اخبار

چند راهکار ساده برای نگهداری از گل مرجان

نگهداری از گل مرجان

گل مرجان یک گیاه آپارتمانی بسیار زیباست که شرایط نگهداری ساده ای دارد. اگر قصد دارید این گل منحصر به فرد را به دکوراسیون منزل خود اضافه کنید، لازم است برخی از نکات بسیار جزئی مانند نحوۀ آبیاری، دمای مورد نیاز، نور مناسب و سایر موارد این چنینی را به طور دقیق در نظر بگیرید. جالب است بدانید که این گیاه خار هایی بر روی ساقۀ خود دارد که آن را مانند کاکتوس می کند. به همین دلیل است که نگهداری از آن بسیار ساده است و در خانه زیبایی بی نظیری دارد. در ادامه به چند نکتۀ فوق العاده ساده برای نگهداری از گل مرجان اشاره خواهیم کرد.

دربارۀ گل مرجان

اگر قصد دارید که این گل زیبا را در منزل خود داشته باشید، اما شرایط نگهداری از گل مرجان را نمی دانید، لازم است ابتدا با ویژگی های آن آشنا شوید.

گل مرجان از نوع ساکولنت چوبی برگدار است که در خارج از منزل که فضایی بزرگ تر دارد، ممکن است به یک بوتۀ بسیار بزرگ و برگدار تبدیل شود؛ اما اگر آن را در گلدان بکارید، گیاه کمتر رشد خواهد کرد و کوچک تر خواهد بود. برگ های بیضی شکلش در کنار تاج های خارداری که در تاج گل هایش قرار دارد، ظاهر بی نظیری دارند. هنگامی که می خواهید ساقه های این گیاه را ببرید یا آن را هرس کنید، لازم است به خار هایش دقت کنید و همچنین حواستان به شیره ای که از ساقه ها جاری می شود باشد.

نحوۀ نگهداری از گل مرجان

نگهداری از گل مرجان

 1. نور: نور مستقیم و زیاد خورشید
 2. آبیاری: اگر حدود دو یا سه سانت بالای خاک گلدان خشک شد، باید آبیاری را شروع کنید. به طوری که تمام سطح خاک پوشانده شود.
 3. خاک: مخلوط ماسۀ درشت و پرلیت
 4. دما: از ۱۸ تا ۳۲ درجۀ سانتیگراد
 5. کود: مخلوطی که نیتروژن داشته باشد؛ زیرا نیتروژن رشد گیاه را افزایش خواهد داد.
 6. هرس: برای نگهداری از گل مرجان باید حتماً گیاه خود را هرس کنید. گل مرجان به هرس پاسخ مثبت می دهد و رشد خواهد کرد. فقط لازم است که هنگام انجام این کار دستکش به دست داشته باشید تا شیرۀ ترشح شده از ساقه های این گیاه، پوستتان را اذیت نکند.
 7. آفات: آفت خاصی این گل را تهدید نمی کند. فقط ممکن است به دلیل آبیاری زیاد، برگ های گیاه پوسیده شود.

توضیحات تکمیلی

1) نور مورد نیاز: در نگهداری از گل مرجان باید توجه کنید که گل مرجان به نور زیاد و مستقیم علاقۀ فراوانی دارد. اگر چه در محل هایی که نور چندان زیادی ندارند هم رشد خواهد کرد؛ اما به احتمال زیاد گل های کمتری می دهد. به طور کلی هر چه گیاه را در مقابل نور بیشتری قرار دهید، گل های بیشتر و زیبا تری نیز خواهید داشت. با این حال مراقب باشید که در هنگام ظهر، آفتاب سوزان تابستان به گل شما آسیب نرساند. گل ها به شب های بدون آفتاب برای استراحت نیاز دارند؛ اما در هنگام روز نور کافی برای رشدشان بسیار ضروری است.

2) میزان آب مورد نیاز گل مرجان: گل مرجان آب را در ساقه های خود ذخیره می کند تا بتواند بخشی از آن را برای روز های بی آبی خود نگه دارد. آبیاری منظم به گیاه کمک می کند که گل و برگ های بیشتری را تولید کند؛ اما با میزان آب کم زنده می ماند. هنگامی که گیاه کم آبی شدیدی را تجربه کند، شاهد پیچ خوردن برگ هایش خواهید بود. گیاه شما به هیچ عنوان نباید به آن مرحله برسد.

میزان آب مورد نیاز گل مرجان

 هنگامی که حس کردید خاک گیاه خشک شده است، آبیاری را انجام دهید. مقدار آب آن را طوری تنظیم کنید که تمام سطح خاک را فرا بگیرد. همچنین هنگام آبیاری سوراخ هایی را کف گلدان ایجاد کنید تا از خارج شدن آب های اضافی اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت شاید گل شما بپوسد یا در بهترین حالت، برگ های بسیار زیادی تولید کند که ظاهر زیبای آن را به خطر بیندازند.

3) خاک مناسب: در ادامۀ بررسی نحوۀ نگهداری از گل مرجان، لازم به ذکر است که این گل در خاک های ضعیف خیلی بهتر رشد می کند؛ زیرا خاک های غنی برگ های گل را تشویق به رشد می کنند و خود گلبرگ ها رشد نخواهند کرد. همچنین با استفاده از خاک های بی نهایت غنی، ممکن است برگ ها را به سمت پوسیده شدن ببرید و به گیاه خود آسیب بزنید. اگر به دنبال بهترین خاک برای گل خودتان هستید، می توانید از ترکیب هم اندازۀ لوم، ماسه و پرلیت برای گلدانتان استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. طبق تحقیقات، خاک های متخلخل و ضعیف برای گیاهانی که خار دارند مانند گل مرجان، انتخابی ایدئال هستند.

4) دمای مورد نیاز: دمای خانه را برای رشد و پرورش گل مرجان مناسب است. اغلب دما های بسیار بالا یا پایین برای آن ها مناسب نیست و ممکن است به گیاه آسیب برسد. بهترین دما برای نگهداری گل مرجان دمایی بین ۱۸ تا ۳۲ درجۀ سانتیگراد است. اگر هوا سرد تر شود، گیاه قادر به ادامۀ زندگی نیست و ممکن است خیلی سریع خراب شود و برگ هایش بریزد.

5) رطوبت مناسب: از آن جایی که نگهداری از گل مرجان بسیار ساده است، در نتیجه به رطوبت ویژه ای نیز احتیاج ندارد. برخلاف اکثر گیاهان زیبا، این مدل تنها با هوای خشک خانه رشد می کند و زیبایی بسیاری را به منزلتان خواهد بخشید. تنها لازم است آن را در کنار یک پنجرۀ نورگیر قرار دهید و از زیبایی آن لذت ببرید.

نتیجه گیری

نگهداری از گل مرجان در منزل بسیار ساده است؛ زیرا به نور، آبیاری یا رطوبت ویژه ای احتیاج ندارد و تنها باید در مقابل نور خورشید و رطوبت معمولی خانه از آن نگهداری شود. از ویژگی های دیگر این گل می توان به ظاهر زیبایش اشاره کرد. اگر به خوبی آبیاری گردد، خانۀ شما را زیبا تر می کنند. ما در این مقاله شرایط نگهداری از این گیاه زیبا را توضیح دادیم.

2 دیدگاه در “چند راهکار ساده برای نگهداری از گل مرجان

 1. احمد سلیمی فر گفت:

  درود بر شما
  با سپاس از مطالب عالی که فرمودید لطفا در خصوص نحوه هرس و تکثبر این گیاه و رنگ های گل آن نیز توضیحاتی بفرمایید.

 2. مرین گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات ارزنده شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *