گیاهان آپارتمانی, نگهداری گیاهان

هفت علت کوچک شدن برگ پتوس و راه های مراقبت از این گیاه

علت کوچک شدن برگ پتوس

برگ های گیاه پتوس در زیستگاه طبیعی خود نزدیک 30 سانتی متر رشد می کند و اگر از آن در داخل خانه نگهداری می کنید، بین 10 تا 20 سانتی متر رشد خواهد داشت. اگر برگ های گیاه شما کوچک است، به نوع پتوس بستگی دارد. بعضی از انواع پتوس به طور طبیعی کوچک هستند. دلایل زیادی مانند آبیاری کم، نور کم، کمبود دما، کمبود مواد غذایی و .. باعث کمبود رشد برگ های پتوس می شود. ما در این مقاله چند علت کوچک شدن برگ پتوس را بررسی می کنیم.

چرا برگ های گیاه پتوس کوچک می شوند؟

علت کوچک شدن برگ پتوس

 1. کمبود نور

با کم شدن نور، فتوسنتز کمتر می شود و این یک علت کوچک شدن برگ پتوس است. گیاه پتوس گیاهی است که در شرایط کم نور هم دوام می آورد. این نکته تا حدی صادق است؛ اما کمبود شدید نور باعث می شود برگ های پتوس کوچک تر شوند و ساقه های آن بلند و نازک شود. بنابراین باید گیاه پتوس خود را در نور غیرمستقیم قرار دهید تا فتوسنتز در آن به خوبی انجام شود و رشد گیاه بهبود پیدا کند.

 1. کوددهی نامناسب

دیگر علت کوچک شدن برگ پتوس کمبود مواد مغذی است. گیاه پتوس رشد نسبتا سریعی دارد و به همین دلیل برای حفظ رشد خود به مواد مغذی نیاز دارد. هنگامی که مواد مغذی در خاک کم می شود، به خصوص در زمانی که گیاه در مرحله رشد قرار دارد، پتوس انرژی کافی برای رشد برگ ها را ندارد و به همین دلیل برگ ها کوچک می شوند. در بیشتر موارد علت کوچک شدن برگ پتوس نشانه ای از کمبود نیتروژن است. سعی کنید در بهترین زمان کوددهی گیاهان، کودی به گیاه خود بدهید که نیتروژن بیشتری داشته باشد.

البته حتما حواستان باشد که بیش از حد به گیاه خود کود ندهید. کود زیاد ریشه را می سوزاند و گیاه شما از بین می رود.

 1. مشکل در آبیاری

در هنگام نگهداری از گیاه پتوس، باید به آبیاری آن توجه کنید. هر بار که لایه بالایی خاک خشک می شود، باید به گیاه آب بدهید. یک علت کوچک شدن برگ پتوس آبیاری نامنظم و نامناسب است. هم آبیاری بیش از حد و هم کم آبی باعث کوچک شدن برگ گیاه می شوند. میزان آبی که پتوس شما به آن نیاز دارد، به میزان نور، گرما و رطوبت اتاق بستگی دارد. از آنجایی که این عوامل هر هفته تغییر می کنند، تنظیم یک برنامه آبیاری ثابت برای گیاه آسان نیست. به همین دلیل توصیه می شود که سطح رطوبت خاک گلدان را بررسی کنید و بعد به آن دهید.

اگر از آب لوله کشی برای آبیاری گیاهان خانگی خود استفاده می کنید، توصیه می شود که یک شب آب را در هوای آزاد بگذارید تا گاز های کلر آن آزاد شود. کلر به گیاه شما آسیب می رساند.

آبیاری گیاه پتوس

 1. حرارت کم یا زیاد

محدوده دمایی رشد گیاه پتوس بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد است. دمای بیش از این باعث آسیب به بافت گیاه می شود و سرعت رشد پتوس متوقف می شود. اگر دمای هوا کم باشد، برگ ها علاوه بر کوچک شدن پراکنده می شوند. مطمئن شوید که گیاه پتوس شما در جایی قرار می گیرد که محدوده دمایی آن مناسب باشد.

 1. رطوبت کم

یک علت کوچک شدن برگ پتوس کمبود رطوبت است. گیاه پتوس گیاهانی گرمسیری هستند و در محیط هایی با رطوبت بالا رشد می کنند. هوای داخل خانه در فصل زمستان خشک است. برای افزایش سطح رطوبت اطراف گیاه، می توانید گیاه را در یک سینی بگذارید که حاوی سنگریزه هایی غوطه ور در آب است یا از یک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید. مه پاشی گیاه به طور منظم هم به مرطوب نگه داشتن گیاه کمک می کند. سطح رطوبت توصیه شده برای گیاه حدود 40 تا 60 درصد است.

 1. کوچک بودن گلدان

اگر گلدان پتوس به وضوح خیلی کوچک است و ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده اند، باید به فکر تعویض گلدان باشید. پتوس در شرایطی که گلدان گیاه کوچک است، به رشد خود ادامه می دهد؛ اما برگ ها کوچک خواهند بود. هنگام تعویض گلدان، یک گلدان بزرگ انتخاب نکنید. اگر گلدان بزرگ باشد، مدت بیشتری طول می کشد تا خاک گلدان خشک شود و همین موضوع باعث پوسیدگی ریشه می شود.

 1. آفاتی مانند کنه عنکبوتی یا شته

بیماری ها و مشکلات رایج پتوس مانند گیاهان آپارتمانی زیاد نیست؛ اما به هر حال آفات بر گیاه و برگ های آن تاثیر می گذارند. اگر آفات گیاه کنترل نشوند، یک علت کوچک شدن برگ پتوس می تواند همین موضوع باشد. لکه ها و سوختگی ها هم از دیگر نشانه های آفات هستند. برگ های گیاه پتوس را تمیز و خشک نگه دارید تا از آفات جلوگیری کنید. قبل از قرار دادن گیاهان جدید در نزدیکی پتوس، آن ها را برای چند هفته قرنطینه کنید.

آیا برگ های کوچک پتوس بزرگ می شوند؟

آیا برگ های کوچک پتوس بزرگ می شوند

برگ های کوچکی که بالغ شده اند و مدت زیادی است که به وجود آمده اند، بزرگ تر نمی شوند. البته اگر شرایط نگهداری از پتوس را تغییر دهید، احتمال دارد برگ های جدید بزرگ تر شوند. اگر اصلاحات لازم را انجام دهید، برگ های جدید در نتیجه این تغییرات و اصلاحات بزرگ تر و متراکم تر خواهند شد.

آیا باید برگ های کوچک را از گیاه جدا کرد؟

آیا باید برگ های کوچک را از گیاه جدا کرد

اگر رشد گیاه پتوس کم شده است و ساقه ها با برگ های کوچک ضعیف شده اند، قطع کردن خود برگ های بی معنی است. برای بهبود رشد پتوس، باید گیاه را هرس کنید. باید به طور مرتب هرس پتوس را انجام دهید تا الگوی رشد آن درست باشد. همچنین پتوس را به گونه ای پرورش دهید تا به سمت بالا رشد کند. شواهد نشان می دهد که برگ های گیاه در این حالت بزرگ تر هستند.

جمع بندی

برگ های گیاه پتوس نباید کوچک باشند؛ حتی در داخل خانه هم باید رشد خوبی داشته باشند. مشکل در شرایط نور، آبیاری، کوددهی، رطوبت و حرارت، کوچک بودن گلدان و آفات رایج گیاهان آپارتمانی چند علت کوچک شدن برگ پتوس هستند. ما در این مقاله تمام این علت ها و راه های رفع این مشکلات را بررسی کردیم. هرس منظم و مراقبت درست از گیاه پتوس باعث می شود که گیاه شما رشد بهتری داشته باشد.

2 دیدگاه در “هفت علت کوچک شدن برگ پتوس و راه های مراقبت از این گیاه

 1. ایران گفت:

  عالیییییییی

 2. محمد گفت:

  سلام و ممنون از توضیحات کامل شما…
  ایا کود سه بیست تامین کننده نیتروژن کافی برای پتوس هست؟…یا کود نیترات بالای دیگری توصیه میکنید.
  و فاصله کوددهی چه مدت باشد؟
  ممنون از پاسخگویی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *