل کار را انتخاب کرده اید باید دائما حواستان به آن باشد.

گل مناسب محل کار

فیکوس بنجامین

5. گیاه آگلونما ( Weeping fig ) :

آگلونما یکی از مقاومترین و پر فایده ترین گیاهان آپارتمانی است که نگهداری این گل برای محل کار توصیه میشود که به دلیل نگهداری آسان و شکل ظاهری برگها، طرفداران زیادی دارد. یکی از مهمترین فواید این گیاه برای سلامتی انسان بر طبق تحقیقات نظریه هوای پاک ناسا، قدرت تصفیه هوای اتاق است. این گیاه زیبا آلودگی ها و مواد شیمیایی موجود در هوا را جذب می‌کند و اکسیژن آزاد می‌کند. آگلونما انواع بسیاری دارد که در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار وجود دارند

نگهداری آگلونما

آگلونما

6. آلوئه ورا ( Aloe vera ) :

آلوئه ورا گیاهی با برگهای بزرگ و ژل دار است که طبق نظریه فنگ شویی، وجود این گل برای محل کار ، انرژی لازم برای مبارزه علیه انرژی های منفی را به شما می‌دهد و خوش شانسی و سعادت را به ارمغان می‌آورد. آلوئه ورا به دلیل داشتن نگهداری آسان، از محبوبترین گیاهان محل کار و خانه محسوب می‌شود.

می‌توانید این گیاه را در نور مصنوعی یا نور غیر مستقیم آفتاب نگهداری کنید و به طور منظم آبیاری کنید. توجه داشته باشید که آلوئه ورا نمی‌تواند آب فراوان را تحمل کند و خاک سبک و زهکش بالا برای آن نیاز است. برای آن که این گل برای محل کار بتواند انرژی های بد و منفی را در دفتر کارتان جذب کند، باید آن را در راهروهای دفتر قرار دهید. هم‌چنین، می‌توانید آلوئه‌ورا را در محلی بگذارید که افراد وارد دفتر می‌شوند و در همان بدو ورود انرژی های منفی را دور کنید.

گیاه مناسب دفتر کار

آلوئه ورا

7. گیاهان هوازی ( Tillandsia ) :

از بی دردسر ترین گیاهان انرژی بخش، گیاهان هوازی هستند که برای ادامه حیات به خاک نیازی ندارند و به زیبایی در اِلمان های تزیینی جای می‌گیرند. تنها کاری که باید برای این گیاهان انجام داد این است که بعد از هر بار خشک شدن ریشه، با اسپری آب روی ریشه ها را اسپری کنید، یک فعالیت مفید در طول روزهای پر مشغله !

انواع گیاهان هوازی بهتر بشناسیم

گیاهان مناسب میز کار

گیاهان هوازی

8. گل ارکیده ( Orchids ) :

طبق آموزه‌های فنگ شویی، وجود گل برای محل کار  انرژی مثبت دفتر کار را افزایش می‌دهد و افراد را از لحاظ روحی و جسمی بهبود می‌بخشد. ارکیده به دلیل جذب دی اکسید کربن در روز و تولید اکسیژن در شب، از گلهای مناسب برای اتاق خواب محسوب می‌شود و خوابی آسوده و راحت را به ما هدیه می‌دهد. شرایط نگهداری ارکیده بسیار آسان است و نور متوسط، گلدان شفاف، خاک کمی مرطوب و آبیاری بعد از خشک شدن خاک از نیاز های اساسی آن است.

ارکیده در لیست گلهایی که انرژی مثبت دارند قرار می‌گیرد و یک هدیه‌ فوق‌العاده برای زوج‌های جوان به شمار می‌رود.

گلهایی که انرژی مثبت دارند

گل ارکیده

9. گیاه گندمی (  Spider plant ) :

عنکبوتی یا گندمی گیاهی با شرایط نگهداری آسان است و از گیاهان تصفیه کننده ی هوا محسوب می‌شود. برگهای افشان گندمی در یک گلدان آویز جلوه خاصی به فضا می‌دهد و برای پر کردن فضاهای خلوت بسیار مناسب است. این گیاه با نور کم و مصنوعی سازگار است پس این گل برای محل کار هایی که نور کافی ندارند توصیه میشود 

گیاهان مناسب برای اداره

گندمی

10. لاکی بامبو ( Bamboo ) :

اگر می‌خواهید یک زندگی سرشار از سلامتی، شانس و عشق داشته باشید، از گیاه بامبو که به گیاه شانس معروف است، در خانه یا محل کارتان نگهداری کنید. مردم آسیا معتقد هستند که نگهداری این گل برای محل کار موجب  سعادت و خوشبختی میشوند و این گیاه در نظریه معروف فنگ شویی گیاه محبوب و پر طرفداری محسوب می‌شود. بامبو نماد عنصر چوب است و این عنصر بر انرژی زندگی و فعالیت‌های جسمی و حیاتی تاثیر می‌گذارد.

گلهایی که انرژی مثبت دارند

بامبو

برای داشتن یک بامبوی سبز و زیبا آن را در گوشه‌ای از فضا به دور از نور مستقیم آفتاب و در قسمت شرقی و جنوب شرقی دفتر قرار دهید.

اگر تصمیم دارید از این لاکی بامبو به عنوان گل و گیاه مناسب محل کار استفاده کنید، آن را در ظرفی شیشه‌ای حاوی آب تصفیه شده یا آب مقطر قرار دهید و هر ه2 هفته آب آن را تعویض کنید. بر اساس باورهای قدیمی، بهتر است تعداد ساقه‌های لاکی بامبو فرد باشد تا شانس بیش‌تری برایتان به ارمغان بیاورد.

گل مناسب برای اداره

بامبو

11. سانسوریا ( Sansevieria ) :

سانسوریا از مقاوم ترین گیاهان مناسب محل کار محسوب می‌شود و با قامت ایستاده و برگهای محکم، ظاهری متفاوت به فضا می‌دهد. برگهای سانسوریا به طور عمودی رشد می‌کنند و وجود این گل برای محل کار با توجه به اشغال فضای کم، برای مکان های پر رفت و آمد مانند ادارات گزینه ی مناسبی محسوب می‌شوند. سانسوریا، نور کم و خشکسالی را تحمل می‌کند و برای سبک زندگی اداری طراحی شده است.

گلهایی که انرژی مثبت دارند

سانسوریا

12. انواع ساکولنت ها ( Succulent ) :

اگر دوستدار گیاهان بند انگشتی و کوچک برای روی میز کار هستید، ساکولنت ها بهترین گزینه محسوب می‌شوند. این گیاهان موم مانند آب را در برگ های ضخیم و گوشتی خود ذخیره می‌کنند و به همین دلیل به آبیاری کمی نیاز دارند و از نور خورشید و هوای خشک لذت می‌برند. ساکولنت ها انرژی مثبت بسیاری در محیط ساطع می‌کنند و این انرژی می‌تواند روی ذهن افراد حاضر در مکان تاثیرات مثبتی بگذارد.

گیاهان مناسب محل کار

ساکولنت

13. گیاه قاشقی یا پپرومیا :

گیاه قاشقی یکی دیگر از گیاهان زیباییست که می‌تواند از لحاظ روحی، جسمی، و روانی به موفقیتتان کمک کند. برگ‌های براق و نوک تیز این گیاه  باعث تولید جریان انرژی خوب در دفتر کارتان می‌شوند.به علاوه، وجود این گل برای محل کار می‌تواند به تجزیه و خنثی‌سازی گازهای مضر موجود در هوای داخل دفتر کمک کند؛ بنابراین، این گیاه قادر است هوای دفتر کارتان را تمیز کند.

 این گیاه به سرعت در محیط‌های تاریک یا سایه رشد می‌کند. بنابراین، می‌توانید این گیاه را در زیر زمین، گوشه‌ی کمد یا در یک دفتر کار کوچک نگهداری کنید.

گیاهان مناسب محل کار

قاشقی

14. پتوس ( Pothos ) :

پتوس مقاومترین و سازگارترین گیاهی است که می‌توانید در دفتر کارتان از آن نگهداری کنید. وجود این گل برای محل کار،  طبق آموزه‌های فنگ شویی، گیاه پتوس می‌تواند به تولید جریانی از انرژی مثبت کمک کند که شانس و خوشبختی را جذب می‌کند. شرایط نگهداری پتوس بسیار آسان است و می‌توانید آن را در آب و بدون نیاز به خاک نیز نگهداری کنید.

این گل برای دفتر کار، قادر است هوا را تصفیه کند و مواد شیمیایی و مصنوعی موجود در تمیز کننده ها که هوا را آلوده می‌کنند، از بین ببرد. همچنین گیاه پوتوس جریان اکسیژن را افزایش می‌دهد و برای فضاهای شلوغ و پر تردد گزینه مناسبی است. 

پتوس

پیتوس

چیدمان و تزیین دفتر کار با گل 

در روز چند ساعت را در محل کارتان میگذرانید ؟! اگر با دقت به جواب این سوال فکر کنید درمی‌یابید که ما بیشترین وقت را در محیط کارمان میگذرانیم و فضای آنجا بر ذهن و روح ما تاثیرات زیادی خواهد گذاشت ، استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون داخلی و چیدمان گل برای محل کار که مناسب باشد با عطر تازه آنها علاوه بر بهبود خلق و خو ما را تشویق به کار میکند و خستگی را از بین میبرد . در این مقاله با ما همراه باشید تا با چند ایده دکوراسیون دفتر کار کوچک و استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون داخلی  آشنا شوید .

چیدمان گیاهان مناسب محل کار

چیدمان گیاهان مناسب محل کار

1. گیاهان آویزان از سقف :

فضای کافی برای قرار دادن گل برای محل کار خود ندارید ؟! نگران نباشید با این روش شما میتوانید از فضای دفترتان نهایت استفاده را بکنید . این ایده اجازه میدهد که شما گیاهان را به صورت آویزان و برعکس استفاده کنید و دکوری مدرن و تعجب برانگیز به دفترتان بدهید فقط حواستان باشد گیاهانی انتخاب کنید که علاوه بر نیاز به نور کم آبیاری زیادی هم احتیاج نداشته باشند.زاموفیلیا و آگلونما از جمله گیاهان مناسب برای این روش هستند.

گیاهان آویزان از سقف

گیاهان آویزان از سقف

2. استفاده از گیاهان در جداکننده ها :

یکی از راهکارهای چیدمان گل برای محل کار بزرگ استفاده از کُریدر ها برای جدا کردن فضاهاست. به این صورت که این جداکننده ها را در داخل راهروها و یا بین میزها قرار دهید و داخل آنها را با گیاهان کوچک و چشمگیر پر کنید . این کار تضمین میکند که شما علاقه ی بیشتری به صرف وقت در دفترتان خواهید داشت و زمان استراحتتان را با قدم زدن در این راهروها سپری خواهید کرد . اضافه کردن سنگ های تزیینی میتواند ایده ی فوق العاده ای برای زیباتر کردن کُریدر ها باشد.

استفاده از گیاهان در جداکننده ها

استفاده از گیاهان در جداکننده ها

3. دیوار سبز :

شاید دفتر شما نقاشی های بزرگ و گرانقیمتی داشته باشد اما شما میتوانید برای ارتقاء شخصیت دفتر و خلق و خوی خودتان یک دیوار سبز درست کنید . استفاده از تعداد زیادی گیاهان کوچک با گلدان های آویز دیواری در کنار هم، یک دیوار سبز زیبا ایجاد میکند . ساعات کاری زیاد باعث ایجاد هرج و مرج و بی حوصلگی میشود اما مشاهده منظم گیاهان سبز برای چشم و ذهن ما مفید است پس جلوی دیدتان هرچه سبز تر باشد ، کارایی شما بالاتر خواهد بود .

دیوار سبز

دیوار سبز

4. تراریوم :

کوچک، ساده و شیک ! بله، مهم نیست که آیا دفتر شما در حال حاضر دارای باغچه در خارج و داخل است یا خیر شما میتوانید خلق و خوی و انگیزه ی خود را با اضافه کردن برخی از گیاهان مکمل یا تراریوم افزایش دهید. می‌توانید خودتان به سادگی یک تراریوم بسازید و یک ظرف شیشه ای را ماسه و خاک بریزید و گیاهان مناسب تراریوم را انتخاب کنید و میز کار خود را زیبا کنید . همچنین میتوانید از این تراریوم به عنوان یک هدیه ی زیبا به رئیستان نیز استفاده کنید !

تراریوم

تراریوم

5. جوانه ها :

جوانه های رشد در دفتر شما می توانند دیوارها را تزیین کنند ! آیا این کار شما را ناراحت نمی کند همان رنگ بی روح دیوارها را برای تمام روز به دنبال داشته باشید، مخصوصا زمانی که نیاز به افزایش انگیزه داشته باشید.این جوانه ها می توانند هوا را تمیز کنند و برای تمام مدت آن را سرد و تازه نگه دارند. پس میتواند یک انتخاب مناسب گل برای دفتر کار شما باشد

جوانه های رشد

جوانه ها

6. دیش گاردن ها :

میتوانید از ظرف های بلااستفاده کمک بگیرید و تعدادی ساکولنت زیبا به سلیقه ی خود در آن بکارید و روی میز خود قرار دهید. این کاکتوس ها نیاز به آبیاری زیادی ندارند و تنها هفته ای یک مرتبه آبپاشی برای آنها کافیست. استفاده این گل در محل کار  روح تازه ای به فضای اطراف ما میبخشد .

دیش گاردن

دیش گاردن ها

7. گلدان های نامتعارف  :

فضای متعارف و تکراری دفترتان شما را آزرده میکند ؟! یک گلدان بزرگ ، بلند و غیر منطقی بگیرید و در گوشه ای از اتاقتان یا در راهرو قرار دهید و بر خلاف سایز آن گیاهی را در درون آن قرار دهید ! این روش علاوه بر زیبا تر کردن دفترتان یک حس جسورانه و اعتماد به نفس به شما و کارمندانتان خواهد داد .

ارکیده

استفاده از گل زیبای ارکیده در گلدان های بلند

8. استفاده از گیاهان بزرگ و درختچه مانند :

برای ایجاد حس جنگل و دادن قدرت به کارمندان استفاده از این گیاهان بسیار مناسب است . یک گلدان بزرگ در گوشه ی دیوار و یک گیاه با ساقه بلند و قطور و یا دارای برگ های پهن و بزرگ در آن میتواند یک دکوراسیون قدرتمند برای اتاق کار شما باشد .

گیاهان بزرگ

استفاده از گیاه کنتیا‌ی بزرگ

9. استفاده از گلدان های دیواری :

در کنار میز کارتان به طور قطع یک دیوار نیز وجود دارد. پس یک گزینه ی مناسب برای گیاهانتان استفاده از این دیوار و گلدان های دیواریست . این روش یک حس صیمیمیت و اعتماد بین کارمندان ایجاد میکند و در کنارآن یک دکوراسیون زیبا برای فضای کوچک شخصی و کاری شما ایجاد میکند .

گیاه دیواری

گیاه دیواری

10. استفاده از گیاهان بلند :

اگر در محل کار خود پلکان تزیینی دارید و از طرفداران گل برای محل کار میباشید، استفاده از گیاهان قد بلند در این مکان برای کمک به زیبایی دکوراسیون بسیار مناسب است چرا که مارا تشویق به ادامه ی مسیر میکند و از ایجاد حس خستگی در راه پله جلوگیری میکند. گیاهانی مانند بامبو ، نخل شامادورا ، درختچه های آپارتمانی ، یوکا و … برای این مکان ها مناسب است .

استفاده از گیاهان بلند

استفاده از گیاهان بلند

11. گلخانه های دیواری ! :

اگر در داخل فضای اداریتان یک وُید بزرگ با نرده ها و یا دیوار های شیشه ای وجود دارد و یا فضای اداری شما توسط دیوار های شیشه ای به حیاط مشرف است میتوانید از این دیوارها استفاده مفید کنید و پشت آنها به اندازه ی یک باریکه از گیاهان در سایز های متفاوت استفاده کنید . ترکیب این گل برای محل کار با سنگ ریزه های تزیینی میتواند زیبایی فوق العاده ای به باغچه ی کوچک شما ببخشد .

گلخانه های دیواری

گلخانه های دیواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *