گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

14 گیاه مناسب پنجره شرقی + نگهداری (2)

پنجره های رو به شرق منبع ایده آلی از نور زیاد غیر مستقیم هستند که برخی از زیباترین گیاهان آپارتمانی بودن در چنین نوری را دوست دارند و این نور برای رشد و زنده ماندن آنها نیاز است. در کنار گیاهان آفتاب دوست، گیاهان دیگری نیز هستند که نور پنجره های شرقی برای آنها غیر قابل تحمل است. در مقاله قبلی با تعدادی از این گیاهان آفتاب دوست آشنا شدید و در این مقاله ما به معرفی تعداد دیگری از گیاهان مناسب پنجره های شرقی پرداخته ایم. همراه ما باشید.

14 گیاه مناسب پنجره شرقی

7 گیاه مناسب پنجره شرقی

1. مارانتا – maranta leuconeura

مارانتا نسبت به کالاتیا که از یک خانواده هستند نگهداری آسانتری دارد و معمولا در دسترس و بسیار محبوب است. شاخ و برگهای این گیاه زیبا در زیر نور خورشید کم رنگ می‌شوند و در شرایط کم نور پژمرده می‌شوند اما در نور غیر مستقیم روشن پنجره های شرقی به خوبی رشد می‌کنند. مارانتا از این نظر محبوب است که برگهای خود را در شبانه روز به حالت دعا باز و بسته می‌کند و از این نظر به گیاه نمازخوان معروف است.

نگهداری : این گیاه رطوبت را دوست دارد و بهتر است برای آن جزیره درست کنید. آبیاری سخت ترین قسمت مراقبت از مارانتا است. مارانتا رطوبت دائمی را دوست دارد و با هیچ وجه با خشکی کنار نمی‌آید. در عین حال در صورتی که خاک بیش از حد مرطوب بماند به پوسیدگی ریشه دچار می‌شود. آبیاری مارانتا را با آب ولرم و بدون کلر انجام دهید

مزایا : مارانتا گیاه غیر سمی است و برای حیوانات خانگی بی خطر است.

مارانتا – maranta leuconeura

2. ارکیده فالانوپسیس – Phalaenopsis

این نوع ارکیده از گیاهان گلدار با نگهداری بسیار آسان است و نور زیاد غیر مستقیم را ترچیح می‌دهد و به همین دلیل پمجره های شرقی برای آن مناسب است.

نگهداری : ارکیده دوستدار خاک سبک و گردش هوای مناسب است. ریشه های آنها در صورت نیاز به آب تغییر رنگ می‌دهند و به رنگ نقره ای درمی‌آیند. در هنگام خرید ارکیده از سفت بودن برگهای آن اطمینان حاصل کنید چرا که برگهای نرم نشانه ریشه های ناسالم است. گلهای ارکیده پس از مدتی پژورده شده و می‌ریزند، در این زمان با جدا کردن شاخه گلدار، ارکیده را برای رشد یک شاخه جدید گلدهنده تشویق کنید.

نکته : ارکیده در صورت خورده شدن برای حیوانات سمی است.

ارکیده فالانوپسیس – Phalaenopsis

3. آنتوریوم – Anthurium

از ویژگی های برجسته آنتوریوم می‌توان به شاخ و برگ براق و چرمی مانند آن اشاره کرد اما کلید زیبایی برگ و گلهای این گیاه، دریافت نور مناسب از پنجره شرقی است. برگهای این گیاه به راحتی در زیر نور آفتاب می‌سوزد پس از قرار دادن آن در نور مستقیم خودداری کنید.

نگهداری : آنتوریوم به پوسیدگی ریشه و قارچی شدن حساس است پس از آبیاری زیاد آن خودداری کنید و خاک سبک با زهکش بالا برای آن فراهم کنید. این گل زیبا دوستدار رطوبت زیاد، گردش هوا و تمیز کردن مرتب برگهایش است.

نکته : این گیاهان سمی هستند و باید آنها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

آنتوریوم – Anthurium

4. کالانکوئه – Kalanchoe blossfeldiana

این گیاه زیبا هر چه نور بیشتر اما غیر مستقیم دریافت کند بهتر عمل می‌کند. کالانکوئه بومی ماداگاسکار است و به راحتی می‌توان از آن در نزدیک پنجره شرقی نگهداری کرد و شاهد شکوفایی گلهای زیبای آن بود.

نگهداری : کالانکوئه دارای برگهای گوشتی است و باید از آبایری زیاد آن خودداری کنید. برای این گیاه از خاک سبک با زهکشی بالا استفاده کنید و اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود. گلهای کالانکوئه پس از مدتی خشک شده و می‌ریزند و برای شکوفایی مجدد باید آن را هر روز به مدت 2 ماه در طول فصول خنک، 12 الی 14 ساعت در تاریکی مطلق قرار دهید تا دوباره شکوفا شود چرا که این گیاه روز کوتاه است

نکته : کالانکوئه برای حیوانات خانگی سمی است.

کالانکوئه – Kalanchoe blossfeldiana

5. اگزالیس – Oxalis triangularis

اگزالیس یکی از جذاب ترین گیاهان بنفش رنگ است. این گل زیبا دوستدار نور پنجره شرقی است. اگزالیس بومی برزیل است و هوای خنک را دوست دارد و زمانی که دما به بالای 27 درجه برسد به خواب می‌رود. تعداد برگها در زمان خواب اگزالیس کم می‌شود اما پس از گذشت 2 الی 4 هفته گیاه دوباره بیدار می‌شود.

نگهداری : آبیاری بیش از حد خطر اصلی برای این گیاه است. بنابراین اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود. در طول دوره رشد هر دو هفته یکبار آن را کوددهی کنید تا به خوبی رشد کند. این گیاه در طول تابستان شکوفه های ظریف زیبا به رنگ صورتی یا سفید تولید می‌کند.

اگزالیس – Oxalis triangularis

6. پپرومیا – Peperomia

پپرومیا از گیاهان محبوب برای مبتدی هاست چرا که نگهداری آسانی دارد. پپرومیا دوستدار نور خورشید به صورت غیر مستقیم است و در نور زیاد مستقیم دچار سوختگی برگ می‌شود. آنها همچنین می‌توانند در نور کم، سایه و یا لامپ های فلوئورسنت رشد کنند و به همین دلیل برای خانه های کم نور و یا ادارت گزینه مناسبی هستند.

نگهداری : پپرومیا دوستدار خاک سبک و زهکشی بالا است و اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود تا از مشکلات قارچی جلوگیری شود. پپرومیا رطوبت را دوست دارد و این رطوبت معمولا با مه پاشی و یا ساخت جزیره برای آنها تامین می‌شود.

پپرومیا – Peperomia

7. سرخس بوستون – Boston Fern

سرخس گیاهی دوست داشتنی و همیشه سبز با برگهای افشان و آویز است. این گیاه دوستدار نور پنجره های شرقی است و رطوبت زیاد را ترجیح می‌دهد.

نگهداری : رطوبت سرخس را از طریق ساخت جزیره تامین کنید و روی برگهای آن آب نریزید. اجازه دهید بین دو آبیاری خاک خشک شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. این گیاه گردش هوا را دوست دارد و آن را در نور زیاد قرار دهید.

نکته : سرخس ها برای کودکان و حیوانات خانگی سمی نیستند.

سرخس بوستون – Boston Fern

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *