گیاهان آپارتمانی, نگهداری گیاهان

چگونه از گیاه قاشقی نگهداری کنیم ؟!

گیاه-قاشقی

یکی از بهترین گزینه های نگهداری گیاهان آپارتمانی، گیاه همیشه سبز قاشقی است. این گیاه زیبا همانند اسمش دارای برگهایی به شکل قاشق است و برای نگهداری داخل آپارتمان بسیار مناسب است. یکی از دلایل مناسب بودن انواع گل قاشقی برای داخل خانه، تاریک بودن محل زندگی آنهاست و همین امر باعث شده است تا این گیاه به سایه مقاوم باشد و در دفاتر کاری و ادارات و جای کم نور به خوبی رشد کند. نگهداری گل قاشقی آسان است و تنها با رعایت چند نکته ساده می‌توانید یک گیاه سالم و سرحال داشته باشید. با ما همراه باشید تا با این گل زیبا و نگهداری آن آشنا شوید.

گیاه قاشقی

گیاه قاشقی را بیشتر بشناسید

گل قاشقی ( پپرومیا ) با نام انگلیسی ( Desert privet ) گیاهی قدیمی و معروف است که دارایی برگهایی قلبی شکل، گوشتی و همیشه سبز است. رشد این گیاه کمی کند است و زادگاه آن برزیل و جنگل های انبوه و نسبتا تاریک آمازون است. برگهای این گیاه در 2 رنگ سبز و ابلق مشاهده می‌شوند که نوع ابلق آن نور بیشتری لازم دارد.  

ارتفاع این گیاه چیزی حدود 20 الی 25 سانتی متر است و به علت نداشتن رشد سریع، از گیاهان مناسب برای تراریوم شمرده می‌شود. در صورت ایده آل بودن شرایط، یک ساقه گلدهنده در این گیاه رشد می‌کند که گلهای ظریفی به رنگ سفید تولید می‌کند. اگر می‌خواهید گیاهی انبوه با برگهای درشت داشته باشید توصیه می‌شود که گلهای آن را حذف کنید تا تمام انرژی ریشه ها جذب آن ها نشود. یکی از نکات جالب در مورد این گیاه قدرت تشخیص آلودگی هوا است چرا که به دلیل داشتن ریشه های سطحی، در صورت آلوده بودن هوا گیاه زرد و خشک خواهد شد.

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی قاشقی

نور :

همانطور که گفته شد این گیاه به دلیل بودن در زادگاهی نسبتا تاریک به نیم سایه مقاوم است و تقریبا می‌تواند بدون نور زنده بماند! بنابراین می‌توانید برای تامین نور مورد نیاز آن مکانی مانند کنار پنجره اتاق یا آشپزخانه و پذیرایی را برای آن در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که تابش اشعه ی مستقیم خورشید بر روی برگها، گیاه قاشقی را دچار آسیب خواهد کرد. مواظب تابش اشعه ی خورشید به خصوص در ظهر به گیاهتان باشید.

 

آبیاری :

گیاه آپارتمانی قاشقی به آبیاری نیاز چندانی ندارد و در لیست گیاهان مقاوم به خشکی قرار می‌گیرد. مانند باقی گیاهان تنها زمانی اقدام به آبیاری کنید که بین 2 آبیاری سطح خاک کاملا خشک شده باشد و بعد از چک کردن متوجه خشکی خاک شده باشید. همانطور که آبیاری زیاد سبب پوسیده شدن ریشه و ساقه می‌گردد، آبیاری کم و خشکی کشیدن بیش از حد گیاه نیز سبب پژمرده شدن برگها خواهد شد. در تابستان به دلیل هوای گرم و خشک آبیاری را بیشتر کنید و برعکس در زمستان، با آب ولرم و دفعات آبیاری کمتر گیاه را سیراب کنید.

 

دما :

متاسفانه گیاه قاشقی نسبت به سرما مقاوم نیست و حداکثر دمایی که در زمستان می‌تواند تحمل کند، 16 درجه سانتی گراد است. در بهار و تابستان هرچه دما رو به گرمی ( 30 درجه سانتی گراد ) برود، گیاهی پرپشت تر و شاداب تر خواهید داشت.

 

رطوبت :

غبار پاشی هفته ای 2 بار در تابستان و هفته ای یکبار در زمستان توصیه میشود.

 

تعویض گلدان :

به دلیل داشتن ریشه ای ضعیف و سطحی گلدان کوچک را ترجیح میدهد اما هر سال چک کنید و اگر نیاز داشت تعویض کنید. برای داشتن گیاهی سالم و سرحال بهتر است ماهی یکبار سطح خاک را کمی خراش دهید تا هوا به داخل نفوذ کنید. توجه کنید که با اینکار به ریشه ها آسیبی وارد نشود.

 

کوددهی :

بهتر است در فصول رشد به منظور تامین مواد مورد نیاز این گیاه، از کودهای کامل و مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

 

خاک مناسب :

بهترین خاک برای گیاه قاشقی، خاکی با نفوذ بالا است که ریشه و ساقه را از پوسیدگی محفوظ بدارد. یک قسمت پیت ماس، ماسه و خاک باغچه برای آن مناسب است. بهتر است برای داشتن زهکش بیشتر، کف گلدان را مقداری ماسه و سنگریزه بریزید.

 

تمیز نمودن برگها :

تمامی گیاهان آپارتمانی از طریق برگ هایشان تنفس می‌کنند و در هوای آلوده حتی داخل اتاق ممکن است به دلیل نشستن گرد و خاک برروی آنها، منافذ تنفسشان بسته شود. با تمیز کردن برگها، این منافذ باز می‌شود و گیاه به راحتی تنفس می‌کند. علاوه بر تمیزی، این کار در زیبایی گیاهان نیز نقش دارد. می‌توانید از انواع روش های تمیز کردن برگ گیاهان کمک بگیرید و گیاهی سالم و زیبا داشته باشید.

15 دیدگاه در “چگونه از گیاه قاشقی نگهداری کنیم ؟!

 1. Homaira گفت:

  گل قاشقیم یه تیکش در اومد و یه طرف دیگش تو گلدون شله چیکار کنم که خراب نشه، خاکش رو عوض کنم؟؟؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام متوجه منظورتون نشدم. گیاه چه طوری از خاک در اومده؟ اگر آسیب فیزیکی بوده ممکنه ریشه صدمه دیده باشه. آسیب ریشه هم با تعویض گلدان جبران نمی شه.

 2. سحر گفت:

  سلام.وقت بخیر.بیشتراز۶ ماه‌ست که ازاین نوع گل خریدم.برگ های بالایی گل کم‌کم تغییر رنگ میدن، کمی سبز شدن..!!
  برگهای اخری وپایینی گل مثل سابق کرم وسبز هستن..
  دلیلش چیه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام گیاه قاشقی شما ابلقه درسته؟ قاشقی ابلق به نور بیشتری نسبت به قاشقی سبز نیاز داره تا رنگ برگ هاش به همون شکل بمونن و سبز نشن. این مورد رو براش فراهم کنید تا به شکل اولش برگرده.

 3. سارا گفت:

  سلام‌ گل قاشقی من خدارو شکر رشدشون خوبه فقط خیلی ساقه هاش بلند شدن و شل میشن چه کارش کنم ؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام گیاه رو هرس کنید تا در اندازه دلخواه بمونه و پرپشت تر بشه.

 4. ریحانه سلیمانی گفت:

  سلام من گل قاشقی دارم، خاک وگلدانش رو عوض کردم ولی پژمرده شده و برگ هایش هم کمرنگ تر شده لطفا رهنمایی کنید چیکار کنم تا بهتر بشه !!!

  1. کیانا والی گفت:

   سلام این مسئله بعد از تعویض گلدان طبیعیه نگران نباشید. رسیدگی های لازم رو انجام بدین و شرایط رو برای گیاه ثابت نگه دارین تا دوباره سرحال شه.

 5. سپهر گفت:

  سلام من دو هفته ای میشه گیاه قاشقی ابلق خریداری کردم جایی که گذاشتم پشت پنجره است اما آفتاب به صورت مستقیم به گیاه نمی تابه نمی دونم چرا برگ های گیاهم شل و پژمرده شدن و بعضی از برگ ها هم خشک شدن و ریختن لطفا راهنماییم کنید. تقریبا هر سه یا 4 روز یکبار بهش آب دادم اما چون دیدم خاکش خشکه آبیاری رو انجام دادم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام فواصل آبیاری رو بیشتر کنید(مثلا هر 5-6 روز یکبار) ، گیاه رو در برابر باد کولر قرار ندین و هفته ای دو بار برای تامین رطوبت غبارپاشی کنید. در صورت امکان می تونین عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم: iranderakht

 6. سپهر گفت:

  سلام من دو هفته ای میشه گیاه قاشقی ابلق خریداری کردم جایی که گذاشتم پشت پنجره است اما آفتاب به صورت مستقیم به گیاه نمی تابه نمی دونم چرا برگ های گیاهم شل و پژمرده شدن و بعضی از برگ ها هم خشک شدن و ریختن لطفا راهنماییم کنید. تقریبا هر سه یا 4 روز یکبار بهش آب دادم اما چون دیدم خاکش خشکه آبیاری رو انجام دادم

  1. Armin گفت:

   سلام من گل قاشقی سبز خریدم و الان روی برگ هایش لکه های قهوه ای ایجاد شده لطفاً راهنمایی کنید

   1. کیانا والی گفت:

    سلام شراط نگهداریتون چه طوریه؟ ممکنه از آبیاری زیاد باشه این مشکل.

    1. Armin گفت:

     سلام هفته ای 2 آبیاری میکنم و هر روز آب روی برگ هایش آب اسپری میکنم
     ممنون میشم جواب بدید
     گل قاشقی سبز

     1. کیانا والی گفت:

      سلام هم آبیاریتون زیاده و هم رطوبت گیاه. آبیاری هفته ای یک بار کافیه و غبارپاشی هر روز هم ضروری نیست. احتمالا گیاه به بیماری قارچی مبتلا شده. یک سم قارچ کش مثل مانکوزب تهیه کنید و گیاه رو به فاصله دو هفته باهاش سمپاشی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *