مقالات

با روش کاشت گوجه فرنگی در خانه آشنا شوید

بسیاری از افراد به فعالیت های ساده باغبانی که در منزل انجام می شود علاقه زیادی دارند. مثلا گوجه فرنگی یکی از سبزیجات مفید است که می توانید خودتان آن را در خانه پرورش دهید. اما روش کاشت گوجه فرنگی در گلدان چگونه است؟ یا فصل کاشت گوجه فرنگی چه زمانی است؟ در این مقاله با پاسخ این سوال ها و روش کاشت گوجه فرنگی در خانه آشنا می شویم. اگر شما هم به کاشت بذر گوجه فرنگی و استفاده از میوه های کاملا ارگانیک آن علاقه دارید با ما همراه شوید.

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

مراحل پرورش و کاشت گوجه فرنگی در خانه

1. انتخاب رقم مناسب گوجه فرنگی

با توجه به هدفی که از پرورش گوجه فرنگی دارید باید رقم مناسب را برای خودتان انتخاب کنید. ارقام گوجه فرنگی را برحسب رشد به سه دسته تقسیم می کنند:

گوجه فرنگی با رشد انتهایی محدود:

این نوع گوجه فرنگی رشد پشته ای دارد و مناسب کاشت در فضای آزاد است. گوجه فرنگی dwarf از این نوع می باشد.

گوجه فرنگی با رشد انتهایی نیمه محدود:

اگر می خواهید در مدت کوتاهی بیشترین محصول را داشته باشید به سراغ این رقم گوجه فرنگی بروید. بهترین نتیجه از کشت کوتاه گلخانه ای در پاییز از این رقم به دست می آید.

گوجه فرنگی با رشد انتهایی نامحدود:

این رقم هم برای کشت گلخانه ای مناسب است. این نوع گ.جه فرنگی ها به صورت رونده رشد می کنند و برای پرورش آن ها به فضای زیادی در خانه نیاز دارید. اگر به دنبال ارقام کوچک برای کاشت گوجه فرنگی در خانه هستید بهتر است یه سراغ گوجه فرنگی plum یا cherry ( گیلاسی ) بروید.

2. تهیه ابزار موردنیاز برای کاشت گوجه فرنگی در خانه

قبل از کاشت بذر گوجه فرنگی لازم است وسایلی را برای این کار آماده کنیم.

وسایل و مواد موردنیاز برای کاشت:

 • بذر یا نشا گوجه فرنگی
 • خاک مغذی به همراه ورمی کمپوست
 • کود
 • گلدان
 • بطری اسپری
 • بیلچه
 • دستکش

3. روش کاشت گوجه فرنگی در خانه

بعد از انتخاب رقم مناسب و فراهم کردن ابزار موردنیاز، نوبت کاشت گوجه فذنگی می رسد. برای کاشت بذر گوجه فرنگی مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول:

گلدان یا سینی نشا را با خاک مناسب پر کنید. اگر سینی نشا ندارید می توانید از ظروف پلاستیکی مثلا لیوان یک بار مصرف استفاده نمایید. قبل از پر کردن خاک ظروف موردنظر برای کاشت را ضدعفونی کنید.

مرحله دوم:

سوراخ های کوچکی به عمق نیم سانتی متر در خاک ایجاد کنید. درون این حفره ها را تعدادی بذر بریزید و روی آن ها را با مقداری خاک بپوشانید.

کاشت بذر گوجه فرنگی

کاشت بذر گوجه فرنگی

 

مرحله سوم:

بعد از کاشت بذر گوجه فرنگی خاک را کامل آبیاری کنید. روی سینی را با یک نایلون پلاستیکی بپوشانید. بعد از جوانه زدن می توانید پلاستیک را بردارید. همچنین در این مرحله باید دما را برای بذرها بین 21 تا 26 درجه سانتیگراد نگه دارید تا سریعتر جوانه بزنند.

مرحله چهارم:

بذرها را از نور زیاد و مستقیم دور نگه دارید. بعد از گذشت 1 هفته تا 10 روز شاهد اولین جوانه ها خواهید بود. در این زمان می توانید جوانه ها را به مکانی آفتابی منتقل کنید.

 

آموزش کاشت گوجه فرنگی

آموزش کاشت گوجه فرنگی

مرحله پنجم:

تا زمانی که از رشد کافی جوانه ها مطمئن نشدید نباید فرایند انتقال آن ها به گلدان یا باغچه را انجام دهید. وقتی ریشه به اندازه کافی رشد کرد و گیاه حداقل 2 ردیف برگ جدید تولید کرد می توانید گیاهان را در گلدان بزرگتر به حداقل قطر 12 سانتی متر بکارید.

4. شرایط نگهداری گوجه فرنگی بعد از کاشت

نور:

برای این که محصول خوبی از گوجه فرنگی بگیرید باید حتما نور کامل و کافی آفتاب را برایش فراهم کنید. بوته گوجه فرنگی به روزانه حداقل 6 تا 10 ساعت آفتاب نیاز دارد.

آبیاری:

درست ترین روش آبیاری گوجه فرنگی در گلدان آبیاری بعد از خشک شدن سطحی خاک است. در واقع زمانی که خاک رو به خشکی رفت شروع

دما:

گوجه فرنگی در طول روز در دمای 20 تا 25 درجه و در شب در دمای 17 تا  19درجه به خوبی رشد می کند.

خاک:

خاکی غنی و حاوی مواد آلی مثل خاک لومی شنی برای گوجه فرنگی مناسب است. دقت کنید که این گیاه به خاک کمی اسیدی نیاز دارد.

کوددهی:

دو هفته بعد از جوانه زنی تا زمان گلدهی می توانید هفته ای یک بار گیاه را با کود تقویت کنید. کودهای کامل که شامل سه عنصر مهم فسفر، پتاسیم و نیتروژن هستند برای این منظور مناسبند. بعد از شروع گلدهی کود دادن را متوقف کنید.

زمان کاشت:

بهترین فصل کاشت گوجه فرنگی بهار است. البته در صورت کاشت گوجه فرنگی در خانه و در گلدان در صوورت فراهم کدرن دمای 20 درجه می توانید گوجه فرنگی را در هر فصلی بکارید.

برداشت محصول:

بعد از کاشت گوجه فرنگی حدود 60 تا 80 روز بعد گیاه به میوه دهی می رسد. اگر بوته را به طور منظم هرس کنید در تمام طول سال به میوه دهی ادامه می دهد.

روش کاشت گوجه

روش کاشت گوجه

 

9 دیدگاه در “با روش کاشت گوجه فرنگی در خانه آشنا شوید

 1. محمود کاظمیان گفت:

  لطفا بنویسید که منظور از هرس گوچه فرنگی چگونه است و ایا میشود چند سال انرا در زمین یا گلدان نگهداری نمود

 2. محسن گفت:

  سلام گوجه داخل گلدان کاشتم گل میده ولی چندروزبعدکه گل جمع شدازپشت گل ساقه خراب میشه وتبدیل به گوجه نمیشه مشکلش چیه بع ازصدروزخیلی سخته ک زحمتم داره به بادمیره لطفا راهنمایی کنید

  1. پدرام صفایی فر گفت:

   سلام آب زیاد میدید و یا زهکش مناسب ندارن گلدان و بعد نور کافی باید داشته باشه رعایت کنید خوب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *