نگهداری گیاهان

سه روش تکثیر افوربیا همراه با تصویر

تکثیر افوربیا

گیاه افوربیا به دلیل کوچک بودن، تبدیل به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی شده است. بافت زیبا و رنگ های متنوع جذاب این گیاه در کنار قدرت تحمل بالای افوربیا و آسان بودن نگهداری آن، باعث شده است که افراد زیادی به فکر تکثیر این گیاه جذاب بیفتند. این گیاه یکی از انواع ساکولنت است و در آفریقا، آمریکا و ماداگاسکار رشد می کند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با سه روش تکثیر افوربیا آشنا کنیم.

روش های تکثیر افوربیا

  1. کاشتن دانه گیاه

تکثیر افوربیا

شما با کاشتن دانه افوربیا می توانید این گیاه را پرورش دهید. فقط باید حواستان باشد که این گیاه به سختی جوانه می زند و احتمال تکثیر افوربیا با این روش کمتر از دو روش دیگر است. دانه ها را در مخلوطی مساوی از خاک مخصوص دانه گیاهان و ماسه درشت بکارید و آن ها را در عمق 9 سانتی متری قرار دهید. در هوای سرد، 2 تا 6 ماه طول می کشد تا دانه های افوربیا جوانه بزنند؛ اما تکثیر افوربیا و جوانه زدن آن در هوای سرد فقط یک تا دو هفته طول می کشد.

  1. قلمه زدن ساقه

تکثیر افوربیا

تکثیر افوربیا از طریق قلمه زدن ساقه آسان ترین و سریع ترین روش تکثیر بیشتر گیاهان است. همچنین با این روش می توانید هرس گیاه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. بعضی از انواع افوربیا با تکثیر آن، بهتر ریشه می دهند و بیشتر رشد می کنند.

نکته ایمنی: توجه کنید که در هنگام تکثیر افوربیا، حتما لازم است که دستکش مخصوص باغبانی داشته باشید و با عینک ایمنی، از پاشیده شدن شیره سمی سفید گیاه به چشمانتان خودداری کنید.

برای شروع کار با یک تیغ یا قیچی تمیز و تیز، از قسمت گره ساقه گیاه را ببرید. بهتر است ساقه سالم و بدون لکه باشد و طول آن 7 تا 9 سانتی متر باشد. قسمت بریده شده را زیر آب سرد بگیرید تا جریان شیره سفید گیاه قطع شود. همچنین بر روی گیاه مادری که ساقه از آن بریده شده است آب بپاشید تا جریان شیره در آنجا نیز قطع شود. با قرار دادن قسمت بریده شده در معرض شمع یا کبریت به مدت خیلی کم، می توانید جریان شیره سفید را قطع کنید. نوک بریده شده قلمه را در یک هورمون ریشه زایی حاوی قارچ کش بگذارید و در هنگام کار با این ماده ماسک بزنید.

قلمه زدن ساقه افوربیا

یکی از مهم ترین کار هایی که باید برای تکثیر افوربیا انجام دهید، این است که ساقه بریده شده را قبل از کاشتن گیاه خشک کنید. شاید این کار به نظر شما عجیب برسد. خشک کردن باعث می شود که شیره در انتهای بریدگی یک گره یا بافت ایجاد کند. این بافت از پوسیدگی گیاه جلوگیری می کند. ساقه بریده شده را به مدت 3 تا 7 روز بر روی یک دستمال کاغذی بگذارید و آن را در یک جای گرم و خشک که هوا در آن جریان دارد، قرار دهید. ساقه بریده شده باید از نور مستقیم آفتاب دور باشد. سپس ساقه را در خاک بگذارید و به آن آب دهید. می توانید ساقه را در آب نیز قرار دهید. دو هفته طول می کشد تا افوربیا ریشه دهد.

ریشه دادن ممکن است 20 تا 30 روز طول بکشد. اگر گیاه را در دمای 25 درجه قرار دهید، ریشه زایی افوربیا بیشتر می شود. قسمت بریده شده را هر روز بررسی کنید و اگر خاک خشک شد، آن را با آب مرطوب کنید.

  1. قلمه زدن برگ گیاه

قلمه زدن برگ گیاه

یکی دیگر از روش های تکثیر افوربیا در فصل بهار، قلمه زدن برگ گیاه است. باز هم باید از عینک و دستکش استفاده کنید. با دقت برگ را از گیاه جدا کنید و آن را در پشم سنگ قرار دهید. سپس برگ را در پودر هورمون ریشه زایی فروببرید تا رشد آن بیشتر شود و زودتر ریشه دهد. پشم سنگ را بر روی یک سینی پر از ماسه ضخیم و مرطوب قرار دهید. بر روی گیاه پلاستیک بگذارید تا رطوبت موردنیاز گیاه تامین شود. یک ماه طول می کشد تا برگ ریشه دهد.

نکات نگهداری از افوربیا پس از تکثیر

نکات نگهداری از افوربیا پس از تکثیر

خاک مناسب افوربیا باید به خوبی زهکشی شده باشد و ترکیبی از خاک مخلوط برای کاکتوس، پرلیت و مخلوطی مساوی از ماسه و پیت ماس باشد. بر روی سطح خاک شن یک سانتی متری بریزید تا ساقه گیاه صاف بایستد.

قلمه را دور از نور مستقیم خورشید و در دمای بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. افوربیا در عرض دو ماه ریشه می دهد و باید به خوبی از آن مراقبت کنید. وقتی قلمه به خوبی ریشه داد، می توانید گیاه را در یک گلدان بزرگ تر قرار دهید. افوربیای تکثیر شده تا وقتی که به شرایط جدیدش عادت کند، به مراقبت بیشتری نیاز دارد. در هنگام نگهداری از افوربیا در فصل های گرم، هفته ای یک بار به گیاه آب دهید و در فصل های سرد دو هفته یک بار این کار را انجام دهید.

بهترین زمان برای تکثیر افوربیا

بهترین زمان برای تکثیر افوربیا

بهترین زمان برای تکثیر افوربیا فصل بهار است که در آن رشد گیاه شروع شده است. البته فصل تابستان نیز برای این کار مناسب است. اگر در فصل پاییز یا زمستان گیاه را قلمه بزنید، گیاه زمان کمی برای ریشه دادن دارد. اگر گیاه شما دچار پوسیدگی ریشه شده است، مهم است که به سرعت و در هر زمانی با روش قلمه زدن، افوربیا را نجات دهید.

جمع بندی

افوربیا یکی از مهم ترین گونه های گیاه ساکولنت است. شما می توانید با سه روش کاشتن دانه گیاه، قلمه زدن ساقه و قلمه زدن برگ این گیاه را تکثیر کنید. توجه کنید که تکثیر افوربیا با بقیه گیاهان تفاوت دارد و باید نکات زیادی را رعایت کنید. برای مثال حتما از دستکش مخصوص باغبانی استفاده کنید. انواع گیاه افوربیا رنگ های متنوع و گل های زیبایی دارند و با ظاهر جذابشان، چشم هر بیننده ای را خیره می کنند. با رعایت شرایط می توانید این گیاه را در فصل بهار و تابستان تکثیر کنید و با نگهداری درست، این گیاه مقاوم را تا سال ها در خانه خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *