گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

معرفی و نگهداری گیاه زاموفیلیا | انواع زاموفیلیا

نگهداری زاموفیلیا

اگر به دنبال گیاهی مقاوم و خاص برای نگهداری داخل منزل هستید، زاموفیلیا بهترین گزینه است. این گیاه زیبا با برگهای سبز و ساقه های کلفت ظاهری متفاوت به دکوراسیون شما می‌دهد و با توجه به سازگار بودن با شرایط محیطی مختلف، برای هر مکانی مناسب است. این گیاه را می‌توانید در مکان های کم نور مانند ادارات، بانک ها، شرکت ها و … نگهداری کنید و از داشتنش در کنار خود لذت ببرید. اگر شما نیز طرفدار این گیاه خاص هستید، در این مقاله همراهمان باشید تا با شرایط نگهداری گل زاموفیلیا و انواع زاموفیلیا بیشتر آشنا شوید.

زاموفیلیا

زاموفیلیا

زاموفیلیا را بیشتر بشناسید

گیاه زاموفیلیا یک گیاه گلدار و بسیار مقاوم از خانواده آراسه است که طرفداران زیادی دارد. نام انگلیسی این گیاه Zanzibar gem است و با نام های دیگری مانند ZZ plant ، aroid plant, fat boy و eternity plant نیز شناخته می‌شود. زاموفیلیا یک گیاه همیشه سبز است که از بین بردن آن به مراتب دشوار تر از نگهداری آن است.

زادگاه گیاه زاموفیلیا، مناطق شرقی و جنوبی  آفریقا است و به دلیل سازگاری بالا، در هر شرایط محیطی می‌تواند رشد کند و زنده بماند. این گیاه دارای ساقه های مجزا از هم با برگهای براق و چرم مانند است که در رنگ های بلک، ابلق و سبز دیده می‌شوند. زاموفیلیا گیاهی سریع الرشد است و ارتفاع آن به ۱ متر هم می‌رسد.

زاموفیلیا به گیاه کمدی نیز معروف است زیرا این گیاه دارای غده یا ریزوم است و می‌تواند آب را در خود ذخیره کند و همچنین با نور کم نیز سازگار است. گیاه زاموفیلیا بطور همیشگی سبز است ولی در طی خشکی طولانی مدت ممکن است خزان کند. خرید زاموفیلیا به افراد مبتدی در زمینه نگهداری گل و گیاه و افراد پر مشغله توصیه می‌شود زیرا بسیار مقاوم است و نگهداری آسانی دارد.

گل زاموفیلیا

گل زاموفیلیا

شرایط نگهداری زاموفیلیا

آبیاری :

مهمترین نکته در مورد نگهداری زاموفیلیا، آبیاری آن است. با توجه به داشتن ریزوم در زاموفیلیا و قدرت ذخیره کردن آب، این گیاه به آبیاری کمی نیاز دارد و حتما اجازه دهید که خاک بین دو آبیاری خشک شود. برای اندازه گیری خشکی خاک بهتر است از یک قطعه چوب و یا انگشت خود کمک بگیرید و آن را داخل خاک فرو کنید تا از خشک بودن خاک تا عمق 2 سانتی متری  و به اندازه 2 بند انگشت مطمئن شوید.

دما :

بهترین دما برای گیاه زاموفیلیا دمای بین 15 الی ۳۰ درجه سانتی گراد است و در صورت گرم شدن بیش از حد بهتر است اطراف گیاه را برای تامین رطوبت آبپاشی کنید. زاموفیلیا گیاهی گرمسیری است و از قرار دادن آن در دماهای پایین به ویژه دمای زیر 8 درجه سانتی گراد خودداری کنید.

نور :

بهترین نور برای گیاه زاموفیلیا نور متوسط غیر مستقیم است قابل ذکر است به هیچ عنوان گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چرا که باعث سوختگی برگ های آن می‌شود. زاموفیلیا در مکان های کم نور و دارای نور مصنوعی نیز سالم می‌ماند و رشد می‌کند. 

رطوبت :

زاموفیلیا به دلیل داشتن برگهای چرم مانند، تبخیر آب کمی از روی سطح برگها دارد و به همین دلیل به رطوبت کمی نیاز دارد و به عبارتی رطوبت محیط برای آن کافی است. بهتر است در روزهای گرم جهت تامین رطوبت گیاه زاموفیلیا یک ظرف آب در کنار آن قرار دهید. همچنین می‌توانید هر چند وقت یکبار برگها را غبار پاشی کنید.

خاک :

خاک مناسب زاموفیلیا باید خاکی سبک، متخلخل و دارای زهکشی زیاد باشد تا آب را به راحتی از خود عبور دهد. استفاده از خاک سبک مانند خاک کاکتوس برای زاموفیلیا بسیار مناسب است زیرا با توجه به حساس بودن ریزوم به آبیاری زیاد، این خاک آب اضافی را از خود عبور می‌دهد و مانع از غرقابی شدن رییشه می‌شود.

کود دهی :

زاموفیلیا گیاهی مقاوم و سازگار است و برای سالم ماندن به کوددهی نیازی ندارد. برای داشتن پاجوش های بیشتر و گیاهی با رشد بیشتر می‌توانید هر سال در فصول رشد ( بهار و تابستان ) اقدام به کوددهی کنید. 

هرس :

زاموفیلیا به هرس مداوم نیاز ندارد و تنها با مسن شدن و زرد شدن برگها آن ها را بچینید تا علاوه بر حفظ زیبایی گیاه، رشد بهتری نیز داشته باشد و به بیماری دچار نشود. همچنین از هرس کردن و گرفتن قلمه می‌توانید برای تکثیر زاموفیلیا نیز استفاده کنید.

تعویض گلدان :

برای تمامی گیاهان، گلدان کوچک و مناسب اندازه ریشه بهترین گزینه است زیرا انرژی گیاه به جای پراکنده کردن ریشه در گلدان بزرگ، صرف پاجوش زدن و رشد برگ جدید می‌شود. بنابراین زمانی اقدام به تعویض گلدان کنید که ریشه ها از گلدان بیرون زده باشد.

خاک مناسب زاموفیلیا

خاک مناسب زاموفیلیا

گلدهی زاموفیلیا

در صورت مناسب بودن تمامی شرایط، زاموفیلیا در تابستان به گل می‌نشیند و گلهایی به شکل اسپات و به رنگ سفید تولید می‌کند. زاموفیلیا به دلیل داشتن برگهای زیبا و ساقه های مجزا معروف و پر طرفدار است و گلهای آن ارزش زینتی و تزیینی ندارند. 

گل زاموفیلیا

گل زاموفیلیا

ویژگی های گل زاموفیلیا

زاموفیلیا علاوه بر زیبایی و مقاومت بالا، فواید زیادی دارد، از جمله دارای قدرت تصفیه کنندگی هواست و طی تحقیقات انجام شده در دانشگاه کپنهاگ دانمارک، این گیاه می‌تواند سمومی مانند بنزن، تولوئن و … را از بین ببرد و هوای داخل را پاک کند. این عامل مهم ضروریت وجود این گیاه زیبا در خانه و ادارات را نشان می‌دهد.

جالب است بدانید در کشور تانزانیا از گیاه زاموفیلیا استفاده درمانی می‌شود و می‌تواند در دردهای موضعی به ما کمک کند. تمام استفاده های زاموفیلیا موضعی است و خوردن آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا شیره زاموفیلیا سمی است.

نکته : گیاه زاموفیلیا تنها در صورت خورده شدن، برای انسان ها و حیوانات خانگی سمی است و بهتر است آن را دور از دسترس کودکان و یا حیوانات قرار دهید. با لمس برگ ها و ساقه گیاه زاموفیلیا مشکلی برایتان پیش نمیاید و می‌توانید به راحتی از آن نگهداری کنید.

با انواع زاموفیلیا آشنا شوید

در ابتدای محبوبیت زاموفیلیا فقط نوع سبز آن موجود بود ولی امروزه تنوع بیشتری از انواع زاموفیلیا وجود دارد که هرکدام زیبایی خاص خود را دارند. البته هنوز هم نمی‌توان زاموفیلیا را گیاهی با تنوع بالا دانست. ولی به هرحال هر کس می‌تواند با توجه به سلیقه خود یکی از انواع زاموفیلیا را انتخاب کرده و نگهداری کند. در ادامه با انواع زاموفیلیا مثل : زاموفیلیا بلک ، زاموفیلیا طلایی ، زاموفیلیا سبز و … آشنا می‌شویم.

انواع زاموفیلیا

انواع زاموفیلیا

1. زاموفیلیا سبز – zz plant

زاموفیلیا سبز همان نوعی است که در اکثر مناطق جهان موجود است. این گونه قدیمی‌ترین نوع زاموفیلیا محسوب می‌شود و قبل از سایر گونه‌ها به تنهایی به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی شناخته می‌شد.

شرایط نگهداری :

نور : نور روشن غیرمستقیم و نیم‌سایه

آبیاری : آبیاری را فقط بعد از خشک شدن کامل خاک انجام دهید. حتی اگر گاهی فراموش کردید گیاه را آبیاری کنید اصلا نگران نباشید چون برای گیاهتان مشکلی پیش نمی‌آید. بهتر است بدانید که آبیاری زیاد باعث بروز مشکلات زیادی در زاموفیلیا سبز می‌شود.

خاک : هر خاک سبکی با زهکشی مناسب برای زاموفیلیا سبز مناسب است.

زاموفیلیا سبز

زاموفیلیا سبز

2. زاموفیلیا بلک – Raven

در انگلیسی به زاموفیلیا بلک زاموفیلیا کلاغ سیاه می‌گویند. این نامگذاری به دلیل برگ‌های بنفش تیره و تقریبا سیاه این گیاه است. این گونه نسبتا جدید است و از گونه‌های کمیاب محسوب می‌شود. برگ‌های جدید ممکن است ابتدا سبز رنگ باشند اما با گذشت زمان به همان رنگ بنفش تیره و مایل به سیاه در می‌آیند و زیبایی گیاه را چندبرابر می‌کنند.

شرایط نگهداری :

نور : زاموفیلیا بلک در برابر انواع شرایط نوری مقاوم است. از نور کم تا نور روشن و زیاد برای این گیاه مناسب است.

آبیاری و رطوبت : زاموفیلیا بلک به خوبی در خانه‌هایی با رطوبت کم دوام می‌آورد. این گیاه مقاوم به خشکی حتی می‌تواند چند هفته هم بدون آبیاری زنده بماند. اجازه دهید بین دو آبیاری خاک گیاه خشک شود.

خاک : خاک سبک با زهکشی بالا برای این گونه مناسب است. اگر خاک زهکشی مناسبی نداشته باشد، آب در آن می‌ماند و باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.

زاموفیلیا بلک

زاموفیلیا بلک

3. زاموفیلیا ابلق – whipped cream

یکی از انواع بسیار خاص زاموفیلیا، زاموفیلیا ابلق است که به دلیل رگه‌های کرم و طلایی روی برگها به آن زاموفیلیا طلایی هم گفته می‌شود. این گونه بسیار خاص و کمیاب است و به همین دلیل قیمت بسیار بالایی دارد.

شرایط نگهداری :

نور : زاموفیلیا ابلق برای حفظ رنگ برگها به نور بیشتری نسبت به زاموفیلیای معمولی نیاز دارد.

آبیاری و رطوبت : زاموفیلیا به طور کلی به خشکی مقاوم است. برای آبیاری گیاه اول باید خاک را چک کنید، اگر کاملا خشک بود گیاه را آبیاری کنید.

خاک : خاکی سبک مثل مخلوط کوکوپیت و پرلیت با زهکشی بالا برای زاموفیلیا ابلق مناسب است.

زاموفیلیا ابلق

زاموفیلیا ابلق

4. زامیکرو (زاموفیلیا کوتوله) – Zamicro

زاموفیلیای کوتوله یا زامیکرو یکی دیگر از انواع زاموفیلیا است که اندازه کوچکتری نسبت به بقیه زاموفیلیاها دارد. ارتفاع زامیکرو به بیشتر از 50 سانتی متر نمی‌رسد. شکل، رنگ و سایز برگ‌های زاموفیلیا کوتوله دقیقا مانند زاموفیلیا سبز است و تنها ضخامت برگ‌ها متفاوت است و برای افرادی مناسب است که ترجیح می دهند که گیاهشان جای کمتری اشغال کند و کوچکتر باشد.

شرایط نگهداری :

نور : نور روشن غیرمستقیم و نیم‌سایه

آبیاری : آبیاری را فقط بعد از خشک شدن کامل خاک انجام دهید. حتی اگر گاهی فراموش کردید گیاه را آبیاری کنید اصلا نگران نباشید چون برای گیاهتان مشکلی پیش نمی‌آید. بهتر است بدانید که آبیاری زیاد باعث بروز مشکلات زیادی در زاموفیلیا سبز می‌شود.

خاک : هر خاک سبکی با زهکشی مناسب برای زاموفیلیا سبز مناسب است.

زامیکرو (زاموفیلیا کوتوله)

زامیکرو (زاموفیلیا کوتوله)

 

بازگشت به لیست

33 دیدگاه در “معرفی و نگهداری گیاه زاموفیلیا | انواع زاموفیلیا

 1. مهراد آذرباد گفت:

  رنگ بلک؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام موجود نیست متاسفانه.

   1. ابراهیمی گفت:

    سلام برای شستن برگ های زانفولیا باید چکار کنیم

    1. سوسن گفت:

     سلام برای شستن باید به حمام ببرید

     1. محمود گفت:

      درود برشما

 2. نگار گفت:

  سلام‌ وقت بخیر یکی از برند ترین ساقه های گیاهم از ته شکسته افتاده چیکارش کنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون. می تونید هم ساقه جدا شده و هم برگ هاش رو قلمه بزنید. این مقاله رو بخونید کمکتون می کنه:https://iranderakht.com/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%DA%A9%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%B2%D8%A7%D9%85%D9%88%D9%81%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7/

   1. احمد گفت:

    درود بر شما
    دلیل گندیدن ساقه زامو چی میتونه باشه
    برای ریشه دار کردن گذاشتم توی اب ولی گندیدن

  2. Zahra گفت:

   سلام گل زامفولیا بلک موجود دارین

  3. معصومه گفت:

   بهترین کار اینه که قلمه بزنید بزارید داخل یک بطری آب بعد از چندماه ریشه میده

  4. علی گفت:

   سلام من خیلی ساده کاشتمش تو گلدون و الان بعد شش ماه یک گلدون با ۶ شاخه دارم

 3. فرزانه گفت:

  سلام گیاه زامفولیا بلک من، برگ مادریش بی جون شده وبرگ هاش بی حاله ، لطفا بگید چیکار کنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ ممکنه آبیاری زیاد باشه اول این مورد رو بررسی کنید.

   1. آرزو امانی گفت:

    سلام گیاه من برگاش بی جون شده و وقتی که داشتم گلدان زاموفیلیا رو عوض میکردم دیدم پیازش چروکیده شده باید چیکارش کنم؟

 4. میترا‌صدر اشکوری گفت:

  درود
  خسته‌نباشید ، زاموفیلیا ی برگ سبزم برگ آخرش باز نمی شد ، درش آوردم دیدم ریشه نداره فقط سه تا پیاز مونده ،بگذارم تو آب ریشه میده؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام خیر در آب نباید بذارین همون در خاک بکارینش و مراقبت های لازم رو انجام بدین. می تونین غده ها رو اگر ساقه داشته باشند جدا کنید و گیاه رو به این طریق تکثیر کنید.

 5. کاظم گفت:

  سلام. من تازه یه گلدون کوچک بلک خریدم.‌ دو تا شاخه داره. یکی از شاخه ها خم شده افتاده برگ ها هم یه خرده نسبت به شاخه دیگر روشن تره. چیکارش کنم . یه آفت مثل پشه هم زده یه مقدار ماسه ریختم

 6. زهرا گفت:

  سلام زاموفیلیا سبز من اصلا الان رشد ندارن الان چند وقته برگ جدید اصلا نمیزنه چکار کنم

 7. هما گفت:

  سلام ببخشيد گلدان زاموفيلياى سبز من بعد از حدود ٣ سال از يكماه پيش برگهاى دو تا از ساقه هاش شروع به زرد شدن كرده خاكى كه از زمان خريد در گلدان هست مشخصه كه كوكوپيت هست ضمنا هفته اى يكبار هم من به گلدان آب ميدم

  1. شاه‌بیک گفت:

   سلام اگه شما راهی پیدا کردین لطفا به من هم بگین متاسفانه داره زرد میشه و من خیلی نگران گیاهم هستم

 8. محمدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  آیا پیت ماس برای زامیفولیا مناسبه؟
  میتونم از پیت ماس همراه با خاک برای زامیفولیا استفاده کنم؟

 9. شاه‌بیک گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من یک گیاه زاموفیلیا دلرم که خیلی هم خوشگل و بزرگه ولی مدتیه برگاش داره زرد و سوخته میشه! در فضای خونه هست حدود ۲ هفته پیش پشت پنجره بود ولی وقتی یه ساقه زرد شد بردم جایی که از پنجره حدود ۳ متر فاصله داره! هفته‌ای ۱ بار آب میدم، ۳ هفته یکبار فرتیلایز ۲۰-۲۰-۲۰! چی کار کنم که جلوگیری بشه از سوختن و زرد شدن بقیه برگ ها! ممنون میشم اگه کمکم کنید خیلی ناراحتم براش

  1. مهدی گفت:

   دوست عزیز، زرد شدن برگ زامو یا به علت سن بالای شاخه، یا بعلت آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریزوم و ریشه اتفاق میوفته، اگر به موقع به دادش برسید ممکنه نجات پیدا کنه، یعنی سریع ریشه و ریزومو چک کنید، بخش های پوسیده رو جدا کنید، قارچوکش بزنید و اجازه بدید پینه ببنده… مجدد بکارید. ولی آبیاری هفته ای یکبار برای زامو خیلی زیاده

  2. امیر گفت:

   سلام رفیق هفته ای یکبار آب برای زامفولیا خیلی زیاده و باعث گندیدن و از بین رفتن ریشه های گیاه میشه مقدار آب رو کم کن خاکت رو هم تعویض کن احتمالا انقدر آب دادی که خاکت خاصیتش رو از دست داده

 10. رضا گفت:

  سلام من برگهای زاموفیلیا رو تکثیر کردم و الان ریزوم دارن اما بیشتر این برگها دارن خشک میشن باید چکار کنم ؟
  ایا برگهای پژمرده دوباره احیا میشن؟

  1. حمید گفت:

   برگ اصلی زرد میشه و از بین میره

 11. بهنام گفت:

  سلام اگر از زامفولیا قلمه بگیریم ساقه اصلی امکان رشد دوباره داره ؟؟

 12. بهنام گفت:

  سلام اگر از زامفولیا قلمه بگیریم ساقه اصلی امکان رشد دوباره داره ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 13. شهین سمیعی گفت:

  سلام زامفولیای من حدود یک سال پیش خریدم دوتاساقه کوچک اصلا رشد نمیکنه سبز وسرحاله ولی راکد ازوقتی خریدم یه دونه برگ هم درنیاورده . چیکارکنم

 14. مژگان گفت:

  سلام گیاه زاموفیلیای من یکی یکی ازلالا و وسزها برگاش زرد میشه ابیاری کم.میکنم و نورش هم متوسطه

 15. خانم مهاجر گفت:

  سلام من اخیرا گلدان زاموفیلیا رو تعویض کردم و اولین آبیاری رو هم با قارچ کش انجام دادم امروز احساس کردم که رنگ کناره برگهاش تغییر کرده خیلی نگرانم آیا کار خاصی باید انجام بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.