گیاهان آپارتمانی, نگهداری گیاهان

مهم ترین علت شل شدن ساقه بابا آدم چیست؟

علت شل شدن ساقه بابا آدم

گیاه بابا آدم یک گیاه استوایی با برگ های بزرگ و پهن است که در میان آپارتمان نشینان به عنوان یک گل زینتی و گیاه آپارتمانی، طرفداران زیادی دارد. مهم ترین علت زیبایی و خاص بودن این گیاه، همین برگ های بزرگ آن است. دیدن شل شدن ساقه و برگ گیاه بابا آدم تصویری غم انگیز است که با دانستن علت آن، می توانید از وقوعش جلوگیری کنید. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا با علت شل شدن ساقه بابا آدم بیشتر آشنا شوید.

معرفی علل شل شدن ساقه بابا آدم

علت شل شدن ساقه بابا آدم

  • کمبود آب

مهم ترین و شایع ترین علت شل شدن ساقه بابا آدم، کم آبی است. کمبود آب سبب می شود تا گیاه ساختار خود را از دست بدهد. بابا آدم گیاهی است که خاک مرطوب را ترجیح می دهد؛ به همین دلیل هنگامی که 25 تا 50 درصد خاک گیاه خشک می شود باید آن را آبیاری کنید. یک گیاه تشنه هرگز نمی تواند سالم بماند و رشد کافی کند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فراموش می کنید گیاهتان را آبیاری کنید، گیاه بابا آدم گیاه مناسبی برای خانه شما نیست. اما اگر به هر دلیلی قصد دارید این گیاه را تهیه کنید سعی کنید تقویمی برای آبیاری آن تهیه کنید و از خاکی استفاده کنید که آب را خیلی سریع تخلیه نکند. همچنین در صورت سفر یا غیبت طولانی مدت از کیت های آبیاری خودکار استفاده کنید. ایجاد حفره هایی در خاک نیز، هوادهی به گیاه و در نتیجه آبیاری را آسان می کند.

  • آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد یکی از مشکلات رایج در میان گیاهان آپارتمانی است. آبیاری بیش از حد، رسیدن اکسیژن به گیاه را مختل می کند و ریشه گیاه خفه می شود. در چنین حالتی ساقه بابا آدم شل می شود. خاک کاملا خیس، بوی بد گیاه و آب ساکن روی خاک از نشانه های آبیاری بیش از حد گیاه هستند. در چنین حالتی آبیاری گیاه را قطع کنید و آب اضافی گلدان را خالی کنید و آن را در مقابل نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید تا خاک خشک شود. آبیاری بیش از حد نه تنها علت شل شدن ساقه بابا آدم است بلکه پوسیدگی ریشه را هم در پی دارد.

  • نور کم

شل شدن ساقه بابا آدم

یک علت شل شدن ساقه بابا آدم، نور کم است. وقتی نور گیاه کم باشد، عمل فتوسنتز به خوبی انجام نمی شود و در نتیجه ساقه و برگ های گیاه شل می شوند. در چنین شرایطی گیاه را به مدت 6 تا 8 ساعت در معرض تابش غیر مستقیم نور خورشید قرار دهید. اگر دسترسی به نور طبیعی برای شما سخت است، سعی کنید تا نور های مصنوعی را جایگزین کنید. فراموش نکنید که میزان نور در زمستان بسیار کم می شود؛ پس بهتر است که از حداقل زمان نور استفاده کنید.

  • آفت ها

آفت ها مواد مغذی مورد نیاز گیاه را می بلعند و باعث می شوند که ساقه بابا آدم شل شود.
اگر گیاه شرایط رشد ایده آل را نداشته باشد، آفت ها به آن حمله می کنند. در این صورت، گیاه خود را از سایر گیاهان دور کنید تا آن ها هم آلوده به آفت نشوند. سپس قسمت های آلوده به آفت را هرس کنید و یا با پنبه آغشته به الکل قسمت های آلوده را پاک کنید. به مدت دو هفته ترکیب روغن چربیش و آب را بر روی گیاه اسپری کنید. در نهایت نیز موثر ترین آفت کش ها راهی برای خلاص شدن از دست این موجودات مزاحم هستند.

  • گلدان نامناسب

اندازه گلدان باید با گیاه تناسب داشته باشد. گلدان نامناسب علت شل شدن ساقه بابا آدم و بسیاری آسیب های دیگر است. هنگامی که گیاه شما رشد می کند، گلدان آن را تعویض کنید تا ریشه های گیاه فضای کافی برای رشد و تنفس داشته باشند. ریشه گیاهی که در گلدان کوچک رشد می کند، به دلیل کمبود جا، رشد دورانی پیدا می کند و در نهایت رشد آن متوقف می شود و ساقه اش شل می شود. پس اگر مدت زیادی است که گلدان گیاه بابا آدم را تعویض نکرده اید، علت شل شدن ساقه گیاهتان همین موضوع است. حال که متوجه علت شل شدن ساقه بابا آدم شدید، گیاه خود را از گلدان بیرون بیاورید. برای انجام این کار می توانید به کناره های گلدان ضربه بزنید تا خاک آن شل شود یا چاقو را در امتداد لبه های گلدان بکشید.

برای انتخاب گلدان جدیدتان و تعویض گلدان، گلدانی را انتخاب کنید که 2 تا 5 سانتی متر بزرگ تر از گلدان قبلی باشد. سپس گلدان را تا نیمه با خاک پر کنید و بابا آدم را در آن قرار دهید و از هر طرف خاک اضافه کنید و به کناره های گلدان ضربه بزنید تا گیاه جا بیفتد.

  • کمبود مواد مغذی

شل شدن ساقه بابا آدم

گیاهی که در گلدان رشد می کند، به طور طبیعی مقداری از مواد مغذی را دریافت نخواهد کرد. ضمن اینکه با هر بار آبیاری خاک گیاه، مقداری از مواد مغذی از گلدان خارج می شود. این موضوع می تواند علت شل شدن گیاه بابا آدم باشد. برای جبران این مواد مغذی از دست رفته، از کود های مناسب برای گیاهان استفاده کنید. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که بابا آدم با آن برگ های پهن و بزرگش، تغذیه کننده بزرگی است و به کود زیادی نیاز دارد.

نتیجه گیری

انواع گیاه بابا آدم از محبوب ترین گیاهان زینتی و آپارتمانی است که طرفداران زیادی دارد. شهرت اصلی این گیاه به دلیل برگ های پهن و بزرگ آن است. شل شدن ساقه بابا آدم، اتفاق غم انگیزی است که اگر علت آن را بدانید می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید. مهم ترین علت شل شدن ساقه بابا آدم، کمبود آب است. عوامل دیگری مانند آبیاری بیش از حد، نور کم، آفت ها، گلدان نامناسب و کمبود مواد مغذی نیز در شل شدن ساقه بابا آدم تاثیر دارند. ما در این مقاله سعی کردیم تا هر کدام از این عوامل را به طور جداگانه بررسی کنیم و راهکار مقابله با آن ها را نیز آموزش دهیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *