گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه از گل سانسوریا نگهداری کنیم ؟ ( شرایط نگهداری سانسوریا )

شرایط-نگهداری-سانسوریا

گیاه سانسوریا شمشیری ( Sansevieria ) نام یک سرده از خانواده مارچوبه سانان و دارای برگ هایی ضخیم، باریک و سخت و در 3 رنگ ابلق، سبز و مهتابی است. سانسوریا گیاهی دائمی و همیشه سبز است که در فارسی به آن دراژا ( درازا، اشاره به دراز و بلند بودن برگها دارد ) می‌گویند. این گیاه دارای ساقه زیرزمینی است که برگها مستقیما از آن رشد می‌کنند. تعداد برگهای این گیاه و رنگ آنها روی قیمت گل سانسوریا  تاثیر می‌گذارد و هرچه تعداد غلاف ها بیشتر باشد، قیمت گیاه بیشتر است. خرید سانسوریا به دلیل مقاومت بالا و نگهداری آسان این گیاه، به افراد مبتدی در زمینه گل و گیاه توصیه می‌شود.

گل سانسوریا از جمله گیاهان بسیار مقاوم است که با نام های سانسوریا شمشیری ، زبان مادر شوهر و … شناخته می‌شود. آسان بودن شرایط نگهداری سانسوریا و مقاوم بودن آن ، این گیاه را برای دفاتر اداری ، منزل و … بسیار مناسب کرده است. سانسوریا انواع زیادی دارد و هر کدام از آن ها زیبایی خاص خود را دارند. یکی از زیباترین انواع سانسوریا، گل سانسوریا ابلق است که ماندگاری بالایی دارد و با برگهای سبز و زرد زیبایی دکوراسیون را دو چندان می‌کند. با ما همراه شوید تا با شرایط نگهداری ، خاک مناسب سانسوریا و روش هرس آن آشنا شوید.

انواع سانسوریا

سانسوریا انواع مختلفی دارد و تمامی آنها شرایط نگهداری نسبتا یکسانی دارند و در لیست مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی برای مبتدی ها قرار می‌گیرند. علاوه بر زیبایی و مقاومت بالا، این گیاهان به خوبی هوا را تصفیه می‌کنند و از گیاهان اکسیژن ساز مناسب اتاق خواب محسوب می‌شوند. در ادامه با انواع مختلف سانسوریا آشنا می‌شویم.

 • سانسوریا پا کوتاه

سانسوریا پاکوتاه مانند نوع شمشیری در سه گونه سبز، ابلق و مهتابی وجود دارد و به دلیل جثه کوچک برای دکوراسیون انواع میزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگهداری سانسوریا

نگهداری سانسوریا پاکوتاه

 

 • سانسوریا مهتابی

نوعی از سانسوریا شمشیری است که برگهای بی رنگ و پهنی دارد و به دلیل خاص بودن رنگ برگها طرفداران زیادی دارد.

سانسوریا

سانسوریا مهتابی

 

 • سانسوریا نیزه ای ،لوله ای یا مخملی

یکی از پر فروش ترین انواع گل سنسوریا ، سانسوریا لوله ای است که فرم زیبایی دارد و در رنگ های متنوعی یافت می‌شود. رنگهای متنوع سانسوریا مصنوعی است و تنها جنبه تزیینی دارد و در آینده ممکن است برای گیاه مشکل ایجاد کند.

گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا لوله ای

 

 • سانسوریا ابلق

این نوع سانسوریا نسبت به بقیه نور بیشتری می‌خواهد تا برگها رنگ ابلق خود را از دست ندهند و زیبایی گیاه حفظ شود.

سانسوریا ابلق

سانسوریا ابلق شمشیری

 

 • سانسوریا شمشیری سبز

سانسوریا شمشیری سبز بهترین نوع سانسوریا است و مقاومت آن نسبت به بقیه بیشتر است. روش نگهداری سانسوریا شمشیری سبز از بقیه آسان تر است و برای داخل ادارات، شرکت ها و فضاهایی با نور کم است.

سانسوریا شمشیری

سانسوریا شمشیری سبز

چرا گیاه سانسوریا !؟

همانطور که گفته شد سانسوریا گیاهی زیبا و بسیار مفید است که یکی از کاربردهای آن استفاده در نظریه فنگ شویی است. فنگ شویی یک نظریه چینی در مورد جذب و تولید انرژی مثبت با استفاده از دکوراسیون است که چینش گیاهان نقش موثری در آن ایفا می‌کند. سانسوریا یکی از گیاهان خوب در نظریه فنگ شویی است و جهت قرار گیری آن در منزل بسیار مهم است.

علاوه بر جذب انرژی مثبت، بودن سانسوریا در اتاق خواب بسیار مفید است، زیرا بر خلاف گیاهان دیگر، در شب اکسیژن تولید کرده و خوابی عمیق و آسوده برای شما به ارمغان می‌آورد.

همچنین سانسوریا به دلیل رشد عمودی، سطح کمی را اشغال می‌کند و با توجه به مقاومت بالا می‌تواند برای مکان های پر رفت و آمد مانند شرکت ها، ادارت و موسسات انتخاب مناسبی باشد. سانسوریا گیاهی مقاوم به نور و آبیاری کم است و در واقع برای زندگی های پر مشغله‌ی امروز بسیار مناسب است. 

علاوه بر نگهداری آسان، تکثیر سانسوریا نیز راحت است و تنها با استفاده از برگ و پاجوش به راحتی می‌توانید سانسوریای خود را افزایش داده و آن را هدیه دهید.

شرایط نگهداری سانسوریا

نور مناسب :

با این که گل سانسوریا به نور کم مقاوم است اما نور کامل و غیر مستقیم را دوست دارد و در آن به خوبی رشد می‌کند. دقت کنید که نور بسیار کم هم باعث رنگ پریدگی گیاه می‌شود و نور متوسط برای آن ایده آل است. انواع سانسوریا ابلق باید نور بیشتری دریافت کنند تا حاشیه‌ی طلایی رنگ آنها از بین نرود.

آبیاری سانسوریا :

آبیاری این گیاه در زمستان هر 10-14 روز یکبار و در تابستان هفته ای یک بار است به صورتی که بین دو آبیاری خاک کاملا خشک شود. سانسوریا خشکی خاک را تا حدی می‌تواند تحمل کند اما تشنگی زیاد باعث خشکی برگها می شود. از آبیاری بیش از حد گل سانسوریا خودداری کنید زیرا سبب پوسیدگی ریشه می‌شود. 

دما :

گیاه سانسوریا دمای 10-25 درجه را تحمل می‌کند . اگر چه در زمستان تا درجه حرارت ۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند، ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل ۱۶درجه است. این گیاه به دمای پایین حساس است و دمای پایین باعث بروز بیماری های سانسوریا و سیاه و آبکی شدن برگها می شود. در دما های زیر 10 درجه حتما آبیاری را قطع کنید و در هنگام شب یا وقتی دما افت کرده است آن را از پنجره دور کنید.

رطوبت :

این گیاه به رطوبت کمی احتیاج دارد و رطوبت محیط برای آن مناسب است. سانسوریا نیازی به غبارپاشی ندارد و تنها تمیز کردن برگها برای زیبایی و تنفس بهتر گیاه کافی است.

کود دهی

 

جهت عملکرد بهتر این گیاه در فصول رشد ( بهار و تابستان ) هر دو هفته یک بار اقدام به کوددهی کنید.

خاک مناسب سانسوریا :

بهترین خاک سانسوریا خاک و کود آماده و یا کمپوست همراه با شن و ماسه است. خاک مخصوص سانسوریا بهتر است خاکی با زهکش بالا باشد تا آب اضافی از آن عبور کرده و سبب از بین رفتن ریشه ها نشود.

تعویض گلدان :

هر ۳ یا ۴ سال یکبار در صورتی که ریشه ها در حال بیرون زدن از گلدان باشد اقدام به تعویض گلدان کنید. گلدان مناسب سانسوریا گلدانی کوچک است تا گسترش ریشه ها در آن زودتر صورت گیرد و انرژی گیاه به جای پخش ریشه صرف پاجوش زدن شود.

تمیز کردن برگها :

در صورت مشاهده غبار بر روی برگها، گیاه را با پارچه و یا اسفنج مرطوب و آب بدون کلر تمیز کنید.

روش هرس : 

روش هرس سانسوریا به صورتجدا کردن پاجوش های اضافی به صورت سالیانه است. می‌توانید این پاجوش ها را مجزا در گلدان های کوچک بکارید و سانسوریای خود را افزایش دهید.

گل دادن سانسوریا :

گیاه سانسوریا دارای گلی به رنگ سبز و سفید است که در بخش میانی گیاه می‌روید. گل سانسوریا بسیار معطر است اما جنبه تزیینی ندارد. زمان گلدهی آن در فصل پاییز است و برای متوقف نشدن رشد گیاه بهتر است ساقه گلدهنده را ببرید.

سانسوریا شمشیری

گل سانسوریا شمشیری

 

توصیه:

 • اگر می‌خواهید از گلدان های لوکس و بزرگ استفاده نمایید، ابتدا گیاه را در یک گلدان کوچک و متناسب قرار دهید سپس در گلدان بزرگ تر بگذارید و اطراف گلدان بزرگ تر را با پوکه معدنی پر کنید.

تکثیر گیاه سانسوریا

تکثیر سانسوریا روش های متفاوتی مانند قلمه برگ و جدا کردن پاجوش دارد. اگر علاقه دارید با نحوه ی پرورش و روش تکثیر سانسوریا آشنا شوید مقاله زیر را مطالعه کنید.

چگونه سانسوریا و انواع آن را تکثیر و  پرورش دهیم

بیماری های سانسوریا

گیاهان موجودات زنده و طبیعی هستند، وجود لک بر روی آن ها به مقدار معقول، عادی بوده و نباید سخت گیری زیادی انجام دهیم، اما اگر میخواهید مطمئن شوید گیاه شما از سلامت کافی برخورد است یا خیر توصیه می‌شود مقاله ی بیماری های سانسوریا و راه درمان آنها را در لینک زیر مطالعه کنید .

بیماری های سانسوریا و راه های درمان آن را یاد بگیریم

58 دیدگاه در “چگونه از گل سانسوریا نگهداری کنیم ؟ ( شرایط نگهداری سانسوریا )

 1. مهدی گفت:

  سلام
  حدود یک ماه پیش از شمال سانسوریا ابلق تعداد ۳۵ تا گلدون خریدم. هر دو هفته آب میدم و داخل اتاق هستن. دما از ۱۸ درجه پائینتر نیومده و حدود یک هفته هم آفتاب ملایم از پشت پنجره و توری پرده به گل ها میخورد. نمیدونم چرا برگ ها دارن لوله میشن. یک هفته هست که نمی زارم آفتاب هم بهشون بخوره. دیگه نمیدونم چه کار کنم؟
  برگ ها رو تمیز کردم و خاک آرتا ریختم.

  آیا درست میشن؟
  تورو خدا کمک کنین. ممنون

  1. حامد گفت:

   سلام بله درست میشه دستور العمل بالا را مطالعه کنید

 2. فهیمه گفت:

  سلام وقت بخیر .من حدود 40 روزه گل سانسوریا ابلغ خریدم الانم پاجوش زده خوب رشد کرده ولی نمیدونم چرا روی برگاش پوسیدگی داره اول فقط ی برگش بود الان همشون اینجوری شده یکیش هم برگش ازوسط باز شده نمیدونم چکارکنم تورو خدا راهنماییم کنید ممنون

  1. حامد گفت:

   سلام آبیاری و زهکشی گلدان را چک کنید

  2. فرید گفت:

   آبیاری گیاه رو کم کنید چون بیش از اندازه آب دادید و زهکشی خاک رو هم بررسی کنید

  3. فرید گفت:

   آبیاری گیاه رو کم کنید چون بیش از اندازه آب دادید و زهکشی خاک رو هم بررسی کنید. در فصل تابستان فقط هفته ای یکبار آب بدید و مطمئن بشید آب اضافی خالی میشود

   1. کیانا والی گفت:

    سلام ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربتون.

  4. آزاده گفت:

   سلام من سانسوریا پاکوتاه دارم جدیدا رنگش کم رنگ شده و داره برگاش یکی یکی خشک میشه
   دوماه پیش بردم خاکشو عوض کردن خاک برگ ریختن دورش

 3. پریسا گفت:

  مرسی خیلی مفید بود

  1. کیانا والی گفت:

   ممنون که خواندید.

 4. مهدی گفت:

  با سلام
  مطلب خوبی بود. متشکرم.

  1. کیانا والی گفت:

   سپاس از شما

 5. لیلا گفت:

  سلام چه طوری سفارش بدم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   سفارش‌هاتون رو می تونید در سایت ثبت کنید.

 6. معصومه گفت:

  سلام برگ های سانسوریای من داره زرد می شه چی کار باید بکنم؟

 7. علی گفت:

  سلام سایت خوبی دارید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون.

 8. مریم گفت:

  سلام من هر روز سانسوریامو آبیاری می کنم ولی بی حال شده علتش چیه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   علتش آبیاری زیاد هست. قبل از آبیاری مجدد صبر کنید خاک گیاه خشک بشه.

 9. سلنا گفت:

  سلام من ابیاری سانسوریا ابلق رو دقت میکنم به موقع اب میدم ولی گیاهم رشد نمیکنه و پاجوش نمیزنه به چه کودی نیاز هست
  باید چیکار کنم
  ممنون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   در بهار و تابستان هر هفته یا هر دو هفته یک بار از کود رقیق شده(مثلا 10-10-10) استفاده کنید.

 10. زهرا گفت:

  سلام ممنون خیلی مفید بود

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از نظرتون.

 11. ساره گفت:

  این گیاه خیلی خوشگلههه مخصوصا پاکوتاهش

 12. راحله گفت:

  سلام من این گیاه رو از خودتون سفارش دادم و طبق همین شرایطی که نوشتید ازش مراقبت می کنم.
  ممنون از سایت خوبتون.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از نظرتون. خوشحالیم که راضی هستید.

 13. علیرضا گفت:

  من به تازگی پاجوش سانسوریام رو جدا کردم و در گلدون جدا کاشتم. می خواستم ببینم کود خاصی لازمه بهش بدم تا بهتر رشد کنه یا خیر؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام خیر کود خاصی لازم نداره بذارید کمی رشد کنه بعد که بزرگتر شد می تونین با کود تقویتش کنین.

 14. محمدرضا گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از نظرتون.

 15. هدا گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون.
  برگ های کناری سانسوریا پاکوتاه من دارن سیاه می شن. علتش چی می تونه باشه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام اول آبیاری رو چک کنید. یک بار آبیاری سانسوریا در هر 7 تا 10 روز یک بار کافیه و اگه بیشتر از این آبیاری می کنید ممکنه گیاه کم کم بپوسه.

 16. محمدعلی گفت:

  سلام سانسوریا رو می تونم تو راهروی بدون نور بگذارم؟ به نظرتون زنده می مونه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ببینید سانسوریا با شرایط بدون نور سازگار می شه ولی به هر حال نیاز نوریش متوسطه. نوع ابلقش هم به نور بیشتری نیاز داره پس بهتره اون رو تهیه نکنید.

   1. محمدعلی گفت:

    پس شما چه نوع گیاهی رو پیشنهاد می کنین برای راهروی بدون نور؟

    1. کیانا والی گفت:

     ببینید به هر حال هر گیاهی به نور هر چند خیلی کم نیاز داره. ولی از بین گیاه هایی که نیاز نوری خیلی پایینی دارند همین سانسوریا، زاموفیلیا، شامادورا و دراسنا رو می تونم بهتون پیشنهاد بدم.

 17. میلا گفت:

  سلام چقدر طول می کشه تا سانسوریا پاجوش بده؟ من خیلی وقته دارمش ولی هنوز چیزی ندیدم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممکنه گلدونش براش بزرگ باشه یا به تغذیه مصنوعی نیاز داشته باشه.

 18. مهدی گفت:

  بسیار عالی بود
  ممنون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از نظرتون.

 19. مهدیه گفت:

  سلام من تازه این گیاهو گرفتم ولی نمی دونم چند وقت یه بار آبیاریش کنم
  و اینکه به نظرتون پشت پنجره با نور خوب براش مناسبه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام آبیاری سانسوریا باید حتما بعد از خشک شدن کامل خاک باشه. اصولا هر 7-10 روز یک بار آبیاری کافیه. و این که سانسوریا به نور زیادی نیاز نداره همون نور غیرمستقیم و متوسط براش مناسبه.

 20. محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. ممنون به خاطر مطالب مفیدتان.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از نظر شما.

 21. مژگان گفت:

  سلام ممنون مطلبتون مفید بود. استفاده کردم.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از نظرتون.

 22. mojdeh گفت:

  سلام من این گیاه رو تازه گرفتم ولی نمی دونم چند وقت یک بار باید بهش آب بدم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام سانسورریا به آبیاری خیلی کمی نیاز داره و آبیاری زیاد باعث از بین رفتنش می شه. در کل آبیاری بهتره بعد از خشک شدن کامل خاک انجام شه.

 23. مائده گفت:

  سلام من بیشتر از یک ماه خونه نبودم و گیاهم رو آبیاری نکردم الان برگاش چروکیده شدن و نوکشون هم کاملا خشک شده. دیروز کامل آبیاریش کردم و آب هم به برگاش اسپری کردم به نظرتون امیدی هست؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام گیاه سانسوریا به کم آبی مقاومت خوبی داره نگران نباشید. هفته ای یک بار آبیاری کنید تا خشکی برگ ها برطرف بشه. بعد از اون آبیاری 10 روز یک بار کافیه.

 24. مهنوش گفت:

  سلام. وقت بخیر.
  به تازگی یک گلدان نسبتا بزرگ سانسوریا خریده ایم، از نوع ابلق . چگونه متوجه شوم که میزان نور در محلی که قرار داده ام برایش مناسب است یا نه؟ در فاصله 7 متری از پنجره رو به غرب است. در کل روشنایی کلی فضا را دارد و نه دریافت نور از پنجره.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام گیاه خودش به شما می گه میزان نورش مناسب هست یا نه. اگر دیدن برگ ها دارن کمرنگ می شن و حالت ابلقشون رو از دست می دن یعنی نور گیاه کمه و باید در مکان پرنورتر قرارش بدین. ولی اگر مشکلی نبود نیازی به تغییر مکان نیست.

   1. مهنوش گفت:

    سپاسگزارم.

 25. سمانه دلجو گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید ایا شاخه های این گیاه را نیشود کوتاه کرد؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام قسمت قابل هرس در واقع برگ سانسوریاست. می تونین حاشیه برگ ها رو با یک قیچی تمیز و تیز کمی هرس کنید.

 26. مهدی گفت:

  سلام ببخشید من سانسوریل حدود یک ماه خریدم هر هفته حدودا کمتر از یک لیتر اب میدادم گلدونش خیلی بزرگه
  الان بعداز یک ماه یه حشرات سیاه مانندی کرده که پرس و جو کردم میگن زیادی اب دادم الان ابشو کم کردم ولی برای ازبین بردن حشراتش باید چه کار کنم ؟

 27. مهنا گفت:

  سلام ببخشید یه گل سانسوریا بهم هدیه دادن تا الان خیلی خوب بوده اما الان برگهاش موج برداشته و نرم و شل شده مشکلش چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *