گیاهان آپارتمانی, نگهداری گیاهان

بررسی شش علت لوله شدن برگ یوکا و راه های مقابله با این مشکل

علت لوله شدن برگ یوکا

یوکا یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب است که در هر خانه ای یافت می شود. این گیاه با محیط های مختلف سازگار می شود؛ اما اگر نگهداری از یوکا را به درستی انجام نداده باشید، شاهد مشکلاتی خواهید بود. یکی از مشکلات رایج یوکا، لوله شدن برگ های آن است. این موضوع می تواند هم به خود گیاه آسیب بزند هم در ظاهر آن تاثیر بگذارد. اگر لوله شدن برگ ها تنها مشکل این گیاه است، نگران نباشید. شما این مشکل را زود تشخیص داده اید و می توانید به راحتی آن را برطرف نمایید. ما در این مقاله چند علت لوله شدن برگ یوکا و راه های حل این مشکل را توضیح داده ایم.

چرا برگ های یوکا لوله ای می شوند؟

علت لوله شدن برگ یوکا

  1. آبیاری بیش از حد مهم ترین علت لوله ای شدن برگ هاست

رایج ترین علت لوله شدن برگ یوکا، آبیاری بیش از حد است. درواقع آبیاری بیش از حد بر تمام گیاهان آپارتمانی تاثیر مخربی دارد. علائم آبیاری بیش از حد خاک غرقاب شده، زردی برگ ها و پوسیدگی ریشه هستند. گیاه یوکا قادر است هفته ها بدون آب بماند و خاک غرقاب شده برای آن مضر است. بنابراین برای این گیاه، آبیاری کم بر آبیاری بیش از حد ارجحیت دارد.

برای اینکه بفهمید علت لوله شدن برگ یوکا چیست، گیاه خود را از گلدان خارج کنید و پوسیدگی ریشه را بررسی کنید. اگر یوکا بزرگ است و نمی توانید آن را از گلدان بیرون بیاورید، با خلال دندان یا رطوبت سنج، میزان رطوبت خاک را بررسی کنید. اگر ریشه تیره شده باشد، پوسیده است. قسمت های آلوده را جدا کنید و خاک تازه خشک را جایگزین خاک قبلی کنید. برای جلوگیری از بروز مشکل در آینده، باید مطمئن شوید خاک خشک شده است.

  1. کمبود آب نیز می تواند به گیاه یوکا آسیب برساند

اگرچه گیاه یوکا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به کم آبی است؛ اما اگر برای یک مدت طولانی آبیاری نشود، برگ ها لوله ای و قهوه ای می شوند. البته کمبود آب قاتل سریع یوکا نیست؛ به همین دلیل بعد از پیدا کردن این علت لوله شدن برگ یوکا، می توانید به سرعت گیاه را احیا کنید. گیاهان برای اینکه رطوبت زیادی از دست ندهند، برگ های خود را لوله ای می کنند.

برای تشخیص این مشکل، باید گیاه را از گلدان بیرون بیاورید و خاک و ریشه را بررسی کنید. اگر ریشه ها خشک و ترد شده باشند، گیاه کمبود آب دارد. برای رفع این مشکل 10 تا 15 دقیقه گیاه یوکا را به طور کامل در آب بگذارید و بعد در گلدان قرار دهید. سپس یک برنامه آبیاری صحیح و منظم ایجاد کنید. محیط را به نوعی تنظیم کند که رطوبت کم، دما زیاد و نور خورشید بیش از حد نباشد.

کمبود آب نیز می تواند به گیاه یوکا آسیب برساند

  1. نور کم سلامت گیاه شما را به خطر می اندازد

اگر یوکا نور کافی دریافت نکند، مشکلات زیادی از جمله لوله شدن برگ ها به وجود می آید. اگر پیدا کردن قسمت آفتاب گیر در خانه تان دشوار است، از نور مصنوعی برای گیاهان استفاده کنید و رشد آن را بیشتر کنید. برای نگهداری گیاهان در فصل زمستان نیز می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید.

  1. نور زیاد نیز علت لوله شدن برگ یوکاست

نور زیاد هم باعث پیچ خوردن برگ ها می شود. نور بیش از حد و مستقیم خورشید برگ ها را می سوزاند و آن ها را خشک می کند. گیاه برای جلوگیری از سوختن برگ ها و از دست ندادن رطوبت بیشتر، برگ های خود را لوله ای می کند. باید مراقب لکه های سوخته بر روی برگ های لوله ای باشید.

اگر فکر می کنید نور مستقیم خورشید علت لوله شدن برگ یوکا است، گیاه خود را به نقطه ای کم نور تر منتقل کنید. این کار نیاز به آزمون و خطا دارد تا متوجه شوید بهترین مکان برای نگهداری گیاه کجاست. البته نباید آن را به یک جای کاملا تاریک ببرید. اگر برگ ها به شدت سوخته باشند، آن ها را جدا کنید. اگر تنها مشکل گیاه لوله ای شدن برگ ها باشد، با تغییر مکان این مشکل به سرعت برطرف می شود و برگ ها به حالت عادی برمی گردند. با این حال اگر برگ هایی کاملا زرد شده اند و امیدی به احیای آن ها نیست، بهتر است آن ها را جدا کنید تا از هدر رفتن انرژی گیاه جلوگیری کنید.

نور زیاد نیز علت لوله شدن برگ یوکاست

  1. شاید علت لوله شدن برگ یوکا دمای کم باشد

اگر تمام عوامل بالا را بررسی کردید و به نتیجه نرسیدید، احتمالا هوای سرد علت لوله شدن برگ یوکاست. گیاه یوکا بومی مناطق گرم و خشک قاره آمریکا هستند و در دمای بالا رشد می کند. اگر در کنار یک پنجره یا در قرار بگیرند و در معرض هوای سرد باشند، برگ ها لوله ای می شوند. البته این مشکل فقط در زمستان به وجود نمی آید. در تابستان باید مراقب وسایل سرمایشی باشید.

  1. مراقب آفت ها باشید

احتمال ایجاد آفت ها در مقایسه با چند علت لوله شدن برگ یوکا که در بالا به آن اشاره کردیم، بسیار کم است اما می تواند نگران کننده باشد. باید تمام قسمت های گیاه و خاک گلدان را بررسی کنید. سوراخ شدن برگ ها، لکه های قهوه ای و زرد، تار های سفید، لکه های سفید و حشرات مختلف علائم هشدار هستند. اگر یوکا آلوده شده بود، فورا آن را از بقیه گیاهان جدا کنید. توصیه می کنیم یوکای آلوده را حمام کنید و آن را زیر شیر آب قرار دهید. سپس با روغن چریش و یک آفت کش، آفات رایج را از بین ببرید. اگر قسمت هایی از گیاه بیش از قسمت های دیگر آلوده شده باشند، آن قسمت ها را جدا کنید و با این کار آفات را سریع تر از بین ببرید.

جمع بندی

عواملی که در بالا معرفی کردیم، رایج ترین عواملی هستند که منجر به لوله ای شدن برگ یوکا و ایجاد مشکلات یوکا می شوند. برای پیدا کردن علت لوله شدن برگ یوکا، باید تمام این عوامل را بررسی کنید و چند هفته به طور منظم گیاه خود را زیر نظر داشته باشد. اگر گیاه شما علائم بهبودی را نشان داد، مطمئن باشید که مسیر درست را رفته اید و از گیاه خود به خوبی مراقبت کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *