گیاهان آپارتمانی, نگهداری گیاهان

معرفی هشت علت زرد شدن برگ بابا آدم و راه های درمان آن

علت زرد شدن برگ بابا آدم

 

بابا آدم گیاهی بزرگ و باشکوه است. این گیاه در هر شرایطی نمی تواند رشد کند و به همین دلیل برگ های آن زرد می شود. خاستگاه انواع بابا آدم جنگل های استوایی آسیا و شرق استرالیا است و به طور کلی دما و نور خورشید برای این گیاه لازم است. ما در این مقاله علت زرد شدن برگ بابا آدم و راه حل رفع این مشکلات را بررسی کرده ایم.

علت زرد شدن برگ بابا آدم

 1. بالا رفتن سن گیاه

یکی علت زرد شدن برگ بابا آدم می تواند افزایش سن گیاه باشد. این یک روند طبیعی است که نباید نگرانش باشید. زرد شدن برگ ها در برگ های بیرونی و مسن تر رایج تر است. به دلیل ایجاد فضا برای برگ های جدید این اتفاق ناگزیر می افتد.

 1. آبیاری بیش از حد

علت زرد شدن برگ بابا آدم

شایع ترین علت زرد شدن برگ بابا آدم آبیاری بیش از حد است. اگر به این گیاه زیاد آب دهید ریشه ها مرطوب و پس از مدتی پوسیده می شوند. ابتدا ریشه های خاک را بررسی کنید. اگر ریشه های بابا آدم بوی نامطبوع داشت، احتمالا پوسیده شده اند. برای حل این مشکل می توانید راه های زیر را امتحان کنید:

 • ریشه های گیاه را بررسی کنید.
 • برگ های زرد گیاه را کوتاه کنید و در خاک خشک تری بکارید.
 • برای پوسیدگی ریشه ها از قارچ کش استفاده کنید.
 • باید بعد از یک هفته و خشک شدن خاک، گیاه را آبیاری کنید.

در هنگام آبیاری گیاه این نکات را رعایت کنید:

 • قبل از آبیاری بررسی کنید هفت سانتی متر از خاک خشک شده باشد.
 • باید تمام قسمت های خاک را به طور یکنواخت آبیاری کنید.
 • گلدان را آب پر کنید؛ اما نه به طور کامل. گلدان شما باید به خوبی زهکشی شده باشد تا آب اضافی از گلدان خارج شود.
 1. سطح رطوبت پایین

گیاه بابا آدم در شرایط مرطوب رشد می کند. ممکن است در رطوبت کم رشد کند؛ اما برای رشد بهتر باید در رطوبت 60 درصد باشد. رطوبت کمتر از این می تواند علت زرد شدن برگ بابا آدم باشد. راه های افزایش رطوبت می تواند به حل این مشکل کمک کند:

 • هنگامی که سطح رطوبت کم شده باشد، می توانید گیاهان گرمسیری خود را در نزدیکی چند سینی یا کاسه پر از آب قرار دهید.
 • می توانید گیاه خود را در حمام قرار دهید.
 • برگ های بابا آدم را با آب اسپری کنید.
 1. ترکیب خاک گلدان

خاک خیلی خشک یا خیلی مرطوب می تواند علت زرد شدن برگ بابا آدم باشد. بابا آدم خاک متعادل و کمی مرطوب را ترجیح می دهد. اگر خاک شما مواد مغذی نداشته باشد، ظرفیت تخلیه آب اضافی را نخواهد داشت و رطوبت را نگه نمی دارد. این گیاه در خاک های کمی اسیدی با pH بین 5.5 تا 6.5 رشد می کند. ذغال سنگ نارس را با خاک مخلوط کنید تا ظرفیت نگهداری رطوبت خاک بیشتر شود و بهترین ترکیب خاک به دست آید.

 1. نور خورشید ناکافی

نور خورشید ناکافی

علت دیگر زرد شدن برگ بابا آدم می تواند نور ناکافی باشد. این گیاه به نور کمی نیاز دارد؛ زیرا معمولا در سایه های گرمسیری یافت می شود. هنگامی که تغییرات فصلی رخ می دهد، نور خورشید کم می شود و برگ های بابا آدم زرد می شود. از این راه ها برای حل این مشکل استفاده کنید:

 • گیاه بابا آدم را نزدیک پنجره جنوبی خانه بگذارید تا نور کافی به آن برسد.
 • اگر برگ های بابا آدم زرد شدند و سوختند، باید گیاه را به جای بهتری ببرید تا نور کافی به آن برسد. نور غیرمستقیم برای این گیاه مناسب است.
 • با استفاده از مالچ از رسیدن نور زیاد خورشید به گیاه جلوگیری کنید. مالچ نور خورشید را به خود می گیرد و شرایط معتدلی برای گیاه فراهم می کند.
 1. دمای کم

گیاه بابا آدم در آب و هوای گرم و مرطوب رشد می کند. دمای مطلوب باید بالای 18 درجه سانتی گراد باشد. دمای کمتر علت زرد شدن برگ بابا آدم است. راه حل های حل این مشکل عبارتند از:

 • برای گرم نگه داشتن ریشه های گیاه از تجهیزاتی مانند پد های گرمایشی استفاده کنید.
 • با پلاستیک محفظه ای برای گیاه خود ایجاد کنید.
 • گیاه خود را در مقابل کولر یا بخاری قرار ندهید.
 1. کود ناکافی

کود دهی ناکافی باعث کمبود تغذیه گیاه می شود و علت زرد شدن برگ بابا آدم است. می توانید راه های زیر را امتحان کنید:

 • زرد شدن رگبرگ ها به این معنی است که فاقد منیزیم و گوگرد است. می توانید با نمک اپسوم و سولفات منگنز این مشکل را حل کنید.
 • زردی در تیغه و ابتدای برگ بالغ به این معنی است که گیاه بابا آدم کمبود نیتروژن دارد. با کود های غنی از نیتروژن مانند کود npk علت زرد شدن برگ بابا آدم را از بین ببرید.
 • از کود دهی بیش از حد خودداری کنید؛ زیرا باعث زرد شدن یا سوختن برگ گیاه می شود. اگر زیاد کود داده اید، گلدان گیاه را با آب تمیز بشویید تا کود اضافی آن برود.
 1. آفات و بیماری های قارچی

آفات و بیماری های قارچی

یکی از بیماری های و مشکلات گیاه بابا آدم آفات و بیماری های قارچی هستند. اگر گیاه شما لکه های سفیدی بر روی برگ هایش داشت، گیاه شما آفت دارد. از راه های زیر کمک بگیرید تا آفات را از بین ببرید:

 • از صابون حشره کش برای از بین بردن کنه عنکبوتی استفاده کنید.
 • از الکل ایزوپروپیل یا روغن چریش برای از بین بردن شپشک آردآلود استفاده کنید.
 • اگر گیاه شما بیماری قارچی داشت، رطوبت گیاه را به حداقل برسانید. برگ های افتاده را بردارید و اطراف گیاه را تمیز کنید.
 • هنگام تکثیر بابا آدم و هرس آن از دستکش و ابزار استریل استفاده کنید.

جمع بندی

تغغیرات چشمگیر و ناگهانی هم می توانند علت زرد شدن برگ بابا آدم باشند. برای حل این مشکل بهتر است نگهداری از بابا آدم را به خوبی انجام دهید و صبور باشید. اغلب بهتر است قبل از بریدن برگ های زرد صبر کنید تا برگ ها کاملا زرد شوند و بمیرند. حتی یک برگ زرد هم می تواند انرژی لازم را برای گیاه فراهم کند. البته اگر علت زرد شدن برگ بابا آدم یک بیماری یا آفت بود، باید برگ ها را ببرید تا بیماری گسترش نیابد. برگ های زرد شما دیگر سبز نمی شوند. پس به دنبال علت زرد شدن برگ بابا آدم باشید تا بتوانید از زرد شدن بقیه برگ ها جلوگیری کنید.

8 دیدگاه در “معرفی هشت علت زرد شدن برگ بابا آدم و راه های درمان آن

 1. ژوانا گفت:

  برگ گیاهم زرد شده میخام جداش کنم روش جدا کردنش چ جوریه باید ببرمش؟

 2. حسین امیدی گفت:

  سلام.
  سوال من اینه که بابا ادمی که دارم تازه خاکش رو عوض کردم،الان تقریبا هر ۵ روز یک برگ تازه جوانه میزنه ولی برگ هاش خیلی کوچک شدند دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. مهدی کشانی گفت:

   توروخدا بگید چجوری نگه داری میکنید ک اینجوری جوانه میزنه

 3. زهرا اصفهان گفت:

  سلام خسته نباشید بابا ادم من خیلی خوب بود تو خاک کاکتوس ولی خاکشو با پیشنهاد گلفروشی عوض کردم خاک سبک اماده زدم الان برگ جدید که دیر بدیر میده تازه خیلی سافو قشنگم هست ولی وسطش از رگ برگاش زرد میشه کودم مرتب بهش میدم ولی فایده نداره ریشه هاشم نگاه کردم سالم بود لطفا جواب بدین ممنونم

 4. ساسانفر گفت:

  من بابا آدم خریدم آوردم بعد اسپری حشره کش به برگها زدم همه برگها زرد شد چکار کنم

 5. زهرا گفت:

  سلام من دو روزه بابا آدم خریدم نور کافیه فقط زرد شده

 6. زهرا گفت:

  سلام من دو روزه بابا آدم خریدم ولی برگاش داره زرد میشه چیکارش کنم

 7. گل بابا ادم گفت:

  سلام دوستان برای اینکه برگاش زرد نشه اولن اب زیاد و نور زیادم میتونه علتش باشه من خودم جایی گذاشتم که نور زیاد بهش نمیخوره و هر روز دوساعت بهش با دستگاه بخور سرد میدم واقعا عالیه و اینکه برکهای جدید که در میاد حتما یه برگش زرد ارو اروم زرد میشه اونم ازته نزنید بلکه از وسط با قیچی ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *