گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه از گیاه سانسوریا نگهداری کنیم ؟

شرایط-نگهداری-سانسوریا

سانسوریا از جمله گیاهان بسیار مقاوم است که با نام های گل شمشیری، زبان مادر شوهر و … شناخته می‌شود. گیاه سانسوریا به دلیل مقاوم بودن برای دفاتر اداری ، منزل و … بسیار کاربرد داشته و مناسب است. شرایط نگهداری سانسوریا دشوار نیست و این گیاه به ندرت خراب می‌شود. انواع سانسوریا زیاد است و هر کدام از آن ها زیبایی خاص خود را دارند. گل سانسوریا ابلق، یکی از زیباترین انواع آن است که ماندگاری بالایی نیز دارد. با ما همراه شوید تا با همه چیز در مورد سانسوریا از شرایط نگهداری تا روش هرس سانسوریا آشنا شوید.

سانسوریا1

آخرین بروزرسانی مقاله : 11 آبان 98

انواع سانسوریا

همانطور که گفتیم سانسوریا انواع مختلفی دارد که تمامی آنها شرایط نگهداری نسبتا یکسانی دارند و همگی در لیست مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی برای مبتدی ها قرار می‌گیرند. علاوه بر زیبایی و مقاومت بالا، این گیاهان به خوبی هوا را تصفیه می‌کنند . در ادامه با انواع مختلف سانسوریا آشنا می‌شویم.

  • سانسوریا پا کوتاه

انواع سانسوریا1

  • سانسوریا مهتابی

روش-هرس-سانسوریا

  • سانسوریا نیزه ای ،لوله ای یا مخملی

سانسوریا-لوله-ای

  • سانسوریا شمشیری ابلق

سانسوریا شمشیری ابلق

  • سانسوریا شمشیری سبز

سانسوریا شمشری سبز

چرا گیاه سانسوریا !؟

همانطور که گفته شد سانسوریا گیاهی زیبا و بسیار مفید است. یکی از کاربردهای آن استفاده در نظریه فنگ شویی است. فنگ شویی یک نظریه در مورد جذب و تولید انرژی مثبت با استفاده از دکوراسیون است که گیاهان نقش عمده‌ای در آن ایفا می‌کنند. برای مثال بودن سانسوریا در اتاق خواب بسیار مفید است، چرا که بر خلاف گیاهان دیگر، در شب اکسیژن تولید کرده و خوابی عمیق و آسوده برای شما به ارمغان می‌آورد.

همچنین سانسوریا به دلیل رشد عمودی، سطح کمی را اشغال می‌کند و با توجه به مقاومت بالا می‌تواند برای مکان های پر رفت و آمد مانند شرکت ها، ادارت و موسسات انتخاب مناسبی باشد. سانسوریا گیاهی مقاوم به نور و آبیاری کم است و در واقع برای زندگی های پر مشغله‌ی امروز بسیار مناسب است. 

علاوه بر نگهداری آسان، تکثیر سانسوریا نیز راحت است و تنها با استفاده از برگ و پاجوش به راحتی می‌توانید سانسوریای خود را افزایش داده و یا آن را هدیه دهید.

انواع سانسوریا

شرایط نگهداری گیاه سانسوریا

نور :

با این که این گیاه به نور کم مقاوم است اما نور کامل و غیر مستقیم را دوست دارد و در آن به خوبی رشد می‌کند. دقت کنید که نور بسیار کم هم باعث رنگ پریدگی گیاه می‌شود. انواع ابلق آن بهتر است کمی نور بیشتری دریافت کنند تا حاشیه‌ی طلایی رنگ آنها از بین نرود.

آبیاری :

آبیاری این گیاه در زمستان هر 10-14 روز یکبار و در تابستان هفته ای یک بار است به صورتی که بین دو آبیاری خاک کاملا خشک شود. سانسوریا خشکی خاک را تا حدی می‌تواند تحمل کند ولی تشنگی زیاد باعث خشکی برگها می شود. از دادن آب زیاد به آن خودداری کنید زیرا سبب پوسیدگی ریشه می‌شود. 

دما :

گیاه سانسوریا دمای 10-25 درجه را تحمل می‌کند . اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند، ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶درجه است. این گیاه به دمای پایین حساس است و دمای پایین باعث بروز بیماری های سانسوریا و سیاه و آبکی شدن برگها می شود. در دما های زیر 10 درجه حتما آبیاری را قطع کنید و در هنگام شب یا وقتی دما افت کرده است آن را از پنجره دور کنید.

رطوبت :

این گیاه به رطوبت کمی احتیاج دارد و رطوبت محیط برای آن کافیست. سانسوریا نیازی به غبارپاشی ندارد و تنها تمیز کردن برگها کافیست.

کود دهی

جهت عملکرد بهتر این گیاه در فصول رشد ( بهار و تابستان ) هر دو هفته یک بار اقدام به کوددهی کنید.

خاک مناسب:

بهترین خاک برای گیاه خاک و کود آماده و یا کمپوست می‌باشد. خاک سبک با زهکش بالا بهترین خاک برای سانسوریاست.

تعویض گلدان :

گیاه به طور طبیعی علاقه خاصی به گلدان کوچک دارد و در آن بهتر پاجوش می‌زند. هر ۳ یا ۴ سال یکبار در صورتی که ریشه ها از گلدان ها در حال بیرون زدن باشد اقدام به تعویض گلدان کنید.

تمیز کردن برگها :

در صورت مشاهده غبار بر روی برگها، برگهای غبارگرفته را با پارچه و یا اسفنج مرطوب و آب بدون کلر تمیز کنید.

روش هرس : 

روش هرس سانسوریا به صورتجدا کردن پاجوش های اضافی به صورت سالیانه است.

گل دهی :

گیاه سانسوریا دارای گلی به رنگ سبز و سفیداست که در بخش میانی گیاه می‌روید. البته گل آن جذابیت زیادی ندارد ولی بسیار معطر است. زمان گلدهی آن در فصل پاییز است.

گل-سانسوریا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *