گیاهان آپارتمانی, گیاهان دارویی, مقالات, نگهداری گیاهان

راهنما کامل معرفی و نگهداری گیاه بابا آدم | گل آلوکازیا | 99 نکته کلیدی

گل بابا آدم یا آلوکازیا که در انگلیسی بهAlokasia  شهرت دارد به خاطر شکل برگ هایش، به گوش فیلی نیز معروف است. در توصیف این گیاه میتوان گفت برگ های بابا آدم به خاطر ابعاد، مانند یک چتر بر روی گیاه سایه می اندازد. گیاه بابا آدم دارای 97 گونه مختلف میباشد که در نواحی مختلف و مرطوب کره زمین رشد مینماید اما به طور کلی این گیاه بومی مناطق پر باران جنوب شرقی آسیا میباشد و در ایران نیز در مناطق شمالی به خوبی رشد میکند.

جالب است بدانید گل بابا آدم در ارتفاعات لفور ایران و در منطقه شاه کلا به صورت خود رو میروید.

از ویژگی های این گیاه میتوان به خواص دارویی آن اشاره نمود و به خاطر شکل زیبا و عجیب خود از سال 1950 میلادی به عنوان یکی از المان های معماری مینیمال وارد منازل گردید و تا امروز مورد توجه معماران دکوراسیون داخلی قرار گرفته است .

قد متوسط این گیاه 1.5 الی 5 متر می باشد. این گیاه دارای برگ های بیضی شکل و بزرگی است که با توجه به گونه گیاه تا 70 سانتی متر نیز در طبیعت رشد خواهد کرد

نگهداری بابا آدم جز گیاهان با نگهداری دشوار میباشد و اگر در نگهداری گل و گیاه مبتدی هستید، توصیه میگردد حتما نکاتی که در ادامه بیان میکنیم را رعایت کنید تا گیاهی سر حال، تازه و شاداب داشته باشید

در صورتی که شما هم از طرفداران این گیاه زیبا هستید در این مقاله همراه ما باشید تا با معرفی و نگهداری گیاه بابا آدم و انواع مختلف آن ، بیماری های آن، تکثیر آن ، نماد ، هرس و ... آشنا شوید.

ایران درخت بزرگترین فروشگاه گل و گیاه کشور است که میتوانید خرید گل آپارتمانی و انواع آن را با ضمانت کیفیت تجربه کنید.

روش نگهداری بابا آدم

به طور کلی نگهداری از بابا آدمی کمی سخت است و برای کسانی که تا به حال تجربه نگهداری از گل و گیاه در منزل یا محیط کار ندارند ممکن است ایجاد مشکل کند.

اما اگر بتوانید شرایط ایده آل برای بابا آدم را فراهم کنید قطعا تاثیر بسزایی در سلامتی ای گیاه شما دارد.

بابا آدم با توجه به این که در جنگل های گرمسیری و بارانی جنوب شرقی آسیا زندگی میکند نیازمند محیطی گرم و مرطوب است و باید در نظر داشته باشید که نسبت به تغییرات محیطی و دما واکنش سریعی نشان میدهد.

در ادامه به بررسی شرایط ایده آل این گیاه می پردازیم.

نور مناسب :

این گیاه جز گیاهان آفتاب دوست می باشد که به طور معمول نیازمند نور غیر مستقیم نسبتا زیاد است اما با توجه با این که این گیاه دارای طیف رنگی گوناگون است ممکن است برخی انواع آن به نور کمتر و یا بیشتر نیاز داشته باشد.

بهتر است بدانید هر چه برگ های این گیاه از سبز به رنگ های گوناگون میل پیدا کند نور بیشتر احتیاج دارند. به صورت عمومی بهترین نور برای گل بابا آدم در فاصله یک متری از پنجره میباشد طوری که گیاه در سایه قرار گیرد و نور غیر مستقیمی زیادی به گیاه بتابد

فراموش نکنید که این گیاه را در مقابل اشعه‌ی مستقیم خورشید نگهداری نکنید چرا که نور شدید باعث سوختگی برگهای این گیاه میشوند.

همچنین اگر نور کافی به این گیاه نرسد باعث رنگ پریدگی برگ ها شده و در نتیجه برگ ها زرد میشود و به مرور زمان از تنه گیاه جدا خواهند شد.

آب مناسب :

بابا آدم جز دسته گیاهان آپارتمانی است که به آبیاری زیاد نیاز دارد و باید همیشه مرطوب باشد اما در عین حال باید توجه داشته که خاک گیاه به صورت لجن در نیاید چرا که باعث میشود ریشه های گیاه دچار گندیدگی و پوسیدگی شود و در نتیجه برگ های گیاه شروع به شل شدن و زرد شدن و سپس جدا شدن از بدنه اصلی گیاه کند و به مرور زمان نیز ساقه اصلی شروع به خم شدن کند.

باید بدانم که آبیاری این گیاه رابطه مستقیمی با گرما، نور و رطوبت محیط و همچنین سایز گلدان دارد و یکی از حساسیت های بابا آدم نسبت به آبیاری کم است و حتما باید دائما چک کنید که رویه خاک به عمق یک بند انگشت مرطوب باشد و در صورتی که خاک خشک شه باشد سریعا اقدام به آبیاری مجدد کنید.

حتما در روزهای گرم تابستان تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید. جهت آشنایی با انتخاب بهترین زمان برای آبیاری، میتوانید مقاله 8 روش برای تشخیص زمان مناسب آبیاری گیاهان را مطالعه کنید.

با تمام این صحبت ها در صورتی که تمام شرایط برای گیاه فراهم شده باشد بهتر است هر سه روز در میان اقدام به آبیاری کنید.

آبیاری حتما باید با آب راکد و بدون کلر صورت گیرد که 3 الی 4 روز در فضای باز بوده است، انجام گیرد. جهت این کار، میتوانید آب را در پارچ و یا شیشه نوشابه ریخته و درب ظرف را باز گذاشته و در کنار گیاهان بگذراید تا علاوه بر تامین رطوبت گیاهان، بتوانید با آن، آبیاری کنید.

حتما دقت کنید که آب به مرور زمان از گلدان خارج شود. همچنین میتوانید در مقاله روش های صحیح و درست آبیاری، با شیوه های گوناگون آبیاری آشنا شوید.

دما مناسب :

بابا آدم با توجه به زیستگاه خود، هوای نسبتا گرم و مرطوب را دوست دارد و جز گیاهان مقاوم به گرما میباشد با این وجود این گیاه نسبت به تغییرات دمایی حساس است و بازه دمایی بین 18 تا 27 درجه برای آن ایده آل است. اما دمای کمتر از 15 درجه برای آن مطلوب نیست چرا که ممکن است در دما های پایین تر برگ های گیاه دچار شک شده و اگر دما سرد تر شود قسمت پایین گیاه به خواب برود ولی از بین نمی رود . و پس از اتمام فصل سرما رشد خود را از سر می گیرد.

باید توجه داشته باشید که این گیاه را در معرض گرمای شدید آفتاب و یا کنار منابع گرمازا قرار ندهید، چرا که باعث گرما زدگی و پختگی برگ های این گیاه میشود در نتیجه گیاه به رنگ قهوه ای تیره در می آید. در صورتی که میخواهید از نشانه های گرما زدگی اطلاع کسب کنید، بهتر است مقاله زیر را مطالعه کنید

چگونه مانع گرمازدگی گیاهان شویم ؟

رطوبت مناسب :

همان طور که میدانید بابا آدم با توجه به زیستگاه اصلی خود، یک گیاه رطوبت دوست است. در نتیجه بهتر است برای ایجاد رطوبت بابا آدم، از ساخت جزیره استفاده کنید. برای ساخت جزیره، باید زیر گلدانی گیاه را پر از سنگریزه و آب کنید و گلدان را روی سنگها قرار بدهید به طوری که انتهای آن با آب در تماس نباشد.

از طریق تبخیر آب داخل جزیره و بالا رفتن آن از سورخهای زهکشی گلدان، رطوبت گیاه تامین می‌شود. برای دانستن راه های دیگر افزایش رطوبت گیاهان، مقاله 10 روش افزایش رطوبت گیاهان را مطالعه کنید.

در فصل تابستان و روز های گرم سال حتما برگها را غبار پاشی کنید تا رطوبت مستقیما به گیاه اضافه شود. برای غبار پاشی حتما از آب تصفیه شده و یا آب جوشیده‌ی سرد شده استفاده کنید تا نوک برگها دچار سوختگی نشوند. بهترین زمان برای غبار پاشی این گیاه، در ساعت اولیه روز میباشد که نور آفتاب حالت نسبتا ملایمی دارد.

کود مناسب :

بابا آدم نیز جز موجودات زنده میباشد و مانند گیاهان دیگر، نیاز به مواد مغذی یا همان کود دارد. اگر به دنبال رشد سریع و خوب بابا آدم هستید و میخواهید این گیاه همیشه شاداب باشد، بهتر است از کود های عمومی، کود npk با نسبت  10-10-10 و کود های مخصوص این گیاه استفاده کنید.

باید بدانید که این گیاه در فصل زمستان نیاز به کود ندارد و بهترین زمان برای خواب گیاه میباشد تا از اول بهار رشد خوبی را شروع کند

در صورتی که میخواید با نکات کود دهی به گیاهن بیشتر آشنا شوید مقاله نکات کوددهی و تقویت گلهای آپارتمانی را مطالعه کنید

باید توجه داشته باشید که خاک گلدان بابا آدم  پس از مدتی مواد مغدی و مفید خود را از دست میدهد و به اصطلاح به تفاله تبدیل میگردد ، بنابراین توصیه میشود، هر شش ماه یکبار نسبت به تعویض خاک جدید با خاک رویه گلدان ( نه تعویض کامل خاک ) اقدام نمایید و هر سال هم خاک گیاه را به طور کامل تعویض کنید.

تمیز کردن برگها

با زیاد تر شدن آلودگی هوا و گرد و غبار ، به طور حتم بر روی گل و گیاه ها گرد و غبار می نشیند. برای آن که بتوانید این برگ ها را تمیز کنید، توصیه میکنیم از دستمال نرم و مرطوب با آب بدون کلر استفاده کنید و به صورت ماهانه بر روی برگ ها بکشید، دقت کنید به هیچ وجه از مواد شیمیایی استفاده نکنید چرا که باعث از بین رفتن برگ ها میشود.

همچنین در صورتی که قصد دارید از براق کننده ها استفاده کنید، بهتر است از محصولات ارگانیک خریداری کنید.

گیاهان خود را به روش های طبیعی برق بیاندازید و تمیز کنید !

خاک مناسب :

خاک سبک و مغذی همراه با مواد آلی کافی برای رشد گیاه توصیه می شود . شما میتوانید از مخلوط پیت ماس و پرلیت استفاده نمایید.توجه داشته باشید زهکشی برای تخلیه آب مناسب باشد تا ریشه های گیاه دچار پوسیدگی نشود.

گلدان مناسب :

در صورتی که با مشکلات زیر مواجه شدید حتما نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید

 • ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد
 • برگ ها شروع به زرد شدن کنند
 • برگ ها به صورت غیر عادی بی حال شده و کوددهی تاثیر ندارد

به طور معمول گیاه بابا آدم را نهایتا در هر 2 سال یک بار به گلدانی بزرگتر انتقال دهید .

تمام گیاهان برای این که رشد بیشتری داشته باشند بهتر است در محیط تنگ قرار بگیرند تا تمام قوا و توان خود را صرف پا جوش زدن و رویش برگ های جدید کنند و از رشد پراکنده ریشه گیاه در گلدان جلوگیری شود. پس زمانی نیاز به تعویض گلدان است که یکی از حالت های بالا برای گیاه اتفاق بیافتد .

بنابراین اگر تصمیم به تعویض گلدان گرفته اید حتما دستور العمل زیر را اجرا کنید.

مقاله آشنایی کامل با نحوه تعویض گلدان 

بهترین فصل برای تعویض گلدان در ابتدای فصل بهار میباشد و توجه داشته باشید که به صورت ناگهانی چندین سایز گلدان را بزرگ نکنید مثلا اگر قطر گلدان قدمی 15 سانتی متر است بهتر است گلدان جدید را با قطر 20 سانتی متر انتخاب کنید و دقت کنید که گلدان حتما سوراخ و زهکشی داشته باشد و آب بتواند از گلدان خارج گردد.

در ادامه کف گلدان را به ارتفاع 2 سانتی متر پوکه بریزید و بر روی آن خاک برگ بریزید تا ارتفاع مناسب جهت کاشت گیاه فراهم گردد. در مرحله بعدی گیاه بابا آدم را از گلدان قبلی خارج کنید و در گلدان جدید بریزید و اطراف آن را با خاک پر کنید. بدانید که به مدت طولانی ریشه ها را در معرض هوا قرار ندهید چرا که به گیاه صدمه وارد میشود.

در هنگامی که گلدان بابا آدم را میخواهید عوض کنید، بهتر است ریشه های آن را بررسی کرده و ریش های خراب و آسیب دیده را از گیاه جدا کنید و در آخر هم 2 الی 3 سانتی متر را خاک بریزید

فقط توجه کنید که برای پر کردن فضای خالی گلدان به هیچ عنوان بیش از حد رویه خاک را فشرده نکنید چرا که باعث میشود به ریش های گیاه صدمه وارد شود، سپس آب بدون کلر را به صورت دایره ای شکل از مرکز گلدان، گیاه را سیراب کنید تا آب از زیر گلدان خارج شود. در صورتی که بعد از آبیاری، خاک نشست کرد ، دوباره خاک اضافه کنید.

اگر قصد دارد این گیاه را در گلدان های لوکس و بزرگ بکارید، بهتر است، در ابتدا گیاه را داخل گلدان پلاستیکی مناسب بکارید و سپس داخل گلدان مورد نظرتان قرار دهید و اطراف آن را با پوکه و یا سنگ تزیین کنید.

گلدهی بابا آدم :

در صورتی که تمام شرایط مورد نیاز گیاه فراهم گردد، در نیمه دوم فصل بهار این گیاه شروع به گلدهی میکند. و گل هایی به صورت اسپات و به رنگ سفید مایل به کرم است، و از نظر شباهت شبیه گل های اسپاتی فیلوم و خانواده فیلندرون ها میباشد.

در صورتی که گیاه به گلدهی بیافتد، بهتر است آن را بچینید تا توان بالا برای رشد گل، به ساقه و برگ ها برسد. به طور کلی روییدن شاخه گل برای بابا آدم نشانه سلامت گیاه و مناسب بودن شرایط اطراف گیاه میباشد.

میوه بابا آدم :

جالبه بدانید که گیاه بابا آدم دارای میوه است و در صورتی که شرایط ایده آل فراهم باشد این گیاه به ثمر می نشیند، میوه های این گیاه به صورت خوشه ای ، دانه دانه و به رنگ نارنجی پر رنگ مایل به قرمز است.

سمی بودن بابا  آدم :

بابا آدم یک گیاه کاملا سمی است. برگهای این گیاه حاوی ماده ای به نام اگزالات کریستال میباشد. در صورتی که توسط انسان و یا حیوان خورده شود باعث شده این ماده وارد دهان و سیستم گوارش شود و در نهایت موجب التهاب در دهان و آسیب های جدی در سیستم گوارش میشود. همچنین ممکن است دریچه تنفسی را مسدود کند و نفس کشیدن به سختی صورت پذیرد

بنابراین، توصیه میشود بابا آدم را دور از دسترس کودکان و حیوانات خود قرار دهید و در صورت استفاده از برگ ها، حتما به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.

نماد بابا آدم :

بابا ادم با توجه به رشد سریع و شکل برگ هایش به لوبیا سحر آمیز معروف است و با توجه به خواصش به یک گیاه شفا بخش شهرت دارد.

انواع بابا آدم :

گل بابا آدم تقریبا 97 گونه دارد که در شرایط محیطی و مکان های مختلف رشد میکنند ما در این قسمت قصد داریم چند نمونه از پر طرفدار ترین بابا آدم های موجود در بازار ایران را معرفی کنیم جهت آشنایی با تمام گونه های بابا آدم میتوانید مقاله انواع کامل بابا آدم را مطالعه کنید.

1.Alocasia Amazonica یا Amazonia Polly یا بابا آدم

انواع بابا آدم

گیاه بابا آدم که با نام آلوکازیا آمازونیکا نیز شناخته می شود، گیاهی از خانواده پیل گوش هاست که به دلیل شاخ و برگ های استوایی و بزرگ خود محبوبیت زیادی در میان گیاهان آپارتمانی دارد.

2.Alocasia Rugosa

انواع بابا آدم

خاستگاه جغرافیایی این نوع از انواع بابا آدم آسیای جنوب شرقی است و حدود نیم متر تا یک متر ارتفاع دارد. این گیاه به نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد. این گیاه برگ های بیضی شکل تیره، ساقه های ضخیم و پرپشت و ظاهری ضخیم و محکم دارند.

3.Alocasia odora یا لیلی شب بو

زنبق یا لیلی شب بو گیاهی خارق العاده است که می توانید آن را در باغچه یا گلدان خود در مناطق گرمسیری و معتدل نگهداری کنید. اندازه این گیاه 1 تا 3 متر است و بهترین ویژگی آن برگ های رنگارنگ آن است.

فواید بابا آدم :

استفاده از بابا آدم خواص زیادی دارد که در اینجا به بعضی از آن ها اشاره میکنیم اما اگر میخواهید به طور کامل با خواص و فواید بابا آدم آشنا شوید مقاله اشاره شده را بخوانید

طراحی دکوراسیون :

یگی از کاربر های بابا آدم، استفاده آن در  دکوراسیون داخلی است . زیرا علاوه بر زیبایی، در هماهنگی با نظریه فنگ شویی در استفاده از گیاهان و اثر مثبت آن در جریان انرژی کاربرد دارد، تنها نکته ای که لازم است به یاد داشته باشید این است که نگهداری از بابا آدم دشوار است و نگهداری از آن برای افراد مبتدی توصیه نمیشود

این گیاه با توجه به شکل و شمایل خود، یک گزینه مناسب برای فضاهایی است که میخواهند یک محیط مینیمال داشته باشند .

خواص دارویی گیاه بابا آدم

ریشه گیاه بابا آدم خواص درمانی زیادی دارد.ریشه های این گیاه دارای موادی مانند رزین ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، آهن ، تانن و ویتامین B6 , C  می باشد. از نظر طب سنتی ایران ریشه این گیاه سرد می باشد . ریشه این گیاه را می شود به صورت جوشانده و یا دم کرده استفاده کرد. از خواص گیاه بابا آدم میتوان به تصفیه خون ، بهبود درمان مبتلایان به نقرس ، تقویت سیستم ایمنی اشاره کرد . علائخ بر این ، گیاه بابا آدم به علت آهن فراوان میتواند در رنگ پریدگی و درمان کم خونی کمک بسیاری نماید.

مناسب عکاسی معماران

با توجه به شکل خاص گونه ی این گیاه، چند سالی است که به عنوان یک المان در عکاسی محیط های بصری مورد استفاده میگیرد. همین موضوع گواه این است که این گیاه در چشم بیننده جایگاه ویژه ای دارد.

هرس بابا آدم :

گیاه بابا آدم نیاز به هرس کردن ندارد فقط بهتر است برگ های خشک،زرد و ساقه های مرده را از قسمت زیرین گیاه هرس نمایید.

تکثیر بابا آدم

در نگاه اول شاید برسد که تکثیر این گیاه در خانه مشکل است. تکثیر بابا آدم چندین روش دارد که می توانید با توجه به امکانات خود یکی از این روش ها را انتخاب کنید و گیاهتان را تکثیر نمایید. قلمه زدن، کاشت بذر آلوکازیا ، ریزوم بابا آدم و پاجوش بابا آدم روش های تکثیر این گیاه هستند. برای آشنایی کامل با این روش ها، مقاله تکثیر بابا آدم را مطالعه کنید.

1-تقسیم ریزوم بابا آدم

قلمه زدن بابا آدم در واقع از طریق ریشه آن انجام می شود. آلوکازیا از ریزوم های زیر زمینی شکل می گیرد و بهترین روش تکثیر آن جدا کردن همین ریزوم هاست. بهترین زمان تکثیر گیاه بهار و اوایل تابستان (بعد از بیرون آمدن گیاه از خواب زمستانی) است.

ریزوم بابا آدم

2- از طریق پاجوش

این روش هم دقیقا مثل تقسیم ریزوم انجام می شود. گیاه بابا آدم به صورت دسته ای رشد می کند. یعنی اگر گیاه را از گلدان در بیاورید می بینید که یک گیاه در واقع از چند دسته جدا تشکیل شده است. علاوه بر این یک آلوکازیای سالم معمولا خودش هم پاجوش تولید می کند. پاجوش بابا آدم نسخه کوچک شده ای از گیاه است که از ریشه گیاه اصلی رشد می کند. هر پاجوش بابا آدم می تواند یک گیاه جدید را بسازد.

پاجوش بابا آدم

3- کاشت بذر آلوکازیا

زمان مناسب کشت بذر آلوکازیا بعد از فصل سرماست. بذرها را به فاصله 8 سانتی متری از هم و در عمق 1 تا 2 سانتی متری خاک بکارید. بعد از کاشت آبیاری باید به صورت منظم انجام شود. نباید اجازه دهید که خاک کامل خشک شود. البته غرقاب کردن بذرها می تواند باعث پوسیدگی آن ها شود. پس به این مسئله هم توجه کنید. جوانه زنی آلوکازیا معمولا به سرعت اتفاق می افتد و در مدت 4 تا 7 روز می توانید شاهد جوانه های جدید باشید. بعد از جوانه زدن بذرها می توانید آن ها را به گلدان مورد نظر منتقل کنید.

بذر آلوکازیا

بیماری های بابا آدم :

بابا آدم یا آلوکازیا یک گیاه آپارتمانی خاص است که با ظاهر زیبایش می تواند هر کسی را عاشق خود کند. البته گیاه آلوکازیا با وجود ظاهر جذابش یک گیاه حساس است و بیماری های مختلفی آن را تهدید می کنند. اگر علاقه دارید تمام بیماری های این گیاه را بشناسید، مقاله بیماری های بابا آدم را مطالعه کنید

افتادگی گیاه به طرفین:

اگر دیدید گیاهتان به طرفین افتادگی پیدا کرده است سریعا آن را آبیاری کنید. این مشکل به دلیل تشنه ماندن گیاه و گرمای محیط پیش می آید. می توانید گلدان گیاه را به مدت نیم ساعت داخل آب بگذارید تا سرحال شود. غبارپاشی هم می تواند به رفع مشکل کمک کند.

مشکلات گیاه بابا ادم

مشاهده لکه های سوخته روی برگ ها:

لکه های سوخته روی برگ ها ناشی از غبارپاشی زیر نور مستقیم است. درست است که آلوکازیا به رطوبت نیاز دارد و باید غبارپاشی شود، اما بهتر است غبارپاشی در سایه انجام شود تا گیاه آسیب نبیند.

قهوه ای شدن نوک برگ ها:

قهوه ای شدن نوک برگ های آلوکازیا ناشی از تشنه ماندن گیاه است. آبیاری منظم و به موقع می تواند از این عارضه پیشگیری کند.

سوختن نوک برگ ها

نازک شدن برگ ها:

در این حالت یا مواد مغذی گیاه کم است و یا رطوبت آن کافی نیست. برای تامین رطوبت غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید. یک راه دیگر تامین رطوبت ساخت جزیره بر ای گیاه است. به این صورت که زیرگلدانی را با سنگریزه پر کنید و روی آن تا نیمه آب بریزید. در نهایت گلدان را روی زیرگلدانی قرار دهید.

علت زرد شدن بابا آدم و ریزش برگ ها:

یکی دیگر از مشکلات گیاه بابا ادم زرد شدن برگ ها و ریزش آن هاست. زرد شدن برگ گل بابا آدم از آبیاری بیش از حد ناشی می شود. ممکن است خاک گیاه باتلاقی شده باشد. باید زهکشی خاک را بررسی کنید و از باز بودن سوراخ زهکش مطمئن شوید. فواصل آبیاری را ببیشتر کنید تا گیاه در اثر پوسیدگی از بین نرود. پس برای جلوگیری از زرد شدن آلوکازیا حتما باید تعادل آبیاری را رعایت کنید.

علت زرد شدن بابا آدم

آفات رایج :

کنه عنکبوتی

اگر برگ های گیاهتان تار عنکبوت گرفته و برگ ها زرد می شوند نشانه حمله کنه است. در این صورت باید سریعا گیاه آفت زده را از بقیه گیاهان دور کنید. برگ های تار عنکبوتی را جدا کرده تا بیماری منتشر نشود. گیاه را با آب پر فشار بشویید. درر نهایت استفاده از سموم کنه کش می تواند موثر باشد.

بیماری بابا آدم

شپشک آردآلود

این آفت ماده ای آرد مانند در سطح بدن خود دارد که به صورت پودر سفید رنگی روی گیاه دیده می شود. برای مبارزه با شپشک آردآلود یک پنبه را به الکی آغشته کنید و برگ های گیاه را با آن کاملا تمیز نمایید.

شپشک آرد آلود

راهنمای خرید بابا آدم :

قیمت بابا آدم به عوامل گوناگونی همچون تعداد برگ ها، ابعاد برگ ها، سایز گلدان و ارتفاع گیاه بستگی دارد . هر چه این موارد بیشتر باشند قیمت گیاه نیز بالا تر است

خرید آنلاین بابا آدم به دلیل تعداد محدود شاخه ها و در نتیجه مشکلات حمل و نقل در مقایسه با خرید حضوری بسیار مهم است تا سلامت گیاه به خطر نیافتد

همچنین در هنگام خرید بابا آدم دقت کنید که تمام برگ ها و ساقه سالم باشند و از طرفی در هنگام تعویض گلدان، ریشه ها در هم تنیده شده و به دور از آفت باشد.

 

آیا نگهداری بابا آدم آسان است ؟

خیر ، نگهداری از بابا آدمی کمی سخت است و برای کسانی که تا به حال تجربه نگهداری از گل و گیاه در منزل یا محیط کار ندارند ممکن است ایجاد مشکل کند. اما اگر تمام شرایط محیطی بابا آدم را فراهم شود قطعا تاثیر بسزایی در سلامتی ای گیاه شما دارد.

چه مقدار آب برای بابا آدم نیاز است ؟

بابا آدم جز دسته گیاهان آپارتمانی است که به آبیاری زیاد نیاز دارد و باید همیشه مرطوب باشد اما در عین حال باید توجه داشته که خاک گیاه به صورت لجن در نیاید چرا که باعث میشود ریشه های گیاه دچار گندیدگی و پوسیدگی شود.

آیا بابا آدم سمی است ؟

بابا آدم یک گیاه کاملا سمی است. برگهای این گیاه حاوی ماده ای به نام اگزالات کریستال میباشد. در صورتی که توسط انسان و یا حیوان خورده شود باعث شده این ماده وارد دهان و سیستم گوارش شود و در نهایت موجب التهاب در دهان و آسیب های جدی در سیستم گوارش میشود.

51 دیدگاه در “راهنما کامل معرفی و نگهداری گیاه بابا آدم | گل آلوکازیا | 99 نکته کلیدی

 1. مجتبی گفت:

  آیا کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ هم میتونه مناسب باشه ؟

  1. جعفر خان گفت:

   بله

  2. گلنوش گلپسند زاده گفت:

   به نظرم از کود ۱۰-۲۰-۳-۱۵
   و یا ۱۰۰۰ و ۶۰ و ۱۶ استفاده کنید بهتر جواب میگیرید .

   1. mehdi گفت:

    جوجه اردک زشت ??

  3. هودی گفت:

   اره کود ۲۰-۲۰-۲۰ یه کود کامله که تمام ریز مغذی هایی که گیاه لازم داره رو تویه خودش داره

 2. هدیه گفت:

  سلام
  من تازه این گیاه و خریدم، در عرض دو‌هفته دومین برگش زرد شد ‌وار ساقه خودش و ول میکنه
  باید از ساقه برگ و قطع کنم؟ چیکار کنم که دیگه اینجوری نشه؟

  1. جعفر خان گفت:

   ببین دخترم اگر خریدی و گلدان عوض نکردی برو عوضش کن و خاک مناسب بریز چون تولید کننده ها اکثرا یا خاک باغچه میریزن یا برگ خالص و ریشه خفه میشه

   1. علیرضاجمالی گفت:

    سلام.چه خاکی مناسبه برای باباآدم؟

    1. علی عابری گفت:

     من خاک خودم درست کردم. 40%کود حیوانی پوسیده، 40%خاک برگ. 10%ماسه بادی رودخانه، 10%خاک رس

  2. علیرضا سوری گفت:

   سلام خسته نباشید بنده یک گل بابا ادم دارم خیلی عرق می‌کنه برگاش هم داره چروک میشه تازه دست به برگ بزنی خیس خیس است ممنون لطفاً راهنمایی کنید

  3. سمیرا گفت:

   سلام من دو هفته س این گیاه رو خریدم اما اصلا رشد نکرده .میشه راهنمایی کنید

  4. فریبا زندیه گفت:

   با سلام و احترام
   سال نو مبارک
   کو ۱۰ ۴۰ ۱۰ برای بابا ادم و فیلندرون میتونه مناسب باشه؟

 3. رضایی گفت:

  خیلی قشنگه من دیروز گلدانشو عوض کردم و تو گلذان بزرگتر کاشتم ولی امروز مرتبا از برگهاش آب چکه میکنه ، میشه لطفا بفرمایید دلیلش چیه ؟

  1. محبوبه گفت:

   من این گل رو خریدم خیلی گلدونش پر بود وشاداب ولی کم کم همه برگاش خشک شد الان دو سه تا برگ داره چیکارش کنم تا دوباره جون بگیره

   1. سپاس گفت:

    سلام، من به دلیل تعمیرات گلخونه یک مدت مجبور شدم گیاه رو به داخل خونه ببرم که به دلیل نور و رطوبت کم به تدریج برگهاش یکی یکی زرد شدن و خابیدن روی زمین ولی از وقتی دوباره به گلخونه برگردوندم دوباره برگها زیاد شدن و حالش کاملا خوب شده که به نظرم همچی یکسان بوده بجز نور، نور گلخانه خیلی بیشتر هست و به صورت غیر مستقیم آفتاب نصف روز به برگها از پشت شیشه میتابه

  2. کیان گفت:

   آب زیاد دادی بهش

 4. فاطمه رضایی گفت:

  خیلی قشنگه من دیروز گلدانشو عوض کردم و تو گلذان بزرگتر کاشتم ولی امروز مرتبا از برگهاش آب چکه میکنه ، میشه لطفا بفرمایید دلیلش چیه ؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممکنه طبیعی و به علت تعریق گیاه باشه. ولی اگر ادامه پیدا کرد گیاه رو بررسی کنید که آفت نداشته باشه.

   1. znb.gh گفت:

    اگر آفت داشت چه سمی بزنم ؟

 5. آوخ گفت:

  سلام‌منم‌ایندگیاه خریداری کردم تو این یک ماه ساقه هاش خودشو ول می کنه وکلا برگای که داشت همه زرد شدن الا برگای جدید همش می فتن میشه راهنمایی کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممکنه از آبیاری زیاد و ماندن آب در خاک و یا حضور آفت باشه. گیاه رو بررسی کنید که آفت نداشته باشه و فواصل آبیاری رو هم بیشتر کنید. خاک رو هم بررسی کنید که زهکش مناسب داشته باشه. ریزش برگ ها از کمبود نور هم می تونه باشه.

   1. بهار گفت:

    سلام من خاک بررسی کردم. میزان آب موجود در خاک زیاد بود بطوری که بیشتر گل بود تا خاک..
    چیکار کنم که از زرد شدن بیشترش جلوگیری کنم و چیکار کنم که تخليه آب در گلدان بزرگ صورت بگیره؟
    برای آبیاری گیاه دو بند انگشت فایده ای نداره چون سطح خاک خشک و عمق خاک گل است. راه حل دیگه لطفا بفرمایید

    1. کیانا والی گفت:

     سلام بله آبیاری زیاد و غرقاب شدن خاک باعث زرد شدن برگ ها می شه. اگر خاک باتلاقی شده و زهکش مناسبی نداره در صورت امکان بهتره خاک رو تعویض کنید. برای این که آب هنگام آبیاری خارج شه اولا باید از خاک سبک استفاده کنید(اضافه کردن ماسه و شن به سبک کردن خاک کمک می کنه.) و مورد دوم این که گلدان باید سوراخ زهکش داشته باشه تا آب بتونه خارج شه. الان بهتره آبیاری رو کاملا متوقف کنید گیاه رو از خاک دربیارید و به ریشه قارچ کش بزنید و بعد در خاک جدید بکارینش.

     1. Rahel گفت:

      منم تازه خریدم این گیاهو از نوک دوتا برگاش همین روز اول قطره قطره اب میریزه و یه سری حشره تو خاکش و روی برگش دیدم
      مشکلی هست؟
      اگه هست چکار باید بکنم؟

 6. بهاره گفت:

  سلام.وقت بخیر.من گل بابا آدم رو بعد از خریدن تعویض گلدان کردم.متاسفانه ریشه رو تکون دادم و کاملا از خاک جدا کردم.الان یه هفته میگذره.کاملا زرد نیست و کمی زرد شده.میشه کمکم کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام روزبخیر. یک روش رایج که بعد از شوک جابه جایی گلدان انجام می دن دادن آسپرین به گیاهه. به این صورت که یک قرص آسپرین رو در 3 لیتر آب حل کنید و موقع آبیاری به گیاه بدین. دادن آب قند به گیاه هم می تونه کمک کننده باشه و ضرری هم برای گیاه نداره. آبیاری منظم رو هم فراموش نکنید و خاک رو مرطوب(نه خیس) نگه دارید.

 7. رسول گفت:

  سلام وقت بخير من يك گياه بابا ادم تهيه كردم دو هفته هست يكي از برگاش زرد شد حالا برگ دومش دورش يه حالت سوخته شده بخاطر چي هست؟

 8. منصور گفت:

  اون زمان که من بابا آدم رو خریدم فروشنده بهم گفت کلا این شکلی هست که چند وقت یه بار برگهاش زرد میشن و میفتن ولی به همین سرعت هم برگهای جدید بیرون میاد و این روند طبیعی این گیاه هست.

 9. ساسان گفت:

  سلام،من این گیاه زیبا رو خریدم،و از اول کنار رادیاتور خانه نگهداری میکردم،سریع بچه داد،ولی از وقتی که جای گیاهو عوض کردم،و پشته پنجره گذاشتم که یکم سرد تره،دیگه بچه نمیده،در صورتی که گیاه بابا ادم دوستم که هم زمان باهم گرفتیم تا الان ۳-۴ تا بچه داده

 10. داریوش گفت:

  سلام ساقه بابا آدم من نازکه و کاملا آویزان میشه تا حدی که میخواد بشکنه باید چی کار کنم

  1. ایدا گفت:

   سلام، یه چوب محکم کنار گلدونش ببندید و با یه نخ از ساقه به چوب ببندینش

 11. مهدی گفت:

  سلام .گیاه من تو خاکش ی سری هزار پا های خیلی کوچیک سفید هستن ایا برای گیاه مشکلی داره؟
  و اینکه کیاهم الان کاملن رشدش متوقف شده و خاک گلدونش خیلی طول میکشه خشک بشه عادیه؟

 12. مهدی گفت:

  سلام .گیاه من تو خاکش ی سری هزار پا های خیلی کوچیک سفید هستن ایا برای گیاه مشکلی داره؟
  و اینکه کیاهم الان کاملن رشدش متوقف شده و خاک گلدونش خیلی طول میکشه خشک بشه عادیه؟

 13. ابراهیمی گفت:

  سلام من گل بابا آدم خریدم گلدانشو هم عوض کردم کود مخصوص هم ریختم آب هم 2 روزی یک بار میدم آبپاشی روی برگها هم انجام میشه برگ جدید استوار و راسته ولی برگهای قدیمی شل شدن به سمت پایین چکارش کنم

  1. ایدا گفت:

   سلام تابستونا دو بار در هفته و زمستونا هفته ای یکبار ابیاری کنید
   ابیاری زیاد ریشه گیاهتون از بین میبره

 14. مسی شرافتی گفت:

  سلام وقتتون بخیر گیاه من همه اش خیسه انگار داره گریه میکنه علتش چیه ؟

 15. فائزه گفت:

  من حدود یکسال این که این گیاه بسیار زیبا رو خریداری کردم مدتی هست که سر حال نیست. سر دو تا از برگ ها کمی سوخته شده بود که گلدان رو جابجا کردم که نور مستقیم بهش نخوره. الان مدتیه که انکار ساقه ها جون نداره و شل شده به سمت زمین. ممنون میشم که راهنمایی کنید

 16. مهسا گفت:

  سلام . وقت بخیر
  ببخشید من یه باباآدم بزرگ دارم ولی جدیدا کل گیاه به یک سمت گلدان کج شده . آیا نیاز به قیم داره ؟ اگر بله باید چطور براش قبم بذارم ؟
  و اگر نیاز نداره مشکل از کجاست ؟
  ممنون

  1. متین گفت:

   درود
   باید گلدون رو به سمت مخالف پنجره بچرخون
   خود برگها چند روز بعد بهر به سمت پنجره میچرخه باید اینکار و هفته یک بار انجام بدین که تنه صاف رشد کنه

 17. هستی گفت:

  سلام من امروزیه گل باباادم خریدم هنوزخیلی کوچیک وساکن رودسرهم هستم کجا نگهش دارم بهتره برای رشدش ممنون میشم کمکم کنین

 18. علیرضا سوری گفت:

  سلام خسته نباشید بنده یک گل بابا ادم دارم خیلی عرق می‌کنه برگاش هم داره چروک میشه تازه دست به برگ بزنی خیس خیس است ممنون لطفاً راهنمایی کنید

 19. محمد رضا گفت:

  سلام خسته نباشید من این گیاه رو یه ماه پیش خریداری کردم، حالش خوب بود و همون موقع که اوردمش خونه گلدونشونو عوض کردم و الان اصلا حال خوبی نداره احساس میکنم، شرایط نورش خوبه چون بغلش یه دیفن هم دارم که اون حالش خوبه و داره رشد میکنه، ابیاری هم هر هفته دو بار یا سه بار هر وقت سطح خاکش خشک میشد بهش میدادم ولی دونه دونه برگاش دارن زرد میشن و خشک میشه علتش چیه چیکار کنم خیلی داره اذیتم میکنه ?

 20. saba kariznavi گفت:

  سلام من چند ماهه گل بابا آدم گرفتم از اول روی برگها خالهای زرد داشت با اینکه چند ماه هست بازم برگای جدید با خال های زرد باز میشن نور مستقیم هم نیست پشت پنجره است علتش چی میتونه باشه که این خالهای زرد برطرف بشه

 21. صادق گفت:

  سلام باباآدم تنه قرمز چقدر رشد میکنه سرعت رشدش با شرایط ایده عال چطوره؟

 22. نسرین گفت:

  بابا ادم غول پیکری خریدم وحشتناک ریز شده چکارش کنم خوب شه دوباره

 23. نسرین مخمودی گفت:

  سلام من ی بابا ادم غول پیکرخیلی بزرگ خریدم بشدت زیاد وحشتناک ریز شده هیچیش نمانده لطفا کمکم کنید چطور برمیگرده؟؟؟؟؟!

 24. نسرین محمودی گفت:

  سلام من ی بابا ادم غول پیکرخیلی بزرگ خریدم بشدت زیاد وحشتناک ریز شده هیچیش نمانده لطفا کمکم کنید چطور برمیگرده؟؟؟؟؟!

 25. نسرین محمودی گفت:

  بابا ادم غول پیکری خریدم وحشتناک ریز شده چکارش کنم خوب شه دوباره

 26. علی داددارش گفت:

  باسلام من دوماهه یه باباادم خریدم5برگ داشت العان شده 10 برگ خیلی زودبرگهایش بزرگ میشوندخوزستان هستم میگم میشه یه( کش) پهن دوربرگهایش بندازم که ساقه هاروبه پایین نمیاددرضمن روزی دوبارغبارپاشیش میکنم هیچ مشکلی هم نداره چندروزی یک برگ بزرگ درمیاره وهنوزهیچ برگی زردنشده یانریخته بعضی میگفتندتوخوزستان نمیشه پرورش‌ داد

 27. حبیب ندیمی گفت:

  با سلام و احترام خدمت نویسندگان این مقاله
  بابت وقتی که برای اموزش راجع به این گیاه سخت اما زیبا گذاشتین کمال تشکر رو دارم
  تنتون سلامت

 28. غضنفر گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه بابا آدم از نوع تنه سبز دارم امکانش هست در اردیبهشت ماه به خاک باغچه منتقل بشه ودر آبان ماه دوباره به گلدان منتقل بشه ؟
  ضمناً ما در منطقه سردسیری زندگی می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *